clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school baseball: Deseret News 2021 2A all-state team

Gunnison Valley’s Janzen Keisel is the Deseret News 2A Baseball Player of the Year.
Mckenzie Sanders

Note: The Deseret News all-state teams are based on coaches votes from a list of nominated players from each team.


2A Player of the Year

Janzen Keisel, Gunnison Valley, P/IF, Sr.

Dominated at the plate and on the mound for the Bulldogs. At the plate batted .591 with a 1.985 OPS and 11 home runs, and then at the plate struck out 122 batters in 12 games and only allowed five runs on 16 hits.

2A Playoff MVP

Cobe Carter, Beaver, P/IF, Jr.


2A First Team

Derek Houston, Kanab, P/INF, Sr. — .467 BA, 6 2B, 3 HR, 3.83 ERA, 74 strikeouts.

Jacob Eichorn, Beaver, P/IF, Sr. — .500 BA, 6 HR, hard-throwing RHP.

Mathew Bowler, Enterprise, UT, Sr. — .451 BA, 32 hits, 4 2B, 4 3B.

Creed Mogle, Gunnison Valley, C/P, Sr. — .425 BA, 1.283 OPS, 3 HR, 5-0 record.

Ryland Randall, Enterprise, P/SS, Jr. — .403 BA, 29 hits, 7 2B, 5-2 record, 52 strikeouts.

Heston Sullivan, Milford, SS/P, Sr. — .422 BA, .948 OPS, 2.88 ERA, 30 strikeouts.

Nick Goodman, Parowan, IF/P, Sr. — .459 BA, 1.181 OPS, 27 SB.

Shaydon Benson, Parowan, OF/INF/P, Jr. — .438 BA, 1.256 OPS, 15 XBH, 32 RBIs, 6-3 record.

Caleb Robinson, Beaver, OF/P, Sr. — .445 BA, strong LHP.

Cobe Carter, Beaver, P/IF, Jr. — .340 BA, 7-2 record.

Harley Hill, Gunnison Valley, 1B/P, Sr. — .500 BA, 1.136 OPS, 36 runs, leadoff hitter.

Draker Goodliffe, Duchesne, 3B/OF/P, Fr. — .483 BA, .520 OBP, 48 RBIs, 2.40 ERA.

Brody Butler, North Sevier, P/IF, Sr. — .385 BA, .510 OBP, 6 2B, 2 HR, 30 runs, 19 RBIs.

Boston Black, Beaver, OF/IF, Jr. — .405 BA, excellent speed on base paths.


2A Second Team

Bret Beebe, Milford, P/C, Sr.

Crayton Hollingshead, Beaver, IF, Sr.

Treven Yardley, Parowan, OF/INF/P/C, Jr.

Breken Mason, North Sevier, P/IF, Jr.

Treysen Randall, Enterprise, Util, Fr.

Cole Clarkson, Kanab, INF/DH, Sr.

CJ Maddux, Kanab, P/OF, Sr.

Quinton Jones, North Summit, P/1B/3B, Sr.

Parker Crum, Duchesne, C/UT, Fr.

Jed DeGraffenried, Millard, P/All, Sr.

Christian Bost, Parowan, C/P, Jr.

Bryton Langston, Beaver, C, Sr.

RJ Mognett, Kanab, C, Jr.

Jace Little, Parowan, 3B/DH, Jr.


2A Honorable Mention

Peyton Rasmussen, Millard, Jr.

Karson Stauffer, Enterprise, C, Fr.

Kyson LaFollette, Duchesne, P/1B, Jr.

Matt Townsend, Parowan, IF, So.

Treyson Hunter, Beaver, IF, Sr.

Andrea Ilari, Layton Christian, P/SS, Sr.

Calvin Holm, Milford, RF, Sr.

Marshall Okerlund, North Sevier, P/U, Sr.

Ryker Stewart, Gunnison Valley, IF, Sr.

Wade Morrill, North Summit, CF/3B, Sr.

Hunter Rust, Altamont, P/OF, Sr.

Sam Jex, Layton Christian, P/SS/C, Sr.

Milton Herring III, Layton Christian, C/P/UT, Jr.

Tilden Kesler, Millard, OF, Sr.

Devin Hatch, Monticello, Jr.