clock menu more-arrow no yes

Filed under:

CALENDAR

THEATER

"Angels in America, Part One: Millennium Approaches," S.L. Acting Company, May 2, 7:30 p.m.; May 3, 8 p.m.; May 4-5, 2 p.m. (with "Part Two: Perestroika," May 4, 8 p.m.; May 5, 7:30 p.m.) (355-2787).

"Antigone," Graff Fine Arts Theatre, Dixie College, St. George, May 8-11 & 15-18, 8 p.m.; matinee May 18, 2 p.m. (652-7800).

"Charley's Aunt," Heritage Theatre, Perry, 8 p.m. Mondays, Fridays & Saturdays through May 11 (723-8392).

"The Curse of an Aching Heart," Draper Historic Playhouse, Mondays & Fridays-Saturdays through May 13, 7 p.m. (572-4144).

"Damn Yankees," Pages Lane Theatre, Centerville, Mondays & Thursdays-Saturdays through May 25, 7:30 p.m.; matinee May 25, 3 p.m. (298-1302).

"Egyptian Shorts: An Evening of One-Acts," Egyptian Theatre, Park City, May 9-11 & 16-18, 7:30 p.m. (649-9371).

"Fiddler on the Roof," Hale Center Theater, Orem, Mondays-Saturdays through June 10, 8 p.m.; matinees June 1 & 8, 3 p.m. (226-8600).

"Guys and Dolls," Pioneer Memorial Theatre, U. of U., 7:30 p.m. Mondays-Thursdays, 8 p.m. Fridays, 2 & 8 p.m. Saturdays through May 14 (581-6961).

"The Hobbit," City Rep, Mondays & Fridays-Saturdays through May 11, 7:30 p.m. (532-6000).

"Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat," Provo Theatre Co. (105 E. 100 N.), Mondays & Thursdays-Saturdays through May 31, 8 p.m. (379-0600).

"The Little Mermaid," Hale Center Theater, Orem, Saturdays through June 3, 11 a.m. (226-8600).

"Lonely Planet," Lab Theatre, Performing Arts Bldg., U. of U., 7 p.m. Sundays, 7:30 p.m. Fridays- Saturdays through May 12 (581-6961).

"Lordy, Lordy, Look Who's 40," Wooden Dog, Trolley Square, Fridays-Saturdays, 7 p.m. (328-8889).

"Marisol," Browning Center, WSU, Ogden, May 3, 7:30 p.m.; May 4, 2 & 7:30 p.m. (626-8500 or 1-800-978-8457).

"The Merchant of Venice," Geary Theatre, CEU, Price, May 3-4, 7:30 p.m. (637-5334).

"Napoleon's China," Salt Lake Acting Company Chapel Theatre, 2 p.m. Sundays, 7:30 p.m. Thursdays, 8 p.m. Fridays-Saturdays through May 28 (355-2787).

"The Phantom of the Opera," Capitol Theatre, 2 & 7:30 p.m. Sundays, 8 p.m. Tuesdays-Fridays, 2 & 8 p.m. Saturdays through July 13 (355-2787).

"Pistols in My Petticoats," Box Elder Jr. High School, May 6-9, 13-15 & 18, 7 p.m. (723-2987).

"The Plane Maker," Lighthouse Theater, Cottonwood Mall, Mondays, 7:30 p.m. (277-2062).

"Robin Hood: Boyz & The Hood," Off Broadway Theatre, Mondays & Thursdays-Saturdays through June 8, 7:30 p.m. (355-4628).

"The Secret Garden," Hale Centre Theatre, Mondays-Saturdays through June 10, 8 p.m.; matinees May 4, 11 & 18, June 1 & 8, 3:30 p.m. (484-9257).

"The Secret Garden," Jones Theatre, SUU, Cedar City, May 3-4, 7:30 p.m. (586-7876).

"Steel Magnolias," Terrace Plaza Playhouse, Ogden, Mondays & Fridays-Saturdays through June 3, 7:30 p.m. (393-0070).

"SubUrbia," Babcock Theatre, Pioneer Memorial Theatre, U. of U., 7 p.m. Sundays, 7:30 p.m. Thursdays-Saturdays May 9-19; matinee May 18, 2 p.m. (581-6961).

"The Sword of Zorro or From Z to Shining Z," Desert Star Playhouse, 7 p.m. Mondays & Thursdays, 7 & 9:30 p.m. Fridays & Saturdays (also 3 p.m. some Saturdays) through May 11 (266-7600).

"Tartuffe," Aardvark's Cabaret, May 3-4, 7 p.m. (533-0927).

"Time After Time," Valley Center Playhouse, Lindon, Mondays & Fridays-Saturdays through May 27, 7:30 p.m. (785-1186).

"Twelfth Night," Fine Arts Center, USU, Logan, May 3-4, 8 p.m. (797-1500).

"Up With Kids," Musical Theater Academy, Main Library, May 6, 7:30 p.m.

"The Wizard of Oz," Terrace Plaza Playhouse, Ogden, May 4, noon (393-0070).

"You Can't Take It With You," Bryant Jr. High School, May 9-11, 7:30 p.m. (532-5621).

EXHIBITS

Centennial Car Show, Union Station, Ogden, May 5, 10 a.m.-5 p.m.

Crossroads Doll, Bear & Toy Show, Salt Palace, May 4, 10 a.m.-6 p.m.

Rail Fest, Union Station, Ogden, May 10-11, 10 a.m.-6 p.m. Free.

MISCELLANEOUS

Beach Fest '96, games, contests, sand art etc., Saltair Beach, Great Salt Lake Park, May 4, 8 a.m.-5 p.m. Free.

Cinco de Mayo Celebration, Centro Civico Mexicano, May 4-5, 1-5 p.m. (dancing 8 p.m.-midnight).

Cinco de Mayo Fiesta, Children's Museum, May 3, 6-7 p.m.

Golden Spike Anniversary Re-enactment, Promontory Summit, May 10, 10 a.m. & 2 p.m.

Kids Variety Show, Lighthouse Theater, Cottonwood Mall, Saturdays, 3:30 p.m.

May Day Celebration, Wheeler Farm, May 4, 10 a.m. & 1 p.m.

May Magic Show, Treehouse Children's Museum, Ogden City Mall, May 3, 7 p.m.

National Astronomy Day Celebration, Sugarhouse Park, May 4, 11 a.m-3 p.m.

Pioneer Storytelling, Murray Library, May 9 & 16, 7 p.m.

Eric Porter, comic hypnotism, Wooden Dog, Trolley Square, Thursdays-Saturdays, 9 p.m.

Prehistory & Heritage Activity Day, atlatl throwing, bead stringing, corn grinding etc., State Historical Society, May 4, 10 a.m.-3 p.m. Free.

Timothy Riggs, magic, Murray Theater, Saturdays, noon.

Scout-O-Rama, Fairpark, May 4, 10 a.m.-4 p.m.

Spencer, hypnotism, Avalon Theater, Saturdays, 10:15 p.m.

Spring Indian Market, Indian Walk-In Center, May 10, 11 a.m.-8 p.m.; May 11, 9 a.m.-8 p.m.

Vandermeide, comic hypnotism, Murray Theater, Saturdays, 9:15 p.m.

GETTING OUT

Dancing, Lighthouse, Cottonwood Mall, Thursdays, 9 p.m.-1 a.m. (18 & older); Fridays, 8:30-11:30 p.m. (15-18); Saturdays, 9 p.m.-midnight (18 & older).

Big Band Ballroom Dancing, Murray Arts Centre, Tuesdays & Saturdays, 8:30-11:30 p.m. (instruction 7:30 p.m.).

Country Dancing, Lighthouse, Cottonwood Mall, Wednesdays, 9:30 p.m.-1 a.m.

Dancing, 10th East Senior Center (237 S. 1000 E.), Wednesdays, 9:30-11:30 a.m.

Israeli Folk Dance Group, Jewish Community Center, Wednesdays, 8-10 p.m.

Singles Dance, Murray Arts Centre, Fridays, 8:30-11:30 p.m. (instruction 7:30 p.m.).

Swingin' Singles Square Dance Club, Liberty Elementary School, Wednesdays, 7-10 p.m.

Young Adults/Singles Dance, Lighthouse Theater, Cottonwood Mall, Saturdays.

Western Dance, Discovery Bldg., Fairpark, Fridays-Saturdays, 9 p.m.-1 a.m.

International Folk Dance Party, Jewish Community Center, April 27, 8 p.m.

Mexican Fiesta, Heritage Center, Murray, May 3, 5-7 p.m.

Big-Band Dance, Union Bldg., WSU, Ogden, May 3, 8:30 p.m.

MUSIC/DANCE

Organ recitals, S.L. Tabernacle, Sundays, 2 p.m.; Mondays-Saturdays, noon. Free.

High School Band Festival, Ragan Theater, UVSC, Orem, May 3, noon-10 p.m.; May 4, 8 a.m.-10 p.m.

Performing Dance Company, Marriott Dance Center, U. of U., May 3-4 & 10-11, 7:30 p.m.

Children's Ballet Theater, Kingsbury Hall, U. of U., May 3-4, 7:30 p.m.

USU Symphonic Band & Wind Ensemble, Temple Square Assembly Hall, May 3, 7:30 p.m. Free.

Utah Symphony, Joseph Silverstein conducting, with pianist Horacio Gutierrez, Abravanel Hall, May 3-4, 8 p.m.

International Night, Union Bldg., U. of U., May 3, 8 p.m. Free.

Gloriana, St. Mark's Cathedral, May 4, 7:30 p.m.; May 5, 5 p.m.

Intimate Opera "Rigoletto," Rowland Hall-St. Mark's School (843 S. Lincoln), May 4 & 6, 7:30 p.m.

Catfish Keith, Ladies Literary Club, May 4, 7:30 p.m.

U. of U. Concert Chorale & Chamber Singers, Gardner Hall, U. of U., May 4-5, 7:30 p.m.

International Children's Choir School, Temple Square Assembly Hall, May 4, 7:30 p.m. Free.

6th Annual Dance Company, SLCC/South City Campus, May 4, 7:30 p.m.

Scott Harris, clarinet, Nunemaker Place, Westminster College, May 5, 7:30 p.m. Free.

Children's Dance Theatre & Madeleine Choir School, Cathedral of Madeleine, May 5, 8 p.m. Free.

Cache Children's Choir, Fine Arts Center, USU, Logan, May 6, 6 p.m. Free.

Tim McGraw & Faith Hill, Delta Center, May 6, 7:30 p.m.

U. of U. Honors Recital, Museum of Fine Arts, U. of U., May 6, 7:30 p.m. Free.

Utah Symphony, Kory Katseanes conducting, Abravanel Hall, May 6, 7 p.m.

WSU Wind Ensemble, Browning Center, WSU, Ogden, May 6, 7:30 p.m.

Will Kesling Chorale, USU & SLCC Choirs, Fine Arts Center, USU, Logan, May 6, 7:30 p.m.; Kingsbury Hall, U. of U., May 7, 7:30 p.m.

Children's Spring Concert, Abravanel Hall, May 7-8, 7 p.m.

SCERA Children's Choir, Orem Senior Citizens Center, May 7, 7 p.m. Free.

Jerusalem Duo, Temple Square Assembly Hall, May 7, 7:30 p.m. Free.

Happy Go Lucky Harmonica Band, 10th East Senior Center (237 S. 1000 E.), May 8, 7 p.m.

Canti Con Brio, Temple Square Assembly Hall, May 8, 7:30 p.m. Free.

S.L. Opera Theatre, St. Ambrose Church, May 8 & 10, 7:30 p.m. Free.

Mu Phi Epsilon Scholarship Winners, Gardner Hall, U. of U., May 8, 7:30 p.m.

WSU Jazz Ensemble, Browning Center, WSU, Ogden, May 8, 7:30 p.m.

USU Symphonic Band & Wind Orchestra, Fine Arts Center, USU, Logan, May 8, 7:30 p.m.

Michael Ballam, Box Elder High School, Brigham City, May 8, 8 p.m.; Grand Theatre, SLCC/South City Campus, May 11, 8 p.m.; Eccles Theatre, Logan, May 21, 8 p.m.

S.L. Symphonic Winds, Gardner Hall, U. of U., May 9, 7:30 p.m. Free.

BYU Young Dance Makers, Fine Arts Center, BYU, Provo, May 9-11, 7:30 p.m.

Red Nichols Jubilee Dixieland Jazz Festival with Alvino Rey, Lee Fugal, Craig Larson Trio, Great Basin St. Band, Riverboat Rhythm Kings, S.L. Goodtime Jazz Band etc., Radisson Suite Hotel, Ogden, May 10-11, 4-11 p.m.; May 12, 10 a.m.-5 p.m.

S.L. Children's Choir, First Presbyterian Church, May 10-11, 7:30 p.m.

S.L. Vocal Ensemble, Holladay United Church of Christ, May 10, 7:30 p.m.; Springville Art Gallery, May 12, 5 p.m.; Temple Square Assembly Hall, May 14, 7:30 p.m. (free).

Brighton High English Handbell Ringers, Temple Square Assembly Hall, May 10, 7:30 p.m. Free.

Weber State Singers, Browning Center, WSU, Ogden, May 10-11, 7:30 p.m.

Michael Webb, Julie de Azevedo & Greg Simpson, Roy High School, May 10, 7:30 p.m.; Cottonwood High School, May 11, 7:30 p.m.; Fine Arts Center, USU, Logan, May 13, 7:30 p.m.

Mountain Jubilee Chorus with Saliva Sisters & Saltaires Show Chorus, Copper Hills High School, May 10-11, 8 p.m.

Utah Symphony, Marvin Hamlisch conductor & pianist, Abravanel Hall, May 10-11, 8 p.m.

Robert Spillman, piano, Jewett Center, Westminster College, May 10, 8 p.m.

Gwar, Meatmen & Sheer Terror, Fowl Friends Bldg., Fairpark, May 10, 8:30 p.m.

Utah Regional Ballet, Special Events Center, UVSC, Orem, May 10-11, 8 p.m.