Facebook Twitter

RESULTS OF MUNICIPAL PRIMARIES IN 39 CITIES, TOWNS AROUND UTAH

SHARE RESULTS OF MUNICIPAL PRIMARIES IN 39 CITIES, TOWNS AROUND UTAH

Thirty-nine cities and towns around the state conducted municipal primary elections on Tuesday. Salt Lake County races are listed on page A6. All other races are listed below.

Beaver2 of 2 precincts

Four-year council (4 qualify) - Robin K. Bradshaw 272; Michael F. Dalton 223; Brian Hanley 138; Samuel R. Hutchings (inc.) 133; Milton D. Smith 165; Val L. Smith (inc.) 179.

Big Water

1 of 1 precincts

Mayor - Democrat (1 qualifies) - David Ruiz 74; Joseph Smith 61.

Bountiful

26 of 26 precincts

Mayor (2 qualify) - George S. Burbidge 869; Bob Linnell 2,008; David C. Piggott 778; Dean S. Stahle (inc.) 612.

Four-year council (4 qualify) - James Q. Anderson 787; Jeff A. Chretien 397; Renee J. Coon 1,423; Douglas R. Davis 855; Leslie T. Foy 1,992; Arnell Heaps 1,062; Roger R. Winslow 1,352.

Brigham City

7 of 7 precincts

Mayor (2 qualify) - Clark Neil Davis 2,329; Leslie S. "Les" Dunn 412; Beth W. Gurrister 574; Keith A. Hansen 577; William L. McGaha 217.

Cedar City

11 of 11 precincts

Four-year council (4 qualify) - Gordon Chamberlain 123; Joseph C. Cwik 266; Walter K. Mammel 231; Donald J. Marchant 614; M. Scott Rasmussen 619; Michael Slack (inc.) 846; Douglas Urie 757.

Clearfield

8 of 8 precincts

Four-year council (4 qualify) - Rulon C. Cummings (inc.) 259; Leo W. Eastman II 129; E. Gene Fessler 290; James E. Hurst (inc.) 245; Marc S. Kagan 71; Laren C. Livingston 137; Douglas K. Nelson 230; Patricia G. Seach 376.

Farmington

3 of 3 precincts

Mayor (2 qualify) - Robert W. Arbuckle (inc.) 418; Glenn Roy Maughan 119; Don White 505.

Genola

1 of 1 precincts

Mayor (2 qualify) - Elton J. Draper 86; Gordon D. Thomas 11; Orval R. Schramm 37.

Four-year council (4 qualify) - O. Robert Anderson 67; David Evans 71; Michael B. Jensen 19; Jeffrey A. Judd 51; Everett Kester Jr. 54.

Grantsville

6 of 6 precincts

Mayor (2 qualify) - Richard G. Butler 152; Richard L. Castagno 254; Kimball M. Johnson 237; Howard L. Murray 259; Thomas J. Ware 118.

Four-year council (4 qualify) - Richard L. Broadbent 182; Robert F. Gray 199; Bill Lee Johnson 202; Pam Niesporek 212; Michael Kim Palmer 161; Lynn L. Taylor 308; Mary S. Thornton 553; Stephen L. Warner 170.

Question: 4 Percent Utility Tax

For 489; Against 514.

Question: Hazardous Waste Incinerators

For 420; Against 580.

Heber City

3 of 3 precincts

Mayor (2 qualify) - Gordon Mendenhall (inc.) 181; Lincoln A. Rasband 213; Scott W. Wright 575.

Four-year council (4 qualify) - William R. Archibald 145; Val W. Draper 426; Bob Morris (inc.) 609; Harris Parcell 546; Paul Royall Jr. 168.

Howell

1 of 1 precincts

Mayor (2 qualify) - Bradly Hawkes 28; Lyle D. Nessen 29; James T. Supan Jr. (inc.) 24.

Four-year council (4 qualify) - Paul DeJarnatt 23; Fred Scott Douglas 17; Alan L. Johnson 43; Robert LeRoy Moschetti 24; Rex Lyle Nessen 27; Veryl C. Nessen (inc.) 28.

Hurricane

3 of 3 precincts

Four-year council (4 qualify) - Joseph C. Campbell (inc.) 151; Royden Hill 207; Adrian Carlon Hinton 112; LeGrande Imlay 181; Larry O. LeBaron 207; Terry O. Swyers 173; Willard Webb 71.

Ivins

1 of 1 precincts

Mayor (2 qualify) - L.W. "Bill" Anderson 157; Christopher Blake 88; W. Roosevelt Gubler 56.

Four-year council (4 qualify) - Dale Butler 172; Wilford L. Hafen 75; Randall D. Hansen 170; Bruce I. Jewett 68; Nadean Lytle 63.

Two-year council (2 qualify) - Kenneth L. Gambill 64; Raymond A. Hindes 25; Larry W. Musgrave 99; Robert N. "Bob" Rowley 68; Henry M. Schnaubelt 25.

Kanarraville

1 of 1 precincts

Mayor (2 qualify) - Jack Anderson 46; Vergene Davis 15; Bill H. Weymouth 62.

Four-year council (4 qualify) - Lorraine Cornelius 55; Donn Davis 58; Larry Galyen 71; Ralph D. Lewis 28; W. Clayton Reeves (inc.) 33.

Kaysville

6 of 6 precincts

Four-year council (4 qualify) - Reed L. Adams (inc.) 497; Paul M. Belnap 344; Margaret Brough 488; Kevin H. Folkman 340; Kay Hansen (inc.) 365; Joe Hill 678; Gary Madson 96; Craig L. Taylor 1,011.

Two-year council (2 qualify) - Floyd Baham 197; Cherie Goodliffe 343; Samuel P. Jeppson 272; Ed Little 115; Sam McAllister 321; Douglas G. Stanger 569.

Layton

17 of 17 precincts

Mayor (2 qualify) - James J. Layton 621; Richard G. McKenzie (inc.) 502; Golden C. Sill 262; Kent Dee Smith 490; Donald D. Weaver 266.

Four-year council (4 qualify) - Ethel H. Adams 920; Brent J. Dotson 185; Lyndia Graham 1,086; Terrence W. Luh 93; Gerald (Jerry) Nebeker (inc.) 738; Jerry Stevenson (inc.) 1,094.

Levan

1 of 1 precincts

Four-year council (4 qualify) - Ted Bosh (inc.) 91; Connie Dubinsky 76; Kerma Jensen (inc.) 73; Lee Spring 86; Craig Worwood 53.

Logan

15 of 15 precincts

Mayor (2 qualify) - Claude J. Burtenshaw 1,054; Russell F. Fjeldsted 1,266; Jim Mortensen 204; O. Cordell Yeates 593.

Midway

2 of 2 precincts

Mayor (2 qualify) - Fran Anderson 107; Reed H. Bezzant 204; Henry L. Isaksen 31; Eugene K. Probst (inc.) 113; Mike Rigby 31; Rick C. Tatton 71.

Four-year council (4 qualify) - Larry C. Bonner 193; Micheal L. Bronson 182; Don Huggard 150; Mark Kohler 109; Leo Luke (inc.) 128; George A. Olson 73; Stevan W. Ridge 231.

Millville

1 of 1 precincts

Four-year council (4 qualify) - Connie A. Bodily 51; Rodney G. Hobbs 59; John Carl Monson (inc.) 48; Dennis L. Spackman 43; Bill Van Dyke 32; Richard Zollinger 85.

Minersville

1 of 1 precincts

Mayor (2 qualify) - Dale Craw 20; Ferrill Phelps 73; Phyllis M. Truman (inc.) 65.

Moab

5 of 5 precincts

Mayor (2 qualify) - Bill B. Meador 443; Tom Stocks (inc.) 437; Manuel T. Torres 359.

Ogden

63 of 63 precincts

Council At Large 2-Year (4 qualify) - Dorman H. Baird 3,183; Wynn R. Covieo 2,511; Robert H. DeBoer (inc.) 3,399; Barbara B. Dirks (inc.) 3,827; Terry L. Marcus 2,371.

Council Ward 1 (2 qualify) - Robert W. Foxley 381; Robert L. Harris 325; Michael Miller (inc.) 651.

Council Ward 2 (2 qualify) - Matthew C. Hansen 406; Harvey A. Rogers 433; Darrell J. Saunders (inc.) 1,195.

Council Ward 3 (2 qualify) - Rula C. Flink 177; David Haun 458; Carlin Maw 226; Allan Olsen 83; Bryan K. Schade 393; C. Doug Stephens 390.

Proposition A: Street Bond

For 4,549; Against 3,615.

Proposition B: Union Station Bond

For 3,106; Against 5,137.

Proposition C: Municipal Gardens Bond

For 2,900; Against 5,355.

Proposition D: Egyptian Theater Bond

For 2,688; Against 5,344.

Orem

25 of 25 precincts

Mayor (2 qualify) - O. Paul Stevensen 145; Stella Welsh 1,253; S. Blaine Willes (inc.) 1,207; Robert L. Wright 458.

Four-year council (6 qualify) - Larry L. Adams 201; Richard T. Adams 218; Dean Bailey 276; Lynn J. Bernhard 197; Kent Beus 432; Mark J. Clement 459; John R. Collins 127; Russell G. Cottrell 187; Alan J. Damron 133; Jim Evans (inc.) 894; Louise Fucile 319; Steven L. Heinz 564; H. Keith Hunt (inc.) 1,216; Joyce W. Johnson (inc.) 1,493; Mark L. Layton 281; Bob McLeod 52; Michael Neilsen 102; Donald B. Rawlings 414; Kenneth C. Tropple 446; Don Walker 296.

Park City

3 of 3 precincts

Mayor (2 qualify) - John M. Lamarre 62; Ann G. MacQuoid 242; Bradley Olch 202.

Provo

42 of 42 precincts

Mayor (2 qualify) - Verl G. Dixon 800; Stan Elwood 80; Sherman L. Hislop 1,280; Shari C. Holweg 1,064; Joe Jenkins (inc.) 1,860; Harold C. Johnson 131; J. Wayne Spence 496.

Council District 1 (2 qualify) - Jim Daley 1,312; Trent Keilgaard Evans 142; Mark Hathaway 2,167; Maurice P. Marchant 1,247; Craig L. Williams 528.

Council Northeast (2 qualify) - Todd Reed Cannon 145; Wayne L. Hill 426; Ronald W. Last (inc.) 1,064; Byron R. Sumner 479.

Redmond

1 of 1 precincts

Mayor (2 qualify) - Nathan C. Anderson (inc.) 47; Eugene Honeycutt 63; Chad C. Nelson 57.

Four-year council (4 qualify) - Loran J. Barnes 69; Pryce Hales 80; Bert Jensen 37; Byron Jensen 44; Kelly Johnson 26; Raycecona Kiefer 7; Janice A. Mickelsen 13; Leann R. Pickett 54.

Richfield

4 of 4 precincts

Mayor (2 qualify) - Jay C. Andersen 1,006; Allen W. Avery 55; Perry Gardner 208; Robert Kelly Jepson 248.

Four-year council (4 qualify) - Terry Jack Anderson 809; Dan S. Chidester (inc.) 317; Paul D. Lyman (inc.) 518; Bryan Clark MacKay 86; George "Bud" Peterson 259; Nathan Simmons 78; Donnell Spencer 362; Paul Turner 522.

Two-year council (2 qualify) - Carl Albrecht (inc.) 700; John E. Bullard 81; Medford Hutson 719.

Roy

20 of 20 precincts

Mayor (2 qualify) - Kathleen Browning 889; Willard S. Cragun 588; Chuck "Coach" Smith 167; Richard G. Tubbs 757.

Four-year council (4 qualify) - W. Howard Green Jr. 837; C. Doug Rochell 1,150; James H. Thomas III (inc.) 713; Mark A. Wilcox 732; Dale Willis (inc.) 1,124.

Spanish Fork

7 of 7 precincts

Mayor (2 qualify) - J. Merrill Hallam (inc.) 330; T. Page Harrison 377; Marie W. Huff 1,404.

Four-year council (4 qualify) - Joseph D. Brierley 360; Donald W. Dunn 491; Sheldon W. Gordon 1,224; Jon O. Hunter 656; Bryan T. Jex 404; Rex Woodhouse (inc.) 931.

Tooele

21 of 21 precincts

Mayor (2 qualify) - Thomas R. Atkin 410; George W. Diehl (inc.) 888; Harvey C. LeFevre 457.

Wales

1 of 1 precincts

Mayor (2 qualify) - Andrew Anderson (inc.) 30; Tom Davis Jr. 32; Frank Nelson 25.

Four-year council (4 qualify) - Ed Anderson (inc.) 34; Teri Anderson 13; Karl Clawson 38; Lee Lamb 52; Ron Peterson 31.