Facebook Twitter

CALENDAR

THEATER

"Agnes of God," UVSC, Orem, Oct. 26-28 & 30, Nov. 2-4, 6 & 9-11, 7:30 p.m.; matinee Nov. 4, 2 p.m. (222-8982).

"Blithe Spirit," Heritage Theater, Perry, Mondays & Fridays-Saturdays through Nov. 4, 8 p.m.; matinee Oct. 21, 2 p.m. (723-8392).

"Brigham: Live," S.L. Art Center, Mondays, Thursdays & Saturdays, 7:30 p.m. (532-5339 or 1-800-254-5483).

"The Comedy of Errors," Fine Arts Center, BYU, Provo, Oct. 20-21, 7:30 p.m. (378-4322).

"The Doll House Mystery," Terrace Plaza Playhouse, Ogden, Saturdays through Nov. 18, noon (393-0070).

"Dracula the Vampire, or He Loved in Vein," Desert Star Playhouse, 7 p.m. Mondays & Thursdays, 7 & 9:30 p.m. Fridays-Saturdays through Nov. 11 (266-7600).

"Dracula vs. Wolfman," Off Broadway, Mondays & Thursdays-Saturdays through Nov. 4, 7:30 p.m. (355-4628).

"The Grasshopper," First United Methodist Church, Oct. 20, 7:30 p.m. (328-8726).

"Hotel Frankenstein," Valley Center Playhouse, Lindon, Mondays-Wednesdays through Oct. 31, also Nov. 3-4 & 6, 7:30 p.m. (785-1186)

"I Hate Hamlet," Browning Center, WSU, Ogden, Oct. 26-28 & Nov. 1-4, 7:30 p.m.; matinee Nov. 4, 2 p.m. (626-6431).

"J. Golden," Fine Arts Center, BYU, Provo, Oct. 25-28, 7:30 p.m. (378-4322).

"Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat," Terrace Plaza Playhouse, Ogden, 7:30 p.m. Mondays & Fridays-Saturdays through Nov. 20 (393-0070).

"Joshua," Butler Middle School, 7:30 p.m. Fridays-Saturdays Oct. 20-Dec. 16 (except Nov. 24-25); matinees Nov. 4, 11 & 18, Dec. 2, 9 & 16, 1 p.m. (393-0070).

"Life With Father," Hale Center Theater, 8 p.m. Mondays-Fridays, 3:30 & 8 p.m. Saturdays through Nov. 18 (except Oct. 31) (484-9257).

"The Lion in Winter," Realms of Inquiry, Mondays & Fridays-Saturdays through Nov. 11, 7:30 p.m. (292-5193).

"Mixed Emotions," Egyptian Theatre, Park City, Thursdays-Saturdays through Nov. 18, 7:30 p.m. (649-9371).

"The Music Man," Draper Theater, Oct. 20-21, 23, 27-28 & 30, Nov. 3-4 & 6, 7 p.m. (572-4144)

"Night of the Doll," Social Work Auditorium, U. of U., Oct. 20-22 & 25-29, 7:30 p.m.; matinees Oct. 21 & 28, 2 p.m. (944-9361).

"A New Beginning," Judge Memorial High School, Oct. 20, 8 p.m.; Oct. 21, 2 & 8 p.m. (328-9681 or 261-5662).

"Phantom of the Opera," City Rep, Oct. 20, 21, 23, 27, 28 & 30, Nov. 3, 10 & 11, 7:30 p.m.; matinees Oct. 28 & Nov. 4, 2 p.m. (532-6000).

"Pinocchio," Hale Center Theater, Saturdays through Dec. 9 & Jan. 6-May 18, 11 a.m. (484-9257).

"Rest in Peace," Terrace Plaza Playhouse, Ogden, Tuesdays & Thursdays through Oct. 31, 7:30 p.m.; also Oct. 24 & 31, 10 p.m. (393-0070).

"Shadowbrook Mansion," Valley Center Playhouse, Lindon, Thursdays-Saturdays through Oct. 28, also Nov. 10-11 & 13, 7:30 p.m. (785-1186).

"Three Tall Women," S.L. Acting Company, 2 p.m. Sundays, 7:30 p.m. Thursdays, 8 p.m. Fridays & Saturdays through Nov. 5 (355-2787).

"Tons of Money," Hale Center Theater, Orem, Mondays & Thursdays-Saturdays through Nov. 18, 8 p.m.; matinee Nov. 18, 3:30 p.m. (226-8600).

"The Unsinkable Molly Brown," Pages Lane, Centerville, Mondays & Thursdays-Saturdays through Nov. 18, 7:30 p.m.; matinee Nov. 18, 3 p.m. (298-1302).

"Vinegar Tom," Lab Theatre, Performing Arts Bldg., U. of U., Oct. 20, 4:30 & 7:30 p.m.; Oct. 21, 7:30 p.m.; Oct. 22, 7 p.m. (581-6961).

"War of the Worlds," Fine Arts Center, USU, Logan, Oct. 27-28 & 30, 8 p.m.; Oct. 31, 8 & 11:59 p.m.

MISCELLANEOUS

Comedy Night with Dennis Hinkamp & Bengt Washburn, Fine Arts Center, USU, Logan, Oct. 21, 8 p.m.

Home & Craft Festival, Exhibit & Recreation Halls, Weber County Fairgrounds, Ogden, Oct. 20, noon-8 p.m.; Oct. 21, 10 a.m.-8 p.m.; Oct. 22, 10 a.m.-2 p.m.

Utah Humanities Council Awards, Marriott Hotel, Oct. 20, 8 p.m. (reception 6:30 p.m.).

Vandermeide, comic hypnotism, Avalon Theater, Saturdays, 9:30 p.m.

GETTING OUT

Big Band Ballroom Dancing, Murray Arts Centre, Tuesdays & Saturdays, 8:30-11:30 p.m. (instruction 7:30 p.m.).

Country Dance, Wheeler Farm, Wednesdays & Fridays, 8:30-11:30 p.m.

Dancing, 10th E. Senior Center, Wednesdays, 9:30-11:30 a.m.

Friendly Dance Club, N.W. Multipurpose Center, Fridays, 8-11 p.m.

Salt Shakers Square Dance Club, Christ United Methodist Church, Saturdays, 8:30-10:30 p.m.

Singles Dance, Murray Arts Centre, Fridays, 8:30-11:30 p.m. (instruction 7:30 p.m.).

Swingin' Singles Square Dance Club, Liberty Elementary School, Wednesdays, 7-10 p.m.

Western Dance, Discovery Building, Fairpark, Fridays-Saturdays, 9 p.m.-1 a.m.

"An Heir of Mystery" (mystery dinner), Red Flame Restaurant, Bountiful, Oct. 20-21, 7 p.m. (292-3121); Snowbird Center, Oct. 27-28, 8 p.m. (521-6040, Ext. 4050).

"Spirits, Awake!" (mystery dinner), Copper View High School, Oct. 26, 7:30 p.m. (569-5151); Riverboat, Oct. 28, 7:30 p.m. (268-2628).

Who-Done-It Dinners, Gray Cliff Lodge, Ogden Canyon & Sherwood Hills Best West-ern Resort, Saturdays through Nov. 25, 7 p.m.; also East Canyon Resort, Oct. 28, 7:30 p.m. (with hoedown & barbecue) (476-0076).

MUSIC/DANCE

Organ recitals, S.L. Tabernacle, Sundays, 2 p.m.; Mondays-Saturdays, noon. Free.

American West Symphony, Temple Square Assembly Hall, Oct. 20-21, 7:30 p.m. Free.

Utah Opera "La Boheme," Capitol Theatre, Oct. 20, 7:30 p.m.; Oct. 22, 2 p.m.

Joe Muscolino Band, Jewett Center, Westminster College, Oct. 20, 7:30 p.m. Free.

New American Symphony Orchestra, Browning Center, WSU, Ogden, Oct. 20, 7:30 p.m.; Davis High School, Oct. 21, 7:30 p.m.

"The Tales of Hoffmann," Fine Arts Center, BYU, Provo, Oct. 20-21 & 27-28, 7:30 p.m.

John Stevens, tuba, Fine Arts Center, BYU, Provo, Oct. 20, 7:30 p.m. Free.

Utah Valley Choral Society, Provo Tabernacle, Oct. 20, 7:30 p.m.

Children's Dance Theatre, Eccles Theatre, Logan, Oct. 20, 7:30 p.m.

St. George Jazz Festival with Tom Scott, Mel Torme etc., Dixie Center, St. George, Oct. 20-22.

Utah Symphony, Rachael Worby conducting, with pianist Keven Kenner, Abravanel Hall, Oct. 20-21, 8 p.m.

Keith Underwood, flute; Benjamin Verdery, guitar, Mount Tabor Church, Oct. 20, 8 p.m.

Draper Big Band, Draper City Community Amphitheater, South Mountain, Oct. 21, 2 p.m.

Jennifer Neddo & Lizz Phillips Benefit Concert, Cottonwood High School, Oct. 21, 7 p.m.

1964, Browning Center, WSU, Ogden, Oct. 21, 7 p.m.

Ruth Gatrell Singers, Farmington City Hall, Oct. 21, 7:30 p.m. Free.

Grand Octubafest Concert, Fine Arts Center, BYU, Provo, Oct. 21, 7:30 p.m. Free.

Linda Kelm, soprano, S.L. Masonic Temple, Oct. 21, 8 p.m.

Mormon Youth Symphony, Robert C. Bowden conducting, with pianist Eny da Rocha, S.L. Tabernacle, Oct. 21, 8 p.m. Free.

U. of U. Wind Symphony, Gardner Hall, U. of U., Oct. 23, 7:30 p.m.

Margarita Escarpa, guitar, Eccles Conference Center, USU, Logan, Oct. 23, 8 p.m.; St. Mark's Cathedral, Oct. 25, 7:30 p.m.

Kremlin Chamber Orchestra, Dixie Center, St. George, Oct. 23, 8 p.m.

Jugazi & Lung Fish, Coliseum, Fairpar, Oct. 24, 7 p.m.

Ukrainian Children's Ensemble, Temple Square Assembly Hall, Oct. 24, 7:30 p.m. Free.

Jeffrey Shumway, piano, Fine Arts Center, BYU, Provo, Oct. 24, 7:30 p.m.; Temple Square Assembly Hall, Oct. 27, 7:30 p.m. Free.

Western Arts Quartet with pianist Marjorie Janove, Museum of Fine Arts, U. of U., Oct. 24, 8 p.m.

Rounder Records Tour with Laurie Lewis & Grant Street, Del McCoury Band, J.D. Crowe & New South, East High School, Oct. 25, 7 p.m.

Martha Glissmeyer & Cosette West, sopranos, Temple Square Assembly Hall, Oct. 25, 7:30 p.m. Free.

Orpheus Winds, Fine Arts Center, BYU, Provo, Oct. 25, 7:30 p.m. Free.

Craig Cramer, organ, Fine Arts Center, USU, Logan, Oct. 25, 7:30 p.m.

Monty Alexander, jazz piano, Hilton Hotel, Oct. 25, 8 p.m.

Crimson Collage, Marriott Dance Center, U. of U., Oct. 26, 7 p.m.

Lawrence Green, guitar, Fine Arts Center, BYU, Provo, Oct. 26, 7:30 p.m. Free.

Vienna Choir Boys, Tuachan Center, Ivins, Oct. 26, 8 p.m.

Southwest Symphony, Dixie Center, St. George, Oct. 26-27, 8 p.m.

Ririe-Woodbury Dance Company, Capitol Theatre, Oct. 27-28, 7:30 p.m.

Pierre Bensusan, Museum of Fine Arts, U. of U., Oct. 27, 7:30 p.m.

Travis Tritt & Charlie Daniels, Burns Arena, Dixie College, St. George, Oct. 27, 7:30 p.m.

Homecoming Spectacular, Marriott Center, BYU, Provo, Oct. 27-28, 7:30 p.m.

Utah Symphony, Laurent Petitgirard conducting, with violinist Joseph Silverstein, Abravanel Hall, Oct. 27-28, 8 p.m.

BROWN BAGGING

Gallivan Utah Center, noon: Paul Boruff (Oct. 23); Barry Carter (Oct. 25); Rick Schwemmer (Oct. 26); Nancy Hanson (Oct. 27). Free.

HAUNTED HOUSES

Alien Encounters, 5959 S. Redwood Road, 7:30-9:30 p.m. Mondays-Thursdays, 7:30-11 p.m. Fridays-Saturdays through Oct. 31.

Enchanted Woods, Treehouse Children's Museum, Ogden City Mall, 4-8 p.m. Fridays, 1-6 p.m. Saturdays through Oct. 28.

Frightmares, Lagoon, 1-10 p.m. Thursdays, 1-11 p.m. Fridays-Saturdays through Oct. 28; also Oct. 30-31, 6-10 p.m.

Haunted Castle, Utah State Hospital, Provo, 7:30-10 p.m. Mondays-Fridays, 7:30-11 p.m. Saturdays Oct. 20-31.

Haunted Woods, Wheeler Historic Farm, 7:30-9:30 p.m. Mondays-Thursdays, 7-10:30 p.m. Fridays-Saturdays through Oct. 31 (Halloween country dance 8:30 p.m. Wednesdays & Fridays; Monster Mash Review, 8:30 p.m. Tuesdays, Thursdays & Saturdays).

March of Dimes Haunted House, 2100 S. 300 W., 7-10 p.m. Mondays-Thursdays, 7-11 p.m. Fridays-Saturdays through Oct. 31.

Nightmare at the Grand, Grand Theatre, SLCC/South City Campus, 7:30-10 p.m. Mondays-Thursdays, 7:30-11 p.m. Fridays-Saturdays through Oct. 31.

Rocky Point Haunted House, 3485 S. Main, SLC; 2279 Washington Blvd., Ogden; 7:30-10:30 p.m. Tuesdays-Thursdays, 7 p.m.-midnight Fridays-Saturdays through Oct. 31 (benefits American Diabetes Assn.).

Scarecrow Festival Haunted House, Gardner Historic Village, 4-8 p.m. Mondays-Saturdays through Oct. 30 (benefits Utah Boys Ranch).