The Layton Lancers dominated the 6A state tournament a year ago, and after their terrific showing at the 6A Divisional meet on Saturday, there’s no reason to think they can’t repeat.

Layton rolled to the Divisional A title at Syracuse High School, finishing with 355.5 points, well ahead of runner-up Corner Canyon’s 272.5 points.

Layton finished with six individual champions and qualified 24 wrestlers for the state tournament, which will be held Feb. 16-17 at UVU.

Corner Canyon qualified 19 wrestlers to state.

In the Divisional B meet, host Westlake looked right at home on its own mat, tallying 314 points to edge region foe Pleasant Grove, which scored 270 points.

Both teams qualified 20 wrestlers to state.

There will be seven wrestlers looking to defend their 6A state championships at this year’s state meet: American Fork’s Hanks Jacobson, Syracuse’s Mason Carlson, Layton’s Geronimo Rivera, American Fork’s Tege Kelley, Pleasant Grove’s Brad Farrer, Fremont’s Logan Hancey and Pleasant Grove’s Trevyn Gates.


Boys 6A Divisional A

At Syracuse High School

Team scores

  1. Layton, 355.5
  2. Corner Canyon, 272.5
  3. Fremont, 228
  4. Mountain Ridge, 214.5
  5. Syracuse, 198.5
  6. Lehi, 173.5
  7. Riverton, 168.5
  8. Weber, 79

Individual results

  • 106 — 1. Samuel Moody, Riverton; 2. Tanner Telford, Corner Canyon; 3. Perry Fowler, Syracuse; 4. Kacen Jones, Corner Canyon; 5. Porter Carlson, Syracuse; 6. Easton Rolson, Riverton; 7. Michael Kowalski, Layton; 8. Rave Morby, Layton.
  • 113 — 1. Aiden Bastian, Layton; 2. Hudson York, Corner Canyon; 3. Coleton Tobler, Copper Hills; 4. Ryker Nelson, Syracuse; 5. Ian Schoenfeld, Syracuse; 6. Calin Olson, Riverton; 7. Hunter Hurl, Corner Canyon; 8. Landon Reynosa, Mountain Ridge.
  • 120 — 1. Mason Carlson, Syracuse; 2. Lander Bosh, Layton; 3. Dagen Lamano, Layton; 4. Zack Anderson, Syracuse; 5. Andrew Jones, Weber; 6. Brice Lanman, Weber; 7. Richard Garcia, Mountain Ridge; 8. Boston Richins, Lehi.
  • 126 — 1. Geronimo Rivera, Layton; 2. Parker Garcia, Mountain Ridge; 3. Lincoln Rex, Lehi; 4. Colby Tennant, Fremont; 5. Gunner Rasmussen, Weber; 6. Bracken Kentch, Syracuse; 7. Brayden Bath, Corner Canyon; 8. Carter Perkins, Syracuse.
  • 132 — 1. Teague Brown, Syracuse; 2. Cole Fenwick, Layton; 3. Hadley Platt, Fremont; 4. Karl Ledbetter, Corner Canyon; 5. Cohen Mortensen, Lehi; 6. Treyden Christensen, Layton; 7. Frankie Harris, Syracuse; 8. Xander Martinez, Mountain Ridge.
  • 138 — 1. Layne Kleimann, Mountain Ridge; 2. Jason Worthley, Fremont; 3. Jace Lemons, Layton; 4. Tucker Sorensen, Layton; 5. Carter Olson, Riverton; 6. Liam Eller, Corner Canyon; 7. Kelton Gonzales, Syracuse; 8. Heber McPherson, Riverton.
  • 144 — 1. Noah Bull, Layton; 2. Easton Gines, Syracuse; 3. Mason Pehrson, Mountain Ridge; 4. Beck Olson, Lehi; 5. Porter Baclayon, Layton; 6. Jacob Roy, Riverton; 7. Judson Murdock, Fremont; 8. Lincoln Eure, Corner Canyon.
  • 150 — 1. Gavin Regis, Layton; 2. Payden Woolsey, Corner Canyon; 3. Ammon Cannon, Lehi; 4. Coen Maxwell, Mountain Ridge; 5. Seth Apodaca, Layton; 6. Treyson Hunt, Fremont; 7. Bennett Neilson, Riverton; 8. Dylan Galant, Weber.
  • 157 — 1. Preston Stevens, Mountain Ridge; 2. Kamren Wolff, Fremont; 3. Dawsen Pimentel, Layton; 4. Kalob Baker, Riverton; 5. Gage Brady, Corner Canyon; 6. Hayden Johnson, Mountain Ridge; 7. Kyle Nye, Corner Canyon; 8. Chase Titan, Layton.
  • 165 — 1. Logan Hancey, Fremont; 2. Cooper Robins, Syracuse; 3. Mason Fink, Lehi; 4. Jonathon Inagaki, Layton; 5. Sterling Johnson, Riverton; 6. Deken Knowles, Corner Canyon; 7. Spencer Kochevar, Mountain Ridge; 8. Judson Yorgason, Fremont.
  • 175 — 1. Kaden Bennie, Layton; 2. Caleb Robinson, Corner Canyon; 3. Landon Visser, Mountain Ridge; 4. Connor Kennedy, Layton; 5. Dylan Shafizadeh, Riverton; 6. Wyatt Rasmussen, Fremont; 7. Luke Jordan, Riverton; 8. Mason Mickiewicz, Lehi.
  • 190 — 1. Leimana Fager, Corner Canyon; 2. Elijah Hawes, Layton; 3. Gage Watt, Riverton; 4. Jayce Wilbon, Mountain Ridge; 5. Logan Buckner, Copper Hills; 6. Sawyer Lynch, Fremont; 7. Collin Ralphs, Riverton; 8. Tolufale Fiaui, Corner Canyon.
  • 215 — 1. Ridge Lindley, Fremont; 2. Collin Webb, Corner Canyon; 3. Ethan Sweet, Layton; 4. Tyler Croston, Layton; 5. Austin Stauffer, Lehi; 6. Jackson Olsen, Mountain Ridge; 7. Yitzhak Contreras, Corner Canyon; 8. Riley Huntsman, Riverton.
  • 285 — 1. Takoa Byrd, Layton; 2. Kaydon Williams, Corner Canyon; 3. Braiden Moon, Layton; 4. Issac Sweat, Lehi; 5. Nathan Holladay, Corner Canyon; 6. Ty Hunter, Syracuse; 7. Will Struthers, Fremont; 8. Samuel Lee, Riverton.

Boys 6A Divisional B

At Westlake High School

Team scores

  1. Westlake, 314
  2. Pleasant Grove, 270
  3. Davis, 247.5
  4. Herriman, 173
  5. Bingham, 169.5
  6. Farmington, 133
  7. Skyridge, 131
  8. Lone Peak, 125

Individual results

  • 106 — 1. Asher Millward, Skyridge; 2. Kaden Oldroyd, Westlake; 3. Jensen Brady Yanez-Harrington, Bingham; 4. Dylan Starks, Herriman; 5. Ethan Reeves, Pleasant Grove; 6. Hayden Ballantyne, Westlake; 7. Brigham Brooker, Lone Peak; 8. Evan Foster, Davis.
  • 113 — 1. Corbyn Robison, Westlake; 2. Dax Christensen, Bingham; 3. Milo Fowden, Farmington; 4. Cougar Wilson, American Fork; 5. Spencer Crawford, Pleasant Grove; 6. Logan Thurber, Farmington; 7. Cooper Sorenson, Skyridge; 8. Sawyer Williams, Westlake.
  • 120 — 1. Hanks Jacobson, American Fork; 2. Trey Thompson, Westlake; 3. Xander Fenner, Davis; 4. RJ Hervias, Westlake; 5. Jack Christensen, Herriman; 6. Jake Wight, Farmington; 7. Packer Nettesheim, Pleasant Grove; 8. Derrick Harrison, Pleasant Grove.
  • 126 — 1. Israel Borge, Westlake; 2. Corban Atwood, Lone Peak; 3. Jamyne Xoumphonphackdy, Westlake; 4. Joel Frazier, Lone Peak; 5. Andrew Thomson, Davis; 6. Kade Warnick, Davis; 7. Tyler Garrett, American Fork; 8. Quincy Benson, Pleasant Grove.
  • 132 — 1. Austin Ellis, Davis; 2. Curtis Borge, Westlake; 3. Hudson Palmer, Farmington; 4. Wyatt Bingham, Pleasant Grove; 5. Kyle Herrera, Herriman; 6. Luke Edgington, Davis; 7. Kaiden Pitcher, Westlake; 8. Spencer Hacking, Farmington.
  • 138 — 1. Parker Ballantyne, Westlake; 2. Maxwell Stuart, Davis; 3. Jd Davis, Pleasant Grove; 4. Carter Dowding, Herriman; 5. Makaio Byrd, Davis; 6. Diego Estrada, Bingham; 7. Kaisen Thompson, Farmington; 8. Spencer Van Woerkom, Lone Peak.
  • 144 — 1. Tege Kelley, American Fork; 2. Korbin Chuchran, Westlake; 3. Thomas Bartholmew, American Fork; 4. Luke Skousen, Lone Peak; 5. Brycen Miller, Davis; 6. Bo Goodman, Pleasant Grove; 7. Jacob Craft, Skyridge; 8. Kyler North, Westlake.
  • 150 — 1. Josh Fish, Westlake; 2. Shepard Stephens, Davis; 3. Bradley Hyer, Herriman; 4. Ryan McMillan, Bingham; 5. Hayden Wilkerson, Pleasant Grove; 6. Nash Parker, Pleasant Grove; 7. Teage Derr, Davis; 8. Dallin Davidson, Skyridge.
  • 157 — 1. Brayden Robison, Westlake; 2. Hixon Canto, Pleasant Grove; 3. Kayleb Murphy, Davis; 4. Calvin Harding, Westlake; 5. Kaden Patterson, Herriman; 6. Dodge Collins, Skyridge; 7. Chandler Curtis, Skyridge; 8. Brewster Madison, Herriman.
  • 165 — 1. Brad Farrer, Pleasant Grove; 2. Ty Carman, Herriman; 3. Ryker Roundy, Davis; 4. Jace VanOrman, Farmington; 5. Luke Hafen, Pleasant Grove; 6. Kaizen Detoles, Westlake; 7. Keaton Reid, Davis; 8. Noah Mansker, Skyridge.
  • 175 — 1. Banks Love, Bingham; 2. Jake Closson, Pleasant Grove; 3. Macrae Parker, Herriman; 4. Mason Kartchner, Farmington; 5. Ben Brown, Davis; 6. Karter Casperson, Pleasant Grove; 7. Louie Hamner, Westlake; 8. Chance Peterson, Skyridge.
  • 190 — 1. Trevyn Gates, Pleasant Grove; 2. Jacob Bott, Davis; 3. Kristopher McCoy, Pleasant Grove; 4. Cole Murray, Farmington; 5. Carter Percival, Davis; 6. Elias Nickel, Skyridge; 7. Merrick Nielson, Farmington; 8. Atticus Rodriguez, Lone Peak.
  • 215 — 1. Cayaen Smith, Pleasant Grove; 2. Colton Cook, Westlake; 3. Johnathan Bowen, Bingham; 4. Ethan Templeton, Lone Peak; 5. Nick Elison, Bingham; 6. Luke Ambercrombie, Herriman; 7. Zander Johnson, Davis; 8. Sam Allen, Pleasant Grove.
  • 285 — 1. Jared Smith, Lone Peak; 2. Nick Hallock, Bingham; 3. Deron Cofer, Westlake; 4. Ayden Vasquez, Davis; 5. Tomasi Hasson, Davis; 6. Bradshaw Cox, Skyridge; 7. Lincoln Willoughby, Pleasant Grove; 8. Tevita Holani, Farmington.