clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school girls tennis: 4A region recaps heading into this week’s state tournament

Green Canyon’s girls tennis team won the Region 11 championship heading into this week’s 4A state tournament.
Provided by Green Canyon

The 4A girls tennis state championships will be held this Friday and Saturday at Salt Lake City’s Liberty Park. The first two rounds will take place on Friday, with the championship matches set for Saturday at 9 a.m.

Crimson Cliffs is the defending state championship, but will face stiff competition from region rival Desert Hills and Region 11 champion Green Canyon. Crimson Cliffs won the regular season Region 10 title, but Desert Hills won the Region 10 tournament.

Here’s a look at the state tournament qualifiers from Region 10 and 11.

UHSAA 4A state tournament bracket


Region 10

First singles

  1. Kylie Kezos, Dixie, Jr.
  2. Malika Maxwell, Desert Hills, Sr.
  3. Averee Beck, Crimson Cliffs, Sr.
  4. Ava Blake, Pine View, Sr.

Second singles

  1. Cami Stanger, Crimson Cliffs, Jr.
  2. Kasia Wittwer, Desert Hills Sr.
  3. Isis Freiberg, Hurricane, Sr.
  4. Anna Steele, Snow Canyon, Jr.

Third singles

  1. Brianna Hartman, Desert Hills, So.
  2. Mandy Beckstrand, Crimson Cliffs, So.
  3. McKenna Chandler, Snow Canyon, Sr.
  4. Meg Fraser, Dixie, So.

First doubles

  1. Gabby Hafen, Sr./London Wunderli, Jr., Crimson Cliffs
  2. Brooklyn Price, Jr./Megan Lewis, Fr., Desert Hills
  3. Taya Torres, Jr./Josie Humes, Jr., Cedar City
  4. Camille Van Gills, Jr./Claire Renouf., Jr., Snow Canyon

Second doubles

  1. Taylee Anderson, So./Tessa Fielding, Fr., Desert Hills
  2. Whitney Matheson, So./Bailey Speakman, Jr., Crimson Cliffs
  3. Katelyn Jennings, So./Izabella Fawson, Sr., Dixie
  4. Grace Slater, Sr./Gracie Salley, Jr., Pine View

Region 11

First singles

  1. Bailey Huebner, Green Canyon, Fr.
  2. Erika Olsen, Bear River, Sr.
  3. Angela Zhan, Logan, Fr.
  4. Ellie Carlston, Ridgeline, Jr.

Second singles

  1. Halle Kendrick, Green Canyon, Sr.
  2. Kennedy Jenkins, Logan, Sr.
  3. Emma Hansen, Ridgeline, Sr.
  4. Katiejo Litchford, Bear River, Jr.

Third singles

  1. Emma Murri, Green Canyon, So.
  2. Kaitlyn Horsburgh, Ridgeline, Sr.
  3. Libby Parker, Logan, Sr.
  4. Romy Neiderhauser, Sky View, Jr.

First doubles

  1. Alice Wilkinson, Sr./Olivia Phillips, Jr., Green Canyon
  2. Allie Payne, Sr./Kennadee Wallace, Sr., Sky View
  3. Kate Hardy, Sr./Emma Child, Sr., Mountain Crest
  4. Alicia Smith, Sr./Luz Perez, Fr., Ridgeline

Second doubles

  1. Maren McKenna, Jr./Ava Checketts, Sr., Green Canyon
  2. Katelyn Simon, So./Kiersten Daines, Jr., Ridgeline
  3. Rachel Epling, So./Madison Mickelson, So., Bear River
  4. Staeli Ellis, Sr./Lizzy Spach, So., Logan