clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school football standings

Class 5A

Region 1 League Overall

Skyline 5-0 7-1

Northridge 4-1 7-1

Clearfield 3-2 5-3

Cottonwood 2-3 4-4

Layton 2-3 3-5

Davis 1-5 1-7

Viewmont 1-4 1-7

Next Thursday's Region 1 games

Northridge at Clearfield, 7 p.m.

Skyline at Viewmont, 7 p.m.

Cottonwood at Layton, 7 p.m.

Region 2 League Overall

Hunter 5-0 7-1

Bingham 4-1 5-3

Granger 4-1 5-3

Taylorsville 3-3 5-3

West Jordan 1-4 3-5

Kearns 1-4 1-7

Copper Hills 0-5 1-7

Next Friday's Region 2 games

Kearns at West Jordan, 7 p.m.

Granger at Bingham, 7 p.m.

Copper Hills at Hunter, 7 p.m.

Region 3 League Overall

Brighton 5-0 7-0

Alta 5-1 7-1

Orem 4-1 5-2

Hillcrest 2-3 5-3

Jordan 2-3 4-4

Mountain View 0-5 2-6

Timpanogos 0-5 0-8

Next Friday's Region 3 games

Jordan at Hillcrest, 7 p.m.

Timpanogos at Mountain View, 7 p.m.

Brighton at Orem, 7 p.m.

Class 4A

Region 4 League Overall

Weber 5-1 7-1

Bonneville 5-1 6-2

Mtn. Crest 4-2 5-3

Box Elder 3-3 5-3

Logan 3-3 5-3

Fremont 3-3 3-5

Roy 1-5 2-6

Sky View 1-5 2-6

Next Friday's Region 4 games

Fremont at Logan, 7 p.m.

Box Elder at Roy, 7 p.m.

Weber at Sky View, 7 p.m.

Bonneville at Mountain Crest, 7 p.m.

Region 5 League Overall

Highland 7-0 8-0

Olympus 7-1 7-1

East 5-2 5-2

Cyprus 4-3 5-3

West 3-4 3-5

Bountiful 2-5 3-5

Murray 2-5 2-6

Judge Memorial1-6 1-7

Woods Cross 1-6 1-7

Next Thursday's Region 5 games

Judge at Bountiful, 7 p.m.

West at Woods Cross, 7 p.m.

Highland at East, 7 p.m.

Murray at Cyprus, 7 p.m.

Region 6 League Overall

American Fork 5-1 6-2

Timpview 5-1 5-2

Spanish Fork 4-2 5-3

Springville 4-2 4-3

Lone Peak 2-4 3-5

Pleasant Grove 2-4 3-5

Payson 2-4 2-5

Provo 0-6 0-8

Next Friday's Region 6 games

American Fork at Spanish Fork, 7 p.m.

Payson at Provo, 7 p.m.

Lone Peak at Springville, 7 p.m.

Pleasant Grove at Timpview, 7 p.m.

Class 3A

Region 7 League Overall

Morgan 4-0 8-0

Ben Lomond 3-1 5-2

Ogden 3-1 3-5

Granite 1-3 2-6

Bear River 1-3 1-7

Tooele 0-4 1-7

Next Friday's Region 7 games

Granite at Bear River, 7 p.m.

Ogden at Ben Lomond, 7 p.m.

Morgan at Tooele, 7 p.m.

Region 8 League Overall

Emery 4-0 5-3

Delta 2-1 5-1

North Sanpete 1-2 4-4

Carbon 1-2 3-5

Richfield 0-3 1-7

Next Friday's Region 8 games

Delta at Carbon, 7 p.m.

Richfield at North Sanpete, 7 p.m.

Region 9 League Overall

Cedar City 4-0 7-1

Snow Canyon 3-1 5-2

Dixie 3-1 5-3

Pine View 1-3 2-5

Canyon View 1-3 1-7

Hurricane 0-4 1-6

Next Friday's Region 9 games

Canyon View at Cedar City, 7:30 p.m.

Pine View at Hurricane, 7:30 p.m.

Snow Canyon at Dixie, 7:30 p.m.

Region 10 League Overall

Lehi 3-0 8-0

Uintah 3-0 7-0

Union 2-2 4-4

Wasatch 0-3 2-6

Park City 0-3 1-7

Next Friday's Region 10 games

Lehi at Uintah, 7 p.m.

Park City at Wasatch, 7 p.m.

Class 2A

Region 11 League Overall

Millard 6-0 8-0

Beaver 6-0 6-2

Kanab 4-2 4-4

North Sevier 3-3 3-5

Milford 2-4 3-5

Enterprise 1-5 3-5

Parowan 1-5 2-6

South Sevier 1-5 1-7

Next Thursday's Region 11 games

Millard at Beaver, 7 p.m.

Kanab at Enterprise, 4 p.m.

Milford at Parowan, 7 p.m.

North Sevier at South Sevier, 7 p.m.

Region 12 League Overall

Juab 4-0 8-0

Manti 3-1 7-1

Grantsville 3-1 6-2

North Summit 1-3 3-5

South Summit 1-3 2-6

Gunnison 0-4 3-5

Next Friday's Region 12 games

North Summit at South Summit, 7 p.m.

Manti at Grantsville, 7 p.m.

Gunnison at Juab, 7 p.m.

Region 13 League Overall

San Juan 4-0 7-1

Rich 3-1 7-1

Grand 3-1 6-2

Altamont 1-3 5-3

Monticello 1-3 1-6

Duchesne 0-4 0-8

Next Friday's Region 13 games

Duchesne at Altamont, 5 p.m.

Rich at Grand, 7 p.m.

San Juan at Monticello, 7 p.m.

Thursday's nonregion game

Davis at Taylorsville, 7 p.m.

Friday's nonregion game

Emery at Union, 7 p.m.