clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High School wrestling: 2A Division A state qualifiers

2A Division A

Team Scores

1. South Summit, 275.5; 2. North Sevier, 274; 3. San Juan, 171; 4. North Summit, 132; 5. Grand, 119; 6. Gunnison, 61; 7. Layton Christian, 28.

Individual results

103 1. Michael Christensen, North Sevier; 2. Hunter Lucas, South Summit; 3. Dallin Jacobsen, San Juan; Chase Christensen, Gunnison; 5. Layton Lewis, North Summit; 6. Skyler Bogh, Gunnison.

112 1. Cy Robins, North Sevier; 2. Brian Adlard, South Summit; 3. Cash Allred, North Sevier; 4. Akekasith Kesavadhana, Grand; 5. Dexter Sheets, Grand; 6. Jayden Squires, San Juan.

119 1. Kade Johnson, North Sevier; 2. McKay DeGering, South Summit; Reed Udy, North Sevier; 4. Dallin Mathews, North Summit; 5. Cache Bisel, South Summit; 6. Russel Musselman, San Juan.

125 1. Colton Thornton, South Summit; 2. Tanner Quarnberg, North Sevier; 3. Cole Craggs, South Summit; 4. Ty Hosler, San Juan; 5. Dominic Schulte, North Summit; 6. Zach Beach, North Sevier.

130 1. Jeff McCormick, South Summit; 2. Joey Edwards, North Sevier; 3. Quinn Hicken, South Summit; 4. Jade Grover, San Juan; 5. Jacob Johnson, Gunnison; 6. Quincy Cox, Gunnison.

135 1. Dixion Richins, North Summit; 2. Austin Maisey, South Summit; 3. Cory Johnson, North Sevier; 4. Paul Yardley, Gunnison; 5. Mac Porter, North Sevier; 6. Chance Neisporek, South Summit.

140 1. Cody Thornton, South Summit; 2. Courtney Orgill, North Summit; 3. Chris Young, Grand; 4. Riley Robins, North Sevier; 5. Geoffery Taylor, South Summit; 6. Brad Hines, Grand.

145 1. Daniel Beenfield, North Summit; 2. Jake McCormick, South Summit 3. Kyle Niesporek, South Summit; 4. Dallen Degraffenried, North Sevier; 5. Nic DeGraffenried, North Sevier; 6. Cooper Sharpe, San Juan.

152 1. Jonsen Crandall, South Summit; 2. Benny Royer, San Juan; 3. Kurtis Hill, North Sevier; 4. Daniel Frandsen, North Sevier; 5. James Crofts, North Summit; 6. Scott Shannon, Grand.

160 1. Austin Allred, North Sevier; 2. Conner Crandall, South Summit; 3. Dakota Sorenson, North Sevier; 4. Zach Johnston, Grand; 5. Devin Earl, South Summit; 6. Nathan Webb, San Juan.

171 1. Niko Clus, South Summit; 2. Michael Hales, North

Sevier; 3. John Harrison, North Sevier; 4. Trey McDonald, San Juan; 5. David Neff, South Summit; 6. Jared Beenfield, North Summit.

189 1. Jimmy Tate, San Juan; 2. Sam Demares-Conoly, Grand; 3. Kade Brunson, North Sevier; 4. Chance Field, South Summit; 5. Shea Peterson, Gunnison; 6. Lukas Helfrich, Layton Christian.

215 1. Zach Taylor, Grand; 2. Cody Angell, South Summit; 3. Grady Honeycutt, North Sevier; 4. Royal Myrick, San Juan; 5. Riley Atkinson, South Summit; 6. Marcus Delgado, Grand.

285 1. Eric Lyman, North Sevier; 2. Jesse Grover, San Juan; 3. Beto Nelson, Grand; 4. Hershel Todachinie, San Juan; 5. Akseli Kaasalaainen, Layton Christian; 6. Sam Embry, South Summit.