clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school basketball state pairings

Download state tournament programs

The UHSAA is no longer be selling hard copies of state tournament programs. They can be downloaded for free at the UHSAA website

5A Boys Basketball

Saturday's first round

Jordan (13-8) at Cottonwood (10-10), 7 p.m.

Region 1 No. 6 at Copper Hills (13-8), TBA

Syracuse (10-11) at Riverton (7-14), 7 p.m.

Cyprus (6-15) at Lone Peak (16-5), TBA

Tuesday's second round

Upper bracket

Pleasant Grove (12-9) at West Jordan (14-7), 6 p.m.

Jordan/Cottonwood at Davis (19-2), 7 p.m.

Viewmont (12-9) at West (18-3), 7 p.m.

Region 1 No. 6/Copper Hills at Brighton (16-5), 7 p.m.

Lower bracket

Layton (10-11) at Skyline (11-10), 7 p.m.

Syracuse/Riverton at Alta (17-4), 7 p.m.

Cyprus/Lone Peak at Bingham (20-1), 7 p.m.

Murray (10-11) at Fremont (19-2), 7 p.m.

Note: Davis and Fremont tied for first in Region 1, and Davis won the coin flip on Wednesday to earn the No. 1 seed. Weber and Northridge tied for sixth in Region 1 and will have a play-in game on Thursday at Roy High School at 6 p.m.

3A Boys Basketball

Saturday's first round

Juan Diego 44, Richfield 37

Hurricane 69, Union 48

Wasatch 62, Grantsville 34

Morgan 49, Juab 42 (OT)

Cedar 52, Park City 49

Emery 66, Ben Lomond 55

Judge 71, Delta 42

Desert Hills 74, American Leadership 49

Thursday's quarterfinals

At Utah Valley University

Juan Diego (11-8) vs. Hurricane (17-5), 9:30 a.m.

Wasatch (20-1) vs. Morgan (12-10), 11:10 a.m.

Cedar (9-11) vs. Emery (17-4), 12:50 p.m.

Judge (17-5) vs. Desert Hills (15-6), 2:30 p.m.

Download a printable 3A Boys Bracket at www.uhsaa.org/bbasketball/2010/3ABoysBracket.pdf

2A Boys Basketball

Saturday's first round

At Southern Utah University

North Sevier 58, Parowan 50

Waterford 52, Beaver 31

Kanab 52, Rowland Hall 51

North Summit 47, Gunnison 31

Layton Christian 60, Millard 46

South Sevier 84, Cross Creek 43

Enterprise 57, Grand 38

South Summit 63, San Juan 38

Thursday's quarterfinals

At Sevier Valley Center

Upper bracket

North Sevier (10-11) vs. Waterford (16-3), 9:30 a.m.

Kanab (14-6) vs. North Summit (10-12), 11:10 a.m.

Layton Christian (13-7) vs. South Sevier (22-0), 12:50 p.m.

Enterprise (18-3) vs. South Summit (14-8), 2:30 p.m.

Download a printable 2A Boys Bracket at www.uhsaa.org/bbasketball/2010/2ABoysBracket.pdf

5A Girls Basketball

Saturday's first round

Alta 44, Cottonwood 30

Taylorsville 47, Layton 32

Roy 53, Kearns 37

Pleasant Grove 69, Granger 45

Tuesday's second round

Brighton 46, Riverton 44

Syracuse 92, Alta 67

Skyline 38, Weber 18

Taylorsville 61, Lone Peak 54

Fremont 66, Murray 57 (2OT)

American Fork 73, Roy 56

Pleasant Grove 47, Bingham 43

Clearfield 39, Hunter 25

Wednesday's quarterfinals

At Salt Lake Community College

Brighton (18-4) vs. Syracuse (22-0), 2:15 p.m.

Skyline (18-4) vs. Taylorsville (17-5), 4 p.m.

Fremont (14-8) vs. American Fork (15-7), 5:30 p.m.

Pleasant Grove (15-8) vs. Clearfield (13-8), 7:15 p.m.

Download a printable 5A Girls Bracket at www.uhsaa.org/gbasketball/2010/5AGirlsBracket.pdf

4A Girls Basketball

Saturday's first round

Olympus 32, Logan 29

Salems Hills 40, Tooele 23

Lehi 54, Uintah 46

Provo 46, Ogden 23

Orem 43, Stansbury 35

Bountiful 47, Bonneville 37

Tuesday's second round

Pine View 37, Spanish Fork 36

Timpanogos 42, Olympus 17

Salem Hills at Mountain Crest, late

Woods Cross 67, Lehi 37

Sky View 70, Highland 32

Snow Canyon 53, Provo 43

Springville 70, Orem 43

Mountain View 54, Bountiful 30

Thursday's quarterfinals

At Salt Lake Community College

Springville (20-0) vs. Mountain View (12-10), 2:15 p.m.

Sky View (19-3) vs. Snow Canyon (17-5), 4 p.m.

Mtn. Crest (19-3) vs. Woods Cross (19-3), 5:30 p.m.

Pine View (10-10) vs. Timpanogos (19-3), 7:15 p.m.

Download a printable 4A Girls Bracket at www.uhsaa.org/gbasketball/2010/4AGirlsBracket.pdf

3A Girls Basketball

Friday's first round

Wasatch 55, Ben Lomond 36

Carbon 41, Desert Hills 31

Union 42, Cedar 35

Juan Diego 51, Delta 42

Emery 55, Grantsville 37

Juab 45, Morgan 41

Richfield 57, Judge Memorial 55

Canyon 63, Park City 23

Thursday's quarterfinals

At Utah Valley University

Juan Diego (17-5) vs. Canyon View (15-6), 4:10 p.m.

Wasatch (14-8) vs. Richfield (18-3), 5:50 p.m.

Union (20-1) vs. Emery (21-1), 7:30 p.m.

Juab (10-10) vs. Carbon (11-9), 9:10 p.m.

Download a printable 3A Girls Bracket at www.uhsaa.org/gbasketball/2010/3AGirlsBracket.pdf

2A Girls Basketball

Friday's first round

At Southern Utah University

Kanab 49, San Juan 38

North Summit 52, Millard 41

Enterprise 58, Rowland Hall 11

North Sevier 50, Waterford 31

Layton Christian 57, Parowan 50

South Sevier 55, Cross Creek 14

Beaver 58, Gunnison 13

Grand 46, South Summit 37

Thursday's quarterfinals

At Sevier Valley Center

Kanab (12-8) vs. North Summit (12-9), 4:10 p.m.

Enterprise (17-4) vs. North Sevier (11-8), 5:50 p.m.

Layton Christian (16-5) vs. South Sevier (12-8), 7:30 p.m.

Beaver (15-6) vs. Grand (8-11), 9:10 p.m.

Download a printable 2A Girls Bracket at www.uhsaa.org/gbasketball/2010/2AGirlsBracket.pdf