clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school swimming: 5A results

Friday at BYU

GIRLS

Team Scores:

1, Brighton 127; 2, 2, Lone Peak 86; 3, Alta 77; 4, Skyline 73; 5, American Fork 67; 6, Kearns 63; 7, Bingham 62; 8, Murray 55; 9, Layton 39; 10, Viewmont 38; 11, Cottonwood 22; 12, Pleasant Grove 14; 12, Hunter 14; 14, Riverton 12; 15, Cyprus 10; 16, West 8; 17, Copper Hills 6; 18, Syracuse 2.

Individual Results

200 medley relay: 1, Brighton (Kaitlyn Overstreet, Abby Alger, Amanda Barrett, Yasmin Farahani) 1:50.18; 2, Lone Peak 1:51.29; 3, Kearns 1:55.55; 4, Viewmont 1:56.93; 5, Murray 1:56.99; 6, Alta 1:57.70.

200 free: 1, Amanda Barrett, Brighton, 1:52.85; 2, Sydni Johanson, Skyline, 1:54.03; 3, Hope Masters, Alta, 1:56.56; 4, Sam Scorsby, Lone Peak, 1:58.75; 5, Christie Bunnell, Pleasant Grove, 1:59.83; 6, Elliott Sipple, Brighton, 2:00.19.

200 IM: 1, Janie Dahle, Cottonwood, 2:11.90; 2, Jamie Nebeker, American Fork, 2:13.76; 3, Melissa Bergesen, Kearns, 2:14.65; 4, Maudee Miner, Brighton, 2:15.77; 5, Kate Westra, Bingham, 2:16.46; 6, Niki Harris, Brighton, 2:17...58.

50 free: 1, Elizabeth Thompson, Layton, 24.53; 2, Angela Bennion, Skyline, 24.80; 3, Natalie Bennion, Skyline, 24.88; 4, Ciera Marsh, Kearns, 24.99; 5, Emalee Guy, Bingham, 25.30; 6, Catherine Woolston, Lone Peak, 25.44; 6, Taylor Coffey, Alta, 25.44.

BOYS

Team Scores:

1, Brighton 130; 2,Skyline 82; 3, American Fork 72; 4, Alta 68; 5, Bingham 66.5; 6, Murray 63; 7, Hunter 44; 8, Cottonwood 42; 9, Davis 39; 10, Lone Peak 34; 10, Kearns 34; 12, West Jordan 23.5; 13, Viewmont 22; 14, Weber 16; 15, Layton 12; 16, Riverton 9; 16, Jordan 9; 18, Syracuse 5; 19; Pleasant Grove 4.

Individual Results

200 medley relay: 1, Brighton (Robby Miner, Greg Ballif, Long Gutierrez, Tanner Wiest) 1:38.01; 2, Skyline 1:38.27; 3, American Fork 1:39.14; 4, Murray 1:39.76; 5, Bingham 1:40.57; 6, Hunter 1:40.79.

200 free: 1, Robby Miner, Brighton, 1:41.13 (5A Record); 2, Seth Huff, Kearns, 1:45.05; 3, Brandton Ferrin, Cottonwood, 1:47.90; 4, Matthew Okelberry, American Fork, 1:48.86; 5, Brock Mitchell, Murray, 1:49.73; 6, Trent Evans, Brighton, 1:49.83.

200 IM: 1, McKay King, American Fork, 1:54.66 (5A Record); 2, David King, Bingham, 1:58.52; 3, Douglas Pizac, Skyline, 1:59.03; 4, Zach Santella, Davis, 2:00.97; 5, Trevan Thomas, Alta, 2:01.45; 6, Isaac Marshall, Brighton, 2:01.48.

50 free: 1, Long Gutierrez, Brighton, 21.46; 2, Austin Bailey, Alta, 22.00; 3, Tyler Condie, Weber, 22.02; 4, Sam Huff, Kearns, 22.03; 5, Alex Heder, Davis, 22.24; 6, Howie Barker, Skyline, 22.38.