Facebook Twitter

High school swimming: 5A state meet results from Friday’s preliminaries — Olympus’ Alexander Turney breaks 100 breaststroke state record

SHARE High school swimming: 5A state meet results from Friday’s preliminaries — Olympus’ Alexander Turney breaks 100 breaststroke state record
merlin_1508867.jpg

5A boys and girls compete in the state swim finals at BYU in Provo on Saturday, Feb. 15, 2020.

Scott G Winterton, Deseret News

The preliminary round of the 5A state swim meet was held Friday morning and afternoon at the Wasatch Aquatics Center in Heber City. There were two different sessions for the boys and girls.

Timpview’s girls and Olympus’ boys are the defending 5A state champs.

The most impressive performance of the meet came in the 100 breaststroke as Olympus senior Alexander Turney set a new overall state record with an incredibly fast time of 55.86.

Olympus teammate Jack Saber posted the second-fastest qualifying time at 56.20, which also was fast enough to break the previous state record of 56.34 set by Bingham’s Tanner Nelson at the Region 3 meet a couple weeks ago.

With all three swimmers racing again this weekend, it’s a record that could fall again before the 2021 season comes to a close.

Here’s a list of the top eight qualifiers for Saturday’s finals in each event.


5A girls state swim meet

Friday’s preliminary results

Top 8 qualifiers

200 medley relay

1. Olympus, 1:48.96

2. Timpview, 1:49.25

3. Skyline, 1:52.20

4. Park City, 1:52.38

5. Mountain Ridge, 1:53.53

6. Viewmont, 1:53.86

7. Springville, 1:54.30

8. Maple Mountain, 1:54.73

200 freestyle

1. Lily Mayer, East, 1:54.81

2. Hanna Asaivarevic, Brighton, 1:57.75

3. Kaiya Lawson, Olympus, 1:58.84

4. Savannah Eatough, Provo, 2:00.11

5. Madelyn Maccabee, Springville, 2:00.98

6. Meg Harris, Wasatch, 2:01.19

7. Lauren Snyder, Wasatch, 2:01.24

8. Audrey Bradley, Brighton, 2:01.89

200 individual medley

1. Colleen MacWilliams, Olympus, 2:08.80

2. Audrey Weller, Maple Mountain, 2:12.86

3. Ellie Boyer, Springville, 2:13.24

4. Adessa Talbot, Cottonwood, 2:15.74

5. Annie Reichner, Timpview, 2:16.09

6. Lauren Greenwell, Park City, 2:17.00

7. Ainsley Warren, Brighton, 2:17.30

8. Emily Harvey, Skyline, 2:18.50

50 freestyle

1. Ally Boynton, Woods cross, 23.98

2. Gracie Crandall, Timpview, 24.55

3. Sara Wall, Park City, 24.59

4. Anna Wekluk, Mountain Ridge, 24.61

5. Rachel Dalton, Skyline, 24.78

6. Trevi Ogilvie, Wasatch, 24.83

7. Katelyn Teng, Timpview, 25.21

8. Taya Riser, Timpanogos, 25.34

100 butterfly

1. Elliott Howe, Bountiful, 58.05

2. Sara Wall, Park City, 58.82

3. Anna Wekluk, Mountain Ridge, 59.00

4. Ellie Boyer, Springville, 59.14

5. Emily Harvey, Skyline, 1:00.39

6. Adessa Talbot, Cottonwood, 1:00.56

7. Madeleine Moran, Olympus, 1:00.66

8. Taylar Hooton, Olympus, 1:00.96

100 freestyle

1. Helena Djunic, Park City, 52.75

2. Gracie Crandall, Timpview, 53.67

3. Hanna Sasivarevic, Brighton, 53.86

4. Annie Robinson, Timpview, 54.29

5. Taya Riser, Timpanogos, 55.10

6. Savannah Eatough, Provo, 55.11

7. Rachel Dalton, Skyline, 55.32

8. Lauren Gassman, Alta, 55.33

500 freestyle

1. Colleen MacWilliams, Olympus, 5:07.99

2. Lily Mayer, East, 5:14.10

3. Kaiya Lawson, Olympus, 5:22.46

4. Lauren Snyder, Wasatch, 5:27.20

5. Grace Humbert, Highland, 5:27.24

6. Ashlyn Hicken, Wasatch, 5:28.58

7. Beca Bringard, Skyline, 5:30.94

8. Lily McClellan, Box Elder, 5:32.81

200 freestyle relay

1. Mountain Ridge, 1:41.99

2. Olympus, 1:43.01

3. Wasatch, 1:43.08

4. Skyline, 1:44.72

5. Spanish Fork, 1:45.35

6. Box Elder, 1:45.51

7. Park City, 1:46.19

8. Woods Cross, 1:46.59

100 backstroke

1. Ally Boynton, Woods Cross, 56.27

2. Elliott Howe, Bountiful, 57.01

3. Helena Djunic, Park City, 57.78

4. Taylar Hooton, Olympus, 58.04

5. Annie Reichner, Timpview, 59.83

6. Daria Wozniak, Olympus, 1:01.95

7. Natty Alonso, Cottonwood, 1:02.09

8. Janelle Mammen, Springville, 1:02.73

100 breaststroke

1. Madeleine Moran, Olympus, 1:05.45

2. Lucy Johnson, Skyline, 1:06.63

3. Audrey Weller, Maple Mountain, 1:06.88

4. Elle Decker, Viewmont, 1:07.59

5. Sadie Duke, Bountiful, 1:08.18

6. Lauren Greenwell, Park City, 1:09.42

7. Angie Fregoso, Skyline, 1:09.85

8. Annie Robinson, Timpview, 1:10.32

400 freestyle relay

1. Olympus, 3:37.82

2. Timpview, 3:40.05

3. Park City, 3:44.53

4. Brighton, 3:44.64

5. Maple Mountain, 3:46.68

6. Wasatch, 3:49.74

7. East, 3:50.00

8. Springville, 3:50.08


5A boys state swim meet

Friday’s preliminary results

Top 8 qualifiers

200 medley relay

1. Olympus, 1:35.90

2. Cottonwood, 1:38.41

3. Mountain View, 1:38.73

4. Wasatch, 1:39.18

5. Brighton, 1:41.39

6. Spanish Fork, 1:41.94

7. Skyline, 1:42.14

8. Timpview, 1:42.21

200 freestyle

1. Daniel Detjen, Brighton, 1:42.20

2. Trevan Staker, Provo, 1:43.57

3. Hunter Patterson, Wasatch, 1:46.57

4. Alijah Whitney, Timpview, 1:46.86

5. Tallin Kunz, Provo, 1:46.89

6. Isaac Vaughan, Springville, 1:47.42

7. Ethan Astle, Olympus, 1:47.60

8. Logan Browne, Highland, 1:48.14

200 individual medley

1. Evan VanBrocklin, Olympus, 1:54.62

2. Charlie Simmons, Brighton, 1:56.28

3. Kaleb Feland, Spanish Fork, 1:56.92

4. Andrew Lemon, Timpview, 1:57.09

5. Lukas Keele, Skyline, 1:59.44

6. Tanner Harmon, Mountain View, 2:00.11

7. Ian Conner, Olympus, 2:01.07

8. Aidan Salisbury, Cottonwood, 2:01.58

50 freestyle

1. Jack Saber, Olympus, 21.53

2. Jayden Hicken, Wasatch, 21.62

3. Clark Warren, Springville, 22.00

4. Noah Williams, Skyline, 22.31

5. Austin Mertz, Springville, 22.35

6. Sebi McFarland, Timpview, 22.46

7. Trey Jackson, Mountain Ridge, 22.65

8. Jackson Bryson, Park City, 22.65

100 butterfly

1. Evan VanBrocklin, Olympus, 49.23

2. Alexander Turney, Olympus, 51.80

3. Bridger Sink, Olympus, 53.13

4. Dasch Springmeyer, Skyline, 53.14

5. Tanner Harmon, 53.34

6. Andrew Lemon, Timpview, 53.75

7. Jackson Bryson, Park City, 53.82

8. Lukas Keele, Skyline, 53.86

100 freestyle

1. Jacob Ricci, Cottonwood, 47.23

2. Ethan Astle, Olympus, 48.24

3. Sebi McFarland, Timpview, 48.88

4. Austin Mertz, Springville, 49.20

5. Bridger Nielson, Brighton, 49.29

6. Xander Nelson, Brighton, 49.38

7. Jake Diaz, Skyline, 49.64

8. Isaac Wells, Orem, 50.12

500 freestyle

1. Daniel Detjen, Brighton, 4:45.80

2. Alijah Whitney, Timpview, 4:51.09

3. Ian Conner, Olympus, 4:51.94

4. Hunter Patterson, Wasatch, 4:52.02

5. Matt Quackenbush, Olympus, 4:52.22

6. Ryan Wood, Bountiful, 4:56.10

7. Alex Stewart, Skyline, 4:56.53

8. Alex Schwartz, Park City, 4:57.37

200 freestyle relay

1. Olympus, 1:27.60

2. Wasatch, 1:29.18

3. Springville, 1:29.87

4. Brighton, 1:30.13

5. Skyline, 1:30.89

6. Woods Cross, 1:31.09

7. Provo, 1:31.97

8. Alta, 1:32.03

100 backstroke

1. Jacob Ricci, Cottonwood, 51.63

2. Gauge Tobiasson, Mountain View, 52.97

3. Bryce Broadhead, Lehi, 53.09

4. Isaac Wells, Orem, 53.49

5. Kalbe Feland, Spanish Fork, 54.41

6. Sean Honey, Timpview, 54.91

7. Gavin Holmberg, Murray, 55.06

8. Bridger Smith, Lehi, 55.31

100 breaststroke

1. Alexander Turney, Olympus, 55.86

2. Jack Saber, Olympus, 56.20

3. Jayden Hicken, Wasatch, 56.63

4. Bridger Sink, Olympus, 57.57

5. Aidan Salisbury, Cottonwood, 59.32

6. Tallin Kunz, Provo, 59.67

7. Charlie Simmons, Brighton, 59.73

8. Bennett Murakami, Highland, 1:01.58

400 freestyle relay

1. Brighton, 3:14.20

2. Olympus, 3:16.95

3. Timpview, 3:21.94

4. Springville, 3:22.86

5. Skyline, 3:24.53

6. Mountain View, 3:25.47

7. Cottonwood, 3:26.87

8. Box Elder, 3:27.99