SALT LAKE CITY — The latest unofficial, incomplete voting results from Tuesday’s general and municipal elections in Utah available at press time.

City elections are nonpartisan. 

These results do not include provisional ballots or mail-in votes that were not received by Tuesday. Results are not official until votes are canvassed later this month.

“Inc.” denotes incumbent.

SALT LAKE COUNTY

Salt Lake City

MAYOR

Erin Mendenhall 19,819

Luz Escamilla 13,999

Inc. Jackie Biskupski did not seek reelection

Related
Mendenhall holds large early lead for Salt Lake City’s next mayor

CITY COUNCIL DISTRICT 2

West of I-15 and generally south of North Temple

Andrew Johnston (inc.) 1,252

Moroni Benally 726

CITY COUNCIL DISTRICT 4

From I-15 to 1340 East between South Temple and 900 South

Ana Valdemoros (inc.) 3,250

Leo Rodgers 641

CITY COUNCIL DISTRICT 6

South-central, Liberty-Wells

Dan Dugan 3,413

Charlie Luke (inc.) 3,408

Alta

TOWN COUNCIL (2 elected)

Sheridan J. Davis (inc.) 63

Elise Deluna Morgan (inc.) 56

Rowan Bodhi Lenches-Jhamb 25

Bluffdale

CITY COUNCIL 

(4-year terms, 3 elected)

Jeff Gaston 741

Dave Kallas (inc.) 739

Mark R. Hales 652

Boyd A. Preece (inc.) 605

Ty T. Nielsen (inc.) 559

Jon R. Hansen withdrew

CITY COUNCIL (2-year term)

Traci Crockett 765

Warren L. James 598

Inc. Travis Higby did not seek reelection

Brighton

Newly incorporated town, no incumbents

MAYOR

Danial E Knopp 83

Don O. Despain 78

TOWN COUNCIL (4 elected)

Jenna Malone 126

Jeffery S. Bossard 105

Carolyn Keigley 105

Keith A. Zuspan 102

Phil G. Lanouette 97

Bruce Engelhard 31

Logan Cookler 31

Cottonwood Heights

CITY COUNCIL DISTRICT 1

West of Highland Drive

Douglas Petersen 813

Deborah Case 696

Inc. Mike Shelton withdrew his candidacy

CITY COUNCIL DISTRICT 2

From Highland Drive to 3500 East, north of Creek Road and generally south of Banbury Road

Scott Bracken (inc.) 658

Tim Hallbeck 424

Draper

CITY COUNCIL (3 elected)

Marsha Vawdrey (inc.) 3,019

Fred Lowry 2,746 

Cal Roberts 2,551

Tab Bingham 1,988

Traci Gundersen 1,895

David Hunt 1,394

Incumbents Alan Summerhays and Michele Weeks did not seek reelection

Herriman

CITY COUNCIL DISTRICT 1

Generally north of 12885 South

Jared Henderson (inc.) 490

unopposed

CITY COUNCIL DISTRICT 4

Generally south of 14200 South

Steven L. Shields 609

Darryl Fenn 290

Inc. Nicole Martin did not seek reelection

Holladay

CITY COUNCIL DISTRICT 2

North of 4500 South and west of 2700 East

Matt Durham 792

unopposed

Inc. W. Brett Graham did not seek reelection

CITY COUNCIL DISTRICT 4

East of 2700 East and north of Casto Lane

Drew B. Quinn 1,122

B. Peter Monson 287

Inc. Steven H. Gunn did not seek reelection

CITY COUNCIL DISTRICT 5

East of Highland Drive and south of Casto Lane

Daniel Bay Gibbons 752

Lori A. Khodadad 616

Inc. Mark H. Stewart  did not seek reelection

Midvale

CITY COUNCIL DISTRICT 1

East of 700 East

Quinn Sperry (inc.) 304

Alan C. Anderson 136

CITY COUNCIL DISTRICT 2

North-central areas of city

Paul Glover (inc.) 394

Sophia Hawes-Tingey 268

CITY COUNCIL DISTRICT 3

South of 7200 South between State Street and 700 East

Heidi Robinson 301

Bart Benson 250

Inc. Paul Hunt did not seek reelection

Millcreek

MAYOR

Jeff Silvestrini (inc.) 8,311

Angel Vice 2,515

CITY COUNCIL DISTRICT 1

South of 3900 South and generally west of 1200 East

Silvia Catten (inc.) 1,238

unopposed

CITY COUNCIL DISTRICT 3

North of 3300 South, plus areas as far south as 3900 South near Highland Drive and east of I-215

Cheri Jackson (inc.) 2,571

Jemina A. Keller 664

Murray

CITY COUNCIL DISTRICT 1

Far north and far west areas of city

Kat Martinez 748

Jake Pehrson 633

Inc. Dave Nicponski lost in primary election

CITY COUNCIL DISTRICT 3

4800 South to 5300 South except west of 800 West

Rosalba Dominguez 784

Adam Thompson 699

Inc. Jim Brass lost in primary election

CITY COUNCIL DISTRICT 5

Southeast areas of the city

Brett A. Hales (inc.) 1,163

unopposed

Riverton

CITY COUNCIL DISTRICT 1

West of about 4300 West

Sheldon B. Stewart (inc.) 384

unopposed

CITY COUNCIL DISTRICT 2

North of 12600 South and west of about 2400 West

Troy D McDougal 834

Tracie Halvorsen 478

Inc. Tricia Tingey did not seek reelection

CITY COUNCIL DISTRICT 5

South of 12600 South and east of about 2400 West

Claude Wells 610

Steven Winters 491

Inc. Brent Johnson did not seek reelection

Sandy

CITY COUNCIL AT LARGE

(2 elected)

Cyndi Sharkey 5,715

Marci Houseman 5,134

Jim Edwards 4,657

Dea Theodore 3,604

Incumbents Steve Fairbanks and Linda Martinez Saville did not seek reelection

CITY COUNCIL DISTRICT 2

North of Dry Creek generally between 700 East and 1700 East

Alison Stroud 1,357

Maren Barker (inc.) 1,340

CITY COUNCIL DISTRICT 4

South of Dry Creek and east of 700 East

Brooke D’Sousa 1,568

Monica Zolbrooke  1,549

Inc. Chris McCandless did not seek reelection

South Jordan

CITY COUNCIL DISTRICT 1

East of 2200 West and generally north of 10800 South

Patrick Harris (inc.) 1,249

unopposed

CITY COUNCIL DISTRICT 2

North of 10400 South between 2200 West and 4000 West

Bradley G. Marlor (inc.) 861

Brady Quinn 548

CITY COUNCIL DISTRICT 4

South portions of city

Tamara Zander (inc.) 751

unopposed

South Salt Lake

CITY COUNCIL AT LARGE

Natalie Pinkney 1,082

Mary Anna Southey 690

Inc. Mark Kindred did not seek reelection

CITY COUNCIL DISTRICT 1

North of 2700 South and east of 200 West

Leanne Huff 291

Jared Fitts 188

Inc. Ben Pender did not seek reelection

CITY COUNCIL DISTRICT 4

Southeast part of city

Portia Mila (inc.) 296

George E. Kellogg 152

CITY COUNCIL DISTRICT 5

South of 3300 South and generally west of 200 East

Shane Siwik (inc.) 161

Clarissa J. Williams 136

Taylorsville

CITY COUNCIL DISTRICT 1

North of 4700/4500 South

Ernest Glen Burgess (inc) 878

Lisa Gehrke 462

CITY COUNCIL DISTRICT 2

East of 2200 West between 4500/4700 South and 5400 South

Curt Cochran (inc.) 751

Marc McElreath 495

CITY COUNCIL DISTRICT 3

South of 5400 South and generally east of 2700 West

Brad Christopherson (inc.) 1,013

unopposed

West Jordan 

MAYOR

Dirk Burton 4,968

Jim Riding (inc.) 4,507

CITY COUNCIL AT LARGE

New position with change in form of government, no incumbent

Kelvin Green 4,340

Mikey Smith 2,846

CITY COUNCIL DISTRICT 1

Northeast part of city

Chris McConnehey (inc.) 1,449

Marilyn Richards 1,414

CITY COUNCIL DISTRICT 2

Southeast part of city

Melissa Worthen 2,194

John Price 512

Inc. Dirk Burton is candidate for mayor

CITY COUNCIL DISTRICT 3

Northwest part of city

Zach Jacob (inc.) 870

Amy L Martz 654

CITY COUNCIL DISTRICT 4

Southwest part of city

David Pack 1,164

Pamela Berry 992

Inc. Alan Anderson is running for mayor

West Valley City 

CITY COUNCIL AT LARGE

Don Christensen (inc.) 4,329

Darrell R Curtis 3,073

CITY COUNCIL DISTRICT 1

East part of city

Tom Huynh (inc.) 830

Christiana Tavo 390

CITY COUNCIL DISTRICT 3

Northwest part of city

Karen Lang (inc.) 1,410

Kaletta L. Lynch 516

Special service districts

ALTA CANYON RECREATION 

No election held: Three seats open; only three candidates filed — incumbents Shauna Rohbock, David Jay Holdsworth and Monica Koronkowski

COPPERTON IMPROVEMENT

DISTRICT (2 elected)

Harvey Seal (inc.) 136

Bruce A. Monson 88

Joseph Wadsworth 76

Inc. Loren Wadsworth did not seek reelection

COTTONWOOD IMPROVEMENT

DISTRICT (2 elected)

Mark R. Katter (inc.) 4,918

Wesley J. Fisher (inc.) 4,734

Daniel Kooyman 4,598

Keith E. Mercer 3,904

COTTONWOOD HEIGHTS PARKS & RECREATION District 3

Daniel Morzelewski 450

Carolyn Wold 423

Raelynn Williams 206

Inc. Debbie Tyler  did not seek reelection

EMIGRATION IMPROVEMENT

DISTRICT (2 elected)

No election held: Only two candidates filed — David C Bradford (inc.) and Michael Hughes (inc.)

GRANGER HUNTER

IMPROVEMENT DISTRICT

Corey L. Rushton (inc) 4,422

Lynn Sanderson 2,398

KEARNS IMPROVEMENT DIST.

Gregory Christensen (inc.) 1,549

John Marteliz 608

MAGNA WATER DISTRICT

Dan L. Stewart 1,199

Greg L. White 836

Inc. Hank Johnson did not seek reelection

MIDVALLEY IMPROVEMENT

Ron Sperry 1,272

Brent W. Smart 1,039

Inc. Quinn Sperry did not seek reelection

MT. OLYMPUS IMPROVEMENT

No election held: Only one candidate filed — John Norton (inc.)

OQUIRRH RECREATION & PARKS DISTRICT

Jeff Monson  1,427

Joshua Nielsen 789

Bob Davila withdrew

Inc. Becky Guertler did not seek reelection

SERVICE AREA NO. 3 

(Snowbird, Alta water)

No election held: Only one candidate filed — David Richards (inc.)

SANDY SUBURBAN

IMPROVEMENT DISTRICT

No election held: Two seats open; only two candidates filed — Renee P. Christensen (inc.) and Scott Harrington (inc.)

SOUTH VALLEY SEWER DIST. 

Wayne H. Ballard (inc.) 3,581

Margo Canaan 2,004

Steve Van Maren 1,213

TAYLORSVILLE BENNION IMPROVEMENT — Division 1

No election held: Only one candidate filed — Donald G. Russell (inc.)

TAYLORSVILLE BENNION IMPROVEMENT — Division 2

No election held: Only one candidate filed — Gary Swensen (inc.)

Copperton Metro Township

COUNCIL AT LARGE SEAT A

Kathleen Ray Bailey (inc.) 134

Cheryl Carrigan 47

COUNCIL AT LARGE SEAT B

Sean Clayton (inc.) 148

unopposed

COUNCIL AT LARGE SEAT C

Tessa Stitzer 145

unopposed

Inc. Ron Patrick did not seek reelection

Emigration Canyon

METRO TOWNSHIP COUNCIL (3 elected)

Jennifer Hawkes (inc.) 221

David Paul Brems (inc.) 198

Catherine Harris 171

Tyler Tippetts 147

Inc. Robert Paine did not seek reelection

Kearns Metro Township

COUNCIL DISTRICT 1

Generally north of 5415 South and west of 4800 West

Patrick Daniel Schaeffer (inc.) 155

Samuel J Higginson 130

COUNCIL DISTRICT 3

Most areas west of about 5500 West

Chrystal Butterfield 197

Ruby Brown (inc.) 92

COUNCIL DISTRICT 5

East of railroad tracks and generally south of 5415 South

Kelly Bush  (inc.) 284

Brian Richards 124

Magna Metro Township

COUNCIL DISTRICT 1

Generally east of 8000 West and north of about 3300 South

Steve Prokopis (inc.) 390

unopposed

COUNCIL DISTRICT 3

Most areas south of 3100 South and west of about 8200 West

Dan W. Peay (inc.) 372

unopposed

COUNCIL DISTRICT 5

East of about 8000 West between about 3300 South and 3800 South

Audrey Pierce 332

unopposed

Inc. Eric Ferguson did not seek reelection

White City

METRO TOWNSHIP COUNCIL (3 elected)

D. Scott Little 474

Allan J Perry (inc.) 441

Paulina F. Flint (inc.) 424

Cody Cutler (inc.) 390

DAVIS COUNTY

Bountiful

CITY COUNCIL (3 elected)

Kate Bradshaw (inc.) 5,429

Millie Segura Bahr 4,488

Richard Higginson (inc.) 3,857

Jesse D. Bell 3,662

Bret Hutchings 2,928

Natalie Blundell Hayes 1,724

Inc. John Marc Knight withdrew his candidacy

Centerville

CITY COUNCIL (3 elected)

Robyn Mecham (inc.) 2,566

George McEwan (inc.)  2,295

William (Bill) Ince (inc.)  2,080

Paul Roberts  1,370

Cory Lynn Bluemel  942

Karen Argyle  withdrew

Clearfield

CITY COUNCIL (3 elected)

Kent Bush (inc.) 1,308

Nike Peterson (inc.) 1,216

Vern R. Phipps (inc.) 1,022

Ruth K. Jones 1,003

Chris Uccardi 873

Devin Prouty 767

Clinton

CITY COUNCIL (3 elected)

Anna L. Stanton (inc.) 1,644

TJ Mitchell (inc.)  1,443

Barbara Patterson (inc.) 1,225

Karen Kagie 1,162

Anthony O. Thompson  999

Farmington

CITY COUNCIL, 4-year terms (3 elected)

Amy Shumway 2,835

Brett Anderson (inc.)  2,281

Scott E. Isaacson 2,262

Alex B. Leeman (inc.)  1,948

Inc. Doug Anderson did not seek reelection

CITY COUNCIL, 2-year term

Shawn J. Beus 2,107

Cory R. Ritz (inc.) 1,625

Fruit Heights

CITY COUNCIL (3 elected)

Diane Anderson (inc.) 767

Eileen Moss 743

Gary Anderson (inc.) 653

Scot Reid 551

Jeremy Canter 282

Inc. Brandon Halliday did not seek reelection

Kaysville

CITY COUNCIL, 4-year terms (3 elected)

Tamara (Tami) Tran 4,491

John Swan Adams 3,639

Mike Blackham 3,340 

Brett Tarbox 2,964

Tim Allen Hodges 2,326

Stroh L. DeCaire (inc.) 2,062

Incumbents Jake Garn and Larry Page did not seek reelection; inc. David Ellison Adams III lost in primary election

CITY COUNCIL, 2-year term

Andre M. Lortz 3,626 

Zane J. Larsen 3,524

Inc. Stroh L. DeCaire is candidate for a four-year term

PROPOSITION 5

Rezone 1.51 acres at 1450 S. Burton Lane to light industrial?

Yes 4,489 

No  2,796

Layton

MAYOR (2-year term)

Joy Petro  6,123 

Joyce Forbes Brown  5,435 

Inc. Scott Freitag is candidate for a City Council seat

CITY COUNCIL (3 elected)

Dave Thomas 5,503

Zach Bloxham  5,402

Clint Morris  5,263

J. Scott Carter (inc.) 5,043

Scott Freitag  4,911

Chris Crowder  4,522

Inc. Bruce Davis did not seek reelection; inc. Joyce Brown is candidate for mayor

North Salt Lake

CITY COUNCIL (3 elected)

Natalie Gordon  1,674

Brian J Horrocks (inc.) 1,254

Stan Porter (inc.) 1,246

B. Scott Allen  1,089

Manuel Delgado 994

James R Hood (inc.) 802

South Weber

CITY COUNCIL (3 elected)

Quin Soderquist 939

Blair T. Halverson (inc.) 903

Landy Ukena 698

Tamara (Tammy) Long 300

Incumbents Kent T. Hyer and Merv Taylor did not seek reelection

Sunset

CITY COUNCIL (3 elected)

Beverly K. Macfarlane 385

Norm Noyes (inc.) 342

Chad Bangerter (inc.) 324

Ricky Carlson (inc.) 292

Annie O’Connell-Torgersen  279

Christy Villani 216

Syracuse

CITY COUNCIL (3 elected)

Dave Maughan (inc.) 2,354

Lisa Wood Bingham (inc.) 2,282

Seth Teague 2,024

Douglas J. Peterson (inc.) 1,842

West Bountiful

CITY COUNCIL (3 elected)

James L. Ahlstrom (inc.) 685

Rod Wood 670

James Bruhn (inc.) 618

Dennis Dee Vest 575

Andrew Williams (inc.) 508

Jessica Gertsch 491

West Point

CITY COUNCIL (3 elected)

Annette Judd 1,062

Gary L. Petersen (inc.) 1,031

Jerry G. Chatterton (inc.) 954

Roland W. Whitesides 822

Nathan Tooley 573

Inc. Jeff Turner did not seek reelection

Woods Cross

CITY COUNCIL (3 elected)

No election held: Only three candidates filed — incumbents Julie Checketts, Wallace Larrabee and Matthew Terry

Special service districts

BENCHLAND WATER DISTRICT

No election held: Three seats open; only three candidates filed — incumbents Scott M. Bass, Ralph L. Reeves and Paul J Hirst

CENTRAL DAVIS SEWER DISTRICT (2 elected)

No election held: Only two candidates filed — Steven J. Brough (inc.) and Carol R Page (inc.)

MUTTON HOLLOW

IMPROVEMENT DISTRICT 

No election held: Only one candidate filed — David G. Johnson (inc.)

NORTH DAVIS SEWER DIST. 

No election held: Only one candidate filed — Stanley E Hamblin (inc.)

SOUTH DAVIS WATER DIST.

No election held: Only one candidate filed — Jerry Hawley (inc.)

SOUTH WEBER WATER

DISTRICT (4-year term)

No election held: Two seats open; only two candidates filed — incumbents Cindi L. Mansell and Darren Eugene Hess.

SOUTH WEBER WATER

DISTRICT (2-year term)

No election held: Only one candidate filed — Nate Reeve

Inc. Jeff Monroe did not seek reelection

UTAH COUNTY

Provo School District

$245 MILLION BOND

Renovating or rebuilding Timpview High, Dixon Middle and several elementary schools. Net property tax impact of $265 a year on $270,000 home.

Against 7,883

For 4,616

Provo

CITY COUNCIL CITYWIDE II

David Shipley 6,890

Janae Moss 5,368

Inc. George O. Stewart did not seek reelection

CITY COUNCIL DISTRICT 1

Most areas north of about 1700 North

Bill Fillmore 3,271

unopposed

Inc. Gary Winterton did not seek reelection

CITY COUNCIL DISTRICT 3

Areas east of 1100 West and generally south of 400 South, plus an area east of 900 East north to 820 North

Shannon Ellsworth 1,339

Robin Roberts 782

Inc. Dave Knecht did not seek reelection

CITY COUNCIL DISTRICT 4

Areas west of I-15 or 1100 West, plus an area north of 500 North east to State Street

Travis Hoban 2,253

Valerie Paxman 1,741

Inc. Kay Van Buren did not seek reelection

Orem

CITY COUNCIL (3 elected)

Terry D. Peterson 7,791

Jeffrey K. Lambson 6,224

Debby Lauret (inc.) 5,317

Sam Lentz (inc.) 5,206

Spencer Rands  4,249

Nichelle Jensen 2,710

Inc. Mark Seastrand did not seek reelection

Alpine

CITY COUNCIL 

(4-year terms, 3 elected)

Lon Lott (inc.) 1,445

Gregory S. Gordon 1,358 

Judi Pickell 1,334

Kimberly Arnold Bryant (inc) 779

Melanie Ewing  withdrew

Inc. Ramon Beck did not seek reelection

CITY COUNCIL, 2-year term

Jason Thelin (inc.) 1,566

unopposed

American Fork

FIRE STATION BOND

$8.5 million for construction of a second fire station, in the northeast portion of the city, and for purchase of land in the southwest area for a future fire station. Property tax impact of $39 a year on $300,000 home.

For 2,790

Against 1,161

CITY COUNCIL (3 elected)

Robert Shelton (inc.) 2,586

Clark P. Taylor (inc.) 2,317

Kevin J. Barnes (inc.) 2,193

Kyle Barratt 1,893

Jeffrey C. Shorter 986

Cedar Fort

TOWN COUNCIL (2 elected) 

No election held: Only one candidate filed — Laura Ault (inc.)

Inc. Christopher Whiting did not seek reelection

Cedar Hills

CITY COUNCIL (3 elected) 

No election held: Only three candidates filed — Brian J. Miller (inc.), Mike Geddes (inc.) and Kelly Smith

Inc. Ben Bailey did not seek reelection

Eagle Mountain

CITY COUNCIL (3 elected) 

Colby Curtis (inc.) 1,298

Jared Gray 983

Carolyn Love 932

Rich Wood 758

Devyn Smith 602

Ben Porter  withdrew

Incumbents Stephanie Cricius and Ben Reaves did not seek reelection

Elk Ridge

CITY COUNCIL, 4-year terms (3 elected)

Gary Abbott (inc.) 519

Tricia Thomas (inc.) 449

Cory L. Thompson 377

Paul Crook (inc.) 374

CITY COUNCIL, 2-year term

Jim Chase (inc.) 357

Michael F. Turner 290

Fairfield

MAYOR

Bradley R. Gurney (inc.) 62

unopposed

TOWN COUNCIL SEAT A

Hollie C. McKinney (inc.) 56

David Riet 9

TOWN COUNCIL SEAT B

Tyler Thomas (inc.) 63

unopposed

TOWN COUNCIL SEAT D

(2-year term)

Jayson Densley (inc.) 53

Daymon D. Stephens 11

Genola

TOWN COUNCIL, 4-year terms (2 elected)

John R. Savage (inc.) 224

Neil Brown (inc.) 153

Mike Olsen 104

TOWN COUNCIL, 2-year terms (2 elected)

Lori Christensen 190

Hale Robison (inc.) 169

Bryan Draper (inc.) 111

Goshen

TOWN COUNCIL (3 elected)

No election held: Only three candidates filed — Randy Thomas, Lindsay Farnsworth (inc.) and Charles Pipkin (inc.)

Highland

CITY COUNCIL (3 elected)

Brittney P. Bills 1,994

Kim Rodela 2,033

Timothy A. Ball 1,641

Kenneth S. Knapton III 1,094

Doug Cortney 330

Wayne Knoll Tanaka  withdrew

Incumbents Brian Braithwaite, Ed Dennis and Tim Irwin did not seek reelection

Lehi

CITY COUNCIL (3 elected)

Paige Albrecht (inc.) 3,365

Mike V. Southwick (inc.) 2,794

Johnny Revill (inc.) 2,357

Cody Black 2,333

Katie Koivisto 2,322

Matthew Wynn Hemmet 2,320

Lindon

CITY COUNCIL (3 elected)

Carolyn Lundberg (inc.) 1,233

Mike Vanchiere (inc.) 1,014

Randi Powell 997

Deny A. Farnworth 805

Desiree Green 292

Inc. Matt Bean did not seek reelection

Mapleton

CITY COUNCIL (3 elected)

Therin Garrett 1,508

Jessica Egbert 1,057

Leslie Jones 1,003

Nannette Jackson 930

Scott Hansen (inc.) 874

Adam Fife 248

Inc. Jonathan Reid did not seek reelection; inc. Mike Nelson lost in primary election

Payson

CITY COUNCIL (3 elected)

ranked-choice voting

SEAT 1

1st Round

Doug Welton (inc.) 865

Linda Carter (inc.) 604

Brian V. Hulet (inc.) 555

Cary Kenneth Stockwell 193

Scott Pinkham 109

2nd Round

Doug Welton (inc.) 895

Linda Carter (inc.) 621

Brian V. Hulet (inc.) 583

Cary Kenneth Stockwell 219

3rd Round

Doug Welton (inc.) 990

Linda Carter (inc.) 683

Brian V. Hulet (inc.) 617

4th Round

Doug Welton (inc.) 1,319

Linda Carter (inc.) 912

WELTON HAS MAJORITY OF VOTES

SEAT 2

1st Round

Brian V. Hulet (inc.) 963

Linda Carter (inc.) 841

Cary Kenneth Stockwell 300

Scott Pinkham 178

2nd Round

Brian V. Hulet (inc.) 1,025

Linda Carter (inc.) 881

Cary Kenneth Stockwell 363

2nd Round

Brian V. Hulet (inc.) 1,188

Linda Carter (inc.) 1,033

HULET HAS MAJORITY OF VOTES

SEAT 3

1st Round

Linda Carter (inc.) 1,323

Cary Kenneth Stockwell 518

Scott Pinkham 347

CARTER HAS MAJORITY OF VOTES Pleasant Grove

CITY COUNCIL (3 elected)

Cyd LeMone (inc.) 2,937

Eric Jensen (inc.) 2,754

Brent Bullock 2,055

Dustin J. Phillips 1,748

Alexander Carter 1,621

Carrie Hammond 752

Inc. Lynn Walker did not seek reelection

Salem

CITY COUNCIL (3 elected)

Seth Sorensen (inc.) 1,035

Tim DeGraw 1,005

Delys W. Snyder 850

Troy L. Barnum 700

Joshua W. Thayer 112

Inc. Cristy Simons did not seek reelection Inc. Craig Warren withdrew his candidacy

Santaquin

CITY COUNCIL (3 elected)

Jennifer S. Bowman 1,192

David Hathaway  1,050

Lynn Mecham (inc.) 994

Mike Weight  862

Jessica Tolman 855

Kody Curtis 760

Incumbents Keith Broadhead and Chelsea Rowley did not seek reelection

REC CENTER BOND

$12 million for construction of a recreation center and aquatic facility. Property tax impact of $218 a year on $281,000 home.

Against 1,677

For 574

Saratoga Springs

CITY COUNCIL (3 elected)

Christopher B. Carn 1,576

Chris Porter (inc.) 1,549

Ryan Poduska (inc.) 1,281

Amy Downing Loveless 1,175

Kara Martin 915

Andrew Robinson 655

Inc. Shellie Baertsch did not seek reelection

Spanish Fork

CITY COUNCIL (3 elected)

Stacy Beck (inc.) 3,581

Brandon Gordon (inc). 3,322

Chad Argyle (inc.) 2,697

Shane Marshall 2,398

Springville

CITY COUNCIL (3 elected)

Matt Packard 2,133

Liz Crandall 2,043

Patrick Monney 1,955

Craig Conover 1,504

Jason Miller (inc.) 1,222

Deborah Hall 1,185

Inc. Chris Creer did not seek reelection; inc. Brett Nelson withdrew from the race

Vineyard

SALES TAX

0.1% sales tax to fund recreation, park facilities, and cultural arts facilities and organizations

For 614

Against 142

CITY COUNCIL (2 elected)

ranked-choice voting

SEAT 1

1st Round

Cristy Welsh 259

G. Tyce Flake (inc.) 173

David Lauretl 117

Keith Kuder 67

Anthony Jenkins 65

Hector Hernandez 58

Tay Gudmundson 26

Inc. Nathan Riley withdrew from the race

2nd Round

Cristy Welsh 269

G. Tyce Flake (inc.) 176

David Lauretl 119

Keith Kuder 69

Anthony Jenkins 72

Hector Hernandez 60

3rd Round

Cristy Welsh 291

G. Tyce Flake (inc.) 182

David Lauretl 125

Keith Kuder 83

Anthony Jenkins 79

4th Round

Cristy Welsh 332

G. Tyce Flake (inc.) 206

David Lauretl 129

Keith Kuder 88

5th Round

Cristy Welsh 364

G. Tyce Flake (inc.) 225

David Lauretl 149

6th Round

Cristy Welsh 431

G. Tyce Flake (inc.) 296

WELSH HAS MAJORITY OF VOTES

SEAT 2

1st Round

G. Tyce Flake (inc.) 261

David Lauretl 162

Anthony Jenkins 118

Keith Kuder 85

Hector Hernandez 76

Tay Gudmundson 47

2nd Round

G. Tyce Flake (inc.) 276

David Lauretl 167

Anthony Jenkins 134

Keith Kuder 88

Hector Hernandez 81

3rd Round

G. Tyce Flake (inc.) 294

David Lauretl 185

Anthony Jenkins 148

Keith Kuder 112

4th Round

G. Tyce Flake (inc.) 335

David Lauretl 214

Anthony Jenkins 172

5th Round

G. Tyce Flake (inc.) 441

David Lauretl 262

FLAKE HAS MAJORITY OF VOTES

Woodland Hills

CITY COUNCIL (3 elected)

Kari Malkovich (inc.) 304

David Pratt (inc.) 297

Bob Ottley 286

Lawrence Henry (inc.) 176

BEAVER COUNTY

Beaver

CITY COUNCIL (3 elected)

Hal Murdock (inc.) 580

Lance Cox 549

Tyler Schena (inc.) 405

Owen Spencer 369

Connie W. Fails (inc.) 282

Milford

CITY COUNCIL (3 elected)

Russell G. Smith (inc.) 169

Les Whitney (inc.) 144

Scott Symond 139

Terry Wiseman (inc.) 132

BOX ELDER COUNTY

Brigham City

CITY COUNCIL (3 elected)

Alden Farr (inc.)  1,491

Joe Olson 1,457

Robin Troxell 1,375

Eve Jones 1,350

Ryan D Smith 1,163

Sherry Phipps 1,068

Incumbents Mark Thompson and Ruth Jensen did not seek reelection

Bear River City

CITY COUNCIL (3 elected) 

No election held: Only three candidates filed — Brian James Anderson (inc.), Jared Nyman Holmgren (inc.) and Scott Ritter

Inc. Bruce Blake did not seek reelection

Corinne

CITY COUNCIL (3 elected)

Irene Jensen 102

Kelly D. Donovan (inc.)  79

Karen Caldwell 75

Trever Cottam (inc.) 71

Inc. Ann Whitaker did not seek reelection

Elwood

TOWN COUNCIL (2 elected) 

No election held: Only one candidate filed — Mark Stephen Fisher Lay

Incumbents Oakley Nelson and Amy Griffin  did not seek reelection

Garland

CITY COUNCIL (3 elected)

Linda Bourne (inc.)  284

Joshua Marble (inc) 255

James Munns 230

Kevin L Stay (inc.)  118

Honeyville

CITY COUNCIL (3 elected)

Trevor J. Gardner 313

Sharon Lorimer 219

Dale James Millsap (inc.) 214

Paul C. Groberg 209

David Forsgren 203

Kory L. Wilde 146

Incumbents Mary Bingham and David Lee did not seek reelection

Manuta

TOWN COUNCIL (2 elected)

Sandra Russell 173

William Hodgins 119

Kimberly M Stokes 114

Incumbents Nathan Blaine and Brett Kearl did not seek reelection

SALES TAX

Increase local sales tax by 0.3% to 6.4%, to fund roads and trails.

Yes 125

No 124

Perry

CITY COUNCIL (3 elected)

Nathan Tueller (inc.) 757

Toby K. Wright (inc.) 724

write-ins 655

Vote tallies for the write-in candidates will be tabulated later. The three write-in candidates are Blake Ostler (inc.), Boyd Montgomery and Brandon Hansen

Tremonton

CITY COUNCIL (3 elected)

Lyle C Vance (inc.) 839

Richard (Rick) Seamons 701

Connie J. Archibald 679

Scott Dahle 521

Incumbents Jeff Reese and Diana Doutre did not seek reelection

Willard

CITY COUNCIL (3 elected) 

No election held: Only three candidates filed — John R. Seamons, Fred Ward and Kaleb Kunzler

Incumbents Jared Profaizer, Del Fredde and Mike Crossley did not seek reelection

CACHE COUNTY

Logan

CITY COUNCIL (3 elected)

Mark A. Anderson  3,796

Jeannie F. Simmonds (inc.) 3,173

Tom Jensen (inc.) 2,522

Ken Heare 2,102

Keegan Garrity  2,081

Abraham E. Verdoes  1,296

Inc. Herm Olsen did not seek reelection

Hyde Park

CITY COUNCIL (3 elected)

Karl White  840

Brandon Buck 647

Stephanie Allred 627

Kirk Brower 622

Tiffany Atkinson 546

Shannon Rhodes 432

Incumbents Bret Randall, Mark Hurd and Brad Robinson did not seek reelection

Hyrum

CITY COUNCIL (3 elected)

Craig Rasmussen (inc.) 520

Steve Adams (inc.) 428

Vicky McComb 414

Jeff Hertzler 325

Bart Baird 288

Inc. Kathy Bingham did not seek reelection

Lewiston

CITY COUNCIL (3 elected) 

No election held: Only three candidates filed — Kim Fizz Bodily (inc.), Jonna Westover (inc.) and Debbie Wright

Inc. Stacey Prescott did not seek reelection

Mendon

CITY COUNCIL (3 elected) 

No election held: Only three candidates filed — Ian Nemelka, Shara Swan and Greg Taylor (inc.)

Incumbents Kelly Barrett and Karole Sorensen did not seek reelection

Millville

CITY COUNCIL (3 elected) 

No election held: Only three candidates filed — Ryan Zollinger, Pamela June, Michael C. Callahan (inc.)

Incumbents Cindy Cummings and Mark Williams did not seek reelection

Nibley

CITY COUNCIL (3 elected)

Kay Sweeten 425

Nathan Laursen 334

Tom Bernhardt (inc.) 315

Tim Ramirez (inc.) 285

Larry Jacobsen (inc.) 260

C.J. Pink withdrew

North Logan

MAYOR (2-year term)

Damon Cann (inc.) 673

unopposed

CITY COUNCIL (3 elected)

Craig Humphreys (inc.) 590

Roger T. Anderson (inc.) 547

Buzzy A. Mullahkhel 479

Sarah Baca 320

Inc. Kristen Godfrey Anderson did not seek reelection

Richmond

CITY COUNCIL (3 elected) 

No election held: Only three candidates filed — Kelly Crafts (inc.), Tucker Thatcher (inc.) and Terrie Wierenga

Inc. Paul Erickson did not seek reelection

River Heights

CITY COUNCIL (3 elected)

Blake Wright  (inc,)  259

Chris Milbank  206

Sharlie Gallup 164

Robert “K” Scott (inc.) 113

Chris Cannon  92

Inc. Dixie Wilson did not seek reelection

Smithfield

CITY COUNCIL (3 elected)

Jon Wells 622

Curtis Wall (inc.) 514

Deon Hunsaker (inc.)  487

Bart Caley (inc.) 428

Wellsville

CITY COUNCIL (3 elected) 

No election held: Only three candidates filed — Bob Lindley, Denise N. Lindsey (inc.) and Chad K. Poulsen

Incumbents Gary Bates and Carl Leatham did not seek reelection

CARBON COUNTY

Carbon School District

$36 MILLION BOND

Renovations to Carbon High and Helper Middle schools. Property tax impact of $69 a year on typical home.

For 2,311

Against 2,017

Price

CITY COUNCIL (3 elected)

Layne Miller (inc.) 888

Rick Davis (inc.) 768

Boyd Marsing (inc.) 716

Terri Tubbs 576

Andy Urbanik 507

Jared Chiara disqualified

East Carbon

MAYOR (2-year term)

David F. Avery (inc.) 251

Barbara J. Robinett 226

CITY COUNCIL (3 elected)

Charles Abeyta (inc.) 275

Jason Jorgensen 219

Liz Ferguson 216

Bob Martinez 213

Jesse C. Stewart 211

Karla C. Young (inc.) 183

Inc. Barbara Robinett ran for mayor

Helper

CITY COUNCIL (3 elected)

Gary Harwood 294

Michelle Goldsmith 288

Amanda Wheeler (inc.) 247

David Dornan (inc.) 244

Nathan Behn 78

Jason L. Riffe 73

Inc. Thomas Elmo Williams did not seek reelection

Wellington

CITY COUNCIL, 4-year terms (3 elected)

Glen Wells (inc.) 231

Bethany Perea (inc.) 192

Paula Noyes (inc.) 206

CITY COUNCIL, 2-year terms (2 elected)

Derk Bradley 147

Rory Bradley 143

Kory Moosman 124

Gary Rich (inc.) 121

Inc. Marvon Willson did not seek reelection

DUCHESNE COUNTY

Duchesne

CITY COUNCIL (3 elected)

No election held: Only three candidates filed — Jason Baker (inc.), Dawnette Browning (inc.) and Bryce Hamilton (inc.)

Roosevelt

CITY COUNCIL (3 elected)

Don Busenbark 484

Cody John Aland 445

Vince Reiley 393

Aaron K. Weight (inc.) 377

Rebecca Pittman 367

Joe Burdick (inc.) 311

Inc. David Labrum did not seek reelection

EMERY COUNTY

Castle Dale

CITY COUNCIL (3 elected)

Jordan Leonard (inc.) 249

Joel Dorsch (inc.) 236

Brad Giles (inc.) 224

Mary Kava 126

Ted Allen 118

Castle Valley

SPECIAL SERVICE DISTRICT

$14 million bond for water, sewer and storm drains. Property tax impact expected to be offset by retiring earlier bonds.

For 1,146

Against 427

Ferron

CITY COUNCIL, 4-year terms (3 elected)

Donald Troy Winter 299

Shala Hunsaker 228

Christopher R. Quayle-Winn 220

Randy D Fox (inc.)  158

Josephine Robinson disqualified

Inc. Joe Trenery did not seek reelection; inc. Dell Mead was on the ballot for a two-year term

CITY COUNCIL, 2-year term

Dell M. Mead 199

Brad Richman (inc.)  167

Green River

MAYOR (2-year term)

Travis Bacon (inc.) 164

unopposed

CITY COUNCIL, 4-year terms (3 elected)

Kathy Ryan (inc.) 143

Bo Harrison 116

Kent Homer Nelson 108

Anna Evans (inc.) 93

Kimberly K. Andrus (inc.) 74

CITY COUNCIL, 2-year term

Larry G. Packer 110

Penney Riches (inc.)  97

Huntington

MAYOR (2-year term)

Leonard L Norton (inc.) 362

unopposed

CITY COUNCIL (3 elected)

Jerry Livingston (inc.) 249

Lesa Miller (inc.) 249

David L Emery (inc.) 211

Patsy Stoddard 199

Tom Kay 109

Hilary Gordon 105

Orangeville

CITY COUNCIL, 4-year terms (3 elected)

No election held: Only three candidates filed — Brandon Hoffman (inc.), Carol Stilson (inc.) and Kirk McQuivey (inc.)

Inc. Janet Tuttle did not seek reelection

CITY COUNCIL, 2-year term

No election held: Only one candidate filed — Tracey Addley

Inc. Brandon Hoffman filed for a four-year term

GARFIELD COUNTY

Panguitch

CITY COUNCIL (3 elected)

Mark Boshell  365

Trudi Owens (inc.) 352

Mike Sarles (inc.) 293

Chad Garth Veater  180

Harshad P. Desai 21

Inc. Lloyd Brinkerhoff did not seek reelection

Escalante

CITY COUNCIL (3 elected)

Lenza Wilson 300

Marlene Stowe (inc.) 279

Guy Graham (inc.) 239

Bob Hartman  89

Inc. Louise Barnes did not seek reelection

GRAND COUNTY

Moab

CITY COUNCIL (3 elected)

Rani Derasary (inc.) 922

Tawny Knuteson-Boyd (inc.) 913

Kalen Jones (inc.) 900

Kenneth G. Minor 863

M. Bryon Walston 783

Kendall Jenson 752

IRON COUNTY

Cedar City

CITY COUNCIL (3 elected)

Terri W. Hartley (inc.) 152

W. Tyler Melling  144

Craig E. Isom (inc.) 123

Adam Hahn  85

Don Oswald  74

Brittanie Parry  70

Inc. Paul Cozzens did not seek reelection

Enoch

CITY COUNCIL (3 elected) 

No election held: Only three candidates filed — Shawn Stoor (inc.), David Harris (inc.) and West Harris

Inc. Dave Owens did not seek reelection

Parowan

CITY COUNCIL (3 elected)

Matthew Gale 352

Jim Shurtleff (inc.) 274

David M. Burton Sr. 257

Dayla Ulrich 174

Vickie L. Hicks (inc.) 164

Inc. Alan Adams did not seek reelection

JUAB COUNTY

Nephi

CITY COUNCIL (3 elected)

Justin D. Seely (inc.) 501

Larry  O. Ostler (inc.) 500

Nathan H. Memmott (inc.) 495

Sarah Goode  139

Eureka

CITY COUNCIL, 4-year terms (2 elected)

No election held: Only two candidates filed — Darrin R. Carlson and Larry W. Ezell

CITY COUNCIL, 2-year terms (2 elected)

No election held: Only two candidates filed — Allen Hortt Carter Sr. (inc.) and Travis C. Haynes

Levan

TOWN COUNCIL (2 elected) 

No election held: Only two candidates filed — Bruce Rowley (inc.) and Taryn Brooks

Inc. Brett S. Hone withdrew his candidacy

KANE COUNTY

Kane School District

$23 MILLION BOND

To replace Kanab Elementary School. 

For 1,603

Against 663

Kanab

CITY COUNCIL, 4 year terms (3 elected)

Arlon Chamberlain (inc.) 1,112

Celeste Meyeres (inc.) 1,006

Michael R. East (inc.) 876

Bartholomew Battista 614

James Wendell Head 363

CITY COUNCIL, 2-year term

Jeffry Yates (inc.) 1,003

unopposed

MILLARD COUNTY

Delta

CITY COUNCIL (3 elected)

Brett Clyde Bunker (inc.) 288

Sue Peterson  314

Nick Killpack (inc.)  462

Randy L. Riding  143

Robert W. Banks (inc.)  357

MORGAN COUNTY

County government

FORM OF GOVERNMENT

Adopt form of government with five-member county commission? 

For 1,845

Against 567

Morgan

CITY COUNCIL (3 elected)

Tony M. London (inc.) 617

Boyd Carrigan 578

Jeff Wardell (inc.) 575

George S. Hopkin 364

Inc. Mike Kendell did not seek reelection

SEVIER COUNTY

County proposition

RECREATION CENTER

$3.55 million bond to acquire land and construct a new recreation center and related improvements

Against 3,013

For 2,408

SUMMIT COUNTY

South Summit School

SCHOOL DISTRICT BOND

$87 million to build new high school, in west Kamas. Property tax impact: $358 a year on $423,000 home 

For 1,181

Against 1,304

Park City

CITY COUNCIL (3 elected)  

Nann Worel (inc.) 1,452

Becca Gerber (inc.) 1,414

Max Doilney  863

Ed Parigian 701

Deanna Rhodes 651

Daniel Lewis 199

Inc. Lynn Ware Peek did not seek reelection

Coalville

CITY COUNCIL (3 elected)

No election held: Only three candidates filed — Don C. Winters, Tyler J Rowser (inc.) and Philip B Geary

Incumbents Adrianne Anson and Arlin Judd did not seek reelection

Francis

TOWN COUNCIL (2 elected)

No election held: Only two candidates filed — Jeremie Forman (inc.) and Matt Crittenden (inc.)

Henefer

TOWN COUNCIL (2 elected)

No election held: Only two candidates filed — James A Rees and Robin K. Riches (inc.)

Inc. Ryan K. Mosher did not seek reelection

Kamas

CITY COUNCIL (3 elected)  

No election held: After candidates Amy Yost and Nathan “Nate” Miles withdrew, only three candidates remained — John F. Blazzard, Monica Blazzard (inc.) and Kevan Todd (inc.)

Inc. Michael J. Crystal did not seek reelection

North Summit

RECREATION TAX

Shall the North Summit Recreation Special Service District impose a property tax of $29 a year on $275,000 home 

For 672

Against 662

Oakley

CITY COUNCIL, 4-year terms (3 elected)

Dave Neff   383

Joe B. Frazier (inc.) 317

Tom Smart  (inc.) 233

Les F. England  218

Lorrie Hoggan (inc.) 187

CITY COUNCIL, 2-year term

Ronald L. Bowen  376

unopposed

Inc. Craig Rydalch did not seek reelection

Special service districts

SILVER CREEK AREA NO. 3 (UPPER) TRUSTEES

No election held: Two seats open; only two candidates filed — Dinah Clissold and Hally Hanssen

Incumbents Robert (Bob) Olson and Michael Montgomery did not seek reelection

SILVER CREEK AREA NO. 3 (LOWER) TRUSTEES

No election held: Two seats open; only two candidates filed — Scott Cameron Sharp and Vincent Pao-Borjigin (inc.)

Inc. Eileen Galoostian did not seek reelection

SNYDERVILLE BASIN WATER RECLAMATION DISTRICT TRUSTEE (Park City)

No election held: Only one candidates filed — Richard D. Pick (inc.)

SNYDERVILLE BASIN WATER RECLAMATION DISTRICT TRUSTEE (unincorporated area)

No election held: Only one candidates filed — Robert “Bob” Richer (inc.)

SOUTH SUMMIT FIRE

DISTRICT BOARD (2 elected)

Kent Leavitt (Inc.) 1,274

Jackson Coleman 1,154

John R Moon (Inc.) 822

TOOELE COUNTY

Tooele School District

$190 MILLION BOND

Build high school in Tooele Overlake area, junior high in Stansbury Park and elementary in Grantsville; upgrade security at other schools. Net property tax impact of $128 a year on $250,000 home.

Against 5,613

For 3,905

Tooele

CITY COUNCIL (3 elected)

Ed Hansen  2,321

Justin G. Brady  2,190

Dave McCall (inc.) 1,825

Jon Gossett  1,698

Tony F. Graf  1,693

Wayne Anderton 1,404

Inc. Steve Pruden did not seek reelection; inc. Brad Pratt withdrew his candidacy

Grantsville

CITY COUNCIL, 4-year terms (3 elected)

Jeff Hutchins (inc.) 1,254

Jewel Allen (inc.) 1,082

Darrin K. Rowberry 1,074

Derek Dalton 909

Inc. Neil Critchlow did not seek reelection

CITY COUNCIL, 2-year term

Krista Sparks (inc.) 1,506

unopposed

PROPOSITION 8

Rezone 5.05 acres at 300 S. SR-112 from commercial shopping to multiple residential?

Yes 1,118 

No  647

Rush Valley

TOWN COUNCIL (2 elected)

No election held: Only two candidates filed — Pete Albrecht (inc.) and Dana Gardner (inc.)

Stockton

MAYOR (2-year term)

Thomas KJ Karjola (inc.) 111 

write in 71  

TOWN COUNCIL (2 elected)

Joe Johnston 148

Jill McAffee  137

unopposed 

Vernon

TOWN COUNCIL, 4-year terms (2 elected)

Darrell Ekker Holden 57

John Olson 56

unopposed

TOWN COUNCIL, 2-year terms (2 elected)

Robert Scott Livingston 52

Rodney R. Manzione 35

Michael Cheatham 000

Wendover

CITY COUNCIL, 4-year terms (3 elected)

No election held: Only three candidates filed — Ana Aboite, Manuel Carrillo Gomez (inc.) and Dennis B. Sweat (write-in)

Incumbents Dale Higley and Radine Murphy  did not seek reelection

CITY COUNCIL, 2-year terms (2 elected)

No election held: Only two candidates filed — Gordon R. Stewart (inc.) and Darlene Trammell (inc.)

Special service districts

LAKE POINT IMPROVEMENT DISTRICT

No election held: Two seats open; only one candidate filed — Keith B. Fryer (inc.)

Inc. Braden Morris did not seek reelection

NORTH TOOELE FIRE DISTRICT 

No election held: Three seats open; only three candidates filed — Kenneth Aldridge (inc.), Scott Vernon Bissegger (inc.) and Rick Pollock (inc.)

STANSBURY PARK

IMPROVEMENT DISTRICT

No election held: Only one candidate filed — Jacob Clegg (inc.)

STANSBURY SERVICE AGENCY GREENBELT BOARD

Michael T. Griffith 1,191

Stephen Nelson 519

Inc. Neil Smart did not seek reelection

STANSBURY SERVICE AGENCY RECREATION BOARD

Randall Hinton 1,063

Jacob C Zollinger    645

Inc. Glenn Oscarson did not seek reelection

UINTAH COUNTY

Vernal

CITY COUNCIL (3 elected)

No election held: Only three candidates filed — Dave Everett (inc.), Travis R. Allan (inc.) and Nicholas Porter

Inc. Samantha Scott did not seek reelection

Ballard

TOWN COUNCIL (2 elected)

No election held: Only two candidates filed — Mark Reidhead (inc.) and Nicholas Ben Allred (inc.)

Naples

CITY COUNCIL (3 elected)

No election held: Only three candidates filed — Dan E. Olsen (inc.), Kenneth Reynolds (inc.) and Gordon Kitchen

WASATCH COUNTY

Wasatch School District

$150 MILLION BOND

Build second high school, between Heber City and Midway, and replace Midway Elementary. Net property tax impact of $214 a year on $562,000 home.

Against 5,223 

For 3,921 

Heber City

CITY COUNCIL (3 elected) 

Rachel Kahler 2,125 

Mike Johnston 1,775

Ryan P.C. Stack 1,732

Perry Rose 1,219

Jeffery M Bradshaw (inc.) 1,019

Ronald R Crittenden (inc.)  991

Inc. Jeffrey W. Smith did not seek reelection

Charleston

TOWN COUNCIL (2 elected) 

Darrel Nish (inc.) 110

Jim Brown 89

Brent Broadhead (inc.)  70

Collin Greenfield  63

Daniel

TOWN COUNCIL (2 elected)

Eric Bunker (inc.) and Merry Duggin unopposed

Hideout

TOWN COUNCIL (3 elected)

No election held: Only three candidates filed — Jerry Dwinell, Vytas Rupinskas and Kurt Shadle (inc.)

Incumbents Dean Heavrin and Tjim Wahl did not seek reelection

Independence

TOWN COUNCIL (3 elected)

Tracy Sabey (inc.), Bonnie Wilson (inc.) and Gary Ryan (inc.) unopposed

Interlaken

MAYOR (2-year term)

No election held: Only one candidates filed — Greg Harrigan (inc.)

TOWN COUNCIL (2 elected)

No election held: Only two candidates filed — Chuck O’Nan (inc.) and Justin Hibbard (inc.)

 Midway

CITY COUNCIL (3 elected) 

Kevin Payne  1,343 

Lisa Kohler Orme (inc.)  1,239

Steve Dougherty 1,145 

Bob Probst (inc.) 920

Inc. Ken Van Wagoner did not seek reelection

MIDWAY SANITATION DIST. 

No election held: Two board seats open; only two candidates filed — Clair Provost (inc.) and Don Huggard (inc.)

Wallsburg

MAYOR (2-year term)

Celeni Richins (inc.) unopposed

TOWN COUNCIL (2 elected)

Clint Allen (inc.) and Justin Carlie unopposed

WASHINGTON COUNTY

St. George

CITY COUNCIL (3 elected)

Jimmie B. Hughes (inc.) 7,103

Gregg McArthur  7,068

Dannielle Larkin  6,174

Ed Baca (inc.) 5,868

Greg Aldred  5,348

Bette O. Arial  (inc.) 5,024

Enterprise

CITY COUNCIL (3 elected)

K. Jed Gardner 248

Roy Adams 245

Jared J. Bollinger (inc.) 180

Curtis Rupp 170

Yvonne Colby 111

Kimmy Williams 19

Incumbents Darcy Holt and Jared Holt did not seek reelection

Hildale

CITY COUNCIL (3 elected)

Lawrence Barlow (inc.) 91

JVar Dutson (inc.) 78

Stacy Seay (inc.) 63

Elissa Wall 33

Hurricane

RECREATION CENTER BOND

$25 million to construct a new community recreation center and related improvements. Property tax impact: $153 a year on $280,000 home

Against 3,277

For 1,031

CITY COUNCIL (3 elected)

Nanette Dutton Billings  2,174

Joseph Prete  2,101

David (Dave) Sanders  1,941

Kevin D. Thomas (inc.) 1,859

Spencer Lundell  1,393

Brent Elson Moser 1,351

Incumbents Pam Humphries and Cheryl Reeve did not seek reelection

Ivins

CITY COUNCIL (3 elected)

Sue Gordhammer  1,205

Dennis Mehr (inc.) 1,129

Jenny Johnson (inc.) 1,002

Derek A. Larsen  696

Valerie Cazier  619

David Robinson  511

Inc. Ron Densley did not seek reelection

La Verkin

CITY COUNCIL (3 elected)

Micah T. Gubler (inc.) 461

Kelly B. Wilson (inc.) 419

Charles Edward Hardy 305

Brian Stewart 226

John Valenti 198

Jason Tallakson 61

Inc. Randy Reeve did not seek reelection

Santa Clara

CITY COUNCIL (3 elected)

Dennis (Denny) Drake 817

Jarett Waite (inc.) 747

Leina Mathis  706

Gary S. Allred 509

Ryan Graff Anderson 464

Logan Blake  433

Inc. Mary Jo (Tode) Hafen did not seek reelection; inc. Herbert K. Basso withdrew his candidacy.

CITY COUNCIL, 2-year term

Gary Chaves  000

Wendi Merritt 000

Inc. Alex Chamberlain did not seek reelection

Washington

CITY COUNCIL (3 elected)

Kress Staheli 2,577

Kurt D. Ivie 2,520

Craig Coats 2,357

Troy G. Belliston (inc.) 2,124

Marcia Whitney 1,431

Ben Leamon Martinsen 1,353

Incumbents Kolene Granger and Jeff Turek did not seek reelection

WEBER COUNTY

County government

FORM OF GOVERNMENT

Appoint study committee to consider change in form of government? 

No 24,067

Yes 12,977 

Ogden

MAYOR

Mike Caldwell (inc.)  5,668 

Angel Castillo 4,050

Related
A year after Utah National Guard Maj. Brent Taylor’s death, North Ogden elects new mayor

CITY COUNCIL AT LARGE ‘C’

Luis Lopez (inc.)  7,474

unopposed

CITY COUNCIL DISTRICT 2

Richard Hyer (inc.) 1,657 

unopposed

CITY COUNCIL DISTRICT 4

Ben Nadolski (inc.) 3,058 

unopposed

Farr West

CITY COUNCIL (3 elected)

Ken Phippen (inc.) 837

David Chugg  800

Joshua Blazzard (inc.) 753

David C. Jay (inc.) 743

Harrisville

CITY COUNCIL, 4-year terms (3 elected)

Grover Wilhelmsen (inc.) 569

Richard Hendrix 478

Blair Christensen 432

Brenda Nelson 401

Austin T. Moffitt 295

Russell Wahlen 273

Incumbents Ruth Pearce and Gary Robinson did not seek reelection

CITY COUNCIL, 2-year term

Stephen Weiss (inc.) 540

Jenny M. Kite 346

Hooper 

MAYOR

Dale R. Fowers  1,188

Lori L. Brinkerhoff 557

Inc. Korry Green did not seek reelection

CITY COUNCIL (2 elected)

Cindy Cox 1,176

Ryan R Hill (inc.)  988

Travis South Argyle 572

Chris Morris 251

Inc. Kyle Cooke did not seek reelection

Huntsville 

TOWN COUNCIL (2 elected)

Blake W. Bingham 127

Richard L. Sorensen 98

Jason Kyle 95

William H. Wangsgard (inc.)  85

Inc. Bill White did not seek reelection

Marriott-Slaterville

CITY COUNCIL AT LARGE

Dee Christoffersen (inc.)  282

Stacy Palen 129

CITY COUNCIL EAST DISTRICT

Dennis E. Illum (inc.) 168

unopposed

CITY COUNCIL WEST DISTRICT

Rob Smout  (inc.) 180

unopposed

North Ogden

MAYOR (2-year term)

S. Neal Berube 2,752 

Lynn H. Satterthwaite  2,069 

Inc. Brent Chugg did not seek reelection

CITY COUNCIL 

(4-year terms, 3 elected)

Ryan M. Barker (inc.) 2,672 

Charlotte Ekstrom 2,430 

Phillip D. Swanson (inc.) 2,293

Randy Winn 2,272

Julie Anderson 2,157

Ronald B. Flamm 1,395

Inc. Carl Turner did not seek reelection

CITY COUNCIL (2-year term)

Cheryl Stoker (inc.) 2,593

Wade Carl Bigler 2,164 

Plain City

CITY COUNCIL (3 elected)

No election held: Only three candidates filed — Melvin (Buddy) Sadler (inc.), Todd R. Skeen and Rachael Beal (write-in)

Incumbents Brad Searle and Todd Davis did not seek reelection

Pleasant View

CITY COUNCIL 

(4-year terms, 3 elected)

Ann Arrington 1,467 

Sara Urry (inc.) 1,056 

David Marriott 999

Boyd N. Hansen (inc.) 918

David K. Wade 735

Inc. Jerry Burns did not seek reelection

CITY COUNCIL (2-year term)

Kevin Bailey 1,016

Gary Lindley 856 

Inc. Ken Francis lost in the primary election for a four-year term

Riverdale

CITY COUNCIL (3 elected)

Braden D. Mitchell (inc.) 983

Steve Hilton 927

Alan Arnold (inc.) 914

Jessica Fiveash 597

Inc. Cody Hansen did not seek reelection

Roy

CITY COUNCIL (3 elected)

Ann Jackson 2,768

Diane Wilson 2,685

Joe K. Paul (inc.) 2,609

Trina Favero 1,870  

Dave Tafoya (inc.) 1,556

Braeden Stander 1,384 

Inc. Karlene Yeoman did not seek reelection

South Ogden

CITY COUNCIL (3 elected)

Sallee Orr (inc.) 1,737

Brent J. Strate (inc.)  1,453 

Adam S. Hensley (inc.) 1,146

Jeanette C. Smyth 969

Jorge Barragan 799 

Jeremy D. Howe 741

Uintah

MAYOR (2-year term)

Gordon S. Cutler (inc.)  281

unopposed

CITY COUNCIL 

(4-year terms, 2 elected)

Dave Boothe (inc.) 210

Jerry Smith (inc.) 170

Cory L. Bruestle 108

CITY COUNCIL (2-year term)

Michelle H. Roberts (inc.) 165

Scott F. Kendell 149

Washington Terrace

CITY COUNCIL (3 elected)

Scott L. Barker (inc.) 873

Blair Brown (inc.) 702

F. Carey Seal 678

Brett DeGroot 580

Scott J. Monsen (inc.) 566

West Haven

CITY COUNCIL (3 elected)

Carrie Call 1,143

Nina Morse 1,111

Kim Dixon 1,067

View Comments

Lacy Richards (inc.) 734

Stephanie Carlson (inc.) 616

Rob Higginson 0,000

Inc. Dawnell Musselman did not seek reelection

Join the Conversation
Looking for comments?
Find comments in their new home! Click the buttons at the top or within the article to view them — or use the button below for quick access.