Facebook Twitter

High school wrestling: 4A divisional recap — Mountain Crest, Uintah claim titles

SHARE High school wrestling: 4A divisional recap — Mountain Crest, Uintah claim titles
merlin_2848305.jpg

Jason Ponauisa, of Crimson Cliffs, shown at the Utah All-Star Duals event at Telos Gymnasium in Orem on Tuesday, Jan. 12, 2021, will be one of the wrestlers to beat the 4A state meet this year.

Steve Griffin, Deseret News

Mountain Crest and Uintah captured the 4A Divisional titles on Saturday heading into the state tournament in two weeks.

Mountain Crest dominated the Division A qualifier with 558 team points, more than double that of second-place Green Canyon. It qualified 24 wrestlers to the state meet.

At the Division B meet, Uintah rolled as well, racking up 528 points for the team title. It qualified 21 wrestlers to state. Bear River finished second qualifying 24 wrestlers for state.


4A Divisional A

At Desert Hills High School

Team scores

1. Mountain Crest, 558

2. Green Canyon, 252

3. Snow Canyon, 238

4. Hurricane, 223.5

5. Crimson Cliffs, 209.5

6. Desert Hills, 209

7. Cedar City, 198

8. Tooele, 189

Individual results

  • 106 — 1. Easton Evans, Mountain Crest; 2. Parker Hansen, Tooele; 3. Carter Nelson, Mountain Crest; 4. Asher Farr, Snow Canyon; 5. Braden Balmforth, Cedar Valley; 6. Timothy Lawton, Hurricane; 7. Corbin Hansen, Crimson Cliffs High; 8. Kadan Davis, Cedar Valley.
  • 113 — 1. Daxton Darley, Green Canyon; 2. Aaron Shumway, Green Canyon; 3. Edgar Renteria, Snow Canyon; 4. Caden Andersen, Hurricane; 5. Greg Melling, Cedar City; 6. Porter Johnson, Mountain Crest; 7. Collin Miller, Sky View; 8. Parker Johnston, Crimson Cliffs High.
  • 120 — 1. Nathaniel Fordham, Desert Hills; 2. Luke Schroeder, Mountain Crest; 3. Seth Armstrong, Hurricane; 4. Mason Flygar, Tooele; 5. Ty Thomas, Green Canyon; 6. Kayleb Murphy, Hurricane; 7. Brannon Wilson, Snow Canyon; 8. Lawson Black, Cedar City.
  • 126 — 1. Elijah Larsen, Mountain Crest; 2. James Shumway, Green Canyon; 3. Lincoln Lofthouse, Mountain Crest; 4. Joel Montufar, Green Canyon; 5. Mikah Murphy, Hurricane; 6. Ryan Lazzari, Logan; 7. Ace Layton, Crimson Cliffs High; 8. Parley Thacker, Sky View.
  • 132 — 1. Cooper Sanders, Mountain Crest; 2. Wyatt Coulam, Mountain Crest; 3. Kade Croft, Sky View; 4. Cole Johnson, Hurricane; 5. Brandon Norton, Crimson Cliffs High; 6. Jaron Darley, Green Canyon; 7. Tyson Tso, Tooele; 8. Rhys Stoddard, Tooele.
  • 138 — 1. Mason Morris, Green Canyon; 2. Tristyn Dennett, Hurricane; 3. Terrell Lee, Mountain Crest; 4. Cooper Anderson, Cedar City; 5. Matthew Leak, Sky View; 6. Taiji Harada, Hurricane; 7. Avery Jensen, Mountain Crest; 8. Ammon Cothran, Green Canyon.
  • 145 — 1. Gabe Sanders, Mountain Crest; 2. Jace Lang, Snow Canyon; 3. Jace Mcbride, Mountain Crest; 4. Tanner Esplin, Desert Hills; 5. Camron Carling, Sky View; 6. Jancen Payne, Cedar City; 7. Jared Hurtst, Green Canyon; 8. Ben Jackman, Hurricane.
  • 152 — 1. Joshua Armstrong, Hurricane; 2. Jordan Wakefield, Mountain Crest; 3. Ty Proctor, Tooele; 4. Josue Velez, Green Canyon; 5. Chase Swensen, Mountain Crest; 6. Rayce Zobell, Cedar City; 7. Hans Herrmann, Sky View; 8. Gavin Carter, Crimson Cliffs High.
  • 160 — 1. Keagan Boyce, Desert Hills; 2. Matthew Martinez, Crimson Cliffs High; 3. Brock Guthrie, Mountain Crest; 4. Cannon Manning, Tooele; 5. Bridger Thalman, Mountain Crest; 6. Christian Bolli, Desert Hills; 7. Kadin Halona, Logan; 8. Alex Stubbs, Hurricane.
  • 170 — 1. Cael Smith, Mountain Crest; 2. Rockwell Jones, Snow Canyon; 3. Jacqe Miller, Logan; 4. Scott Stokes, Desert Hills; 5. Nic Baum, Crimson Cliffs High; 6. Zack Scholes, Mountain Crest; 7. Phoenix michael Oliver, Snow Canyon; 8. Will Tanner, Green Canyon.
  • 182 — 1. Eldon Milton, Crimson Cliffs High; 2. Walker Hutchinson, Mountain Crest; 3. Sam Schroeder, Mountain Crest; 4. Trey Payne, Cedar City; 5. Luke Blake, Green Canyon; 6. Tag Gubler, Snow Canyon; 7. Ernest Gurr, Tooele; 8. Beau Miller, Snow Canyon.
  • 195 — 1. Carson Hansen, Snow Canyon; 2. Noah Fuailetolo, Desert Hills; 3. Hunter Hammer, Mountain Crest; 4. Bryan White, Cedar City; 5. Vincent Threlfall, Snow Canyon; 6. Sam Peel, Mountain Crest; 7. Mason Vasquez, Crimson Cliffs High; 8. Seth Peart, Hurricane.
  • 220 — 1. Payton Murray, Cedar City; 2. Dawson Bundy, Desert Hills; 3. Ben Ellis, Cedar City; 4. Andrew Belles, Mountain Crest; 5. Breccan Fisher, Snow Canyon; 6. Keo Stewart, Cedar Valley; 7. Pedro Lopez, Sky View; 8. James Wang, Logan.
  • 285 — 1. Jason Ponausuia, Crimson Cliffs High; 2. Chandler Yeck, Tooele; 3. Ty Stearns, Logan; 4. Garrett Herzog, Green Canyon; 5. Chance Richins, Desert Hills; 6. Alexander Kerwood, Tooele; 7. Jorgen Miller, Mountain Crest; 8. Alex Cole, Crimson Cliffs.

4A Divisional B

At Uintah High School

Team scores

1. Uintah, 528

2. Bear River, 398

3. Ridgeline, 312.5

4. Stansbury, 241

5. Pine View, 228

6. Canyon View, 130

7. Dixie, 127.5

8. Ogden, 79

Individual results

  • 106 — 1. Jaxon McCurdy, Uintah; 2. Hudson Mosher, Ridgeline; 3. Max Miller, Bear River; 4. Waylan White, Bear River; 5. Carson Pease, Stansbury; 6. Alexander Kay, Canyon View; 7. Jackson Semadeni, Ridgeline; 8. Landon Houghton, Dixie.
  • 113 — 1. Jaren Marx, Pine View; 2. Trenton Ward, Bear River; 3. Brandon Ploehn, Stansbury; 4. Kayden Ward, Bear River; 5. Mason Holt, Uintah; 6. Parker Zukeran, Stansbury; 7. Oscar Walsh, Dixie; 8. Ayshton Mardis, Canyon View.
  • 120 — 1. Clayson Mele, Uintah; 2. Raiden Harrison, Uintah; 3. Miles Winkel, Ogden; 4. Payton Marx, Pine View; 5. Samuel Burton, Ogden; 6. Ryan Orduno, Ridgeline; 7. Ty Hawkes, Bear River; 8. Hunter Gines, Bear River.
  • 126 — 1. Cole Huber, Uintah; 2. Dilon Wright, Bear River; 3. Caleb Bundy, Pine View; 4. Creeson Harrison, Uintah; 5. Caleb Korth, Bear River; 6. Avery Anderson, Dixie; 7. Ty Winward, Ridgeline; 8. Jack Cavalier, Canyon View.
  • 132 — 1. Brady Merkley, Uintah; 2. Jacob Olsen, Canyon View; 3. Jaxon Johnson, Uintah; 4. Korbin Suwyn, Dixie; 5. Brayden Phillips, Stansbury; 6. Tylan Thompson, Dixie; 7. Cameron Craney, Ridgeline; 8. Josh Shaw, Bear River.
  • 138 — 1. Josh Holmes, Uintah; 2. Jacob Rhoades, Uintah; 3. Nelson Munk, Ridgeline; 4. Dustin Douglas, Bear River; 5. dawson lange, Ridgeline; 6. Porter Jeppson, Pine View; 7. Kyle Detwiler, Bear River; 8. Wesley Hunter, Ogden.
  • 145 — 1. Brenden Gessel, Ridgeline; 2. Jordan Hammond, Stansbury; 3. Owen Munk, Ridgeline; 4. Warren Welch, Stansbury; 5. Brock Gutierrez, Juan Diego Catholic; 6. Christian Hartle, Uintah; 7. Braegger Richards, Bear River; 8. Wyatt Lawson, Uintah.
  • 152 — 1. Dillon Dick, Uintah; 2. River Smith, Bear River; 3. Cale Hatch, Uintah; 4. Ethan Buchanan, Ridgeline; 5. Brannon Ure, Ridgeline; 6. Jack Smart, Pine View; 7. Zane Kanirie, Stansbury; 8. Brendon Wolfe, Bear River.
  • 160 — 1. Cael Wilcox, Bear River; 2. Dustin Rhoades, Uintah; 3. Bridger Gifford, Pine View; 4. Josh Olson, Stansbury; 5. Gabe Dwaileebe, Bear River; 6. Joseph Fischer, Canyon View; 7. Sam Pirtle, Ridgeline; 8. Yair Galvan, Dixie.
  • 170 — 1. Austin Richens, Uintah; 2. Landon Cabral, Bear River; 3. Kaden Kirk, Ridgeline; 4. Dallin Barlow, Pine View; 5. Waylon Jones, Canyon View; 6. Kwade Kosoff, Bear River; 7. Tommy English, Canyon View; 8. Braydon Allie, Stansbury.
  • 182 — 1. William Price, Uintah; 2. Kaeson Burn, Bear River; 3. Braxten Shobe, Ogden; 4. Noah Mann, Ben Lomond; 5. Ptallan Takis, Ridgeline; 6. Gavin Cardenas, Canyon View; 7. Ruger Smith, Bear River; 8. Kade Smith, Dixie.
  • 195 — 1. Ronan Melani, Ridgeline; 2. Jett Swain, Uintah; 3. Xander Howard, Stansbury; 4. Ryder Hendry, Pine View; 5. Joe Jackson, Uintah; 6. Justice Dworshak, Bear River; 7. Dayne Hudson, Canyon View; 8. Scott Palmer, Pine View.
  • 220 — 1. Braxton Christensen, Bear River; 2. Gage Howard, Uintah; 3. Ethan Vorwaller, Stansbury; 4. Corben Gifford, Pine View; 5. Sione Vea, Juan Diego Catholic; 6. Oliver Avila, Stansbury; 7. Marc Richardson, Canyon View; 8. Rusty Smith, Bear River.
  • 285 — 1. Matt Ingersoll, Stansbury; 2. Daimiem Boehme, Ridgeline; 3. Payton Calico, Pine View; 4. Kenneth Ericksen, Dixie; 5. Derek Tenney, Uintah; 6. Jacob Schneider, Uintah; 7. Aiden Crawford, Dixie; 8. Carson Pond, Bear River.