clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Deseret News All-State baseball teams

CLASS 5AMVP: Kelly Peck, Bingham, Sr., 3B

FIRST TEAM

Pitchers

Cade Christofferson, West Jordan, Sr.

Chris Hunter, Mountain View, Sr.

Jeff Tibbs, Davis, Jr.

J.B. Kent, Viewmont, Sr.

Infielders

Jake Jordison, Hillcrest, Sr.

Dan Polhamus, Taylorsville, Sr.

Brett Sundberg, Mountain View, Sr.

Jared Pena, Bingham, Sr.

Brady Drake, Layton, Sr.

Donnie Saba, Brighton, Sr.

Justin Walton, Hunter, Sr.

Outfielders

Logan Sorensen, Bingham, Jr.

Danny Maynard, Bingham, Sr.

Nate Johnson, West Jordan, Sr.

Catchers

Andrew Moser, Taylorsville, Sr.

Nate Fry, Brighton, Sr.

SECOND TEAM

Josh Fairbanks, Mountain View, Sr.

Jeff Gardner, Mountain View, Sr.

Ben Green, Skyline, Jr.

Bryan Hedin, Davis, Sr.

Brian Isaac, Jordan, Jr.

Aaron Lancaster, Mountain View, Sr.

Chris Mower, Taylorsville, Jr.

Kam Nelson, Timpanogos, Jr.

Dave Newman, Hillcrest, Sr.

Korey Olsen, Timpanogos, Sr.

Chad Rasmussen, Hillcrest, Sr.

Brett Sato, Brighton, Jr.

Jason Snyder, Alta, Soph.

Derrick Thomas, Layton, Soph.

Trevor Thomas, Layton, Sr.

Rick Wilding, Taylorsville, Sr.

Cortland Wilson, Skyline, Jr.

Jason Wylie, Bingham, Sr.

Randon Young, Brighton, Jr.

CLASS 4A

MVP: Jed Jensen, Mtn. Crest, Sr., 3B/P

FIRST TEAM

Pitchers

Rex Balzly, Spanish Fork, Sr.

Ben Summerhays, Murray, Jr.

Adam Sorenson, Mountain Crest, Sr.

Matt Ellis, Cyprus, Sr.

Infielders

Chance Scott, Pleasant Grove, Sr.

Jason Crawford, Cyprus, Sr.

Josh Brady, Pleasant Grove, Sr.

Clayne Garrett, Murray, Soph.

Outfielders

Amos Burgess, Lone Peak, Sr.

Jake Abbott, Weber, Sr.

Dustin Anderson, Mountain Crest, Sr.

Nick Peay, Murray, Soph.

Austin Coon, Cyprus, Jr.

Catchers

Tom Ford, Payson, Sr.

Casey Cloward, Spanish Fork, Sr.

SECOND TEAM

Travis Cox, Mountain Crest, Sr.

Danny Cannon, Olympus, Sr.

Kory Wayment, Fremont, Sr.

Jake Jensen, Fremont, Sr.

Nick Bott, Mountain Crest, Jr.

Tyke Whitaker, Box Elder, Sr.

Aaron Haveron, Payson, Sr.

Brad Hales, Spanish Fork, Jr.

Zenock Bishop, Box Elder, Sr.

Nathan Dart, Spanish Fork, Sr.

Tyler Mattinson, Payson, Sr.

Ryan Jessop, Mountain Crest, Jr.

Aaron Brems, American Fork, Sr.

Bryce Searle, Spanish Fork, Sr.

Jake Chrisman, Provo, Jr.

Canyon Vance, Spanish Fork, Sr.

Cory Ferguson, Timpview, Sr.

Blake Henson, Timpview, Sr.

Danny O'Brien, East, Sr.

Jake Morris, Pleasant Grove, Sr.

Brent Neel, Springville, Jr.

CLASS 3A

MVP: Adam Madsen, Uintah, Sr., 1B/P

FIRST TEAM

Pitchers

James Platt, Cedar City, Jr.

Jared Lish, Bear River, Sr.

Dave Horlacher, Dixie, Jr.

Bobby Meinhardt, Delta, Sr.

Infielders

Chris Kosuge, Snow Canyon, Sr.

Ben Gunn, Snow Canyon, Sr.

Matt Labrum, Uintah, Sr.

Jeff Oliverson, Cedar City, Jr.

Travis Tuttle, Emery, Sr.

Brady Martinez, Carbon, Soph.

Mitch Childs, Emery, Jr.

Jeremy Harris, Tooele, Sr.

Outfielders

Chris Busch, Uintah, Jr.

Jared Faddis, Cedar City, Sr.

Jason Milne, Pine View, Jr.

Catchers

Garrett Jacobsen, Snow Canyon, Sr.

SECOND TEAM

Eric Atkinson, Granite, Jr.

Bret Bennett, Emery, Jr.

Aaron Carpenter, Ben Lomond, Sr.

Cole Ensign, Granite, Jr.

Chaz Frandsen, Union, Sr.

Mike Hurley, Union, Sr.

Preston Marx, Union, Sr.

A.J. Murray, Uintah, Jr.

Rocky Ross, Richfield, Sr.

Nolan Sims, Granite, Jr.

Storm Singleton, Delta

Morgan Smuin, Uintah, Jr.

Skyler Stephens, Bear River, Sr.

Jeremy Strange, Uintah, Sr.

Jake Tate, Tooele, Sr.

Mitch Turner, Pine View, Sr.

Travis Whatcott, Delta, Sr.

CLASS 2A

MVP: Keith Carroll, Grand, Sr., P/SS

FIRST TEAM

Pitchers

Caleb Montgomery, Grantsville, Sr.

Jerron Glazier, Kanab, Sr.

Derek Bunker, Beaver, Sr.

Infielders

Reuben Evans, Enterprise, Sr.

Cody Odekirk, Parowan, Sr.

Danny Jorgensen, Gunnison, Sr.

Matt McFadden, Kanab, Sr.

Clint Bauer, Grantsville, Sr.

Ryan Giles, Grantsville, Sr.

Outfielders

James Walston, Grand, Sr.

Jeremy Cummings, Grantsville, Jr.

Chad Cannon, Grand, Sr.

Jake Truman, Parowan, Sr.

Aaron Striblen, Grand, Jr.

Andy Adams, San Juan, Sr.

Catchers

Frank Lopez, Grand, Sr.

Jason Lee, San Juan, Sr.

SECOND TEAM

Eli Adams, Millard, Sr.

Kevin Brown, Manti, Sr.

Paul Brown, Enterprise, Sr.

Brad Castle, South Sevier, Sr.

Kenny Cox, Manti, Sr.

Nolan Crouch, Manti, Sr.

Ryan Crum, Duchesne, Sr.

Danny Hall, Monticello, Jr.

James Hone, Millard, Sr.

Jared Jarrett, Juab, Sr.

Jimmy Johnson, San Juan, Sr.

Anthony Monfredi, Beaver, Sr.

Regan Myers, Beaver, Sr.

Aaron Nelson, Grantsville, Jr.

France Nielson, San Juan, Sr.

Jeremy Olsen, Juab, Sr.

Trenton Olsen, Juab, Jr.

Taylor Smith, Parowan, Jr.

Dusty Steele, Grand, Soph.

Michael Stice, Grantsville, Sr.

Brad Thornton, San Juan, Sr.

Ryan Wilson, San Juan, Sr.