clock menu more-arrow no yes

Filed under:

2005 All-Region football, volleyball and girls soccer

The 2005 all-region teams for Regions 4 and 7 have been provided to the Deseret News. The all-region selections are made by the respective football, volleyball and girls soccer coaches.

The Region 7 soccer team has yet to be forwarded to the Deseret Morning News.

Region 4 all-region football

MVP:Billy Burgess, Lone Peak

OUTSTANDING OFFENSIVE PLAYER:Jordan Stephan, Lone Peak

OUTSTANDING DEFENSIVE PLAYER:McKay Frandsen, American Fork

RETURN SPECIALIST:Taft Morley, Spanish Fork

KICKER:David Olsen, American Fork

FIRST TEAM: Sterling Coons, Lone Peak; Zed Mendenhall, Lone Peak; Matt Hurley, Lone Peak; Parker Tycksen, Lone Peak; Chase Hansen, Lone Peak; Johnny Schumacher, Lone Peak; Austin Haws, American Fork; Mike Muehlmann, American Fork; Blake Cordon, American Fork; Dane Boulter, American Fork; Paul Olsen, American Fork; Aaron Binks, Spanish Fork; Griff Robles, Spanish Fork; Misi Makai, Spanish Fork; Dustin Moe, Spanish Fork; Matt Matheson, Pleasant Grove; Jeremy Sondrup, Pleasant Grove; Eric Sweat, Pleasant Grove; Peter Tuitupou, Mountain View; Benson Laumatia, Mountain View; Sam Thomas, Timpanogos; Nathan Curtis, Timpanogos

SECOND TEAM: Tolu Pili, Timpanogos; Mitchell Misbach, Timpanogos; Raymound Mounga, Mountain View; Josh Curtis, Mountain View; Gerhart Vuksinick, Pleasant Grove; Brad Nichols, Pleasant Grove; Preston Hadley, Pleasant Grove; John Lyon, Spanish Fork; Jordan Smith, Spanish Fork; Zach Fox, Spanish Fork; Napa'a Finau, Spanish Fork; Trever Mitani, American Fork; Brandon Beddes, American Fork; Jordan Smith, American Fork; Paul Drocton, American Fork; Siua Militoni, American Fork; Tyson Buck, Lone Peak; Mike Honeycutt, Lone Peak; Parker Dahl, Lone Peak; Michael Sardoni, Lone Peak; Rhen Brown, Lone Peak; Steve Jensen, Lone Peak

Region 7 all-region football

MVP:Ben Bateman, Timpview

SPECIAL TEAMS:Danny Bell, Provo

FIRST TEAM: David Jackson, Timpview; Preston Phillips, Timpview; Griffin Miller, Timpview; Stephen Paea, Timpview; Houston Reynolds, Timpview; Mosese Lavaki, Provo; Benson Purcell, Provo; Taylor Orton, Provo; Austin Alder, Provo; Warner Jarman, Provo; Zeke Wily, Orem; Ryan Freeman, Orem; Jason Golightly, Orem; Tom Steele, Orem; Tyler Bills, Springville; Riley Allred, Springville; Eldon Belknap, Springville; Brennan Foster, Springville; Garrett Cannon, Payson; David DeGraffenried, Payson; Colton Fenton, Lehi; Henrique Silva, Lehi

SECOND TEAM: Tyson Nolan, Lehi; Tyler Berry, Lehi; Spencer Nielson, Payson; Jerad Cook, Payson; Daryk Smith, Springville; Tyler Allred, Springville; B.J. Smith, Springville; Trenton Raught, Springville; Bo Whalen, Orem; Gavin Jones, Orem; Chad Goodman, Orem; Bryan Gonzales, Orem; Taylor King, Provo; Nolan Samani, Provo; Sonny Cisnaros, Provo; David Griner, Provo; Chad D'Haenens, Provo; Jackson Owen, Timpview; Daniel Le, Timpview; Chris Tingey, Timpview; Kyle Mack, Timpview; Matson Tanner, Timpview

Region 4 all-region volleyball

MVP:Hailey Jeppson, Pleasant Grove

FIRST TEAM:Christie Carpenter, Lone Peak; Jackie Fotu, Lone Peak; Ashley Hamilton, Lone Peak; Morgan Lloyd, Pleasant Grove; Tami Peterson, Lone Peak; Kortney Robinson, Pleasant Grove; Allyce Wilson, Pleasant Grove

SECOND TEAM: Tela Burnett, Pleasant Grove; Leslie Fonbuena, Lone Peak; Kailee May, Pleasant Grove; Alyssa Merrell, Mountain View; Cali Nelson, Timpanogos; Jenna Toone, American Fork; Marianne Weight, Spanish Fork

Region 7 all-region volleyball

MVP: Christina Meason, Lehi

FIRST TEAM:Dani Robinson, Orem; Carly Taylor, Orem; Lori Wilson, Provo; Nalani Lobendahn, Provo; Danielle Taylor, Springville; Michelle Oldroyd, Timpview

SECOND TEAM: Kyla Burke, Lehi; Megan Zimmerman, Lehi; Tia Shumway, Orem; Aubrey Orton, Payson; Chaunzy Unufe, Provo; Bethany Burr, Springville; Libero — Hilary Wright, Springville

HONORABLE MENTION: Lehi — Marci Gray, Liz Walker, Carrina Eggelston; Orem — Bobbi Clement, Brook Shurtliff, Amy Gonzalas; Provo — Gretchen Belnap, Naomi Paige Flinders; Springville — Cori Nelson, Ericka Mackay, Samantha Sumsion, Lindsay Barker

Region 4 all-region soccer

MVP FORWARD:Erin Salmon, Mountain View

MVP HALFBACK:Mikala Wilkes, Lone Peak

MVP FULLBACK:Shayla Adams, Timpanogos

FIRST TEAM: Lauren Hair, Lone Peak; Danika Wright, Lone Peak; Laura Goodrich, Lone Peak; Kristina Taylor, Lone Peak; Megan Richardson, Timpanogos; Stacy Bartholomew, Timpanogos; Jessica Nelson, Timpanogos; Auna Janis, Mountain View; Alexis Harrison, Mountain View; Adrienne Schneider, American Fork; Nikki Packham, American Fork; Sare Elsey, Pleasant Grove; Ginny Stahle, Spanish Fork

SECOND TEAM: Mary Rowley, Spanish Fork; Chelsea Paepke, Pleasant Grove; Camille Broderick, Pleasant Grove; Lindsay Voorheis, American Fork; Kaycee Mansfield, American Fork; Jessica Hughes, Mountain View; Brittan Harvey, MountainView; Karley Nelson, Timpanogos; Jennifer Nelson, Timpanogos; Noelle Sanders, Timpanogos; Whitlie Murdoch, Lone Peak; Sabrina Brunsdale, Lone Peak; Shantel Flanary, Lone Peak; Hailey Brown, Lone Peak

HONORABLE MENTION: Lone Peak — Rebecca Hoffheins, Jessica Hale, Emily Zippi; Timpanogos — Dana Oldroyd, Allona Snowden; Mountain View — Caitlin Boswell, Hillary Webb, Kelli Young;American Fork — Haley Kellersberger; Pleasant Grove — Jessy Hobson, Leah Stoker

Region 7 all-region soccer

MVP OFFENSE:Anne Shallenberger, Orem; Crosby Joyner, Springville

MVP DEFENSE:Brianne Larsen, Orem; Hannah Silvey, Springville

FIRST TEAM: Chelsey Norton, Orem; Ashley Kamoe, Orem; Aly Tucker, Orem; Kaitlyn Thomas, Orem; Kimber Killpack, Springville; Heather Hatfield, Springville; Karissa Henage, Springville; Kelsey Kimball, Timpview; Kristina Nibley, Timpview; Chandra Salmon, Provo; Aleisha Jex, Lehi; Courtney Prestwich, Payson

SECOND TEAM: Diana Bell, Payson; Nicole Cardon, Lehi; Emma Tohara, Provo; Aubrey Reeves, Timpview; Kellie Woodfield, Timpview; Katie Wilson, Springville; Jessie Bench, Springville; Jaime Lyons, Orem; Rachel Herrmann, Orem; Brianne Harrington, Orem

HONORABLE MENTION: Mindy Robins, Orem; Kelsea Park, Orem; Jessica Rogers, Springville; Sydney Hamilton, Springville; Sarah Gheen, Payson; Camy Carman, Timpview; Erica Shirts, Timpview; Kristen Chambers, Provo; Amber Wadsworth, Provo; Breezy Chandler, Lehi; Dani Denton, Lehi