The 20th-annual Utah All-Star Duals will take place this Tuesday at UVU at 6:30 p.m. with 84 boys and 13 girls scheduled to participate.

Matches will be contested on three mats, with the featured matches taking place on the center mat. For the boys, there will be a full team of wrestlers in 6A, 5A, 4A and 3A along with a combined 2A/1A team. There is also a team of high-ranked wildcard wrestlers.

For the girls, there will be a total of seven matches.

Here’s a look at Tuesday’s scheduled matches and mat assignments.

Here’s a look back at the inaugural all-star duals that took place in front of a packed house at Jordan High School back in 2000.


Girls All-Stars

113 — Arleth Antonio, Granger

113 — Alyssa Pace, Copper Hills

113 — Sage Mortimer, American Leadership

120 — Tessa Campbell, Canyon View

120 — Taci Tapia, Carbon

132 — Lizzie Shunn, Westlake

132 — Trinity Speredon, Northridge

138 — Mia May, West

138 — Miracle Fontana, Corner Canyon

160 — Abi Archibald, Maple Mountain

160 — Sarah Plucker, Westlake

220 — Kathleen Janis, Layton

220 — Grace Montierth, Ridgeline


6A All-Stars

106 — Dallan Hunsaker, American Fork

113 — Quade Smith, Layton

120 — Marco Herrera, Bingham

126 — Jacob Finlinson, Westlake

132 — Mason Denton, Fremont

138 — Tyson Humphreys, Layton

145 — Oakley Ridge, Pleasant Grove

152 — Josh Rassi, Syracuse

160 — Canyon Brann, Layton

170 — Jake Richardson, Pleasant Grove

182 — Mason Christiansen, Bingham

195 — Kolton Kammeyer, Fremont

220 — Anthony Stockwell, Westlake

285 — Weston Warr, Fremont


5A All-Stars

106 — Colin Sierer, Highland

113 — Bridger Ricks, Box Elder

120 — Cole Jensen, Payson

126 — Wyatt Hone, Payson

132 — River Wardle, Wasatch

138 — Sammy Heywood, Wasatch

145 — Stockton O’Brien, Wasatch

152 — Marcus Espinoza-Owens, Viewmont

160 — Jeremy Evans, Viewmont

170 — Tucker Naccarato, Payson

182 — Lucas Cochran, Box Elder

195 — Elijah Kratzer, Timpanogos

220 — Cael Richardson, Timpview

285 — Kellen Collier, Box Elder 


4A All-Stars

106 — Trenton Ward, Bear River

113 — Raiden Harrison, Uintah

120 — Cole Huber, Uintah

126 — Brady Merkley, Uintah

132 — Dillon Dick, Uintah

138 — Gabe Sanders, Mountain Crest

145 — Ryker Boyce, Desert Hills

152 — Josh Armstrong, Hurricane

160 — Clayton Warr, Hurricane

170 — Maverik Skinner, Bear River

182 — Brayden Guthrie, Mountain Crest

195 — Hunter Schroeder, Mountain Crest

220 — Hunter Larsen, Sky View

285 — Jeshua Koch, Bear River


3A All-Stars

106 — Dayson Torgerson, Richfield

113 — Will Korth, Morgan

120 — Waylen Pentz, Morgan

126 — Jarett Jorgensen, Morgan

132 — Conner Ingram, Juab

138 — Channing Warner, Juab

145 — Chase Ingram, Juab

152 — Cade Bowring, Juab

160 — Will Harmon, Juab

170 — Tate Willoughby, Delta

182 — Rylan Watts, Juab

195 — Jake Jackson, Delta

220 — Blake Mangelson, Juab

285 — Kemmer Jones, South Sevier


2A/1A All-Stars

106 — Tristan Smith, North Summit

113 — Browdy Larsen, Duchesne

120 — Ethan Clayburn, Duchesne

126 — Tezlin Winn, Gunnison

132 — Brian Evans, Beaver

138 — Ryker Pentz, North Summit

145 — Carson Sheets, Altamont

152 — Dean Thompson, Altamont

160 — Tanner Tsinigine, Monument Valley

170 — Tyler Scheurn, North Summit

182 —  Danny Garcia, Millard

195 — Ryker Blackburn, Duchesne

220 — Maclntyre Thacker, Altamont

285 — Daniel Ayala, Wayne 


Wildcard All-Stars

106 — Kyison Garcia, Mountain Ridge

113 — Brock Morris, Maple Mountain

120 — Joseph Mecham, Grantsville

126 — Deklan Kelly, Wasatch

132 — Drew Lang, West

138 — Hadley Cowan, Skyridge

145 — August Harrison, Uintah

152 — Austin Gillette, Farmington

160 — Cort Raddon, Beaver

170 — John Whitaker, Millard

182 — Christian Smoot, Woods Cross

195 — Kaden Shin, Stansbury

220 — Sau Tafisi, East

285 — James Tomasi, Provo