clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Sports on the air: Here’s what games are on TV and radio for the week of Aug. 1-7

Adobe Stock image

Friday, Aug. 6, 2021

TELEVISION

FOOTBALL

  • CFL: Lions at Roughriders, ESPNEWS, 7 p.m.

GOLF

  • Barracuda Championship, GOLF, 8 a.m.
  • WGC-St. Jude Invitational, GOLF, 10 a.m.

MLB

  • White Sox at Cubs, MLBN, noon
  • Mets at Phillies, ESPN, 5 p.m.
  • Marlins at Rockies, AT&T SportsNet, 6:30 p.m.
  • Teams TBA, MLBN, 8 p.m.

NBA

  • Spurs vs. Grizzlies, ESPNU, 5 p.m.
  • Jazz Blue vs. Jazz White, ESPNU/KJZZ, 7 p.m.

RODEO

  • Dodge City Roundup, Cowboy, 6:30 p.m.
  • Lea County Fair Rodeo, Cowboy, 9:30 p.m.

RADIO

MINORS

  • Bees at Aviators, AM-1280, 8 p.m.

NBA

  • Jazz Blue vs. Jazz White, FM-97.5, 7 p.m.

FULL OLYMPIC TV SCHEDULE

CNBC

  • Men’s water polo: Semifinal, 12:30 a.m.
  • Men’s beach volleyball: Bronze-medal match, 7 p.m.
  • Women’s modern pentathlon, 8 p.m.
  • Men’s beach volleyball final, 8:30 p.m.
  • Baseball: Bronze-medal game, 9:30 p.m.

GOLF

  • Women’s fourth round, 4:30 p.m.

NBC

  • Canoe/Kayak; Equestrian; Artistic swimming; Rhythmic gymnastics; Women’s volleyball; Women’s climbing, 10 a.m.
  • Track: Men’s 4x100 final/Women’s 4x100 final; Men’s diving; Men’s basketball final: U.S. vs. France, 6 p.m.

NBCSN

  • Track: Women’s 20K walk, 1:30 a.m.
  • Men’s soccer: Bronze-medal match, 5 a.m.

OLYMPIC

  • Wrestling, 3:15 a.m.

USA

  • Men’s diving: 10m platform, midnight, 7 p.m.
  • Women’s handball: Semifinal, 2:30 a.m.
  • Cycling, 3:30 a.m.
  • Women’s field hockey final, 4 a.m.
  • Artistic swimming, 5:30 a.m.
  • Women’s volleyball: Semifinal, 6 a.m.
  • Women’s basketball: Semifinal, 8 a.m.
  • Wrestling; Boxing; Karate, 12:45 p.m.
  • Track: Women’s marathon, 4 p.m.
  • Rhythmic gymnastics, 8:45 p.m.
  • Canoe/Kayak, 9:45 p.m.
  • Men’s volleyball: Bronze-medal match, 10:30 p.m.

Saturday, Aug. 7, 2021

TELEVISION

BASEBALL

  • GEICO City Series, ESPNU, 9 a.m., noon
  • Mariners at Yankees, MLBN, 11 a.m.
  • Mets at Phillies, FS1, 2 p.m.
  • Marlins at Rockies, AT&T SportsNet, 6 p.m.
  • Diamondbacks at Padres, FS1, 6:30 p.m.

EXTREME SPORTS

  • Crowley vs. Maestre, Fox, 6 p.m.
  • UFC 265 prelims, ESPN2, 6 p.m.

FOOTBALL

  • Class of 2020 Hall of Fame Enshrinement Ceremony, ESPN/NFLN, 4:30 p.m.
  • CFL: Redblacks at Elks, ESPN2, 8 p.m.

GOLF

  • WGC-St. Jude Invitational, GOLF, 10 a.m. (CBS, noon)
  • U.S. Women’s Amateur, GOLF, noon
  • Barracuda Championship, GOLF, 4 p.m.
  • Utah Championship, GOLF, 7 p.m. (delay)

HORSE RACING

  • Hambletonian Stakes, CBSSN, 3:30 p.m.

MOTOR SPORTS

  • United Rentals 176, FS1, 10:30 a.m.

RODEO

  • Dodge City Roundup, Cowboy, 6:30 p.m.
  • Lea County Fair Rodeo, Cowboy, 9:30 p.m.

SOCCER

  • Aston Villa vs. Sevilla, ESPN2, 8 a.m.
  • Real Salt Lake at Timbers, KMYU, 8:30 p.m.

RADIO

MINORS

  • Bees at Aviators, AM-1280, 8 p.m.

SOCCER

  • Real Salt Lake at Timbers, AM-700/AM-1600, 8:30 p.m.

FULL OLYMPIC TV SCHEDULE

CNBC

  • Women’s basketball: Bronze-medal game, 1 a.m.
  • Women’s handball: Bronze-medal match, 8 p.m.
  • Cycling, 10:30 p.m.
  • Boxing, 11 p.m.

NBC

  • Men’s volleyball final; Men’s handball final; Equestrian; Artistic swimming, 6 a.m.
  • Track: Women’s high jump final/Women’s 10,000 final/Men’s javelin final; Women’s basketball final: U.S. vs. Japan, 6 p.m.
  • Women’s volleyball final, 11:30 p.m.

NBCSN

  • Men’s handball: Bronze-medal match, 3 a.m. (delay)
  • Men’s soccer final, 5:30 a.m.
  • Men’s modern pentathlon, 11:30 a.m. (delay)

OLYMPIC

  • Wrestling, 3:45 a.m.

USA

  • Men’s diving: 10m platform final, 12:30 a.m.
  • Women’s water polo final, 1:30 a.m.
  • Rhythmic gymnastics, 3 a.m., 8 p.m.
  • Baseball final, 7:30 a.m.
  • Karate; Boxing; Wrestling, 1:45 p.m.
  • Track: Men’s marathon, 4 p.m.
  • Women’s volleyball: Bronze-medal match, 6:30 p.m.
  • Cycling, 9:30 p.m.
  • Women’s volleyball final, 10:30 p.m.