Girls state tournament Day 1 results

Friday

At BYU

Class 5A

Team scores

1. Davis, 30; 2 (tie). Weber, Fremont, 21; 4 (tie). Copper Hills, Riverton, 15; 6. Bingham, 11; 7. Alta, 9; 8 (tie). Lone Peak, Syracuse, Viewmont, 8.

Individual results

1,600 — 1. Shea Martinez, Davis, 4:56.10; 2. Ellie Child, Davis, 4:58.31; 3. Whitney Paskins, Alta, 5:00.29; 4. Emily Rich, Bingham, 5:01.51; 5. Laura Young, Bingham, 5:04.51; 6. Taylor Cox, Davis, 5:08.32; 7. Danielle Menlove, Jordan, 5:13.99; 8. Madison Garlock, Davis, 5:14.20.

Long jump — 1. Mykah Heaton, Weber, 17'08.25; 2. Kayla Ivins, Fremont, 17'00.25; 3. Kaitlyn Wright, Lone Peak, 16'07.50; 4. Bethani Talbot, Copper Hills, 16'07.25; 5. Chelsea Ward, Bingham, 16'06.00; 6. Courtney Lemmons, Syracuse, 16'04.75; 7. Shae Wolfgramm, Pleasant Grove, 16'01.00; 8. Ali Morris, Syracuse, 15'10.25.

Shot put — 1. Tanisha Daniels, Fremont, 37'03.75; 2. Kira Gilbreath, Viewmont, 37'01.00; 3. Tanisha Shedden, Copper Hills, 35'09.50; 4. Brittney Martin, 35'07.25; 5. Heilala Havea, Copper Hills, 35'02.00; 6. Johnni Arbon, Weber, 33'09.00; 7. Jessica Richardson, Davis, 33'08.75; 8. Kamesi Havea, Copper Hills, 33'06.75.

Javelin — 1. Joni Warnick, Riverton, 131'04.50; 2. Madison Summers, Weber, 125'01.50; 3. Michelle Clark, Davis, 113'07.00; 4. Crystal Palmer, Riverton, 107'09.00; 5. Whitney Fowers, Fremont, 107'01; 6. Jessica Butler, Alta, 106'05.25; 7. Caitlin Woodward, Lehi, 106'01.25; 8. Rachel Hansen, Lehi, 105'06.26.

Class 4A

Team scores

1 (tie). Orem, Mountain Crest, 18; 3. Herriman, 14; 4 (tie). Salem Hills, Springville, 12; 6. East, 11; 7 (tie). Mountain View, Murray, Woods Cross, 10.

Individual results

1,600 — 1. Ashleigh Warner, Mountain View, 4:50.98; 2. Natalie Shields, East, 4:51.16; 3. Summer Harper, Orem, 5:00.17; 4. Miranda Overy, Mountain Crest, 5:06.89; 5. Kami Hartley, Herriman, 5:10.30; 6. Sierra Malm, Salem Hills, 5:10.66; 7. Carrie Jube, Timpview, 5:11.57; 8. Candace Greenwood, Orem, 5:11.97.

Long jump — 1. Karlee Kartchner, Mountain Crest, 18'00.50; 2. Aimee Wheeler, Springville, 17'03.75; 3. Tatiana Black, Orem, 16'10.75; 4. Alisa Baker, Timpanogos, 16'06.00; 5. Holly Sumsion, Springville, 16'06.00; 6. Jasmine Bradley, East, 16'05.25; 7. Lana Willard, Box Elder, 16'04.00; 8. Breanna Tucker, Bountiful, 16'01.75.

Shot put — 1. Sosina Salima, Woods Cross, 39'08.75; 2. Siera Bernard, Herriman, 36'00.75; 3. Noelani Jackson, Westlake, 35'05.25; 4. Lesa Mua, Orem, 32'02.25; 5. Maata Epenisa, Highland, 31'11.00; 6. Natalie Gregory, Mountain Crest, 30'08.50; 7. Ali Lever, Herriman, 30'05.75; 8. Tiler Heiney, Roy, 30'01.00.

Javelin — 1. Athena Vianuku, Murray, 115'07.50; 2. Tarin Strosser, Maple Mountain, 112'07.25; 3. Tiler Heiney, Roy, 109'03.75; 4. Siale Vaitohi, Salem Hills, 109'02.25; 5. Madison Adams, Salem Hills, 104'03.25; 6. Harley Earl, Box Elder, 99'06.50; 7. Kate Heister, Box Elder, 99'03.25; 8. Maddie Fowers, Bountiful, 97'03.75.

Class 3A

Team scores

1 (tie). Ogden, Park City, 32; 3 (tie). Cedar, Desert Hills, 18; 5. Pine View, 15; 6. Wasatch, 12; 7. Morgan, 11; 8. Hurricane, 9.

Individual results

1,600 — 1. Sarah Feeny, Ogden, 4:59.28; 2. Jamie Stokes, Ogden, 5:01.70; 3. Aimee Bryson, Cedar, 5:02.91; 4. Alisse Walker, Park City, 5:03.78; 5. Alyssa Snyder, Park City, 5:13.48; 6. Avery Calton, Ogden, 5:15.15; 7. Kaylee Boyer, Pine View, 5:18.45; 8. Jessica Sams, Ogden, 5:18.45.

Sprint medley — 1. Ogden, 4:15.06; 2. Wasatch, 4:18.90; 3. Hurricane, 4:19.02; 4. Uintah, 4:19.07; 5. Park City, 4:19.28; 6. Bear River, 4:22.52; 7. Desert Hills, 4:24.51; 8. Delta, 4:31.74.

Long jump — 1. Abby Taylor, Desert Hills, 17'11.75; 2. MacKenzie Abbott, Ben Lomond, 17'02.00. 3. Kayla Shakespeare, Cedar, 17'00.75; 4. Keeley Ruttan, Park City, 16'10.25; 5. Trish Adams, Delta, 16'07.25; 6. Fallon Peterson, Juab, 16'05.25; 7. Candice Buttars, Bear River, 16'04.75; 8. Hailey Stevens, Grantsville, 16'04.75.

Shot put — 1. Kassie Nagel, Morgan, 39'07.50; 2. Lenka Juranova, Pine View, 34'02.75; 3. Marley Fakahua, Cedar, 34'01.50; 4. Kayla Hoover, Wasatch, 31'10.75; 5. Lina Ieremia, Hurricane, 31'08.25; 6. Courtney Morgan, Bear River, 31'06.00; 7. Raynette Tavita, Pine View, 31'02.50; 8. Lyndsie Thompson, Stansbury, 30'09.25.

Javelin — 1. Megan Glassman, Park City, 149'00.25; 2. Megan Loveland, Dixie, 126'05.25; 3. Megan Hansen, Desert Hills, 122'10; 4. Becca Smaellie, Tooele, 117'07; 5. Chrissy Glasmann, Park City, 110'08.25; 6. Rylie Matthews, Grantsville, 110'00.50; 7. Becca Shumway, Stansbury, 109'07; 8. Kelsey Henry, Morgan, 108'02.50.

Class 2A

Team scores

1. North Summit, 47; 2. Enterprise, 21; 3 (tie). Rowland Hall, Parowan, 16; 5. San Juan, 14; 6. Manti, 13; 7 (tie). Richfield, Grand, 11.

Individual results

1,600 — 1. Erica Birk, North Summit, 4:57.75; 2. Emily Sundquist, Rowland Hall, 5:24.92; 3. Olivia Moyle, Enterprise, 5:32.06; 4. Daisy Tuwei, Wasatch Academy, 5:34.61; 5. Grace Schulz, South Summit, 5:44.13; 6. Katie Judd, North Summit, 5:45.29; 7. Marissa Smith, Beaver, 5:46.29; 8. Hope Reitz, Richfield, 6:01.70.

Sprint medley — 1. North Summit, 4:10.27; 2. Rowland Hall, 4:34.37; 3. Parowan, 4:35.17; 4. Richfield, 4:37.46; 5. Emery, 4:40.30; 6. Millard, 4:40.43; 7. Enterprise, 4:45.49; 8. North Sevier, 4:45.50.

Long jump — 1. Samantha Nicholes, North Summit, 17'05.75; 2. Erica Richins, North Summit, 17'03.75; 3. Emeri Larsen, Millard, 16'09.25; 4. Riley Lyman, Enterprise, 16'08.00; 5. Natalie Nichols, South Summit, 16'07.50' 6. Ashlyn Allred, Emery, 16'06.00; 7. Kellie Macdonald, Beaver, 16'04.75; 8. McKale Simpson, San Juan, 16'01.75.

Shot put — 1. Rachel Garrett, Grand, 38'05.00; 2. Samantha Giddings, San Juan, 34'09.75; 3. Kaitlyn Rowser, North Summit, 33'07.25; 4. Sammi Beck, Richfield, 32'09.75; 5. Kaitlyn Smith, Beaver, 32'02.25; 6. Kelsie Meacham, Manti, 31'08.75; 7. Breann Peterson, Gunnison, 30'06.25; 8. Morgan Miller, North Sevier, 30'05.75.

Javelin — 1. Mandee Christensen, Manti, 122'00.50; 2. Anden Lyman, Enterprise, 117'05.50; 3. Brittan Labrum, Parowan, 109'11; 4. Lindsey Christensen, San Juan, 108'11.75; 5. Shalei Harwood, Parowan, 107'09; 6. Jessica Guymon, Emery, 104'04.75; 7. Jeslie Camp, Gunnison, 102'10.75; 8. Rachel Garrett, Grand, 98'07.50.

Class 1A

Team scores

1. Panguitch, 27; 2 (tie). Monticello, Rich, 23; 4. Wendover, 22; 5. Wayne, 15; 6 (tie). Manila, St. Joseph, 13; 8. Dugway, 12.

Individual results

1,600 — 1. Catania Holman, Panguitch, 5;24.20; 2. Katie Nielson, Dugway, 5:25.69; 3. Lyna Garcia, St. Joseph, 5:37.27; 4. Carly Holman, Panguitch, 5:46.79; 5. Bailey Goodwine, Monticello, 5:50.19; 6. Emma Peart, Rich, 5:55.61; 7. Emily Brandt, St. Joseph, 5:59.08; 8. Lauren Jackson, Wayne, 5:59.74.

Sprint medley — 1. Panguitch, 4:35.06; 2. Wayne, 4:39.20; 3. Rich, 4:39.96; 4. St. Joseph, 4:39.96; 5. Dugway, 4:41.61; 6. Monticello, 4:47.17; 7. Duchesne, 5:03.40; 8. Monument Valley, 5:07.00.

Long jump — 1. Alissa Atisme, Layton Christian, 16'09.50; 2. Arianna Reay, Monticello, 16'08.75; 3. Erika Maldonado, Wendover, 15'03.75; 4. Dallice Johnson, Green River, 15'01.00; 5. Sarah Taylor, Wayne, 14'11.25; 6. Tristin Bowers, Rich, 14'10.25; 7. McKayla Heaton, Panguitch, 14'08.00; 8. Margarita Bermejo, Wendover, 14'04.75.

Shot put — 1. Courtney Lamborn, Rich, 33'02.50; 2. Maria Aguirre, Wendover, 32'05.75; 3. Kierra Gleave, Piute, 30'09.25; 4. Whitni Syrett, Bryce Valley, 29'05.50; 5. Caitlin Timm, West Desert, 29'02.00; 6. Chelsea Graymountain, Navajo Mountain, 27'07.50; 7. Jocee Morrell, Wayne, 27'04.00; 8. Jessica Cuevas, Wendover, 26'11.25.

Javelin — 1. Emily Catron, Manila, 114'01.25; 2. Robin Randall, Monticello, 102'11.05; 3. Kennedy Netto, Milford, 95'06.50; 4. Nicole Roundy, Valley, 92'11; 5. Jenessa Gosar, Manila, 91'01; 6. Amy Bateman, Wendover, 87'10.25; 7. Jessica Cuevas, Wendover, 85'06; 8. Cassidy McKee, Rich, 83'06.25.