Friday, March 8, 2024

TELEVISION

BASKETBALL

  • Akron at WMU, CBSSN, 4 p.m.
  • VCU at Dayton, ESPN2, 5 p.m.
  • Timberwolves at Cavaliers, ESPN, 5:30 p.m.
  • Kent St. at Toledo, CBSSN, 6 p.m.
  • OVC semifinals, ESPNU, 6 p.m., 8:30 p.m.
  • Women: Pac-12 semifinals, Pac-12, 6 p.m., 8:30 p.m.
  • Wichita St. at Tulane, ESPN2, 7 p.m.
  • Bucks at Lakers, ESPN, 8 p.m.
  • Boise St. at San Diego St., FS1, 8 p.m.

GOLF

  • Jonsson Workwear Open, GOLF, 4 a.m.
  • Puerto Rico Open, GOLF, 8 a.m.
  • Arnold Palmer Invitational, GOLF, noon
  • Cologuard Classic, GOLF, 5 p.m.
  • Blue Bay LPGA, GOLF, 10 p.m.

HOCKEY

  • Wild at Avalanche, ALT/NHLN, 7 p.m.
  • Denver at Colorado College, CBSSN, 8 p.m.

MLB

  • Exhibition: Yankees vs. Blue Jays, MLBN, 11 a.m.
  • Exhibition: Astros vs. Phillies, MLBN, 3 p.m. (delay)
  • Exhibition: Reds vs. Dodgers, MLBN, 6 p.m.
  • Exhibition: Rockies vs. Angels, MLBN, 10 p.m. (delay)

MOTOR SPORTS

  • Saudi Arabian Grand Prix qualifying, ESPN2, 10 a.m.

RADIO

BASEBALL

  • BYU at West Virginia, FM-107.9, noon (DH)

BASKETBALL

  • Women: BYU vs. Kansas, FM-107.9, 4:30 p.m.

STREAMING

BASEBALL

  • BYU at West Virginia, ESPN+, noon (DH)
  • Utah Valley at Sacramento St., ESPN+, 3 p.m.
  • Utah at Washington St., Pac-12.com, 5 p.m.
  • Utah Tech at UT Arlington, ESPN+, 5 p.m.

BASKETBALL

  • Women: BYU vs. Kansas, ESPN+, 4:30 p.m.

GYMNASTICS

SKIING

SOFTBALL

  • Utah Tech at UC Santa Barbara, ESPN+, 3 p.m.
  • Texas Tech at BYU, ESPN+, 5 p.m.

TRACK

  • NCAA Indoor Championships, ESPN+, 7:30 a.m., 5 p.m.

VOLLEYBALL

Saturday, March 9, 2024

TELEVISION

BASKETBALL

  • Basketball Africa League, NBA TV, 7 a.m., 10 a.m.
  • Women: A-10 semifinals, CBSSN, 9 a.m., 11:30 a.m.
  • Arkansas at Alabama, ESPN, 10 a.m.
  • Georgetown at St. John’s, Fox, 10 a.m.
  • Memphis at FAU, CBS, 10 a.m.
  • Women: Big East quarterfinal, FS1, 10 a.m.
  • Saint Louis at St. Bonaventure, USA, 10:30 a.m.
  • Iowa St. at Kansas St., ESPN2, noon
  • Oklahoma at Texas, ESPN, noon
  • Texas A&M at Ole Miss, CBS, noon
  • Creighton at Villanova, Fox, 12:30 p.m.
  • Notre Dame at Virginia Tech, ESPNU, 12:30 p.m.
  • Richmond at George Mason, USA, 12:30 p.m.
  • MVC semifinals, CBSSN, 1:30 p.m., 4 p.m.
  • Bulls at Clippers, NBA TV, 2 p.m.
  • Kansas at Houston, ESPN, 2 p.m.
  • Kentucky at Tennessee, CBS, 2 p.m.
  • Miami at Florida St. ESPN2, 2 p.m.
  • Women: SEC semifinals, ESPNU, 2:30 p.m., 5 p.m.
  • Colorado at Oregon St., Pac-12, 3 p.m.
  • Marquette at Xavier, Fox, 3 p.m.
  • Boston College at Louisville, KUCW, 3:30 p.m.
  • Baylor at Texas Tech, ESPN2, 4 p.m.
  • North Carolina at Duke, ESPN, 4:30 p.m.
  • Utah at Oregon, Pac-12, 5 p.m.
  • North Carolina St. at Pitt, KUCW, 5:45 p.m.
  • OVC championship, ESPN2, 6 p.m.
  • UConn at Providence, Fox, 6 p.m.
  • Celtics at Suns, ABC, 6:30 p.m.
  • DePaul at Seton Hall, FS1, 6:30 p.m.
  • New Mexico at Utah St., CBSSN, 6:30 p.m.
  • Jazz at Nuggets, KJZZ, 7 p.m.
  • Arizona at USC, ESPN, 8 p.m.
  • WCC quarterfinals, ESPN2, 8 p.m., 10:30 p.m.
  • UNLV at Nevada, CBSSN, 8:30 p.m.
  • Arizona St. at UCLA, FS1, 9 p.m.

EXTREME SPORTS

  • UFC 299 prelims, ESPN, 6:30 p.m.

FOOTBALL

  • Australian: Greater Western Sydney vs. Collingwood, FS1, 1:30 a.m.

GOLF

  • Jonsson Workwear Open, GOLF, 4 a.m.
  • Arnold Palmer Invitational, GOLF, 10:30 a.m. (NBC, 12:30 p.m.)
  • Hong Kong, KUCW, 10:30 a.m.
  • Puerto Rico Open, GOLF, 12:30 p.m.
  • Cologuard Classic, GOLF, 3 p.m.
  • Blue Bay LPGA, GOLF, 9 p.m.

GYMNASTICS

  • UCLA at Arizona St., Pac-12, 1 p.m.

HOCKEY

  • Women: Hockey East championship, ESPNU, 10 a.m.
  • Hurricanes at Devils, ABC, 10:30 a.m.
  • Penguins at Bruins, ABC, 1 p.m.
  • Maple Leafs at Canadiens, NHLN, 5 p.m.

LACROSSE

  • NLL: Mammoth at Rock, ALT, 3 p.m.

MLB

  • Exhibition: Nationals vs. Astros, MLBN, 11 a.m.
  • Exhibition: Blue Jays vs. Phillies, MLBN, 3 p.m. (delay)
  • Exhibition: Red Sox vs. Rays, MLBN, 7 p.m. (delay)
  • Exhibition: Rangers vs. Dodgers, MLBN, 10 p.m. (delay)

MOTOR SPORTS

  • Saudi Arabian Grand Prix, ESPN2, 10 a.m.
  • Shriners Children’s 500 qualifying, FS1, noon
  • Call 811.com Every Dig. Every Time. 200, FS1, 2:30 p.m.

RUGBY

  • MLR: Hounds at Warriors, KMYU, 2 p.m.

SOCCER

  • Women: Eintracht vs. Bayern, CBSSN, 5 a.m.
  • Manchester United vs. Everton, USA, 5:30 a.m.
  • Crystal Palace vs. Luton Town, USA, 8 a.m.
  • Arsenal vs. Brentford, NBC, 10:30 a.m.

SWIMMING

  • Pac-12 championships, Pac-12, 7 p.m., 9 p.m.

RADIO

BASKETBALL

  • Utah Valley at Abilene Christian, AM-960, 2 p.m.
  • Utah at Oregon, AM-700, 5 p.m.
  • New Mexico at Utah St., AM-1280, 6:30 p.m.
  • Jazz at Nuggets, FM-97.5/FM-106.3, 7 p.m.
  • Oklahoma St. at BYU, AM-1160/FM-102.7, 7 p.m.

STREAMING

BASEBALL

  • Utah Tech at UT Arlington, ESPN+, 1 p.m.
  • Utah at Washington St., Pac-12.com, 3 p.m.
  • Utah Valley at Sacramento St., ESPN+, 7 p.m.

BASKETBALL

  • Women: Weber St. vs. Portland St., ESPN+, noon
  • Utah Tech at Stephen F. Austin, ESPN+, 1 p.m.
  • Utah Valley at Abilene Christian, ESPN+, 2 p.m.
  • Women: Abilene Christian at Utah Valley, ESPN+, 2 p.m.
  • Women: Stephen F. Austin at Utah Tech, ESPN+, 2 p.m.
  • Women: UT Rio Grande Valley at SUU, ESPN+, 2 p.m.
  • SUU at UT Rio Grande Valley, ESPN+, 5:30 p.m.
  • Jazz at Nuggets, Jazz+, 7 p.m.
  • Oklahoma St. at BYU, ESPN+, 7 p.m.

NHL

  • Hurricanes at Devils, ESPN+, 10:30 a.m.
  • Penguins at Bruins, ESPN+, 1 p.m.

SKIING

SOCCER

  • Rapids at Real Salt Lake, Apple TV, 7:30 p.m.

SOFTBALL

  • Texas Tech at BYU, ESPN+, noon
  • Utah Tech at UC Santa Barbara, ESPN+, 3 p.m.

TRACK

  • NCAA Indoor Championships, ESPN+, 9:30 a.m., 5 p.m.

VOLLEYBALL


Email: swatkins@deseretnews.com