clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school track: Sage Palmer impresses at Milford Invitational

MILFORD — Sage Palmer helped lead Enterprise to a third-place finish at the Milford Invitational on Saturday with victories in 100 and 200 meters as well as the javelin. Palmer's 100 time of 10.98 is the third fastest in Utah this year, and his javelin throw is the third-best in Utah this year.

Ethan Young claimed the only top finish for host Milford in 3,200 meters to lead the Tigers to the team title with 86 points, narrowly ahead of second-place Kanab (84 points) and third-place Enterprise (83 points).

Yanni Gallagher (400 meters) and Tyler Glover (110 hurdles) both had first place finishes for Kanab, as the Cowboys came up just two points short of first place.

Ammon Hernandez finished second to Palmer in the javelin, but his throw is a top-10 throw in Utah this year.

On the girls side, Mariah Clayson picked up two first-place finishes for Kanab in 100 hurdles and high jump to lead the Cowboys to the team title.

Kallie Fullenbach (100 meters), Shantae Dustin (200 meters) and Bailey Newby (400 meters) all claimed top spots for South Sevier, and finished just five points behind the leaders.

Kaitlyn Smith took the top spots in both the Shot Put and Discus for Beaver.

Boys team scores

1. Milford 86; 2. Kanab 84; 3. Enterprise 83; 4. Panguitch 63; 5. South Sevier 60; 6. Millard 54; 7. Valley 45; 8. Bryce Valley 36; 9. Beaver 33.

Boys individual winners were as follows:

100 meters — Sage Palmer, Enterprise, 10.98

200 meters — Sage Palmer, Enterprise, 22.48

400 meters — Yanni Gallagher, Kanab, 53.79

800 meters — Braxton Syrett, Bryce Valley, 2:11.97

1600 meters — Kendrek Staheli, Enterprise, 4:49.96

3200 meters — Ehtan Young, Milford, 10:34.34

110 hurdles — Tyler Glover, Kanab, 16.33

300 hurdles — Keldon Norris, Panguitch, 43.80

High Jump — Tyce Barney, Panguitch, 1.80m

Long Jump — Garrett Johnson, South Sevier, 6.09m

Shot Put — Joey Leavitt, South Sevier, 12.95m

Discus — Joey Leavitt, South Sevier, 37.31m

Javelin — Sage Palmer, Enterprise, 55.93m

4x100 — Kanab, 45.59

4x400 — Milford, 4:47.35

Sprint medley relay — Milford, 3:57.49

Girls team scores

1. Kanab 91; 2. South Sevier 86; 3. Panguitch 82; 4. Enterprise 76; 5. Beaver 69; 6. Milford 42; 7. Lincoln County, NV 33; 7. Bryce Valley 33; 9. North Sevier 26; 10. Millard 24.

Girls individual winners were as follows:

100 meters — Kallie Fullenbach, South Sevier, 13.60

200 meters — Shantae Dustin, South Sevier, 28.17

400 meters — Bailey Newby, South Sevier, 1:04.21

800 meters — Marissa Smith, Beaver, 2:40.86

1600 meters — Olivia Moyle, Enterprise, 5:51.20

3200 meters — Catania Holman, Panguitch, 12:14.02

100 hurdles — Mariah Clayson, Kanab, 17.00

300 hurdles — Riley Lyman, Enterprise, 47.45

High Jump — Mariah Clayson, Kanab, 1.50m

Long Jump — Riley Lyman, Enterprise, 5.03m

Shot Put — Kaitlyn Smith, Beaver, 9.64m

Discus — Kaitlyn Smith, Beaver, 30.64m

Javelin — Anden Lyman, Enterprise, 36.04m

4x100 — Kanab, 54.05

4x400 — Milford, 4:47.35

Sprint medley relay — Panguitch, 4:49.44