Facebook Twitter

Prep sports — cross country results

SHARE Prep sports — cross country results

Cottonwood Invitational

Boys results

Team scores

1. Davis, 21; 2. Taylorsville, 51; 3. Cottonwood, 66; 4. Northridge, 108.

Individual

1. Jace Nye, Davis,12:42; 2. Brad Phippen, Davis,12:47; 3. Alex Santy, Taylorsville, 12:51; 4. Steve Harbertson, Cottonwood, 13:02; 5. Jeremy Knowles, Davis,13:13; 6. Erik Lindstrom, Davis,13:16; 7. Mark Oram, Davis,13:21; 8. Dan Manwill, Taylorsville, 13:25; 9. Jared Glenn, Cottonwood, 13:29; 10. Trae Durtschi, Davis,13:34; 11. Cameron Harvey, Davis,13:37; 12. Luke Dalebout, Taylorsville, 13:40; 13. Jake Dalebout, Taylorsville, 14:02; 14. Ian Gardner, Cottonwood, 14:05, 15. Daniel Yockey, Taylorsville, 14:09.

Girls results

Team scores

1. Davis, 24; 2. Cottonwood, 39; 3. Taylorsville, 72; 4. Northridge, 109.

Individual

1. Lisa Frischknecht, Davis,15:37, 2. Wendy Wilson, Davis,15:46, 3. Cheryl Jolley, Cottonwood, 15:56; 4. Allison Passey, Davis,16:04; 5. Michelle Martineau, Cottonwood, 16:21, 6. Melissa Taylor, Cottonwood, 16:23; 7. Shaylee Marler, Davis,16:23; 8. Ashlee Warnick, Cottonwood, 16:24; 9. Nicki Hugie, Taylorsville, 16:32; 10. Mindy Green, Davis,16:53; 11. Corrine Smith, Davis,16:57; 12. Erynn Schmidt, Taylorsville, 16:59; 13. Stephanie Hugie, Taylorsville, 17:00; 14. Emily Williams, Davis,17:21; 15. Camer Swenson, Cottonwood, 17:41.

Murray Invitational

Boys results

Team scores

1. Orem, 120; 2. Provo, 174; 3. Ogden, 177; 4. Judge Memorial, 196; 5. Timpview, 205 (place determined by No. 6 run to break tie score); 6. Fremont, 205; 7. Murray, 269; 8. Lone Peak, 304; 9. Canyon View, 342; 10. Cedar, 350.

Individual

1. Tony Jones, Hurricane, 15:09; 2. Nurani Seikh, Highland, 15:23; 3. Brandon Hebbert, Lone Peak, 15:30; 4. Bryant Jensen, Fremont, 15:32; 5. Nick McKay, St. Joseph, 15:40; 6. David Sheeran, Pine View, 15:46; 7. Dustin Ormond, Orem, 15:48; 8. Jacob Medina, Ogden, 15:49; 9. Seth Wold, Lone Peak, 15:50.3; 10. Clark Nielson, Orem, 15:50.9; 11. Bryce Peterson, Pleasant Grove, 15:51.4; 12. Robert Espinosa, Orem, 16:02; 13. Phil Thomas, Provo, 16:03; 14. Justin Woodruff, Bonneville, 16:09; 15. John Shaw, Snow Canyon, 16:12.

Girls results

Team scores

1. Orem, 47; 2, Fremont, 70; 3, Box Elder, 169; 4, Pine View, 212; 5, Lone Peak, 225; 6, Cedar, 226; 7, Timpanogos, 232; 8, Provo, 235; 9, Durango, Colo., 247; 10, Wasatch, 262.

Individual

1. Amber Harper, Orem, 17:47; 2. Jamie Stubbs, Fremont, 18:07; 3. Chaly Clapier, Skyline, 18:45; 4. Lindsey Olson, Morgan, 18:55; 5. Emily Roser, Durango, Colo., 18:59; 6. Megan Matson, Orem, 19:01; 7. Nicole Torgerson, Murray, 19:13; 8. Ida Everett, Pine View, 19:15; 9. Staci Despain, Hurricane, 19:17; 10. Jerrica Hall, Fremont, 19:20.6; 11. Lindsay Adams, Wasatch, 19:20.9; 12. Jenn Buss, Orem, 19:22; 13. Jenna Taylor, Provo, 19:25; 14. Elizabeth Vernon, Lone Peak, 19:29; 15. Katie Burgon, Orem, 19:32.