clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school wrestling: 4A South Division state qualifiers

4A South Division

Team Results

1. Payson, 324.5; 2. Uintah, 255.5; 3. Maple Mountain, 215; 4. Snow Canyon, 136; 5. Lehi, 124; 6. Salem Hills, 109; 7. Springville, 106; 8. MountainView, 101; 9. Pine View, 95; 10. Provo, 86.5; 11. Spanish Fork, 58.5; 12. Dixie, 55.5; 13. Timpanogos, 55.5; 14. Orem, 53; 15. Westlake, 33.5

Individual Results

103 – 1. Britain Carter, Maple Mountain; 2. Spencer Davis, Salem Hills; 3. Brandon George, Maple Mountain; 4. Sam Rohbock, Salem Hills; 5. Clay Reynolds, Uintah; 6. Weston Orton, Payson; 7. Josh Canfield, Westlake; 8. Mitch Taylor, Snow Canyon; 9. Bennet Oscarson, Uintah.

112 – 1. Mitch Brown Payson; 2. Tanner Merkley, Uintah; 3. Chase Wilson, Salem Hills; 4. Austin Rowley, Maple Mountain; 5. Colton Killian, Maple Mountain; 6. Johnny Reyes, MountainView; 7. Curt Wilde, Snow Canyon; 8. Braiden Wilson, Salem Hills.

119 – 1. Colby Christiansen, Uintah; 2. Jed Mellen, Payson; 3. Grant LaMont, Maple Mountain; 4. Mitch Kay, Maple Mountain; 5. Cole Ford, Payson; 6. Brigg Butler, Westlake; 7. Cameron Urbach, MountainView; 8. Tyler Reese, Timpanogos; 9. Kile Allen, Dixie.

125 – 1. Zac Loveless, Payson; 2. Dakotah Holmes, Uintah; 3. Dallin Rice, Lehi; 4. Chase Orwin, Orem; 5. Josh Searle, Maple Mountain; 6. Tito Ortiz, Payson; 7. Brayden Odette, Pine View; 8. Jantzen Wilkins, Uintah.

130 – 1. Brock Brown, Payson; 2. Tanner Eastmond, Lehi; 3. Zac Staheli, Springville; 4. Jesse Carlisle, Maple Mountain; 5. Austin Riding, Payson; 6. Matt Reynolds, Uintah; 7. Hans Lounsbury, SnowCanyon; 8. Traven Gardiner, Spanish Fork; 9. Alex Garcia, Maple Mountain.

135 – 1. Damon Mele, Uintah; 2. Kaelen Loveless, Payson; 3. Jacob Jensen, Provo; 4. Luke Peck, Pine View; 5. McKayd Gordon, Salem Hills; 6. Colton Havens, Uintah; 7. Alecc Quezada, Springville; 8. Justin Crapo, Dixie.

140 – 1. Brian Shepherd, Provo; 2. Taylor Merkley, Uintah; 3. Jeremiah Guzman, Payson; 4. Chet Boren, Uintah; 5. Dj Argyle, Timpanogos; 6. Justin Cottle, Lehi; 7. Allan Wilde, Snow Canyon; 8. Jason Avery, Westlake; 9. Taylor Hansen, Lehi.

145 – 1. Kaleb Ashworth, Spanish Fork; 2. Zack Blackham, Uintah; 3. Tyson Wilson, Payson; 4. Jace Kelly, Maple Mountain; 5. Zach Peck, Timpanogos; 6. Trevor Nelson, Snow Canyon; 7. Josh Olsen, Dixie; 8. Brandon Curtis, Springville.

152 – 1. Colton Ford Payson; 2. Brennen Hyatt, Maple Mountain; 3. Dustin Jenkins, Springville; 4. Hunter Murray, Uintah; 5. Trevor Hansen, Lehi; 6. Jacob Lamb, Pine View; 7. Charlie Kogaines, Provo; 8. Jennings Leavitt, Snow Canyon; 9. Taylor Robertson, Payson.

160 – 1. Colton Cannon, Payson; 2. Zach Taylor, MountainView; 3. Jake Petersen, Maple Mountain; 4. Trevor Thompson, Pine View; 5. Lane Woody, Uintah; 6. Taylor McNiel, Orem; 7. Jacob Smith, Timpanogos; 8. Jordon Argyle, Maple Mountain.

171 – 1. Brady Loveless, Payson; 2. Devon Montgomery, Pine View; 3. TJ Hiatt, Uintah; 4. Seth Snow, Orem; 5. Tanner Prestwich, Timpanogos; 6. Nate Casper, Springville; 7. Bennett Maxwell, MountainView; 8. Josh Batin, Dixie; 9. Zane Henstra, Snow Canyon.

189 – 1. Taylor Savio, Lehi; 2. Taylor Story, MountainView; 3. Shane Wright, Pine View; 4. Phillip Sorensen, Salem Hills; 5. Broden Parkin, Payson; 6. Tanner Theobld, Dixie; 7. Trevor Jakeman, Provo; 8. Bradee Nielson, Uintah.

215 – 1. Bubba Demke, Lehi; 2. Chris Warren, Dixie; 3. Jeff Gueck, Springville; 4. CJ Yergensen, Snow Canyon; 5. Cody Duncan, Spanish Fork; 6. Mitch Riley, MountainView; 7. Derek Mangelson, Salem Hills; 8. Drew Boatright, Snow Canyon; 9. Ramon Ruiz, Uintah.

285 – 1. Chad Gough, Snow Canyon; 2. Aaron Turley, Springville; 3. Likio Pope, Provo; 4. Dillon Callahan, Snow Canyon; 5. Clancy Holz, MountainView; 6. Blake Denning, Spanish Fork; 7. Lexin Rockwood, Timpanogos; 8. Ethan Hopla, Uintah; 9. Mike Billings, Uintah.