clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school swimming: 5A championship results

Saturday

At BYU

GIRLS

Team scores: 1, Brighton 366; 2, Alta 249; 3, Lone Peak 243; 4, Skyline 227; 5, Bingham 188; 6, American Fork 157; 7, Murray 146; 8, Kearns 139; 9, Viewmont 83; 10, Cottonwood 75; 11, Layton 65; 12, Hunter 50; 13, Cyprus 43; 14, Riverton 38; 15, Copper Hills 35; 16, Pleasant Grove 30; 17, West 20; 18, Weber 6; 19, West Jordan 4; 19, Syracuse 4.

Individual Results

100 butterfly: 1, Kimberly Welch, Lone Peak, 55.93; 2, Kaitlyn Overstreet, Brighton, 59.71; 3, Christie Bunnell, Pleasant Grove, 1:01.88; 4, Alicia May, Alta, 1:02.87; 5, Kaley Banyai, Brighton, 1:02.91; 6, Niki Brinkerhoff, Brighton, 1:02.97.

100 freestyle: 1, Angela Bennion, Skyline, 53.73; 2, Natalie Bennion, Skyline, 53.85; 3, Ciera Marsh, Kearns, 53.95; 4, Hannah Siebach, Lone Peak, 55.25; 5, Maria Amirkhanashvili, Skyline, 55.45; 6, Hailee Christensen, Cyprus, 55.61.

500 freestyle: 1, Amanda Barrett, Brighton, 5:05.80; 2, Hope Masters, Alta, 5:10.64; 3, Sydni Johanson, Skyline, 5:11.96; 4, Sam Scorsby, Lone Peak, 5:16.69; 5, Elliott Sipple, Brighton, 5:16.74; 6, Janie Dahle, Cottonwood, 5:20.58.

200 freestyle relay: 1, Skyline (Angela Bennion, Maria Amirkhanashvili, Natalie Bennion, Sydni Johanson), 1:39.12; 2, Alta 1:40.16; 3, Lone Peak 1:41.49; 4, Bingham 1:42.25; 5, Murray 1:42. 96; 6, Kearns 1:44.72.

100 backstroke: 1, Kimberly Welch, Lone Peak, 57.89; 2, Elizabeth Thompson, Layton, 58.88; 3, Kaitlyn Overstreet, Brighton, 1:00.71; 4, Dominique Maack, Alta, 1:00.73; 5, Rachel Gundry, Alta, 1:03.63; 6, Amy Nelson, Alta, 1:04.13.

100 breaststroke: 1, Niki Harris, Brighton, 1:09.64; 2, Kate Westra, Bingham, 1:09.78; 3, Abby Alger, Brighton, 1:10.24; 4, Chante Lundskog, Murray, 1:10.28; 5, Brittani Finlayson, Lone Peak, 1:10.29; 6, Tabitha Sumsion, American Fork, 1:10.87.

400 freestyle relay: 1, Skyline (Angela Bennion, Maria Amirkhanashvili, Natalie Bennion, Sydni Johanson) 3:34.76; 2 Lone Peak 3:39.72; 3, Brighton 3:41.28; 4, Bingham 3:43.58; 5, Alta 3:43.72; 6, American Fork 3:45.29.

BOYS

Team scores: 1, Brighton 349; 2, American Fork 218; 3, Bingham 191.5; 4, Skyline 177; 5, Hunter 167; 6, Alta 154; 7, Murray 153; 8, Kearns 134; 9, Davis 115; 10, Cottonwood 100; 11, Weber 98; 12, Lone Peak 80; 13, Viewmont 74; 14, West Jordan 36.5; 15, Pleasant Grove 31; 16, Riverton 28; 17, Layton 24; 18, Syracuse 21; 19, Jordan 9; 20, Fremont 8; 21, West 2.

Individual Results

100 butterfly: 1, Long Gutierrez, Brighton, 49.33 (State Record); 2, Douglas Pizac, Skyline, 52.58; 3, Hayden Green, Murray, 52.64; 4, TJ Murphy, American Fork, 52.70; 5, Kyle Spicer, Brighton, 53.68; 6, Josh Haslam, Bingham, 54.03.

100 freestyle: 1, Tyler Condie, Weber, 48.24; 2, Austin Bailey, Alta, 48.45; 3, Hyrum Bigham, Hunter, 48.78; 4, Matthew Okelberry, American Fork, 48.90; 5, Sam Huff, Kearns, 48.92; 6, Brandton Ferrin, Cottonwood, 49.34.

500 freestyle: 1, Robby Miner, Brighton, 4:33.00 (State Record); 2, Kyle Spicer, Brighton, 4:55.53; 3, Jordan Dahle, Cottonwood, 4:59.37; 4, Brady Quinn, Bingham, 4:59.64; 5, Andrew Brook, Alta, 5:00.33; 6, Brock Mitchell, Murray, 5:01.23.

200 freestyle relay: 1, Skyline (Howie Barker, David Amirkhanashvili, Ian Smith, Goudlas Pizac) 1:28.55; 2, Kearns 1:30.25; 3, Brighton 1:30.64; 4, Davis 1:31.29; 5, Weber 1:31.41; 6, Bingham 1:31.87.

100 backstroke: 1, McKay King, American Fork, 50.46 (5A Record); 2, Seth Huff, Kearns, 52.36; 3, Seth Wynn American Fork, 54.08; 4, Hyrum Bigham, Hunter, 54.35; 5, Ian Smith, Skyline, 54.48; 6, Andrew Brinker, Murray, 54.98.

100 breaststroke: 1, Greg Ballif, Brighton, 59.63; 2, Luke Baum, Hunter, 1:01.12; 3, David King, Bingham, 1:01.14; 4, Trevan Thomas, Alta, 1:01.72; 5, Trent Evans, Brighton, 1:02.64; 6, Zach Santella, Davis, 1:03.10.

400 freestyle relay: 1, Brighton (Robby Miner, Kyle Spicer, Isaac Marshall, Long Gutierrez) 3:13.21; 2, American Fork 3:13.46; 3, Murray 3:16.77; 4, Hunter 3:18.81; 5, Bingham 3:19.35; 6, Kearns 3:20.32.