SACRAMENTO, Calif. — BYU’s Casey Clinger and Brandon Garnica finished ninth and 10th, respectively, in the 10,000-meter run at Wednesday night’s NCAA West Preliminaries to advance to the NCAA Outdoor Track and Field Championships.

Teammates Cameron Bates and Caleb Witksen also qualified for the championships final, which will be held Aug. 7-10 in Austin, Texas — Cameron Bates in the pole vault and Caleb Witsken in the pole vault.

Clinger, a senior from American Fork who finished second in the NCAA indoor championships in March, clocked a time of 28:23.41. Garnica, a senior from Springville, was timed in 28:24.05.

Teammate Christian Allen, a graduate student from West Jordan, finished 13th and missed advancing by one place, with a time of 28:31.97.

Creed Thompson, a sophomore from Lehi, was another near miss, finishing 15th with a time of 28:45.04.

The 10,000 served as the semifinals of the NCAA Outdoor Track and Field Championships.

Bates, the school record holder, finished sixth in the javelin with a throw of 232 feet, 7 inches, and Witsken tied for seventh in the pole vault with a mark of 17 feet, 8 12 inches.

The rest of Wednesday’s action consisted of first-round heats for the men, who will return for the quarterfinals on Friday to determine who will advance to the NCAA championships.

The women will compete Thursday and Saturday.

Here’s how Utah collegians fared in Wednesday’s trial heats ( Q = qualified for Friday’s quarterfinals):

Javelin

 Cameron Bates (BYU)      6th        232-7 Q

 Brinton Paulson (BYU)    23rd         212-11

Cody Canard (W) 24th 212-5

Josh Trafny (W) 27th. 207-5 

Chase Clement (BYU)     34th         201-8

Nick Forsyth (UVU) 36th 195-0

Shot put

Danny Bryant (BYU)          32nd         58-4 ¾

Pole vault

Caleb Witsken (BYU)                7thT      17-8 ½ Q

Logan Hammer (USU)              14thT    17- 4 1/2

Dallin Thornton (BYU)               14thT    17-4 1/2

Nathan Burnett (BYU)               26thT    16-6 3/4

Noah Peterson (UVU) 33rdT 16-0 3/4

Long jump

Cedar English (SUU) 5th 25-4 Q

Aaron Johnson (UVU) 14th 24-10

Xakai Harry (W) 24th 24-4 14

110-meter high hurdles

Caleb Whitney (W) 41st 14.25

400-meter dash

Josh Taylor (BYU)                      22nd       46.23 Q

Trey Jackson (BYU)                   23rd        46.61 

Jaedyn Carpenter (SUU) 40th 46.94

1,500-meter run

Lucas Bons (BYU)                        5th         3:40.83 Q

Brennan Benson (USU)               12th        3:42.92 Q

Devin Pancake (USU)                   26th        3:45.91

Santiago Gaitan (SUU)                  27th        3:46.27

Caleb Johnson (BYU)                     33rd       3:49.73

100-meter dash

Dallin Draper (BYU)                         29th,         10.43

800-meter run

Sebastian Fernandez (BYU)              47th       1:59.95

400-meter hurdles

Treyton Anderson (BYU)                  27th           51.98

Spencer Carlile (BYU)                           32nd         52.30

Jace Jensen (BYU)                                38th         53.00

200-meter dash

Dallin Draper (BYU)                                 32nd         21.12

Easton Bianchi (BYU)                             38th            21.28

10,000-meter run

Casey Clinger (BYU) 8th 28:23.41 Q

Brandon Garnica (BYU) 9th 28:24.05 Q

Christian Allen (BYU) 13th 28:31.97.

Creed Thompson (BYU) 15th 28:45.04.

Joey Nokes (BYU) 25th 29:08.28

Habtamu Cheney (UVU) 28th 29:11.39

Luke Grundvig (BYU) 38th 29:52.43

Jacob Stanford (BYU) 39th 29:53.53