clock menu more-arrow no yes

Filed under:

CALENDAR

THEATER

"Annie," Villa Theatre, Springville, Mondays & Thursdays-Saturdays June 6-24, 7 p.m. (489-3088).

"Egyptian Shorts: An Evening of One-Acts," Wooden Dog, Trolley Square, May 31-June 1, 7:15 p.m. (649-9371).

"Fiddler on the Roof," Hale Center Theater, Orem, Mondays-Saturdays through June 10, 8 p.m.; matinees June 1 & 8, 3 p.m. (226-8600).

"Jane Eyre: The Musical," Fine Arts Center, BYU, Provo, May 31-June 1, 7:30 p.m. (378-4322).

"Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat," Provo Theatre Company (105 E. 100 N.), May 31, 8 p.m. (379-0600).

"The Little Mermaid," Hale Center Theater, Orem, June 1, 11 a.m. (226-8600).

"Lordy, Lordy, Look Who's 40," Wooden Dog, Trolley Square, Fridays-Saturdays, 7 p.m. (328-8889).

"Marvelous Light! A Prodigal's Story," Terrace Plaza Playhouse, Ogden, Sundays June 3-July 28, 7:30 p.m.

"The Music Man," Heritage Theatre, Perry, Mondays & Fridays-Saturdays, June 7-29, 8 p.m.; matinees June 15 & 22, 2 p.m. (723-8292).

"The Phantom of the Opera," Capitol Theatre, 2 & 7:30 p.m. Sundays, 8 p.m., Tuesdays-Fridays, 2 & 8 p.m., Saturdays through July 13 (355-2787).

"The Plane Maker," Lighthouse Theater, Cottonwood Mall, Mondays, 7:30 p.m. (277-2062).

"Prelude to a Kiss," Wooden Dog, Trolley Square, Sundays & Thursdays-Saturdays through June 16, 7:30 p.m.

"Promised Valley," SCERA Shell, Orem, Mondays-Saturdays June 3-15, 8 p.m. (225-2569).

"Robin Hood: Boyz & The Hood," Off Broadway Theatre, Mondays & Thursdays-Saturdays through June 8, 7:30 p.m. (355-4628).

"Rumpelstiltskin," Murray Park Amphitheater, May 31, 7:30 p.m.

"The Seating of Senator Smoot," Fine Arts Center, BYU, Provo, Tuesdays-Saturdays through June 15, 7:30 p.m.; matinee June 8, 1:30 p.m. (378-4322).

"The Secret Garden," Hale Centre Theatre, Mondays-Saturdays through June 10, 8 p.m.; matinees June 1 & 8, 3:30 p.m. (484-9257).

"Singin' in the Rain," Grand Theatre, SLCC/South City Campus, May 31, 7:30 p.m.; June 1, 2 & 7:30 p.m. (957-3322).

"The Sound of Music," Pages Lane Theatre, Centerville, Mondays & Thursdays-Saturdays May 31-July 13, 7:30 p.m.; matinee July 13, 3 p.m. (298-1302).

"Steel Magnolias," Terrace Plaza Playhouse, Ogden, May 31, June 1 & 3, 7:30 p.m. (393-0070).

"The Storm Testament," Terrace Plaza Playhouse, Ogden, Mondays & Fridays-Saturdays June 7-July 24, 7:30 p.m. (393-0070).

"Surfin' Safari: Wipeout at Waimea Bay," Desert Star Playhouse, 7 p.m. Mondays, 7 & 9:30 p.m. Fridays-Saturdays through July 13 (some matinees Saturdays, 3 p.m.) (266-7600).

"Treasure Island," City Rep, May 31, June 1, 3, 7, 10, 14, 15, 17, 21, 22, 24 & 28, July 5, 6 & 13, 7:30 p.m.; matinees June 1, 8, 15 & 29, 2 p.m. (532-6000).

"The Trojan Women," Alder Amphitheater, SLCC, May 31-June 1, 7:30 p.m. (957-4922).

"Truth Works!" Holladay Baptist Church, 2780 E. 3900 South, June 2, 6 p.m.

"Voice of the Prairie," Egyptian Theatre, Park City, Thursdays-Saturdays June 7-July 27, 7:30 p.m. (649-9371).

EXHIBITS

Amish Quilt & Craft Sale, Grand Bldg., Fairpark, June 7, noon-8 p.m.; June 8, 9 a.m.-5 p.m.

Antiques Show & Sale, Expo Mart, June 7-8, 11 a.m.-9 p.m.; June 9, noon-5 p.m..

Utah Valley Kennel Club Dog Show, Willowbrook Park, Lehi, June 6-10, 8 a.m.-4 p.m.

MISCELLANEOUS

"Classic Pasta on the Plaza," food, games, music etc., Gallivan Utah Center, May 31, 5-9 p.m.

Kids Variety Show, Lighthouse Theater, Cottonwood Mall, Saturdays, 3:30 p.m.

Timothy Riggs, magic, Murray Theater, Saturdays, noon.

Royal Lipizzaner Stallions, McKay Events Center, UVSC, Orem, June 1, 2 & 8 p.m.; Golden Spike Arena, Ogden, June 3, 7:30 p.m.; Cache County Fairgrounds, Logan, June 4, 7:30 p.m.

Spencer, hypnotism, Avalon Theater, Saturdays, 10:15 p.m.

Tooele County Arts Festival, arts/crafts, food, entertainment, children's art yard etc., Tooele City Park, June 7-8, 10 a.m.-10 p.m.; June 9, 10 a.m.-7 p.m.

Vandermeide, comic hypnotism, Murray Theater, Saturdays, 9:15 p.m.

GETTING OUT

Dancing, Lighthouse, Cottonwood Mall, Thursdays, 9 p.m.-1 a.m. (18 & older); Fridays, 8:30-11:30 p.m. (15-18); Saturdays, 9 p.m.-midnight (18 & older).

Big Band Ballroom Dancing, Murray Arts Centre, Tuesdays & Saturdays, 8:30-11:30 p.m. (instruction 7:30 p.m.).

Country Dancing, Lighthouse, Cottonwood Mall, Wednesdays, 9:30 p.m.-1 a.m.

Dancing, 10th East Senior Center (237 S. 1000 E.), Wednesdays, 9:30-11:30 a.m.

Israeli Folk Dance Group, Jewish Community Center, Wednesdays, 8-10 p.m.

Singles Dance, Murray Arts Centre, Fridays, 8:30-11:30 p.m. (instruction 7:30 p.m.).

Swingin' Singles Square Dance Club, Liberty Elementary School, Wednesdays, 7-10 p.m.

Young Adults/Singles Dance, Lighthouse Theater, Cottonwood Mall, Saturdays.

MUSIC/DANCE

Western Dance, Discovery Bldg., Fairpark, Fridays-Saturdays, 9 p.m.-1 a.m.

Utah Swing Dance Assn., Arthur Murray Dance Studio, June 1 & 15, 6 p.m. (instruction 5 p.m.)

Blues Bros. Revue Celebrity Dance, Union Bldg., U. of U., June 7, 8:30 p.m.-1 a.m.

Organ recitals, S.L. Tabernacle, Sundays, 2 p.m.; Mondays-Saturdays, noon. Free.

Cottonwood, Duck Pond Pavilion, WSU, Ogden, May 31, 7 p.m.

Utah Ballet, Kingsbury Hall, U. of U., May 31, 7:30 p.m.; June 1, 2 & 7:30 p.m.

Malvina Major, soprano, Temple Square Assembly Hall, May 31, 7:30 p.m. Free.

U. of U. Wind Symphony, Gardner Hall, U. of U., May 31, 7:30 p.m.

S.W. Symphony, Dixie Center, St. George, May 31, 8 p.m.

Michael Gettel, Red Butte Garden, June 1, noon-5 p.m.

Cache Valley Percussion Ensembles, Fine Arts Center, USU, Logan, June 1, 1 p.m. Free.

Eugene Albulescu, piano, Temple Square Assembly Hall, June 1, 7:30 p.m. Free.

Bonnie Terry, violin, Eagle Gate Chapel (107 N. G St.), June 1, 7:30 p.m. Free.

U. of U. Women's Choir, Gardner Hall, U. of U., June 1, 7:30 p.m.

Widespread Panic, Wolf Mountain, June 1, 7:30 p.m.

W. Valley Symphony, Granger High School, June 1, 8 p.m.

U. of U. Concert Chorale & Chamber Singers, Gardner Hall, U. of U., June 2, 7:30 p.m.

Layton Arts Chorale, Layton Park Amphitheatre, June 3, 7 p.m.

Alanis Morissette, Delta Center, June 3, 7:30 p.m.

WSU Guitar Enemble, Browning Center, WSU, Ogden, June 3, 7:30 p.m.

Ensemble Rousseau, Museum of Fine Arts, U. of U., June 3, 8 p.m.

U. of U. Piano Ensembles, Temple Square Assembly Hall, June 4, 7:30 p.m. Free.

Prevailing Winds, First Presbyterian Church, June 4, 8 p.m.

SLCC Guitar Ensemble, Technology Bldg., SLCC, June 5, 8 p.m.

Lyra Recorder Quartet, Fine Arts Center, BYU, Provo, June 5, 7:30 p.m. Free.

Blue Sage, Wayne Theatre, Bicknell, June 5, 7:30 p.m.

Shulamit Maneev, piano, Temple Square Assembly Hall, June 7, 7:30 p.m. Free.

Ariel Bybee, soprano, Fine Arts Center, BYU, Provo, June 7-8, 7:30 p.m.

Utah Valley Choral Society, Provo Tabernacle, June 7, 7:30 p.m.

BROWN BAGGING

Eagle Gate Plaza, 12:15 p.m.: Joe Muscolino (June 3); G. Brown Quintet (June 4); Los Hermanos de los Andes (June 5); Riverboat Rhythm Kings (June 6); Salzburger Echo (June 7). Free.

Gallivan Utah Center, noon: Rick Schwemmer (June 3); Michael Lucareli (June 4); Barry Carter (June 5); Paul Boruff (June 6); "Good News & Fantasy" (June 7). Free.