Facebook Twitter

Results and photo gallery: Deseret News 5K

SHARE Results and photo gallery: Deseret News 5K
Runners start the Deseret News 5K in Salt Lake City.

Runners start the Deseret News 5K in Salt Lake City on Friday, July 23, 2021.

Scott G Winterton, Deseret News

Female 5K results


Women Open

Place, Name (City) — Time

1. Katie Duckworth, (Holladay, UT) — 18:06.68

2. Janel Zick, (West Valley City, UT) — 18:30.74.

Women Masters

Place, Name (City) — Time

1. Caisa Brown, (South Jordan, UT) — 23:35.44

2. Rachel Moody, (Herriman, UT) — 24:16.86

3. Lori Mahoney, (Sylvania, OH) — 26:15.03


Girls Under 12

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (9). Autumn Wardle, (Herriman, UT) — 21:15.68

2. (13). Teagan Harris, (Draper, UT) — 21:47.97

3. (24). Bethany Mittelstaedt, (Herriman, UT) — 25:21.61

4. (26). Natalie Wardle, (Herriman, UT) — 25:56.17

5. (28). Allie Schiebel, (Hickory, NC) — 26:16.46

6. (47). Madison Schiebel, (Hickory, NC) — 28:56.21

7. (50). Laura Spaulding, (Valencia, PA) — 29:15.39

8. (63). Cassandra Brown, (North Salt Lake, UT) — 30:15.46

9. (72). Annika Sperry, (Salt Lake City, UT) — 32:06.27

10. (78). Lily Flitton, (HOLLADAY, UT) — 32:46.53

11. (84). Sadie Bauman, (Salt Lake City, UT) — 32:57.30

12. (90). Mila Munsee, (Kaysville, UT) — 33:22.14

13. (112). Quinn Adkinson, (Saratoga Springs, UT) — 35:20.55

14. (115). Lyla Ash, (Salt Lake City, UT) — 35:39.28

15. (136). Lark Teeples, (Bountiful, UT) — 38:01.24

16. (143). Mariama Sidibe, (Magna, UT) — 38:41.46

17. (160). Havyn Brusik, (Eagle Mtn, UT) — 40:02.91

18. (163). Valeen Hyde, (West Valley City, UT) — 40:28.07

19. (168). Nora Carlsruh, (Flemington, NJ) — 41:04.73

20. (169). Yurie Oka, (Salt Lake City, UT) — 41:38.71

21. (172). Olivia Toomb, (Kaysville, UT) — 42:07.65

22. (174). Charlotte Brown, (Arcugnano, ) — 42:11.83

23. (177). Kierra Bitner, (Draper, UT) — 42:21.40

24. (182). Kolson Bitner, (Draper, UT) — 43:39.76

25. (183). Wynnefrith Aurora Brown, (North Salt Lake, UT) — 43:42.53

26. (201). Caria Hale, (Sandy, UT) — 45:46.05

27. (210). Aisata Sidibe, (Magna, UT) — 47:41.33

28. (216). Melea Waitkevich, (Saratoga Springs, UT) — 48:00.65

29. (218). Nora Day, (Bluffdale, UT) — 49:00.84

30. (220). Brandilyn Waitkevich, (Saratoga Springs, UT) — 49:25.20

31. (223). Heidi Brown, (Salt Lake City, UT) — 50:14.19

32. (230). nora taggart, (Salt Lake City, UT) — 51:03.01

33. (232). Ashley Grow, (LAYTON, UT) — 53:33.06

34. (234). Ellie Grow, (LAYTON, UT) — 53:34.03

35. (242). Hannah Crofts, (Sandy, UT) — 54:12.32

36. (257). Adrie Davis, (Saratoga Springs, UT) — 1:00:08.13

37. (260). Roseana Hafoka, (Salt Lake City, UT) — 1:03:06.37

38. (263). Gabriella Brown, (Salt Lake City, UT) — 1:04:17.78

39. (264). Ellie Taggart, (Salt Lake City, UT) — 1:04:40.74

40. (274). Chloe Brown, (Salt Lake City, UT) — 1:10:31.80

41. (276). Helen Ayres, (Salt Lake City, UT) — 1:13:02.39

42. (279). Aspen Ayres, (Salt Lake City, UT) — 1:13:27.87

43. (281). Gracie Brown, (Salt Lake City, UT) — 1:13:37.64


Girls Under 12-14

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (1). Savanna Strother, (Los Alamos, NM) — 18:35.91

2. (3). Adria Favero, (Holladay, UT) — 19:30.25

3. (4). Breelyssa Leeper, (South Jordan, UT) — 20:01.36

4. (5). Rosemarie Dangerfield, (Stansbury park, UT) — 20:03.17

5. (6). Brooklyn Tarr, (Herriman, UT) — 20:27.14

6. (8). Olivia Richards, (West Jordan, UT) — 21:01.24

7. (14). Saylor Warner, (South Jordan, UT) — 21:49.77

8. (18). Portia Boggess, (Alpine, UT) — 24:19.71

9. (27). Josephine Coons, (South Jordan, UT) — 26:04.68

10. (37). Gracie Lewis, (Herriman, UT) — 26:52.70

11. (40). Kaylee Bitner, (Draper, UT) — 28:04.68

12. (41). Quinn Venzor, (Salt Lake City, UT) — 28:13.26

13. (42). Belle Tesch, (Draper, UT) — 28:14.47

14. (43). Penelope Brown, (North Salt Lake, UT) — 28:29.29

15. (54). Ellanore McDonald, (West Jordan, UT) — 29:24.51

16. (67). McKayDee Brizuela, (West Jordan, UT) — 31:19.04

17. (94). Jade Sanchez, (North Salt Lake, UT) — 33:26.24

18. (96). Elizabeth Buckway, (Farmington, UT) — 33:34.96

19. (116). Ava Ash, (South Jordan, UT) — 35:41.11

20. (118). McKenzie Hall, (Kaysville, UT) — 36:07.98

21. (120). Grace McDonald, (West Jordan, UT) — 36:16.90

22. (121). Kristina Cloe, (Salt Lake City, UT) — 36:19.24

23. (134). Jasmine Gonzalez, (Salt Lake City, UT) — 37:38.26

24. (153). Millie Sidibe, (Magna, UT) — 39:42.16

25. (154). Makenzy White, (Herriman, UT) — 39:43.96

26. (159). Alex Hoggard, (Murray, UT) — 39:57.79

27. (185). Emory Davis, (Saratoga Springs, UT) — 43:45.81

28. (193). Ashlyn Talley, (Layton, UT) — 44:14.05

29. (198). Yulia Brattos, (Draper, UT) — 45:00.81

30. (222). Allie Brown, (Salt Lake City, UT) — 50:13.38


Girls Under 15-18

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (7). Alayna Wardle, (Herriman, UT) — 20:32.60

2. (11). cambree benson, (Herriman, UT) — 21:32.09

3. (12). Grace Waite, (Riverton, UT) — 21:33.34

4. (15). Zarah Wiet, (Herriman, UT) — 22:50.91

5. (17). Anna Ames, (Sandy, UT) — 23:47.64

6. (22). Meredith Boggess, (Alpine, UT) — 24:32.89

7. (25). Alice Ansderson, (Filer, ID) — 25:22.44

8. (31). Reagan Tesch, (Draper, UT) — 26:32.03

9. (35). Nantenin Sidibe, (Magna, UT) — 26:44.28

10. (38). Rachel Garner, (West Jordan, UT) — 26:57.53

11. (39). Emily Garner, (West Jordan, UT) — 27:56.22

12. (49). Malory Lloyd, (Salt Lake City, UT) — 29:07.52

13. (55). Eliza Parker, (Silver Spring, MD) — 29:29.27

14. (56). Hannah McLaughlin, (Syracuse, UT) — 29:29.38

15. (57). Kate Childs, (SANDY, UT) — 29:44.48

16. (76). Grace Summers, (Logan, UT) — 32:26.79

17. (79). Emma Williams, (Herriman, UT) — 32:47.80

18. (85). Emma Bauman, (Salt Lake City, UT) — 32:58.56

19. (86). Megan Campbell, (North Salt Lake, UT) — 33:00.05

20. (88). Anne Summers, (Logan, UT) — 33:18.28

21. (104). Lydia Ambrose, (Mankato, MN) — 34:44.18

22. (127). Denyse Cloe, (Salt Lake City, UT) — 37:01.86

23. (137). Ellie Childs, (SANDY, UT) — 38:02.81

24. (141). Claire Ames, (Sandy, UT) — 38:36.31

25. (144). Rebecca Bowler, (HIghland, UT) — 38:43.10

26. (221). Kaiya Hood, (Pleasant Grove, UT) — 49:30.28

27. (228). Lindi Brown, (Salt Lake City, UT) — 50:50.46

28. (273). sophie Taggart, (Salt Lake City, UT) — 1:10:30.13


Women 19-24

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (2). Camille Wirthlin, (Mapleton, UT) — 19:04.88

2. (23). Sam Hall, (Price, UT) — 24:46.06

3. (53). Molly Verhaaren, (South Jordan, UT) — 29:18.62

4. (89). Katherine McEntire, (Salt Lake City, UT) — 33:21.54

5. (95). Bailey Tukumoeatu, (Salt Lake City, UT) — 33:29.52

6. (97). Katie Miner, (Salt Lake City, UT) — 33:47.80

7. (102). Elena Brown, (Williamsburg, VA) — 34:20.85

8. (109). Jemina Shepherd, (Salt Lake City, UT) — 35:08.56

9. (122). Aiden Lillie, (Salt Lake City, UT) — 36:26.26

10. (131). Eliza Peters, (Herriman, UT) — 37:35.84

11. (145). Madison Bowler, (HIghland, UT) — 38:44.07

12. (155). Fayth Christensen, (Layton, UT) — 39:45.82

13. (175). Abby Brown, (Salt Lake City, UT) — 42:11.93

14. (207). Milena Barker, (Sugar City, ID) — 46:57.90

15. (215). sarah cahill, (salt lake city, UT) — 47:58.07

16. (238). Brianna Ames, (Sandy, UT) — 53:58.01

17. (251). Taylor Kanegae, (Herriman, UT) — 57:27.13

18. (277). Emily Hilton, (Salt Lake City, UT) — 1:13:02.64

19. (283). Hillary Gentillon, (Salt Lake City, UT) — 1:14:58.31


Women 25-29

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (34). Sarah Paul, (Salt Lake City, UT) — 26:40.28

2. (48). Nea Khong, (South Jordan, UT) — 29:04.09

3. (51). Sydney Walker, (Sandy, UT) — 29:17.79

4. (58). Melanie Weaver, (Alpine, UT) — 29:47.95

5. (61). Sarah Robertson, (Herriman, UT) — 30:07.79

6. (62). Alison Reece, (Salt Lake City, UT) — 30:12.16

7. (65). Vienna Froerer, (Salt Lake City, UT) — 30:41.52

8. (77). Lauren Brown, (Salt Lake City, UT) — 32:44.75

9. (82). Maren Cline, (North Salt Lake, UT) — 32:51.55

10. (106). Ashley Gibson, (Sandy, UT) — 35:01.06

11. (111). Jennifer Johnson, (Bountiful, UT) — 35:19.05

12. (117). Nicole Brimmer, (Salt Lake City, UT) — 35:54.94

13. (119). Ashleigh Albrechtsen, (Salt Lake City, UT) — 36:11.05

14. (123). Whitney Matthews, (Syracuse, UT) — 36:27.48

15. (130). Alexys Mittelstaedt, (RIVERTON, UT) — 37:32.00

16. (132). Kimber Young, (South Salt Lake, UT) — 37:36.44

17. (139). Randa Moustafa, (San Diego, CA) — 38:12.21

18. (149). Mary Grace Heustess, (Salt Lake City, UT) — 39:13.31

19. (150). Molly Ambrose, (Sandy, UT) — 39:19.06

20. (156). Elyse McCammon, (Saratoga Springs, UT) — 39:45.82

21. (158). Kristine Hoggard, (Murray, UT) — 39:57.56

22. (213). Jennifer Rollins, (Orem, UT) — 47:47.53

23. (219). Stephanie Waitkevich, (Salt Lake City, UT) — 49:25.09

24. (245). Sarah Frisone, (Salt Lake City, UT) — 55:05.79

25. (269). Lizzy Ambrose, (Mankato, MN) — 1:07:01.88

26. (270). Hannah Ambrose, (Mankato, MN) — 1:07:03.21

27. (271). Chelsea Jackson, (Sandy, UT) — 1:08:24.88


Women 30-34

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (10). Jessica Tebo, (Denver, CO) — 21:16.50

2. (16). Kate Andelin, (Millcreek, UT) — 23:12.02

3. (21). Michele Guy, (Salt Lake City, UT) — 24:22.27

4. (30). Monica Villa, (Midvale, UT) — 26:24.96

5. (32). Laura Money, (South Jordan, UT) — 26:34.13

6. (44). Erica Colton, (Murray, UT) — 28:29.91

7. (52). April Mao, (Salt Lake City, UT) — 29:18.42

8. (64). Callie Spaulding, (Valencia, PA) — 30:22.18

9. (66). Lindsay Russell, (Salt Lake City, UT) — 31:17.26

10. (73). Kelsie Oliver, (Salt Lake City, UT) — 32:07.69

11. (92). Lundi Munsee, (Kaysville, UT) — 33:22.75

12. (93). Abby Clunas, (Ogden, UT) — 33:22.78

13. (125). Julie Winn, (Taylorsville, UT) — 36:57.03

14. (135). Lindsy May, (Springville, UT) — 37:49.94

15. (148). Kirsten Robbs, (Salt Lake City, UT) — 39:08.27

16. (167). Angie Ruby Carlsruh, (Flemington, NJ) — 41:04.38

17. (179). Nicolle Lambert, (Saratoga springs, UT) — 43:14.57

18. (184). Catherine Summers, (Provo, UT) — 43:45.32

19. (189). Mandi Russell, (Herriman, UT) — 44:06.71

20. (206). Ginny Romney, (Salt Lake City, UT) — 46:35.94

21. (212). Mary Zilch, (Pleasant Grove, UT) — 47:46.89

22. (217). Chelsea Day, (Bluffdale, UT) — 48:59.59

23. (225). Jessy Turner, (Fruit Heights, UT) — 50:17.31

24. (227). Camille Lolofie, (Bountiful, UT) — 50:49.15

25. (229). Camari Liva-Finiasi, (Salt Lake City, UT) — 50:57.09

26. (235). Cassandra Gowen, (Midvale, UT) — 53:35.24

27. (248). Carlene Folau, (Salt Lake City, UT) — 55:40.85

28. (253). Amy Shepherd, (West Jordan, UT) — 59:10.76

29. (265). Elizabeth Terrazas, (Salt Lake City, UT) — 1:05:33.12

30. (268). Lottie Johnson, (Bountiful, UT) — 1:06:23.62

31. (275). Jessica Warner, (Centerville, UT) — 1:11:56.89


Women 35-39

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (19). Karolyn Nelson, (South Jordan, UT) — 24:20.04

2. (20). Lindsay Lewis, (HERRIMAN, UT) — 24:20.71

3. (33). Chelsy Hooper, (Centerville, UT) — 26:36.28

4. (59). Irene Elliott, (Salt Lake City, UT) — 29:47.95

5. (68). Daena Adame, (Salt Lake City, UT) — 31:29.04

6. (69). Hailey Mabey, (Salt Lake City, UT) — 31:29.40

7. (83). Asami Matsukura, (Salt Lake City, UT) — 32:54.28

8. (101). Victoria Lloyd, (Syracuse, UT) — 34:09.41

9. (113). Jaclyn Jeppesen, (Riverton, UT) — 35:30.25

10. (133). Hayley Rasmussen Hoopes, (Sandy, UT) — 37:38.06

11. (138). Abril Burgoyne, (Layton, UT) — 38:10.31

12. (151). Keiko Ishikawa, (Salt Lake City, UT) — 39:20.57

13. (178). Karen Hastings, (South Jordan, UT) — 42:39.72

14. (194). Kristen Tesch, (Pine, CO) — 44:15.06

15. (196). Amy Bonnemort, (South Jordan, UT) — 44:23.16

16. (204). Jessica Cole, (Salt Lake City, UT) — 46:15.33

17. (231). Lizz Ashby, (Salt Lake City, UT) — 52:01.33

18. (236). Tressa Sidibe, (Magna, UT) — 53:44.79

19. (241). Courtney Crofts, (Sandy, UT) — 54:11.94

20. (278). Abi Ayres, (Salt Lake City, UT) — 1:13:07.31

21. (282). Kelli Brown, (Salt Lake City, UT) — 1:13:38.68


Women 40-44

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (46). Jaimee Roark, (Simi Valley, CA) — 28:47.78

2. (60). Tanya Gibson, (Kaysville, UT) — 30:06.96

3. (70). Jen Gapinski, (Layton, UT) — 31:37.50

4. (71). Runner Girl, (South Jordan, UT) — 31:37.99

5. (74). Alisha Sperry, (Salt Lake City, UT) — 32:14.90

6. (75). Nicole Koester, (Phoenix, AZ) — 32:23.05

7. (81). Erica Flitton, (HOLLADAY, UT) — 32:51.06

8. (110). Alicia Kruger, (Taylorsville, UT) — 35:15.53

9. (114). Jill Klemin, (Holladay, UT) — 35:30.35

10. (128). Sommer Young, (West Jordan, UT) — 37:02.44

11. (129). Kristy Leis, (Salt Lake City, UT) — 37:03.45

12. (146). Jennifer Peacock, (West Jordon, UT) — 38:47.29

13. (161). Kellie Madsen, (Salt Lake City, UT) — 40:04.95

14. (173). Mindianne Toomb, (Kaysville, UT) — 42:07.96

15. (176). Linzi Brown, (Arcugnano, ) — 42:12.43

16. (180). Genny Campbell, (North Salt Lake, UT) — 43:22.63

17. (195). Shannon Barker, (Lehi, UT) — 44:15.26

18. (200). MaryJo Webb, (Woods Cross, UT) — 45:28.25

19. (205). Sonja Ames, (Sandy, UT) — 46:16.45

20. (209). Celeste Peterson, (Salt Lake City, UT) — 47:34.65

21. (250). Stephanie Hyler, (Taylorsville, UT) — 56:31.26

22. (261). Ana Hafoka, (Salt Lake City, UT) — 1:03:07.12

23. (272). Starr Wahlen, (Salt Lake City, UT) — 1:09:33.88


Women 45-49

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (29). Marchelle Elmer, (Springville, UT) — 26:23.19

2. (36). Connie Woods, (Salt Lake City, UT) — 26:49.96

3. (98). Michelle Evanson, (Sandy, UT) — 33:57.58

4. (105). Brittany Daw, (Riverton, UT) — 34:48.03

5. (162). Yvette White, (Herriman, UT) — 40:07.29

6. (187). Maria Mercedes Romero, (Salt Lake City, UT) — 43:49.80

7. (188). Stephanie Hurst, (North Salt Lake, UT) — 43:58.32

8. (202). Tomoko Hale, (Sandy, UT) — 45:58.08

9. (203). makiko hirota, (Salt Lake City, UT) — 45:58.33

10. (208). Heidi Barker, (Sugar City, ID) — 46:58.31

11. (226). Rachel Robinson, (Sandy, UT) — 50:25.34

12. (233). Rebekah Grow, (LAYTON, UT) — 53:33.35

13. (246). Sarah Larsen, (Salt Lake City, UT) — 55:40.60

14. (249). Christine Bates, (Brigham City, UT) — 55:41.71

15. (258). Kasey Davis, (Saratoga Springs, UT) — 1:00:08.13

16. (266). Becky Hurst, (West Jordan, UT) — 1:06:21.27


Women 50-54

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (45). Valentina Brown, (Williamsburg, VA) — 28:36.01

2. (103). Alison Garner, (Sugar City, ID) — 34:30.30

3. (126). Tiffany Johnson, (Eagle Mountain, UT) — 37:01.05

4. (147). Suzanne Williams, (Herriman, UT) — 38:47.31

5. (152). Heather Fowler, (Sandy, UT) — 39:41.81

6. (181). Kathy Bitner, (Draper, UT) — 43:39.12

7. (199). Annoni Larson, (Woods Cross, UT) — 45:28.10

8. (214). joyce cahill, (salt lake city, UT) — 47:57.67

9. (224). Juana Luvian, (Salt Lake City, UT) — 50:14.99

10. (239). Marilyn Allred, (Taylorsville, UT) — 53:59.41

11. (259). Betsy Vakapuna, (Magna, UT) — 1:03:01.62


Women 55-59

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (108). Kathleen Schwaner, (Okemos, MI) — 35:06.05

2. (142). Melou Cline, (North Salt Lake, UT) — 38:38.21

3. (164). Connie Harrison, (Salt Lake City, UT) — 40:37.79

4. (165). Roxana Hyde, (West Valley City, UT) — 40:41.56

5. (166). Metta Driscoll, (Salt Lake City, UT) — 40:57.71

6. (170). Robyn Palacios, (Salt Lake City, UT) — 41:49.88

7. (171). Connie Mendez, (Salt Lake City, UT) — 42:02.79

8. (186). Mary Ann Summers, (Logan, UT) — 43:46.00

9. (240). Nancy Alleman, (Salt Lake City, UT) — 54:03.34

10. (247). Alice Folau, (Salt Lake City, UT) — 55:40.60

11. (252). Maria Day, (Herriman, UT) — 57:44.41

12. (255). marie lane, (Salt Lake City, UT) — 59:31.58


Women 60-64

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (87). Frederique olive, (Salt Lake City, UT) — 33:14.41

2. (100). Sharon Simpson, (Murray, UT) — 34:04.22

3. (157). Debra Christensen, (Layton, UT) — 39:46.02

4. (191). Patsy Zamani, (North Salt Lake, UT) — 44:12.83

5. (243). Tonya Worthington, (Salt Lake City, UT) — 54:21.06

6. (244). Nancy Peterson, (Flagstaff, AZ) — 54:25.53

7. (280). Jane Taggart, (Salt Lake City, UT) — 1:13:29.09


Women 65-69

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (80). Mona Davis, (Hurricane, UT) — 32:49.80

2. (91). Wendy Tuckett, (Salt Lake City, UT) — 33:22.16

3. (140). Barbara Hurst, (Sunnyvale, CA) — 38:34.56

4. (190). Jocelyn Elsholz, (Sandy, UT) — 44:06.71

5. (197). Sue Gowen, (Midvale, UT) — 44:55.33

6. (211). Debbie Briggs, (Salt Lake City, UT) — 47:43.58

7. (254). Colleen Shepherd, (Taylorsville, UT) — 59:10.77

8. (267). Pam Peterson, (Provo, UT) — 1:06:22.11


Women 70-79

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (99). Wendy Van De Kamp, (Salt Lake City, UT) — 34:04.05

2. (107). Terry Gooch, (Bountiful, UT) — 35:04.05

3. (124). Victoria Pasternak, (Salt Lake City, UT) — 36:52.88

4. (192). Karen Tesch, (Sandy, UT) — 44:13.86

5. (237). Christir Evans, (Sandy, UT) — 53:52.32

6. (262). Sabina Aguirre, (Farmington, UT) — 1:03:08.37

7. (284). Victoria Zollinger, (Magna, UT) — 1:15:16.11

8. (285). Diana Lee Thompson, (Salt Lake City, UT) — 1:24:39.65

9. (256). Denise maxwell, (Salt Lake City, UT) — 59:31.59


Male 5K results


Men Open

Place, Name (City) — Time

1. Camren Todd, (Kaysville, UT) — 14:47.65

2. Sean Mulherin, (Jackson, WY) — 16:23.99

3. Micaela Rivera, (Herriman, UT) — 17:40.71

4. Isaac Wardle, (Herriman, UT) — 17:51.47

Men Masters

Place, Name (City) — Time

1. Blaine Brown, (North Salt Lake, UT) — 19:56.59

2. Brandon Kirby, (Layton, UT) — 19:57.75

3. Gilberto Gonzalez, (Salt Lake City, UT) — 20:11.87


Boys Under 12

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (22). Adam Moody, (Herriman, UT) — 20:09.85

2. (38). Cooper Hurl, (McMinnville, OR) — 22:56.19

3. (44). Dioma Sidibe, (Magna, UT) — 23:18.35

4. (47). Beckley Brown, (South Jordan, UT) — 23:36.02

5. (55). Micah Hooper, (Centerville, UT) — 24:33.50

6. (63). William Durney, (Iowa City, IA) — 26:14.03

7. (66). Jordan Schiebel, (Hickory, NC) — 26:18.50

8. (69). Liam Watson, (Winter Garden, FL) — 26:26.23

9. (70). Joshua Morgan, (Warsaw, IN) — 26:27.43

10. (82). JORDAN THOMPSON, (Salt Lake City, UT) — 29:26.94

11. (84). Valentino Peterson, (Farmington, UT) — 29:28.29

12. (88). Mason Woods, (Salt Lake City, UT) — 30:24.65

13. (89). Miles Spaulding, (Valencia, PA) — 30:25.47

14. (91). Nicolas Koester, (Phoenix, AZ) — 30:40.79

15. (100). Crew Ash, (South Jordan, UT) — 31:44.40

16. (109). Creed Brady, (Sandy, UT) — 32:19.04

17. (120). Yuma Matsukura, (Salt Lake City, UT) — 32:56.05

18. (125). Jude Munsee, (Kaysville, UT) — 33:22.14

19. (126). Seth Hoopes, (Sandy, UT) — 33:35.00

20. (131). Simon Cook, (Sandy, UT) — 33:56.30

21. (132). CAEL THOMPSON, (Salt Lake City, UT) — 34:00.21

22. (137). Kateka Kunda, (Salt Lake City, UT) — 34:24.70

23. (138). Charles Madison, (South Jordan, UT) — 34:30.55

24. (142). Miles Brady, (Sandy, UT) — 34:46.80

25. (143). Benjamin Klemin, (Holladay, UT) — 35:01.53

26. (145). Henry Cook, (Sandy, UT) — 35:17.72

27. (148). Cody Hall, (Kaysville, UT) — 35:45.79

28. (159). Matthew Mittelstaedt, (RIVERTON, UT) — 37:25.56

29. (161). Elias Teeples, (BOUNTIFUL, UT) — 38:01.03

30. (164). Ismael Sidibe, (Magna, UT) — 38:40.04

31. (165). Auty Robbs, (Salt Lake City, UT) — 39:08.28

32. (166). Michael Robbs, (Salt Lake City, UT) — 39:08.37

33. (167). Shoma Ishikawa, (Salt Lake City, UT) — 39:20.80

34. (169). Skyler Tietz, (Sandy, UT) — 39:42.54

35. (173). Micah Tietz, (Sandy, UT) — 39:56.56

36. (179). Viliami Tuikolovatu, (Salt Lake City, UT) — 41:03.30

37. (188). Isaac Ames, (Sandy, UT) — 43:06.24

38. (191). Henry Watson, (Winter Garden, FL) — 43:48.58

39. (196). Ramzi Zollinger, (Magna, UT) — 44:58.79

40. (199). Jacob Beck, (Salt Lake City, UT) — 45:19.48

41. (220). Kassim Sidibe, (Magna, UT) — 53:38.06

42. (229). Owen Tietz, (Sandy, UT) — 59:30.77

43. (233). Noah Lange, (Evanston, WY) — 1:05:09.59

44. (238). Henry Warner, (Centerville, UT) — 1:11:15.72

45. (239). Taggart Ayres, (Salt Lake City, UT) — 1:12:59.82


Boys 12-14

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (8). Hunter Hurl, (McMinnville, OR) — 18:20.74

2. (11). Bryce Arbuckle, (Centerville, UT) — 18:46.76

3. (13). Skyler Nelson, (South Jordan, UT) — 19:00.46

4. (14). Thomas Gudgell, (West Jordan, UT) — 19:07.26

5. (21). William Evershed, (South Jordan, UT) — 19:58.74

6. (25). Elias Wardle, (Herriman, UT) — 20:23.45

7. (26). Thomas Snow, (Farmington, UT) — 20:25.01

8. (27). Francisco Gandarilla, (Roy, UT) — 20:29.13

9. (28). Hayden Arbuckle, (Centerville, UT) — 20:32.39

10. (37). Ricky Sanchez, (North Salt Lake, UT) — 22:54.98

11. (40). Miles Watson, (Winter Garden, FL) — 23:06.44

12. (43). Bryant Anderson, (Filer, ID) — 23:13.77

13. (49). Tanner Morgan, (Warsaw, IN) — 23:54.74

14. (51). Davin Zamani, (North Salt Lake, UT) — 24:09.28

15. (57). Eli Watson, (Winter Garden, FL) — 25:10.78

16. (77). Luke Sperry, (Salt Lake City, UT) — 28:17.94

17. (78). Lucas Payne, (Salt Lake City, UT) — 28:33.37

18. (87). James Bauman, (Salt Lake City, UT) — 29:59.03

19. (90). David Flitton, (Salt Lake City, UT) — 30:25.47

20. (94). Conner Koester, (Phoenix, AZ) — 30:51.79

21. (101). McCoy Ash, (Salt Lake City, UT) — 31:44.71

22. (106). Grant Brady, (Sandy, UT) — 32:14.08

23. (124). Madden Rubsamen, (West Jordan, UT) — 33:17.80

24. (129). Henry Miner, (Salt Lake City, UT) — 33:47.00

25. (144). Oliver Cook, (Sandy, UT) — 35:02.05

26. (149). Ethan Bowler, (HIghland, UT) — 35:56.77

27. (150). Johnny Crofts, (Sandy, UT) — 35:59.75

28. (154). Tyler Hall, (KAYSVILLE, UT) — 36:46.80

29. (206). Micah Lange, (EVANSTON, WY) — 47:22.28

30. (212). Taylor Robinson, (Sandy, UT) — 50:04.87

31. (221). Brooks Carlsruh, (Flemington, NJ) — 54:02.07

32. (222). Eli Carlsruh, (FLEMINGTON, NJ) — 54:02.49

33. (234). Saul Gonzales, (Salt Lake City, UT) — 1:05:32.33

34. (236). Angel Gonzalez, (Salt Lake City, UT) — 1:05:36.37

35. (237). Parker Hurst, (West Jordan, UT) — 1:06:34.98


Boys 15-18

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (12). Caleb Tarr, (Herriman, UT) — 19:00.45

2. (15). Jacob Holiday, (Ten Sleep, WY) — 19:09.74

3. (17). Aidan Daw, (Riverton, UT) — 19:20.50

4. (18). Joseph Ungerman, (Herriman, UT) — 19:20.71

5. (29). isaiah lange, (Evanston, WY) — 20:58.60

6. (34). Adam Parke, (Clinton, UT) — 22:46.85

7. (36). Isaac Cook, (Sandy, UT) — 22:52.22

8. (41). Josue Garcia, (Salt Lake City, UT) — 23:07.20

9. (42). Prosper Gross, (Park City, UT) — 23:13.48

10. (50). Joshua Ashby, (El Paso, TX) — 24:00.78

11. (60). Joshua Peters, (West Jordan, UT) — 25:37.28

12. (68). Oscar Madison, (South Jordan, UT) — 26:25.01

13. (81). Logan Hurst, (West Jordan, UT) — 29:25.29

14. (112). Brewster Madison, (South Jordan, UT) — 32:30.25

15. (115). Daniel Cook, (Sandy, UT) — 32:33.28

16. (119). Isaac Cline, (North Salt Lake, UT) — 32:51.00

17. (121). Matt VanTassel, (Salt Lake City, UT) — 32:57.53

18. (136). Spencer Brown, (Williamsburg, VA) — 34:21.05

19. (171). Dryden Davis, (Saratoga Springs, UT) — 39:45.79

20. (213). Trey Brown, (Salt Lake City, UT) — 50:14.80

21. (231). Sage Wahlen, (Salt Lake City, UT) — 59:53.74


Men 19-24

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (16). Levi Boggess, (Alpine, UT) — 19:17.25

2. (48). Anderson Ramirez, (Salt Lake City, UT) — 23:52.70

3. (58). Noah Alex, (West Jordan, UT) — 25:21.76

4. (92). Colten Anderson, (Sandy, UT) — 30:41.90

5. (95). brandon whipp, (Sandy, UT) — 30:57.97

6. (108). Hannah Alex, (West Jordan, UT) — 32:18.63

7. (111). Sutton Hardy, (Salt Lake City, UT) — 32:29.24

8. (113). Caden Wheeler, (Kaysville, UT) — 32:30.25

9. (182). Caden Peterson, (South Jordan, UT) — 41:11.04

10. (187). Samuel Ames, (Sandy, UT) — 43:05.63

11. (194). Tallis Barker, (Sugar City, ID) — 44:20.79

12. (204). Jeremiah Burklund, (Sugar City, ID) — 46:57.71

13. (205). Zayd Kochaji, (South Jordan, UT) — 46:57.83

14. (235). Fisher Hurst, (West Jordan, UT) — 1:05:35.37

15. (244). Dillan Burnett, (South Jordan, UT) — 2:02:36.69


Men 25-29

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (5). Hayden Bove, (Salt Lake City, UT) — 18:03.64

2. (7). Nick Gochnour, (Salt Lake City, UT) — 18:06.74

3. (9). Gus Gochnour, (Salt Lake City, UT) — 18:27.96

4. (54). Peter Waldo, (SALT LAKE CITY, UT) — 24:33.09

5. (67). Nick Matthews, (Syracuse, UT) — 26:20.52

6. (72). Ian Boggess, (Alpine, UT) — 26:35.72

7. (107). Grayson Cole, (Salt Lake City, UT) — 32:18.53

8. (135). Caden Anderson, (Sandy, UT) — 34:12.26

9. (163). Nick Mena, (Idaho Falls, ID) — 38:21.17

10. (202). Justin Brendel, (Salt Lake City, UT) — 46:41.44

11. (217). Lance Hilton, (Salt Lake City, UT) — 50:49.96

12. (226). Jackson Day, (South Jordan, UT) — 57:38.58

13. (241). Aaron Gentillon, (Salt Lake City, UT) — 1:18:11.71


Men 30-34

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (30). Barton Strawn, (Salt Lake City, UT) — 21:09.96

2. (32). Bryan Winn, (Taylorsville, UT) — 21:52.03

3. (61). William McKenzie, (Salt Lake City, UT) — 25:38.72

4. (73). Ethan Zhou, (Salt Lake City, UT) — 27:11.90

5. (75). Zexi Xin, (Draper, UT) — 27:36.72

6. (80). Dan Spaulding, (Valencia, PA) — 29:15.54

7. (85). Russell Weaver, (Alpine, UT) — 29:48.04

8. (99). Christian Taype, (Sandy, UT) — 31:27.62

9. (114). Alex Gurvich, (Sandy, UT) — 32:32.05

10. (130). Cam Moss, (Salt Lake City, UT) — 33:47.55

11. (133). Nelson Catala, (Provo, UT) — 34:08.05

12. (146). Michael Johnson, (Bountiful, UT) — 35:18.03

13. (172). Aaron McCammon, (Saratoga Springs, UT) — 39:45.80

14. (180). Tyler Lambert, (Saratoga Springs, UT) — 41:05.32

15. (184). Hester Willie, (Bountiful, UT) — 42:16.53

16. (201). Alex Mena, (Sandy, UT) — 46:09.52

17. (214). Dallin Turner, (Fruit Heights, UT) — 50:17.01

18. (225). Travis Kanegae, (Herriman, UT) — 57:27.11


Men 35-39

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (31). Joshua Coffey, (Magna, UT) — 21:18.73

2. (39). Scott Wasilewski, (Salt Lake City, UT) — 22:59.46

3. (86). Christian Ross, (Salt Lake City, UT) — 29:50.54

4. (110). Dan Terpstra, (Salt Lake City, UT) — 32:19.65

5. (147). Curtis Ash, (South Jordan, UT) — 35:45.48

6. (155). Michael Griffin, (Salt Lake City, UT) — 36:47.81

7. (157). Josh Hoggard, (Murray, UT) — 36:57.38

8. (170). Kyle Hastings, (South Jordan, UT) — 39:44.97

9. (176). ERIC MAY, (SPRINGVILLE, UT) — 40:31.78

10. (178). Mark Roberts, (Salt Lake City, UT) — 41:03.07

11. (181). Tyler Lloyd, (Syracuse, UT) — 41:10.26

12. (185). Benjamin Cole, (Salt Lake City, UT) — 42:39.82

13. (186). Zak Day, (Bluffdale, UT) — 42:49.07

14. (195). Dave Bonnemort, (South Jordan, UT) — 44:25.80

15. (197). Kurt Brattos, (Draper, UT) — 45:01.33

16. (198). Evan Hyler, (Taylorsville, UT) — 45:18.07

17. (208). Donny Gasu, (Salt Lake City, UT) — 48:32.13

18. (228). Jacob Cahoon, (Salt Lake City, UT) — 59:08.51


Men 40-44

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (24). Mike Sackley, (Payson, UT) — 20:18.99

2. (59). Joseph Mittelstaedt, (Herriman, UT) — 25:23.45

3. (65). Kevin Morgan, (Warsaw, IN) — 26:17.03

4. (122). Travis Buckway, (Farmington, UT) — 33:04.71

5. (128). Joshua Hoopes, (Sandy, UT) — 33:42.73

6. (140). Billy Hatch, (Taylorsville, UT) — 34:44.01

7. (151). John Crofts, (Sandy, UT) — 36:00.36

8. (153). Jeffrey Tilt, (Sandy, UT) — 36:14.55

9. (158). James Lewis, (West Jordan, UT) — 37:24.81

10. (162). Darin Teeples, (BOUNTIFUL, UT) — 38:01.51

11. (174). Nick Howell, (Salt Lake City, UT) — 40:05.76

12. (183). Masatoshi Oka, (Salt Lake City, UT) — 41:40.94

13. (190). Steven Davis, (Saratoga Springs, UT) — 43:45.60

14. (192). John Watson, (Winter Garden, FL) — 43:52.51


Men 45-49

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (62). Marc Cook, (Sandy, UT) — 25:59.44

2. (83). Coury Lloyd, (Salt Lake City, UT) — 29:27.96

3. (98). Jeffrey Sanchez, (Salt Lake City, UT) — 31:27.01

4. (103). Tim Howe, (Cedar Hills, UT) — 31:56.91

5. (141). Brooks Brady, (Sandy, UT) — 34:46.53

6. (152). Nate Bowler, (Highland, UT) — 36:10.21

7. (160). Mike Hale, (Sandy, UT) — 37:55.31

8. (168). Mark Cooley, (Sandy, UT) — 39:41.93

9. (193). Todd Barker, (Lehi, UT) — 44:16.07

10. (219). Nathan Mecham, (Sandy, UT) — 51:55.84


Men 50-54

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (45). Steven Burian, (Salt Lake City, UT) — 23:27.77

2. (76). Ken Bitner, (Draper, UT) — 28:04.78

3. (79). Howard Brady, (Seattle, WA) — 28:34.18

4. (93). Bart Boggess, (Alpine, UT) — 30:44.54

5. (96). Craig Steel, (North Salt Lake, UT) — 31:09.53

6. (116). David Cook, (Salt Lake City, UT) — 32:34.10


Men 55-59

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (33). Tim Sanchez, (Layton, UT) — 21:52.60

2. (53). Gordon Wright, (Salt Lake City, UT) — 24:27.81

3. (117). Bret Beckstead, (Salt Lake City, UT) — 32:42.29

4. (139). Mike Valles, (Salt Lake City, UT) — 34:38.05

5. (207). Stephen Waitkevich, (Saratoga Springs, UT) — 48:00.83

6. (209). logan Peterson, (Farmington, UT) — 48:58.48

7. (224). Nick Frisone, (Salt Lake City, UT) — 55:06.60

8. (245). Nilson Cabral, (West Valley City, UT) — 4:07:08.08


Men 60-64

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (35). Mike Cahill, (Salt Lake City, UT) — 22:48.69

2. (56). Christopher Kennedy, (Herriman, UT) — 24:51.28

3. (74). Neil Cotter, (Salt Lake City, UT) — 27:27.12

4. (105). david armstrong, (South Jordan, UT) — 31:59.65

5. (134). Ty Kiisel, (Sandy, UT) — 34:10.27

6. (156). Joel Gentillon, (Salt Lake City, UT) — 36:52.49

7. (177). Steven Anderton, (South Jordan, UT) — 40:50.29

8. (211). Bill Reuter, (Tucson, AZ) — 49:45.36


Men 65-69

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (97). Stephen Wight, (Herriman, UT) — 31:12.77

2. (102). john hall, (Bountiful, UT) — 31:54.28

3. (118). Robert Vigil, (Salt Lake City, UT) — 32:45.36

4. (123). Gary Baker, (Lakemoor, IL) — 33:15.28

5. (175). Doug Miner, (Mesa, AZ) — 40:25.57

6. (200). Jon Carlson, (Sandy, UT) — 45:56.52

7. (218). Russ Cline, (North Salt Lake, UT) — 51:46.85

8. (227). Robert Cahoon, (Salt Lake City, UT) — 59:07.33

9. (232). paul taggart, (Salt Lake City, UT) — 1:04:41.12


Men 70-79

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (71). AJ Smith, (Salt Lake City, UT) — 26:32.51

2. (104). Steve Warren, (West Valley City, UT) — 31:59.05

3. (127). Randy Tesch, (Sandy, UT) — 33:35.55

4. (189). Stephen Snow, (Salt Lake City, UT) — 43:08.21

5. (203). Ed Tilt, (Sandy, UT) — 46:42.05

6. (210). Andy Reid, (Denver, CO) — 49:03.31

7. (216). Robert Wood, (Sandy UT, UT) — 50:46.59

8. (223). LORIN PETERSON, (FLAGSTAFF, AZ) — 54:18.02

9. (230). David Mecham, (Sandy, UT) — 59:31.98

10. (240). Mike Zollinger, (Magna, UT) — 1:15:15.91

11. (243). Gerald Gonsalves, (American Fork, UT) — 1:37:45.94


Men 80-84

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (215). Philip Sullivan, (Houston, TX) — 50:44.68

2. (242). John Cahill, (Salt Lake City, UT) — 1:24:39.85