Facebook Twitter

Sports on the air: Here’s what games are on TV and radio for the week of July 18-24

SHARE Sports on the air: Here’s what games are on TV and radio for the week of July 18-24
tv_remote.jpeg

Adobe Stock image

Thursday, July 22, 2021

TELEVISION

GOLF

  • Evian Championship, GOLF, 3 a.m., 7:30 a.m.
  • Senior British Open, GOLF, 5 a.m., 9:30 a.m.
  • 3M Open, GOLF, 12:30 p.m.

MLB

  • Rangers at Tigers, MLBN, 11 a.m.
  • Teams TBA, MLBN, 5 p.m.

OLYMPICS

  • Softball: Italy vs. Australia, NBCSN, midnight
  • Men’s soccer: Egypt vs. Spain, OLYMPIC, 1:30 a.m.
  • Men’s soccer: Mexico vs. France, USA, 2 a.m.
  • Men’s soccer: New Zealand vs. South Korea, NBCSN, 2 a.m.
  • Men’s soccer: Argentina vs. Australia, OLYMPIC, 4:30 a.m.
  • Men’s soccer: Japan vs. South Africa, NBCSN, 5 a.m.
  • Men’s soccer: Brazil vs. Germany, USA, 5:30 a.m.
  • Rowing; Women’s archery, NBCSN, 5:30 p.m.

RODEO

  • Ogden Pioneer Days Rodeo, Cowboy, 5 p.m.
  • Spanish Fork Fiesta Days Rodeo, Cowboy, 7:30 p.m.

SOCCER

  • Orlando City vs. Union, ESPN, 5:30 p.m.
  • Austin FC vs. Sounders, ESPN, 7:30 p.m.

RADIO

MINORS

  • Aviators at Bees, AM-1280, 6:30 p.m.   

Friday, July 23, 2021

TELEVISION

BASKETBALL

  • TBT: First round, ESPN, 5 p.m., 7 p.m.

GOLF

  • Evian Championship, GOLF,  3 a.m., 7:30 a.m.
  • Senior British Open, GOLF, 5 a.m., 9:30 a.m.
  • 3M Open, GOLF, 12:30 p.m.
  • U.S. Junior Amateur, GOLF, 5:30 p.m.

MLB

  • Diamondbacks at Cubs, MLBN, noon
  • Teams TBA, MLBN, 5 p.m.
  • Rockies at Dodgers, AT&T SportsNet, 8 p.m.

NHL

  • 2021 draft: Round 1, ESPN2, 6 p.m.

OLYMPICS

  • Opening ceremony, NBC, 5 a.m. (Replay, 5:30 p.m.)
  • Rowing, USA, 5:30 p.m.
  • Men’s cycling: Road race, USA, 8 p.m.
  • Tennis: First round, OLYMPIC, 8 p.m.
  • Women’s water polo: U.S. vs. Japan, NBCSN, 11 p.m.

RODEO

  • Ogden Pioneer Days Rodeo, Cowboy, 5 p.m.
  • Spanish Fork Fiesta Days Rodeo, Cowboy, 7:30 p.m.

RADIO

MINORS

  • Aviators at Bees, AM-1280, 6:30 p.m.

Saturday, July 24, 2021

TELEVISION

BASKETBALL

  • TBT: First round, ESPN, 10 a.m., noon
  • Peach Jam, ESPNU, 3 p.m., 5 p.m.

EXTREME SPORTS

  • UFC: Dillashaw vs. Sandhagen, ESPN, 5 p.m. (Prelims, ESPN, 2 p.m.)

FOOTBALL

  • Australian: Essendon vs. GWS, FS1, 12:30 a.m.
  • Australian: West Coast vs. St. Kilda, FS1, 3:30 a.m.

GOLF

  • Evian Championship, GOLF, 3:30 a.m.
  • Senior Open Championship, GOLF, 6:30 a.m.
  • 3M Open, GOLF, 11 a.m. (CBS, 1 p.m.)
  • U.S. Junior Amateur Championship, GOLF, 3 p.m.

MLB

  • Diamondbacks at Cubs, MLBN, noon
  • Yankees at Red Sox, FS1, 2 p.m.
  • Rays at Indians, FS1, 5 p.m.
  • Teams TBA, MLBN, 8 p.m.

NHL

  • 2021 draft: Rounds 2-7, NHLN, 9 a.m.

RODEO

  • Ogden Pioneer Days Rodeo, Cowboy, 9:30 a.m.
  • Cheyenne Frontier Days, Cowboy, 1 p.m.
  • Spanish Fork Fiesta Days Rodeo, Cowboy, 7:30 p.m.

RUGBY

  • MLR playoffs, CBSSN, 6 p.m.

SOCCER

  • Atlanta United vs. Crew, ABC, 1:30 p.m.
  • Rapids at Real Salt Lake, ALT/KMYU, 8 p.m.
  • Gold Cup quarterfinals, FS1, 8:30 p.m.

RADIO

MINORS

  • Aviators at Bees, AM-1280, 6:30 p.m.

SOCCER

  • Rapids at Real Salt Lake, AM-700/AM-1600, 8 p.m.

FULL OLYMPIC TV SCHEDULE

CNBC

  • Women’s 3x3 basketball: Prelims, 6 p.m.
  • Softball: U.S. vs. Australia, 7 p.m.
  • Rowing, 9 p.m.
  • Table tennis, 10:15 p.m.
  • Men’s water polo: U.S. vs. Japan, 11 p.m.

NBC

  • Men’s volleyball: U.S. vs. France; Rowing; 3x3 basketball; Swimming, 7 a.m.
  • Swimming: 400 IM finals; Beach volleyball; Men’s gymnastics; Men’s 3x3 basketball, 6 p.m.
  • Men’s skateboarding; Women’s volleyball: U.S. vs. Argentina (delay), 10 p.m.

NBCSN

  • Softball: U.S. vs. Mexico, NBCSN, midnight
  • Archery: Mixed team final; 3x3 basketball: Prelims, 1:30 a.m.
  • Women’s soccer: Sweden vs. Australia, 2:30 a.m.
  • Women’s soccer: U.S. vs. New Zealand, NBCSN, 5:30 a.m.
  • Table tennis, 9:30 a.m.
  • Equestrian: Dressage, 11 a.m.
  • Badminton, 12:30 p.m.
  • Men’s handball: Denmark vs. Japan, NBCSN, 1:45 p.m.
  • Beach volleyball, 3 p.m.

OLYMPIC

  • Tennis: First round, 8 p.m.

USA

  • Rowing, 2:15 a.m.
  • Women’s beach volleyball: Switzerland vs. Germany, 3 a.m.
  • Swimming: Men’s and women’s 400 IM/ Women’s 100 butterfly, 4 a.m.
  • Men’s beach volleyball: U.S. vs. Netherlands, 6:30 a.m.
  • 3x3 basketball: Prelims, 7 a.m.
  • Women’s beach volleyball: Canada vs. China, 9:15 a.m.
  • Fencing, 11:15 a.m.
  • Men’s shooting; Women’s weightlifting, 12:45 p.m.
  • Boxing; Judo; Taekwondo, 1:30 p.m.
  • Table tennis, 3 p.m.
  • Men’s skateboarding, 6 p.m., 9:30 p.m.
  • 3x3 basketball: Prelims; Women’s archery, 8:30 p.m.
  • Women’s cycling: Road race, 10 p.m.