Facebook Twitter

High school boys basketball: 2021 senior all-star games set for Friday

SHARE High school boys basketball: 2021 senior all-star games set for Friday
merlin_2857148.jpg

Davis and Westlake compete during the 6A boys basketball state championship game at Salt Lake Community College in Taylorsville on Saturday, March 6, 2021. Davis won 60-55.

Jeffrey D. Allred, Deseret News

The Utah High School Basketball Coaches Association senior all-star games will be held at Olympus High School this Friday with the same format that was used in recent years.

The tripleheader tips at 4 p.m. with the 1A vs. 2A all-star game. At 6 p.m. the 4A all-stars face the 3A all-stars, followed by the 6A vs. 5A game at 8 p.m.

Cost is $5 per person, and family and friends are encouraged to attend. Masks are required.

Here are the rosters for the teams scheduled to participate:


Class 6A

Coach — Chad Sims, Davis

Chance Trujillo, Davis

Trace Ross, Corner Canyon

Carter Welling, Corner Canyon

Isaac Vaha, Pleasant Grove

Ethan Potter, Layton

Connor Saunders, Syracuse

Cameron Brimhall, Lone Peak

Duncan Reid, Skyridge

Noah McCord, Westlake

Kaleb Furey, Westlake

Class 5A

Coach — Quincy Lewis, Lehi

Isaac Castagnetto, Provo

Tyson Hawkins, Lehi

Noa Gonsalves, Lehi

Robert Whaley, Bountiful

Ben Krystokowiak, Olympus

Sam Mitchell, Payson

Coleman Fork, Timpview

Jackson Holcombe, Timpanogos

Josh Peterson, Brighton

Jaden Brownell, Alta

Class 4A

Coach — Mike Esplin, Cedar City

Justin Rogers, Tooele

Trei Rockhill, Crimson Cliffs

Jadin Penigar, Logan

Gaige Savage, Cedar

Evan Hall, Sky View

Blake Munson, Snow Canyon

Talon Valdes, Juan Diego

Jackson Schuman, Sky View

Chase Hall, Ridgeline

Carson Forsey, Dixie

Class 3A

Coach — Kamron Wright, Juab

Davin Ekins, Grantsville

Tuhker Mulford, Grantsville

Ty Allred, Juab

Brendon Allred, Juab

Grady Thompson, Manti

Tanner Justesen, Manti

Sam Hansen, Morgan

Nathan Grover, San Juan

Zach Englebright, Summit Academy

Dom Burns, Judge Memorial

Carter Peterson, South Sevier

Class 2A

Coach — Bobby Porter, Layton Christian

Ky Brown, Beaver

Jake Eichorn, Beaver

Tyson Chow, Draper APA

Krue Stubbs, Parowan 

Nate Smith, Utah Military

Harley Hill, Gunnison Valley

Akeel Felix, Layton Christian

Trey Means, Layton Christian

Quinton Jones, North Summit 

Galib Ibrahim, Rowland Hall

Class 1A

Coach — Clint Barney, Panguitch

Kade Stewart, Tabiona

Mitchell Wagner, Tabiona

Sergio Vasquez, Bryce Valley

Quayden Tebbs, Bryce Valley

Westyn Clark, Bryce Valley

Ryker Hatch, Panguitch

Kelby Jessen, Piute

Peter Alvarez, Wendover

Jaime Montalvo, Wendover

Jake Jorgensen, Mt. Vernon