clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school football: 6A/5A/4A/3A/2A state tournament scores and schedules

Maple Mountain’s Thomas Weight gets tackled during the second round of the 5A football playoffs against Springville at Maple Mountain High School in Spanish Fork on Friday, Oct. 30, 2020. Maple Mountain won 27-21.
Maple Mountain’s Thomas Weight gets tackled during the second round of the 5A football playoffs against Springville at Maple Mountain High School in Spanish Fork on Friday, Oct. 30, 2020. Maple Mountain won 27-21.
Kristin Murphy, Deseret News

Here’s a look at the state tournament pairings for 6A, 5A, 4A, 3A and 2A football after the UHSAA unveiled its final RPI rankings.


6A State Tournament

(UHSAA bracket)

First round

Westlake 35, Hunter 23

Bingham 33, Granger 6

East 69, Clearfield 20

Riverton 31, Layton 14

West 49, Jordan 14

Herriman 29, West Jordan 15

Davis 48, Syracuse 17

Second round

Corner Canyon 59, Westlake 3

Bingham 24, Pleasant Grove 21

American Fork 52, Copper Hills 0

East def. Kearns by forfeit

Lone Peak 53, Riverton 7

West 44, Roy 38

Skyridge 36, Herriman 5

Davis 21, Weber 20

Quarterfinals

Corner Canyon 57, Bingham 22

East 35, American Fork 18

Lone Peak 49, West 0

Skyridge 42, Davis 10

Thursday’s semifinals

At Cedar Valley High School

No. 12 East vs. No. 1 Corner Canyon, 2 p.m.

No. 3 Skyridge vs. No. 2 Lone Peak, 7 p.m.


5A State Tournament

(UHSAA bracket)

First round

Spanish Fork 33, Highland 28

Box Elder 22, Woods Cross 8

Lehi 52, Viewmont 14

Provo 34, Mountain Ridge 14

Bountiful 62, Hillcrest 7

Alta 42, Farmington 23

Springville 36, Murray 0

Second round

Brighton 49, Spanish Fork 20

Timpview 35, Olympus 13

Salem Hills 44, Box Elder 13

Wasatch 26, Lehi 19

Oren 65, Provo 35

Skyline 38, Bountiful 28

Alta 29, Bonneville 9

Maple Mountain 27, Springville 21

Quarterfinals

Timpview 35, Brighton 24

Orem 49, Skyline 28

Maple Mountain 40, Alta 30

Salem Hills 38, Wasatch 35

Friday’s semifinals

At Cedar Valley High School

No. 9 Timpview vs. No. 4 Salem Hills, 2 p.m.

No. 6 Maple Mountain vs. No. 2 Orem, 7 p.m.


4A State Tournament

(UHSAA bracket)

First round

Desert Hills 44, Mountain Crest 14

Cedar Valley 28, Tooele 21

Crimson Cliffs 45, Canyon View 3

Logan 43, Hurricane 22

Ogden 35, Ben Lomond 17

Friday’s second round

Sky View 42, Desert Hills 12

Cedar 28, Dixie 0

Ridgeline 64, Cedar Valley 13

Park City 52, Ogden 12

Pine View 42, Crimson Cliffs 10

Bear River 32, Green Canyon 28

Snow Canyon 35, Logan 16

Stansbury 63, Mountain View 49

Quarterfinals

Sky View 35, Cedar City 7

Ridgeline 42, Park City 35

Pine View 49, Bear River 7

Snow Canyon 20, Stansbury 19

Friday’s semifinals

No. 4 Ridgeline at No. 1 Sky View, 3 p.m.

No. 3 Snow Canyon at No. 2 Pine View, 5 p.m.


3A State Tournament

(UHSAA bracket)

First round

San Juan 41, Manti 27

Richfield 17, Union 14

Delta 14, North Sanpete 13

Morgan 58, South Sevier 0

Juan Diego 42, South Summit 16

Summit Academy 29, ALA 9

Grantsville 47, Emery 14

Friday’s quarterfinals

Juab 20, San Juan 7

Delta 34, Richfield 28

Morgan 28, Juan Diego 7

Grantsville 21, Summit Academy 17

Semifinals

At Southern Utah

Juab 20 Delta 12

Morgan 28, Grantsville 0

Saturday’s championship

At Dixie State

No. 2 Morgan vs. No. 1 Juab, 5:30 p.m.


2A State Tournament

(UHSAA bracket)

First round

Millard 20, North Sevier 0

North Summit 24, Rich 13

Parowan 24, Gunnison Valley 7

Milford 59, Monticello 6

Quarterfinals

Beaver 43, Millard 7

Duchesne 30, Parowan 7

Milford 34, Kanab 7

Enterprise 24, North Summit 8

Semifinals

At Southern Utah

Beaver 40, Enterprise 13

Duchesne 26, Milford 6

Saturday’s championship

At Dixie State

No. 2 Duchesne vs. No. 1 Beaver, 12:30 p.m.