clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Primary-election tallies from S.L., Utah, Davis counties

Salt Lake County tallies

Salt Lake CityCity Council District 1

(Two qualify)

Carlton Christensen 666

Ronald Whitehead 590

Lee Martinez (inc.) 447

Terry Jessop 149

James Patterson 144

Elaine Rizzo-Pea 16

City Council District 3

(Two qualify)

Tom Rogan 673

Polly Hart 481

Mary Mark (inc.) 428

Arman Peterson 127

City Council District 5

(Two qualify)

Roger Thompson 532

Jackie Biskupski 406

Tamara Brune-Wharton 395

Forest Hansen 219

Claudia O'Grady 176

Phillip Parke 55

Janet Rose 33

City Council District 7

(Two qualify)

Keith Christensen (inc.) 392

Karen Nielsen 227

Gordon Poulson 151

Bluffdale

Mayor

(Two qualify)

Noell Nelson 223

Wayne Mortimer 208

Lee G. Wanlass (inc.) 193

City Council

(Four qualify)

Colleen Bliss 217

Rod Park 189

Dave White 147

Keith R. Nicholson 139

Gary Garrett 134

Marilyn Van Dam 128

Ken W. Farley 115

Orin B. Hatch 76

Grant F. Lund 52

Douglas Frix 41

Draper

Mayor

(Two qualify)

Richard D. Alsop 934

B. LaMont Smith 348

Katie Shell 281

City Council

(Four qualify)

John R. Shakula 1,008

M. Paul Edwards 562

Paul J. McCarty 455

S. Craig Bonham 416

Michael J. Bevins 340

David K. Mast 169

Martin H. Cummings 58

Midvale

Mayor

(Two qualify)

Joann B. Seghini 465

J. Donald Poulsen (inc.) 287

Keith Alexander 184

W. Jeffry Dahl 15

Janet B. Moore 7

City Council

(Four qualify)

Wayne Sharp 491

Colleen Costello (inc.) 451

George Deneris (inc.) 409

Bill Brinton 243

Ronn Cowley 178

Murray

Mayor

(Two qualify)

Leon B. Robertson 942

Dan Snarr 671

Chad A. Soffe 642

Chad E. Bennion 540

Donald R. Patton 429

Douglas D. Wilkinson 422

Joyce S. Anderson 350

Craig S. Oliver 106

City Council District 4

(Two qualify)

Rex A. Olsen 371

John Rush 282

Dale Fuelling 199

Riverton

Mayor

(Two qualify)

Don L. Beckstead 998

Sandra Lloyd (inc.) 790

Brent Richards 216

Jeffrey Scott Woolums 72

City Council, 2-year term

(Two qualify)

Cherri White 1,074

Adam Bass 574

Clo F. Dillman 448

City Council, 4-year terms

(Four qualify)

Joel Miller 837

Michael L. Orr 757

Steve L. Brooks (inc.) 738

Galen K. Mills (inc.) 684

William Way Jr. 517

Richard L. Oldham 358

Sandy

City Council at large

(Two qualify)

John Winder 752

George R. McNeill (inc.) 646

Peggy S. Bird 605

Dawn Bender 313

South Jordan

Mayor

(Two qualify)

Dix McMullin 1,189

Roy Harward 256

Ronald G. Holt Sr. 137

Janet Ryan-Finlayson 135

City Council

(Four qualify)

Gary Chandler 1,118

Donald W. "Skip" Criner 1,019

Bradley G. Marlor 604

Yvonne Arnett Penning 198

David DeGraw 151

Michael J. Thomas 137

Robert C. Smith 98

South Salt Lake

City Council at large

(Two qualify)

Robert Gray 281

David Brusch (inc.) 266

Randy Mills 157

Martin Van Nood 11

Taylorsville

City Council, 4-year terms

(Four qualify)

L. Keith Sorensen (inc.) 1,246

Jim Dunnigan (inc.) 947

Kathleen M. Charon 548

Charles C. Waldo 201

Jim Dexter 176

Rollo E. Hill 122

City Council, 2-year terms

(Six qualify)

Bruce L. Wasden (inc.) 1,086

Ken Cook (inc.) 867

D.L. "Bud" Catlin 696

Lana Sue Gray 597

Brooks Terry 550

Bob Olsen 346

Michael W. Kwan 253

Tracey E. Persons 235

West Jordan

Mayor

(Two qualify)

Kelly C. Atkinson 991

Donna Evans 391

Kathy Hilton 353

Robert L. Money 215

City Council

(Four qualify)

Gordon M. Haight (inc.) 1,147

Brian D. Pitts (inc.) 1,070

Carolyn Nelson 898

Monty S. Young 323

D. Hilton Ripplinger 186

Utah County tallies

Provo

Mayor

(Two qualify)

Lewis K. Billings 3,788

Karl J. Thalman 2,698

James W. Anderson 165

Jack Adkins 133

Salvador R. Melo 104

City Council, citywide seat 1

(Two qualify)

Gregory A. Hudnall 3,233

Jim Daley 2,020

James E. Fitzgerald 871

Wayne H. McDonald 207

Jerry Vern Hancock 197

Ernest C. Saucier 97

Council, Southwest District

(Two qualify)

Cindy Richards 976

Russell L. Phillips 297

Richard Moss 241

Harry D. Ladle 118

Carl A. Jacobsen 66

Council, Northeast District

(Two qualify)

Paul R. Warner 1,770

Keith D. Sperry 356

Peter Miller 262

Wayne L. Hill 184

Merrill G. Moody 129

Orem

Mayor

(Two qualify)

Joe Nelson 2,150

Stella Welsh (inc.) 1,456

Francine A. Christensen 622

Wayne Burr 519

Jim L. Vein 58

City Council

(Six qualify)

Stephen E. Sandstrom (inc. 2,066

Mike Thompson 1,729

Joseph C. Anderson 1,645

ReNae D. Brereton 1,598

Kelvin Clayton 1,443

Bill Peperone 1,205

Layne T. Sisk 999

Daryl Berlin 929

Bruce R. Decker 664

Fred J. Martin 511

Joe Ruffolo 419

J. Adam Jones 162

American Fork

Mayor

(Two qualify)

Ted Burton Barratt 1,631

Ricky K. Storrs 614

Phil Collins 578

John L. McKinney 409

Jess Green (inc.) 164

City Council

(Four qualify)

Don Hampton 1,244

Juel A. Belmont 725

Patrick J. Fleming 561

Fred L. England 521

Dorothy "Ginger" Hunter 504

LaVon Laursen 466

Stephen C. Hatch 454

Gary R. Gough 448

David L. Hobbs 276

Lawrence C. Lassen 266

Scott M. Beck 239

Ken Jorgenson 191

John A. Parker 190

Marvin H. Bogh 141

Arlee B. Stoker 140

Bonita Jo "B-Jo" Dumler 115

Gregory L. Ruch 82

Cedar Fort

Mayor

(Two qualify)

Jeanine Cook 64

Nyle K. Jacobsen 33

J. Howard Anderson (inc.) 21

Town Council

(Four qualify)

Duane Allen 67

Falcon Commichaux 59

Barry O. Miller 55

Sheila McKinney 38

Jed Berry 12

Genola

Mayor

(Two qualify)

O. Robert Anderson (inc.) 106

W. Neil Brown 65

John P. Black 38

Gordon D. Thomas 24

Doug Hunt 8

Goshen

Town Council

(Four qualify)

Roger A. Jensen 80

Dorothy Sprague 57

Joe Stansfield (inc.) 39

Wendy Hopes 33

Todd Steele 11

Payson

Mayor

(Two qualify)

Gordon "Gord" Taylor 649

Russell Hillman (inc.) 483

Gordon L. Nelson 122

City Council

(Four qualify)

Bernell C. Evans 720

Bob Provstgaard (inc.) 373

Stephen G. Hanson 344

Jim Griffin (inc.) 336

Norm Finlinson 240

Burtis Bills 178

Kris Gourley 103

V.L. Barnett 51

Don Charles Dixon 72

John Futch 31

Leland Harrison 12

Salem

City Council

(Four qualify)

Earl M. Davis 219

Gary L. Warner (inc.) 207

Vickie M. Walker 160

Malcolm D. Crawford 118

Charles D. Eppley 70

Dale R. Wills 54

Teri Anderson 26

Richard Whaley 24

Santaquin

City Council

(Four qualify)

Kirk Greenhalgh 153

Frank Staheli 136

Douglas Rohbock 94

David Hathaway 57

Jerry Pike 46

Spanish Fork

Mayor

(Two qualify)

Dale R. Barney 846

Marie Huff (inc.) 661

Clay Grant 285

City Council, 4-year terms

(Four qualify)

Everett Kelepolo 973

Lil Shepherd 885

Chad Moffat 657

Glenn A. James 600

James Demita 195

Andrew J. Moleff 67

City Council, 2-year term

(Two qualify)

Thora Shaw (inc.) 615

Matt Barber (inc.) 555

Stephen D. Fish 396

Thomas Allen 136

Woodland Hills

Town Council

(Four qualify)

Toby M. Harding 83

Wesley E. Shields (inc.) 54

David Joe Miller 37

Susan Lyles Self 35

LaMar Roberts (inc.) 11

Davis tallies

Centerville

Mayor

(Two qualify)

Frank Hirschi 1,324

Doug E. Nielsen 497

Robin Barraclough 186

Gary Tingey 46

City Council

(Four qualify)

Rick Bangerter 1,169

Ron Russell 925

Bruce Powell 808

N. Kent Bangerter 684

Mark H. Clark 392

Clearfield

Mayor

(Two qualify)

Thomas Wagner 675

Neldon Hamblin (inc.) 561

Russell Caw 64

City Council

(Four qualify)

James Barlow 519

Ivan Anderson 420

Martin Eliason (inc.) 312

Paul Poorte 310

Linda Maybey 297

Dan W. Phelps 262

Alan Hansen 232

Don Ormsby 208

Clinton

City Council

(Four qualify)

Merlin Mitchell (inc.) 159

Joanne Hansen 142

William R. Russell (inc.) 112

Lori Miller 100

Kenneth F. Willis 94

Kaysville

Mayor

(Two qualify)

Joe Hill 574

Brian Cook 492

Bruce McGraw 62

DeWayne Jay 43

Layton

City Council

(Four qualify)

Stuart Adams (inc.) 1,019

F. Renny Knowlton 960

Chad Harward 647

Richard McKenzie 485

R. Kim Sill 441

Dawn Fitzpatrick 372

Joel Smedley 308

Eileen Keyes Pitcher 255

Dennis R. Pollock 105

North Salt Lake

Mayor

(Two qualify)

Jim Dixon 275

Dean Davies 256

William Swank 21

City Council

(Four qualify)

Nathan Hale 297

Paul Chavez 230

Kay Briggs 207

Lew Jeppson 164

Bill McNair 127

Karen Swank 50

Sunset

Mayor

(Two qualify)

Janice Galbraith (inc.) 327

Arley Wallace 185

Wayne Doak 41

City Council, 4-year terms

(Four qualify)

Carl V. Clayton 279

Max C. Hill 243

Bart Johnson 228

Cheryl Budge 189

Danny L. Von Almen 97

City Council, 2-year terms

(Four qualify)

Carl W. Trussel 290

Mel Wood 246

Ty Swenson 211

Donna Berkeley 186

Brent Andrews 104

Syracuse

City Council

(Four qualify)

Jon W. Jepperson 188

David Benard 233

Theron Leishman 161

Leo D. Miller 159

Byron Hellewell 138

Cheryl Stahle 108

Ed Yelton 38

West Bountiful

City Council

(Four qualify)

Wade George 236

Duff Egginton 214

Mark Tanner 205

Vicki Stock 199

Pam Epperson 138

Terese Castleton 67

Larry Sinks 24

West Point

City Council

(Four qualify)

Ernest Millgate 148

Farrell A. Cook (inc.) 112

Barbara Langston 102

Iola Murray 93

Gerald Page 85

Richard Roginski 65

Pat Galloway 56

Lee Barrett 44

Merrill Roberts 39

Noall Child 34