clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Academic All-State

Football

CLASS 5A — Colby Barber, Brighton; Kyle Bubak, Layton; Michael Clark, Sp. Fork; Andrew Clarke, Riverton; Steven Hall, W. Jordan; Chad Harker, Davis; Zed Mendenhall, Lone Peak; Ryan Sandberg, Timpanogos; Zachary Sparrow, Weber; Brian Thornock, Taylorsville. Team GPA — 4.0.

CLASS 4A — Colby Ashcroft, Sky View; Daniel Benson, Bountiful; Mike Boam, Mtn. Crest; Gavin Jones, Orem; Trevor Laursen, Mtn. Crest; Trevor Nichols, Bonneville; Taylor Orton, Provo; Ben Rindlisbacher, Orem; Phillip Rutledge, Mtn. Crest; Ryan Stauffer, Mtn. Crest. Team GPA — 3.99.

CLASS 3A — Michael Deakin, Bear River; Nicholas Deeter, Carbon; James Elwell, Logan; Chancen Hall, Hurricane; Chase Leon Kimbal, Morgan; Aaron King, Granite; James Lark, Pine View; Chad Nielson, Delta; Kyle Noorlander, North Sanpete; Jordan Rich, Hurricane; Jason Robinson, Dixie. Team GPA — 3.99.

CLASS 2A — Jesse Rye Adams, San Juan; Bryce Barton, Manti; Jake Childs, Gunnison; Ryan Frandsen, Gunnison; Kyle Hosler, San Juan; Kade Lyman, San Juan; Chris Lyon, Richfield; Justin Meyer, San Juan; Tyler Richardson, Manti; Dexter Rowley, Manti. Team GPA — 3.99.

CLASS 1A — Derek Bruton, Duchesne; Nicholas Carter, Milford; Dallon Christensen, Altamont; Sam Fenn, Enterprise; Travis Jones, Parowan; Zachary Maples, Milford; Kyson Staheli, Enterprise; Tyler Stuart, Rich; Burke Williamson, Parowan. Team GPA — 3.91.

Volleyball

CLASS 5A — Jessica Bengtson, Skyline; Megan Bowen, Alta; Rebecca Jenson, Viewmont; Kelsey Moe, Lone Peak; Nicole Rupp, Taylorsville; Jorgan Staker, Taylorsville; Diane Stewart, Sp. Fork; Andrea Warren, Sp. Fork; Marianne Weight, Sp. Fork; Marchaan Yockey, Taylorsville. Team GPA — 3.99.

CLASS 4A — Krisryl Greene, Olympus; Niki Hunsaker, Box Elder; Sarah Kidd, Bountiful; Shanda Larsen, Sky View; Tacy Manning, Payson; Michelle Oldroyd, Timpview; Jalaire Robinson, Bonneville; Elizabeth Walker, Lehi; Hilary Wright, Springville; Stephanie Zilles, Mtn. Crest. Team GPA — 3.99.

CLASS 3A — Sarah Bradley, Juan Diego; Danielle Dorius, Snow Canyon; Ashley Hansen, Emery; Tristalee Holgreen, North Sanpete; Alycia King, Logan; Jessica Labrum, Uintah; Kelli Parker, Wasatch; Jennifer Peterson, Juan Diego; Tiffany Ann Peterson, Uintah; Jayne Rich, Pine View. Team GPA — 3.99.

CLASS 2A — Claire Adams, Beaver; Jessica Call, Parowan; Rebecca Dowell, South Sevier; Nycole Griffin, Richfield; Karlie Jensen, Gunnison; Caitlin Lange, Grand; Cassidie Lund, Manti; Sarah Lyman, Richfield; Keirsten Nusink, Beaver; Lynette Stevens, Millard. Team GPA — 3.98.

CLASS 1A — Katie Andrews, Monticello; Teah Caine, Panguitch; Angie Comp, Bryce Valley; Shala Davis, Tintic; Paige Fieldsted, Altamont; Candice Grimstead, Tintic; Kellie Higgins, Meridian; Shara Lee Miles, Altamont; Natisha Miles, Altamont; Jennifer Perkins, Panguitch. Team GPA — 3.98.

Girls soccer

CLASS 5A — Elyse Adamson, Northridge; Samantha Anger, Weber; Randi burton, Weber; Tiffany Gongaware, Hunter; Meghan Kwan-Smith, Taylorsville; Whitlie Murdoch, Lone Peak; Jane Ann Patch, Lone Peak; Adrienne Schneider, American Fork; Alicia White, Skyline; Mikala Wilkes, Lone Peak. Team GPA — 3.99.

CLASS 4A — Paige Anderson, Cottonwood; Lauren Beeton, Woods Cross; Jessica Bench, Springville; Nichole Bennett, Box Elder; Taylor Murdock, Bountiful; Lindsey Nielson, Sky View; Jamie Rankin, Olympus; Erica Shirts, Timpview; Lindy Stauffer, Mtn. Crest; Vanessa Vanderharr, Cottonwood. Team GPA — 3.99.

CLASS 3A — Brittany Anderson, Delta; Shannon Hurst, Granite; Jennifer Jones, Carbon; Breanne Loosle, Uintah; Stephanie Nielsen, Snow Canyon; Lindsey Padjen, Juan Diego; Sarah Payne, Delta; Kimber Saville, Bear River; Jessica Trina, Ogden; Nicole Young, South Summit. Team GPA — 3.99.

Boys cross country

CLASS 5A — Chris Bringhurst, Timpanogos; Wesley Burningham, Skyline; Zachary Butterfield, Kearns; Tyler Earley, Riverton; Christopher Gooch, Skyline; Jason Gubler, Weber; David Hedges, Weber; Tyson Higgins, Riverton; Nate Jensen, Fremont; Quenton Jones, Fremont; Robert Lewis, Fremont; Aaron McDonald, Northridge; Kyle Minson, Sp. Fork; Seth Money, Taylorsville; Matthew Rees, Davis; Randall Reese, Hunter; Tyler Sheffield, Viewmont; Harrison Spendlove, Weber; Taylor Spendlove, Weber. Team GPA — 4.00.

CLASS 4A — Jordan Brimley, Cottonwood; Shawn Carlson, Orem; Stephen Grant, Highland; Jason Hafer, Olympus; Jordan Hill, Highland; Taylor Killian, Provo; Timothy Leishman, Box Elder; Brady Randall, Sky View; Jared Rohatinsky, Provo; James Stack, East. Team GPA — 3.99.

CLASS 3A — Daniel Clayton, Grantsville; Cory Cook, Grantsville; Robert Gardner, Wasatch; Russell Griggs, Logan; Joseph Jensen, Bear River; Han Lee, Juan Diego; Seth Mildenhall, Hurricane; Bryce Perkins, Canyon View; Jared Platt, Canyon View; Clifton Robinson, Juan Diego. Team GPA — 3.99.

CLASS 2A — Kelby Bosshardt, North Sevier; Tim Butler, South Summit; Paul Fife, Manti; Andrew Henry, Richfield; Daniel Johnson, Grand; Jared Lyman, North Sevier; Christian Maynes, South Summit; Jim Monsen, Richfield; Tim Mulvihill, Rowland Hall; Colten Simkins, Enterprise. Team GPA — 3.91.

CLASS 1A — Samuel Adams, Panguitch; Kyle Bateman, Panguitch; Joshua Dunham, Green River; Ryan Gilbert, St. Joseph; Jason Hughes, Escalante; Adam McInelly, Escalante; Hyrum Mitchell, Green River; Josh Nakaoka, Christian Heritage; Dallen Shakespear, Escalante; James Shakespear, Bryce Valley. Team GPA — 3.91.

Girls cross country

CLASS 5A — Gina Adamson, Fremont; Lauren Coil, Viewmont; Danielle Davis, Skyline; Lisa Fuller, Brighton; Carissa Hohman, Weber; Aubrey Petersen, Davis; Haley Reeves, Weber; Katy Sheanshang, Weber; Lindsey Slater, Fremont; Trace Stay, Brighton. Team GPA — 3.99.

CLASS 4A — Leslie Denson, Bonneville; Whitney Ekins, Payson; Courtney Ferrin, Mtn. Crest; Catherine Hatch, Mtn. Crest; Michelle Houtz, Bonneville; Emily Huth, Highland; Meesha Last, Highland; Emily Kat Prestgard-Duke, West; Whitney Rawle, Orem; Karissa Snow, Woods Cross. Team GPA — 3.99.

CLASS 3A — Rebecca Boekweg, North Sanpete; Lisa Christensen, Bear River; Rachelle Dean, Morgan; Staphanie Flinders, North Sanpete; Toni Garlick, North Sanpete; Christina Hansen, Logan; Heather Kohler, Wasatch; Alise Lindsey, Snow Canyon; Jo Anna Phillips, Logan; Lindsey Pruden, Tooele. Team GPA — 3.99.

CLASS 2A — Kjersten Adams, Beaver; Lauren Durrant, Richfield; Betty Goodman, North Summit; Lindsay Holyoak, Grand; Megan Holyoak, Grand; Kelli Jones, Enterprise; Clarissa Kanell, Beaver; Aubree Nielsen, Juab; Teale Orme, Rowland Hall; Brittney Twitchell, South Sevier. Team GPA — 3.99.

CLASS 1A — Chelsea Birch, Panguitch; Angie Comp, Bryce Valley; Faith Heaton, Valley; Jessica Larson, Oakley; Candice Marett, Duchesne; Jennifer Perkins, Panguitch. Team GPA — 3.93.

Baseball

CLASS 1A — Callen Barton, Bryce Valley; Kyle Bateman, Panguitch; Mark Boshell, Panguitch; Adam Gockley, Wasatch Academy; Jason Hughes, Escalante; Kiyoshi Kasagawa, Wasatch Academy; Dallen Shakespear, Escalante; Jose Trujillo, Wendover; Jory Twitchell, Bryce Valley; Jay VanTassell, Tabiona. Team GPA — 3.89.

Girls tennis

CLASS 5A — Ashley Banks, Hillcrest; Kristen Davis, Davis; Karen Hartvigsen, Weber; Amy Honsvick, Hunter; Julie Laird, W. Jordan; Kellie Nyman, Lone Peak; Heidi Paine, Weber; Adrienne St. Clair, Northridge; Monica Stamm, Sp. Fork; Amy Yu, Taylorsville. Team GPA — 3.99.

CLASS 4A — Denver Allen, Bonneville; Melanie Beck, Murray; Keshia Catten, Murray; Heather Durrant, Provo; Kris Haderlie, Springville; Johanna Jensen, Murray; Brittany Anne Morgan, Mtn. Crest; Amanda Pullan, Payson; Chloe Schaefer, West; McKenzie Wolz, Springville. Team GPA — 3.99.

CLASS 3A — Alexis Almquist, Pine View; Toni Garlick, North Sanpete; Nicole Heder, Tooele; Alyse Laneri, Wasatch; Sheralee LeFevre, Canyon View; Kjerstin Myers, Ogden; Brittany Nielsen, Ben Lomond; Heidi Steimke, Ogden; Candice Gimmy Windley, Ben Lomond. Team GPA — 3.99.

CLASS 2A — Naomi Andersen, South Summit; Judy Chamberlain, Manti; Kelsie DeFranica, Grand; Sara Flinders, South Summit; Kati Morrison, South Summit; Crystal Passey, South Summit; Katie Pickett, Gunnison; Emily Stock, Grand; Priscilla Thompson, Millard; Charlotte Welling, Grand. Team GPA — 3.93.

Golf

CLASS 5A — Matt Brereton, Bingham; Cody Gabaldon, Copper Hills; Matt Heiner, Lone Peak; Isaac Higham, Bingham; Andrew Jennings, Northridge; Jason Ludlow, Bingham; Eric Russell, Weber; Robert Snellman, Skyline; Matthew Wahlen, Weber; Brent Watson, Layton. Team GPA — 3.98.

CLASS 4A — Chad Allen, Bonneville; Devin Alvey, Sky View; Thomas Kano, Box Elder; Derek Oldroyd, Sky View; Wade Rasmussen, Bountiful; Josh Sakamaki, Timpview; Sara Squire, Bountiful; Curtis Takagi, Cottonwood; Samuel Thueson, Bountiful; Daniel Ascencion Vera, East. Team GPA — 3.91.

CLASS 3A — Jacob Abraham, Tooele; Gregory Auxier, Tooele; David Lee Benson, Union; Jacob Erramouspe, Carbon; Brooks Harman, Snow Canyon; Derek Hill, Delta; Hunter King, Carbon; Nathan Lambert, Logan; Houston Lui, Carbon; Colby Warner, Bear River. Team GPA — 3.90.

CLASS 2A — David Bennett, Richfield; Steven Blake, Richfield; Kory Morrow, Beaver. Team GPA — 3.90.