clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school swimming: 3A state championship results

Friday

at BYU

GIRLS

Team scores: 1, Judge Memorial 144; 2, Park City 136; 3 Wasatch 116; 4, Cedar 89; 5, Desert Hills 72; 6, Juan Diego 52; 7, Rowland Hall 48; 8, Richfield 27; 9, Canyon View 24; 10, Bear River 18; 11, North Summit 14; 12, Carbon 10; 13, Grantsville 8; 14, Ben Lomond 6; 15, Intermountain Christian 5; 16, Emery 4.

Individual results

200 medley relay: 1, Park City (Hailey Shand, Jessica Stobaugh, Mia Greenwald, Marissa Bell) 1:54.22; 2, Cedar City 1:57.41; 3, Desert Hills 1:58.51; 4, Judge 1:59.32; 5, Wasatch 2:04.24; 6, Juan Diego 2:04.26.

200 free: 1, Lydia Jones, Judge, 2:00.68; 2, Hailey Shand, Park City, 2:02...59; 3, Ali Murphy, Park City, 2:06.11; 4, Cassandra Cokl, Judge, 2:07.10; 5, Nicky Kelly, Rowland Hall, 2:07.12; 6, Becca Barclay, Cedar, 2:08.47.

200 IM: 1, Marissa Bell, Park City, 2:20.21; 2, Carolyn Carter, Judge, 2:23.40; 3, Courtney Freed, Desert Hills, 2:23.70; 4, Mary Kathryn Brown, Wasatch, 2:25.18; 5, Meghan Brockmeyer, Judge, 2:25.41; 6, Sara Testa, Park City. 2:25.43.

50 free: 1, Kelsey Leeson, Juan Diego, 25.18; 2, Emily Morris, Cedar, 25.39; 3, Veronica Hunsaker, Wasatch, 25.45; 4, Mia Greenwald, Park City, 25.54; 5, Kristen Anderson, Wasatch, 25.70; 6, Erika Eisenman, Judge, 26.45.

BOYS

Team scores: 1, Juan Diego 109; 2, Park City 105; 3, Wasatch 103; 4, Desert Hills 82; 5, Judge Memorial 73; 6, Cedar 70; 7, Canyon View 45; 8, Ben Lomond 42.5; 9, North Summit 32.5; 10, Bear River 25; 11, Rowland Hall 21; 12, Delta 20; 13, Grantsville 12; 14, Intermountain Christian 11; 15, Carbon 10; 16, Hurricane 6; 17, Emery 4; 18, Richfield 2; 18, Richfield 2.

Individual results

200 medley relay: 1, Juan Diego (Phillip Hojnacki, Yuma Miyai, Isaac Vincent, Bryce Finley) 1:43.84; 2, Cedar City 1:44.34; 3, Desert Hills 1:44.51; 4, Park City 1:44.95; 5, Wasatch 1:49.93; 6, Judge 1:51.90.

200 free: 1, Griffin Pool, Park City, 1:48.90; 2, Spencer Sardoni, Cedar City, 1:51.88; 3, Bryce Finley, Juan Diego, 1:53.12; 4, Phillip Hojnacki, Juan Diego, 1:54.55; 5, Jason Jennings, Bear River, 1:54.66; 6, Eric Albee, Rowland Hall, 1:55.47.

200 IM: 1, Eric Birkin, Wasatch, 2:06.56; 2, Zach Carfi, Park City, 2:11.79; 3, Isaac Vincent, Juan Diego, 2:12.55; 4, Talon Penman, Ben Lomond, 2:13.80; 5, Brady Karratti, Desert Hills, 2:14.75; 6, Rod Wooley, Cedar City, 2:15.12.

50 free: 1, Oliver Diamond, Judge, 21.44; 2, Dusty Ragland, Park City, 22.10; 3, Jon Goettsche, Desert Hills, 23.09; 4, Paul Mair, Wasatch, 23.20; 4, David Horie, North Summit, 23.30; 6, Riley Brown, Canyon View, 23.28.