clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school swimming: 6A state meet results from Friday’s preliminaries, including four new 6A state records

American Fork’s Allie Hill competes in and wins the 200-yard individual medley as 6A boys and girls compete in the state swim finals at BYU in Provo on Saturday, Feb. 15, 2020.
American Fork’s Allie Hill competes in and wins the 200-yard individual medley as 6A boys and girls compete in the state swim finals at BYU in Provo on Saturday, Feb. 15, 2020.
Scott G Winterton, Deseret News

The preliminary round of the 6A state swim meet was held Friday evening at the Kearns Oquirrh Park Fitness Center. There were two different sessions for the boys and girls.

American Fork’s girls and Lone Peak’s boys are the defending 5A state champs.

Skyridge junior Katelyn Andrist set two new 6A state records on Friday, posting a record-setting time of 1:56.27 in the 200 freestyle and a time of 5:04.47 in the 500 freestyle.

Lone Peak’s girls 200 freestyle relay team also set a new record at 1:40.71.

On the boys side, Bingham’s Tanner Nelson set a new 6A state record in the 500 freestyle with a great time of 4:36.08.

Here’s a list of the top eight qualifiers for Saturday’s finals in each event.


6A girls state swim meet

Friday’s preliminary results

Top 8 qualifiers

200 medley relay

1. American Fork (Allie Hill, Eideann Anderson, Madison Mendenhall, Talia Thomas), 1:53.08

2. Lone Peak, 1:53.48

3. Davis, 1:54.19

4. Weber 1:55.05

5. Corner Canyon, 1:55.77

6. Westlake, 1:57.82

7. Kearns, 1:59.89

8. Syracuse, 2:00.21

200 freestyle

1. Katelyn Andrist, Skyridge, 1:56.27

2. Talia Thomas, American Fork, 1:58.17

3. Alli Rich, Jordan, 1:59.32

4. Lily Afualo, Corner Canyon, 2:01.54

5. Krysta Owens, Northridge, 2:01.94

6. Emme Brewer, Lone Peak, 2:02.26

7. Michelle Okelberry, American Fork, 2:02.74

8.Paige Kelsey, American Fork, 2:03.60

200 individual medley

1. Allie Hill, American Fork, 2:13.04

2. Stephanie Guzman-De La Hoz, Corner Canyon, 2:16.36

3. Katelyn Riddle, Copper Hills, 2:17.00

4. Kalia Merrill, Davis, 2:17.76

5. Eideann Anderson, American Fork, 2:18.70

6. Lily Hyde, Pleasant Grove, 2:19.63

7. Sadie Heyborne, American Fork, 2:19.86

8. Sara Nelson, Syracuse, 2:20.04

50 freestyle

1. Dylan Egbert, Lone Peak, 25.01

2. Lauryn Hall, Davis, 25.18

3. Jamie Horne, Kearns, 25.21

4. Kennedy Bennett, Lone Peak, 25.22

5. Ryan Lincoln, Westlake, 25.25

6. Amy Chung, Taylorsville, 25.37

7. Breeze Ohlson, Herriman, 25.45

8. Hayley Bachman, Copper Hills, 25.53

100 butterfly

1. Alli Rich, Jordan, 59.80

2. Dani Cannon, Skyridge, 1:01.47

3. Chloe Rasband, Layton, 1:02.44

4. Haylee Tiffany, Lone Peak, 1:03.44

5. Sadie Heyborne, American Fork, 1:03.72

6. Breeze Ohlson, Herriman, 1:03.73

7. Kylee Nelson, Copper Hills, 1:03.75

8. Noelle Yorgason, Weber, 1:03.81

100 freestyle

1. Talia Thomas, American Fork, 53.52

2. Sarah Wilson, Lone Peak, 54.50

3. Lauryn Hall, Davis, 54.77

4. Hayley Bachman, Copper Hills, 55.43

5. Jamie Horne, Kearns, 55.58

6. Ava Clegg, Lone Peak, 56.11

7. Rori Pilcher, Cyprus, 56.30

8. Eden Smith, Pleasant Grove, 56.90

500 freestyle

1. Katelyn Andrist, Skyridge, 5:04.47

2. Allie Hill, American Fork, 5:18.42

3. Emme Brewer, Lone Peak, 5:26.68

4. Katelyn Riddle, Copper Hills, 5:26.69

5. Lily Afualo, Corner Canyon, 5:28.43

6. Paige Kelsey, American Fork, 5:28.58

7. Krysta Owens, Northridge, 5:31.06

8. Jake Updike, Copper Hills, 5:35.73

200 freestyle relay

1. Lone Peak (Callie Anderson, Dylan Egbert, Kennedy Bennett, Sarah Wilson), 1:40.71

2. American Fork, 1:43.77

3. Copper Hills, 1:44.09

4. Pleasant Grove, 1:45.51

5. Corner Canyon, 1:45.72

6. Jordan, 1:47.00

7. Bingham, 1:47.01

8. Davis, 1:47.81

100 backstroke

1. Kalia Merrill, Davis, 59.53

2. Ryan Lincoln, Westlake, 1:01.06

3. Layla Walker, Weber, 1:01.45

4. Dani Cannon, Skyridge, 1:02.03

5. Lily Hyde, Pleasant Grove, 1:02.08

6. Maia Lauder, Westlake, 1:02.88

7. Livvie Adamson, American Fork, 1:02.96

8. Grace Huber, Bingham, 1:03.56

100 breaststroke

1. Eideann Anderson, American Fork, 1:07.31

2. Sophia Traher, Weber, 1:07.97

3. Sarah Wilson, 1:09.41

4. Stephanie Guzman-De La Hoz, Corner Canyon, 1:09.99

5. Britta Catmull, Corner Canyon, 1:10.75

6. Anya Clark, Skyridge, 1:11.05

7. Angela Roberts, West, 1:11.67

8. Dylan Egbert, Lone Peak, 1:12.06

400 freestyle relay

1. American Fork (Paige Kelsey, Michelle Okelberry, Allie Hill, Talia Thomas), 3:42.24

2. Copper Hills, 3:46.62

3. Lone Peak, 3:46.79

4. Corner Canyon, 3:49.73

5. Davis, 3:50.46

6. Jordan, 3:55.79

7. Pleasant Grove, 3:55.86

8. West, 3:55.87


6A boys state swim meet

Friday’s preliminary results

Top 8 qualifiers

200 medley relay

1. Westlake (Ethan Brown, Nick Anderson, Brandyn Blackwood, Cameron Barney), 1:37.63

2. Jordan, 1:37.78

3. Corner Canyon, 1:38.43

4. Kearns, 1:40.53

5. American Fork, 1:40.78

6. Syracuse, 1:41.23

7. Davis, 1:41.34

8. Bingham, 1:41.57

200 freestyle

1. Landry Hill, Pleasant Grove, 1:42.15

2. Tanner Nelson, Bingham, 1:42.87

3. Easton Smith, 1:45.96

4. Yan Dvoretskiy, West, 1:46.91

5. Scott Buker, American Fork, 1:48.48

6. Ethan Bangerter, Corner Canyon, 1:48.72

7. Kanyon Page, Syracuse, 1:48.81

8. Wesley Ryan, Kearns, 1:49.60

200 individual medley

1. Caleb Wynn, American Fork, 1:57.43

2. Ethan Brown, Westlake, 1:57.88

3. Sohnnie Wesemann, Cyprus, 1:59.53

4. Jes Day, American Fork, 2:00.40

5. Nick Anderson, Westlake, 2:00.44

6. McKay Larsen, Corner Canyon, 2:00.47

7. Joseph Biesinger, Kearns, 2:01.94

8. Domingo Contreras, West, 2:02.10

50 freestyle

1. Joseph Goldhardt, Herriman, 21.73

2. Cameron Barney, Westlake, 21.83

3. Jake Moes, Herriman, 21.88

4. Angel Nunez-lanza, Hunter, 21.92

5. Sam Carlson, Davis, 21.94

6. Alec Flockhart, Kearns, 22.20

6. Sawyer Portillo, Syracuse, 22.20

8. Trevor Arnes, Layton, 22.24

100 butterfly

1. Karson Spencer, Corner Canyon, 51.11

2. Josue Quispe, Jordan, 51.59

3. Cameron Barney, Westlake, 53.74

4. Caleb Wynn, American Fork, 54.09

5. Isaac Brockbank, Jordan, 54.26

6. Braden Fairbanks, Pleasant Grove, 54.36

7. Trevor Arnes, Layton, 54.52

8. Luke Deller, Davis, 54.61

100 freestyle

1. Landry Hill, Pleasant Grove, 46.61

2. Alec Flockhart, Kearns, 48.09

3. Joseph Goldhardt, Herriman, 48.56

4. Brayden Littlefield, Davis, 49.24

5. Sam Carlson, Davis, 49.28

6. Ben Landheim, Davis, 49.49

7. Jakob Langenbacher, Layton, 49.88

8. Nate Church, Weber, 49.94

500 freestyle

1. Tanner Nelson, Bingham, 4:36.08

2. Yan Dvoretskiy, West, 4:46.70

3. Scott Buker, American Fork, 4:52.25

4. Ethan Murray, 4:53.90

5. Jes Day, American Fork, 4:54.68

6. Ethan Lawrence, Kearns, 4:54.69

7. Easton Smith, Riverton, 4:55.40

8. Robs Barton, Jordan, 4:55.92

200 freestyle relay

1. Herriman (Joseph Goldhardt, Carson Andrews, Ethan Nelson, Jake Moes), 1:28.76

2. Pleasant Grove, 1:29.60

3. Westlake, 1:29.71

4. Davis, 1:29.72

5. Kearns, 1:30.32

6. Corner Canyon, 1:30.89

7. Hunter, 1:32.82

8. American Fork, 1:33.11

100 backstroke

1. Josue Quispe, Jordan, 51.60

2. Kanyon Page, Syracuse, 52.72

3. Ethan Brown, Westlake, 52.86

4. Domingo Contreras, West, 52.24

5. Brandyn Blackwood, Westlake, 53.89

6. Davis Miller, American Fork, 54.79

7. Angel Nunez-lanza, Hunter, 54.87

8. Karson Spencer, Corner Canyon, 55.16

100 breaststroke

1. Trent Oldham, Jordan, 56.88

2. Sohnnie Wesemann, Cyprus, 58.57

3. Nick Anderson, Westlake, 58.60

4. Joseph Biesinger, Kearns, 1:00.05

5. McKay Larsen, Corner Canyon, 1:00.56

6. Marcus Graham, Lone Peak, 1:00.65

7. Jake Moes, Herriman, 1:01.04

8. Erik Leigh, Copper Hills, 1:01.45

400 freestyle relay

1. Davis (Ben Landheim, Brayden Littlefield, Winston Mi, Sam Carlson), 3:17.32

2. Pleasant Grove, 3:20.95

3. American Fork, 3:21.37

4. Kearns, 3:22.00

5. Bingham, 3:22.22

6. Corner Canyon, 3;23.14

7. Jordan, 3:23.61

8. West, 3:23.65