Facebook Twitter

3A CHAMPIONSHIP

3A CHAMPIONSHIP

Team Scores

Girls

1. Tooele 295; 1. Cedar City 295; 3. Park City 287; 4. Rowland Hall 251; 5. Snow Canyon 149; 6. Ogden 124.5.

Boys

1. Park City 259; 2. Tooele 253.5; 3. Canyon View 216.50; 4. Judge Memorial 179; 5. Cedar City 160; 6. Wasatch 159.5.

Individual results

Girls

100 Butterfly

1. Jen Rockwell, Tooele, 59.80; 2. Jackie Ellis, Park City, 1:01.31; 3. Erica Trauba, Rowland Hall, 1:03.84; 4. Rebecca Lambert, South Summit, 1:04.85; 5. Rebecca Tucker, Lehi, 1:06.84; 6. Jenny Shields, Tooele, 1:07.26.

100 Freestyle

1. Adrienne Cobrun, Park City, 54.2; 2. Nicole Huffman, Tooele, 55.29; 3. Tiffany Fry, Pine View, 56.51; 4. Annie Barton, Rowland Hall, 57.96; 5. Libbie Brown, Rowland Hall, 58.77

6. Jenny Bales, Canyon View, 58.99

500 Freestyle

1. Sarah Goldberg, Rowland Hall, 5:23.86; 2. Erin Ekstrom, Odgen, 5:23.88; 3. Melina Froelich, Park City, 5:40.35; 4. Nicole Frisbey, Snow Canyon,5:42.46; 5. Liz Imlay, Tooele, 5:51.45; 6. Katie Odell, Park City, 5:52.15.

200 Freestyle relay

1. Tooele 1:44.02; 2. Cedar City 1:47.08; 3. Rowland Hall 1:48.34; 4. Canyon View 1:48.65; 5. Lehi 1:50.89; 6. Pine View 1:51.97

100 Backstroke

1. Lacey Ence, Snow Canyon, 1:02.02; 2. Chelsea Porter, Cedar City 1:02.58;

3. Erin Ekstrom, Odgen, 1:02.66; 4. Lacey Maggio, Cedar City, 1:05.15; 5. Rachel Smith, Tooele, 1:05.79; 6. Rosilyn Peterson, South Summit, 1:05.97

100 Breastroke

1. Sarah Goldberg, Rowland Hall, 1:11.20; 2. Jenny Mekins, Park City, 1:12.01; 3. Jenny Shields, Tooele, 1;13.32; 4. Rachel Hillyard, Canyon View, 1:14.73; 5. Lyndy Bundy, 1:15.33; 6. Holly Goldsworthy, Cedar City, 1:15.51

400 Freestyle Relay

1. Park City 3:48.79; 2. Rowland Hall 3:54.50; 3. Cedar City 3:56.92; 4. Snow Canyon 3:58.73; 5. Ogden 4:04.72; 6. South Summit 4:07.46

Boys

100 Butterfly

1. Anthan Howell, Canyon View, 55.42; 2. Tho Gerstheimer, Ogden, 56.12; 3. Chase Fowler, Tooele, 56.55; 4. Darren Stewart Cedar 56.65; 5. Brandon Darrington, Pine View, 57.19; 6. Kelly McConnell, Snow Canyon

100 Freestyle

1. David Fellingham, Lehi, 48.35; 2. William Hicken, Wasatch, 49.85; 3. Max Seawright, Wasatch, 50.19; 4. Aaron Dahlin, Canyon View, 50.93; 5. Chet Maloney, Tooele, 51.28;

6. Zach Borla, Park City

500 Freestyle

1. Colin Boncki, Park City, 4:56.57; 2. George Coburn, Park City, 5:07.62; 3. Cory Wynhoff, Judge Memorial, 5:08.74; 4. Brad Schupach, Snow Canyon, 5:09.64; 5. Rob Warner, Dixie, 5:09.64; 6. Brandon Hochstrasser, Tooele, 5:19.41;

200 Freestlye Relay

1. Park City 1:32.23; 2. Judge 1;35.18; 3. Lehi 1;35.25; 4. Cedar 1:36.16;

5. Tooele 1;36.33; 6. Bear River 1:36.80;

100 Backstroke

1. Mike Vande Sluis Richfield 55.93; 2. Matt Butler Bear River 57.32; 3. Max Seawright Wasatch 57.63; 4. Sean Fernley Dixie 57.76; 5. latt Dickinson Tooele 58.17; 6. Ted Rockwell Tooele;

100 Breastroke

1. Nathan Howell Canyon View 1:02.8; 2. Ty Jensen Uintah 1:03.31; 3. Kelly McConnell Sonw Canyon 1:04.12; 4. Matt Field Bear River 1:05.23; 5. Chad Anderson Wasatch 1:05.34; 6. Geoff Hunt Judge 1:06.48;

400 Freestyle Relay

1. Park City 3:23.28; 2. Canyon View 3;25.55; 3. Wasatch 3:25.71; 4. Dixie 3:28.32;

5. Bear River 3:31.32; 6. Cedar 3:32.25;