Friday, April 29, 2022

TELEVISION

BASEBALL

  • Oregon St. at Utah, Pac-12 Mountain, 11 a.m.
  • Delaware St. at Norfolk St., ESPNU, 1 p.m.
  • Dallas Baptist at Illinois St., ESPNU, 6 p.m.
  • Reds at Rockies, AT&T SportsNet, 6:30 p.m.

GOLF

  • Catalunya Championship, GOLF, 6 a.m.
  • Insperity Invitational, GOLF, 10 a.m.
  • Mexico Open, GOLF, 1:30 p.m.
  • Palos Verdes Championship, GOLF, 4:30 p.m.

LACROSSE

  • Lehigh at Loyola (Md.), CBSSN, 4 p.m.

MOTOR SPORTS

  • A-GAME 200 qualifying, FS1, 1 p.m.

NBA

  • Grizzlies at Timberwolves, ESPN, 7 p.m.

NFL

  • 2022 draft: Rounds 2-3, ABC/ESPN/NFLN, 5 p.m. (ESPN2, 6 p.m.)

NHL

  • Avalanche at Wild, ALT, 6 p.m.
  • Golden Knights at Blues, NHLN, 6 p.m.

SOCCER

  • NWSL: Angel City vs. Courage, CBSSN, 8:30 p.m.

SOFTBALL

  • Oklahoma St. at Florida St., ESPNU, 4 p.m.
  • Oregon St. at Oregon, Pac-12, 7 p.m.

VOLLEYBALL

  • Beach: Pac-12 tournament, Pac-12, 10 a.m.

RADIO

BASEBALL

  • BYU at San Francisco, FM-107.9, 2 p.m.
  • Express at Bees, AM-1280, 6:30 p.m.

Saturday, April 30, 2022

TELEVISION

BASEBALL

  • Oregon St. at Utah, Pac-12 Mountain, 11 a.m.
  • Angels at White Sox, FS1, 2 p.m.
  • Miami at Georgia Tech, ESPNU, 2 p.m.
  • Phillies at Mets, FS1, 5 p.m.
  • Ole Miss at Arkansas, ESPN2, 6 p.m.
  • Reds at Rockies, AT&T SportsNet, 6 p.m.
  • Santa Clara at San Diego, ESPNU, 6 p.m.
  • Teams TBA, MLBN, 8 p.m.

BASKETBALL

  • Iverson Classic, CBSSN, 2 p.m.

CURLING

  • World mixed doubles championship, CNBC, 11 a.m.

EXTREME SPORTS

  • UFC: Font vs. Vera, ESPN, 5 p.m. (Prelims, ESPN2, 2 p.m.)
  • Valdez vs. Stevenson, ESPN, 8 p.m.

FOOTBALL

  • 2022 draft: Rounds 4-7, ABC/ESPN/NFLN, 10 a.m.
  • Washington spring game, Pac-12, 12:30 p.m.
  • USFL: Bandits at Gamblers, Fox, 2 p.m.
  • Cal spring game, Pac-12, 2:30 p.m.
  • USFL: Maulers at Panthers, Fox, 6 p.m.

GOLF

  • Catalunya Championship, GOLF, 6 a.m.
  • Mexico Open, GOLF, 11 a.m. (CBS, 1 p.m.)
  • Insperity Invitational, GOLF, 1 p.m.
  • Palos Verdes Championship, GOLF, 4 p.m.

HOCKEY

  • IIHF U-18 semifinals, NHLN, 6:30 a.m., 10:30 a.m.

LACROSSE

  • Women: Maryland at Michigan, ESPNU, 10 a.m.
  • Harvard at Yale, ESPNU, noon

MOTOR SPORTS

  • Drydene 400 qualifying, FS1, 8:30 a.m.
  • A-GAME 200, FS1, 11:30 a.m.
  • Monster Energy Supercross, NBC, 1 p.m.

RUGBY

  • MLR: Warriors at Free Jacks, KJZZ, 2:30 p.m.

SOCCER

  • Women: Manchester City vs. Brighton, CNBC, 4:30 a.m.
  • Newcastle vs. Liverpool, USA, 5:30 a.m.
  • Aston Villa vs. Norwich, CNBC, 8 a.m.
  • Watford vs. Burnley, USA, 8 a.m.
  • Leeds vs. Manchester City, NBC, 10:30 a.m.
  • Galaxy at Real Salt Lake, KMYU, 1:30 p.m.
  • Rapids vs. Timbers, ALT, 7 p.m.

SOFTBALL

  • Florida at LSU, ESPN2, 10 a.m.
  • Santa Clara at BYU, BYUtv, noon
  • Oregon St. at Oregon, Pac-12, 7 p.m.

TRACK

  • Drake Relays, CBSSN, noon

RADIO

BASEBALL

  • BYU at San Francisco, FM-107.9, 2 p.m.
  • Express at Bees, AM-1280, 6:30 p.m.

RUGBY

  • Warriors at Free Jacks, AM-960, 2:30 p.m.

SOCCER

  • Galaxy at Real Salt Lake, AM-700/AM-1600, 1:30 p.m.

Email: swatkins@deseretnews.com