clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Election tallies: Primary election results

Gov. Gary Herbert holds up one finger outside the Governor's Mansion in Salt Lake City on Tuesday, June 28, 2016. Herbert defeated Jonathan Johnson in Tuesday's primary.
Gov. Gary Herbert holds up one finger outside the Governor's Mansion in Salt Lake City on Tuesday, June 28, 2016. Herbert defeated Jonathan Johnson in Tuesday's primary.
Scott G Winterton, Deseret News

The latest unofficial voting results from Tuesday’s primary elections in Utah available as of 11:20 p.m.

In partisan races, the leading vote-getter in each contest advances to the Nov. 8 general election. Key to party affiliations: (R) Republican, (D) Democrat.

School board, city and township elections are nonpartisan. In those primaries, the top two vote-getters for each office advance to the general election.

These results do not include provisional ballots or mail-in votes that were not received by Tuesday. Results are not official until votes are canvassed next month.

Governor, lt. governor

Gary R. Herbert (R-inc) 164,941 72%

and Spencer J. Cox

Jonathan Johnson (R) 63,693 28%

and Robyn Bagley

U.S. Senate

Misty K Snow (D) 26,795 59%

Jonathan Swinton (D) 18,265 41%

U.S. House District 3

Utah County areas generally east of I-15, plus all of Provo and Vineyard; Sandy east of 700 East, Draper, Cottonwood Heights and Holladay in Salt Lake County; and all of Carbon, Emery, Grand, San Juan and Wasatch counties

Jason Chaffetz (R-inc) 43,764 79%

Chia-Chi Teng (R) 11,913 21%

State Senate

DISTRICT 10

Salt Lake County: South Jordan, western portion of West Jordan, and most of Herriman

Lincoln Fillmore (R-inc) 5,034 55%

Rich L. Cunningham (R) 4,187 45%

DISTRICT 14

Utah County: American Fork, Highland, Alpine, Cedar Hills, most of Pleasant Grove, east Lindon, northeast corner of Orem

Dan Hemmert (R) 5,440 60%

Morgan Philpot (R) 3,586 40%

DISTRICT 16

Provo: most areas east of U.S. 89, including Edgemont; Orem: generally south of 800 North and east of 400 East; and Wallsburg area of Wasatch County

Curt Bramble (R-inc) 2,938 54%

Christopher N. Herrod (R) 2,519 46%

State representatives

DISTRICT 6

Utah County: most of Lehi west of I-15 or Center Street, and an eastern section of Saratoga Springs

Cory Maloy (R) 1,408 60%

Mike Brenny (R) 932 40%

DISTRICT 20

Davis County: North Salt Lake, Bountiful west of 500 West or south of about 3100 South, Woods Cross and West Bountiful

Becky Edwards (R-inc) 2,283 52%

Glen G. Jenkins (R) 2,120 48%

DISTRICT 34

Salt Lake County: Taylorsville and adjoining areas generally east of I-215, plus a section of West Valley City west to about 3400 West and south of 4100 South

Macade Jensen (R) 1,378 67%

Jack P. Castellanos (R) 689 33%

DISTRICT 53

Summit County except for some Park City areas; northern Duchesne County; and all of Daggett, Morgan and Rich counties

Logan Wilde (R) 2,294 51%

Melvin R. Brown (R-inc) 2,230 49%

DISTRICT 57

Utah County: most of Pleasant Grove and an adjoining section of American Fork

Brian M. Greene (R-inc) 1,674 53%

Xani Haynie (R) 1,495 47%

DISTRICT 67

Utah County: Payson, Elk Ridge, Santaquin, Genola, Goshen and Cedar Valley

Marc Roberts (R-inc) 1,542 63%

Richard D. Moore (R) 905 37%

DISTRICT 75

Most of central and western St. George, plus northwest Washington County

Walt Brooks (R) 2,085 57%

Steven D. Kemp (R) 1,552 43%

State School Board

DISTRICT 4

Davis County: most areas north of Layton; Weber County: Riverdale, Washington Terrace and part of Roy

Jennifer Graviet 6,529 34%

Dave Thomas (inc) 5,197 27%

Brent J. Strate 2,769 14%

Brad Asay 2,641 14%

Elizabeth Carlin 2,224 11%

DISTRICT 7

Salt Lake County: most of Salt Lake City north of I-80 except Rose Park, and most of South Salt Lake; Summit County: Park City and Snyderville Basin areas

Carol Barlow-Lear 4,603 28%

Shelly Teuscher 2,681 16%

Leslie Brooks-Castle (inc) 2,416 15%

Laurie Williams 2,323 14%

Dan Tippetts 1,825 11%

Frank A. Langheinrich 1,559 9%

Frank G. Strickland 1,251 8%

DISTRICT 8

Salt Lake County areas generally east of the Jordan River between I-80 and I-215

Janet A Cannon 9,351 38%

Richard R. Nelson 6,118 25%

Linda Dixon Mariotti 5,966 24%

David Sharette 3,250 13%

DISTRICT 10

Salt Lake County areas generally east of State Street and south of I-215

Kathleen Riebe 11,332 49%

Gary Thompson 6,070 26%

Dave Crandall (inc) 5,817 25%

DISTRICT 11

Salt Lake County areas generally west of State Street and south of 7000 West; Utah County: Saratoga Springs and Eagle Mountain areas north of state Route 73, and all of Cedar Valley

Lisa D. Cummins 8,152 41%

Erin Preston 6,686 34%

Reed Chadwick 5,081 26%

DISTRICT 12

Orem and some adjoining areas in Utah County; Summit County, except for Park City and Snyderville Basin areas; and all of Wasatch, Duchesne, Uintah and Daggett counties

Dixie Lee Allen (inc) 9,374 44%

Alisa Ellis 6,397 30%

James Rex Moss Jr. 5,303 25%

DISTRICT 15

Washington and Iron counties

Michelle Boulter 6,398 35%

Wesley J Christiansen 4,517 25%

Scott F. Smith 4,131 23%

R. Neil Walter 3,142 17%

Salt Lake County

Jordan School Board

DISTRICT 5

Southern portion of West Jordan and north-central portion of South Jordan

Bryce Dunford 1,265 41%

Chip Dawson 949 30%

Richard S. Osborn (inc) 903 29%

Salt Lake CIty School Boatd

DISTRICT 1

Rose Park, Fairpark and Westpointe

Tiffany Sandberg (inc) 819 50%

Teresa P. Organista 475 29%

John Satini 344 21%

DISTRICT 5

Ball Park, Liberty-Wells, Liberty Park and other areas from about 900 South to 2100 South between the Jordan River and 1300 East

Heather Bennett (inc) 908 38%

Jason Stevenson 900 37%

Cathy Vail Graham 412 17%

Daniel Mcguire 183 8%

Millcreek City mayor

Jeff Silvestrini 3,667 32%

Fred Healey 2,987 26%

Scott Howell 1,909 17%

Jo-Ann Wong 778 7%

Craig S. Cook 681 6%

Verdi White 650 6%

Becky Moss 358 3%

Phillip Archer 197 2%

Edward B. Frank 64 1%

Millcreek City Council

DISTRCT 1

South of 3900 South and west of 1100 East

Silvia Catten 490 36%

Diane Angus 401 30%

Garlyn (Gar) Hendry 191 14%

Thomas Richards 190 14%

Lorrin P. Colby Jr 78 6%

DISTRICT 2

Eastern boundary is Highland Drive; western boundary is 1100 East south of 3900 South and 700 East north of 3900 South

Dwight Marchant 697 40%

Dwayne A Vance 536 30%

Rivka Richman 367 21%

John Douglas 163 9%

DISTRICT 3

Canyon Rim, Mount Olympus Community Council areas north of 3800 South, and a small section near Highland Drive south to 3900 South

Cheri M. Jackson 1,268 39%

Jem Keller 831 25%

Don Willie 466 14%

Adam Zimmerman 252 8%

Jeffrey M. Waters 223 7%

Bob Shupe 136 4%

John W Lish 111 3%

DISTRICT 4

Mount Olympus Community Council areas south of 3800 South and East Mill Creek Community Council areas east of Honeycut Road (about 1800 East)

Bev Uipi 1,007 24%

Seraya Amirthalingam 863 20%

Lamont Tyler 754 18%

Lisa H. Bagley 750 18%

Barry B Bowen 411 10%

Robert S. Beardshall 183 4%

Kurt Zimmerman 165 4%

Vaughn Howard 106 3%

Kearns Metro Township

COUNCIL DISTRICT 3

Most areas west of about 5500 West

Steve Perry 286 64%

Christopher J. Geertsen 45 10%

Ruby Brown 39 9%

Matt Welch 28 6%

Dennis Walton 23 5%

Jonatan Lefler 23 5%

Magna Metro Township

COUNCIL DISTRICT 1

Between 7200 and about 8000 West and north of about 3300 South

Steve Prokopis 234 43%

Georgia York 150 28%

Toni Sears 78 14%

Dan Johnson 77 14%

COUNCIL DISTRICT 2

Area generally north of 2100 South and west of 8000 West

Brint D. Peel 163 34%

Mark E Elieson 97 20%

Dustin Chad White 82 17%

Paul A Kunz 59 12%

Kelly Peterson 44 9%

Troy Larsen 31 7%

COUNCIL DISTRICT 3

Irregularly shaped area generally between 3100 South and 3500 South and west of 8000 West

Dan W. Peay 222 41%

Bennion Gardner 148 27%

Renee M. Anderson 89 16%

Stuart Lawrence 83 15%

COUNCIL DISTRICT 4

Most areas south of 3500 South

Trish Hull 139 36%

John Sudbury 113 29%

Dan Cripps 50 13%

Ladell Bishop 49 13%

Aaron Weight 37 10%

Davis County

COMMISSIONER

Randy Elliott (R) 17,766 55%

Steve Hiatt (R) 14,717 45%

Utah County

COMMISSIONER

R. Nathan Ivie (R) 19,289 59%

Casey Voeks (R) 13,201 41%

Alpine School Board

DISTRICT 4

Most of Pleasant Grove, Lindon and northwest corner of Orem

Mark Clement 1,797 55%

Rachel Thacker 1,030 32%

Verlene West 426 13%

DISTRICT 6

Lehi and a few adjoining areas to the west

S. Scott Carlson (inc) 1,607 47%

Miriam Ellis 957 28%

Karrie Wilbur 519 15%

Chris Jones 306 9%

DISTRICT 7

Orem areas east of State Street, and Provo Canyon

Sara Hacken 1,802 49%

Joe Rivest 931 26%

Kirby Glad 914 25%

Nebo School Board

DISTRICT 3

Southern and western sections of Spanish Fork, Palmyra, Lake Shore and Benjamin

Randy Boothe (inc) 675 51%

Shauna Warnick 442 34%

Layne Moody 200 15%

Cache County

County Council

LOGAN DISTRICT 1

Karl B. Ward (R) 681 71%

Casey Saxton (R) 277 29%

Daggett County

COMMISSIONER

Randall B Asay (R) 97 44%

Paul Briggs (R) 65 30%

Hank Gutz (R) 58 26%

Duchesne County

COMMISSIONER

Ronald Winterton (inc) 1,370 58%

Johny Thayne 997 42%

Grand County

Races are nonpartisan. Top two vote-getters in each district advance.

COUNCIL DISTRICT 4

Heather Jo White 278 37%

Greg Halliday 273 36%

Elizabeth A Tubbs (inc) 207 27%

COUNCIL DISTRICT 5

Rachel Nelson 145 38%

Rory Clay Paxman (inc) 129 34%

Jed Lawley 105 28%

Iron County

COMMISSION SEAT A

Michael P. Bleak (R) 2,357 56%

Casey O. Anderson (R-inc) 1,850 44%

COMMISSION SEAT C

Alma L. Adams (R-inc) 1,744 40%

Jody Edwards (R) 1,278 30%

Sam Brower (R) 1,276 30%

Kane County

COMMISSIONER

Lamont Smith (Inc) 799 64%

Wade Heaton (R) 442 36%

Millard County

COMMISSIONER

N. Wayne Jackson (R) 760 55%

Matthew R. Kesler (R) 625 45%

Sevier County

COMMISSIONER

Ralph J Brown (R) 951 29%

Paul Niemeyer (R) 855 26%

John L Baxter (R) 787 24%

Allen Pearson (R) 390 12%

Kelvin Williams (R) 204 6%

Dean Brewer (R) 67 2%

Summit County

Park City School Board

DISTRICT 2

Peter Yogman 231 44%

Andrew Caplan 174 33%

Catherine Callow-Heusser 117 23%

DISTRICT 3

Petra Butler 239 45%

Moe Hickey 213 40%

Art Brothers 81 15%

South Summit School Board

DISTRICT 2

Cynthia Card 88 46%

Dan Eckert 56 30%

Kat Mitchell 46 24%

Tooele County

COMMISSIONER

Shawn Milne (R-inc) 1,804 45%

Brenda Faddis (R) 1,286 33%

Gordon T Beals (R) 859 22%

Tooele County School Board

DISTRICT 3

Scott Bryan (Inc) 310 66%

Chad Ellis 163 34%

Diane Gochis Cramer 0 0%

Uintah County

COMMISSIONER

Brad G Horrocks (R) 2,187 50%

John Millecam (R) 988 23%

Dean A Baker (R) 707 16%

Duane Shepherd (R) 504 11%

Wasatch County

County Council

SEAT B AT LARGE

Steve Farrell (R-inc) 1,751 57%

Erik K. Rowland (R) 1,330 43%

SEAT E MIDWAY

Mark B. Nelson (R) 473 55%

Dan S. Ivie (R) 382 45%

SEAT G COUNTY SOUTH

Spencer Park (R) 296 47%

Kipp Bangerter (R-inc) 278 44%

Nick Lopez (R) 53 8%

Wasatch School Board

MIDWAY

Mike Kohler 470 38%

Tom Hansen 420 34%

Kevin E. Stocking 234 19%

Bruce Barnes 100 8%

Washington County

COMMISSIONER

Dean Cox (R) 6,797 50%

Gil Almquist (R) 6,727 50%

School Board

DISTRICT 1

Becky Dunn 937 49%

Richelle H. Nelson 434 23%

Brian Lee Beckstrom 225 12%

Kyle L. Wilson 192 10%

Evan Johnson 111 6%

DISTRICT 3

Terry L. Hutchinson 995 40%

Debbra Zockoll (inc) 898 36%

Susi Lafaele 593 24%

Wayne County

COMMISSIONER

David Brinkerhoff (R) 354 47%

Gary A Hallows (R) 301 40%

Bart D Albrecht (R) 105 13%

Weber County

COMMISSIONER

Jim Harvey (R) 9,969 56%

Caitlin K Gochnour (R) 7,831 44%