clock menu more-arrow no yes

Filed under:

U.S. Winter Olympic Rosters

Team USA announced Tuesday by U.S. Olympic Committee for 2010 Olympic Winter Games:

Alpine Skiing

Will Brandenburg, Spokane, Wash.

Jimmy Cochran, Keene, N.H.

Erik Fisher, Middleton, Idaho

Tommy Ford, Bend, Ore.

Tim Jitloff, Reno, Nev.

Nolan Kasper, Warren, Vt.

Ted Ligety, Park City, Utah

Bode Miller, Franconia, N.H.

Steven Nyman, Sundance, Utah

Marco Sullivan, Squaw Valley, Calif.

Andrew Weibrecht, Lake Placid, N.Y.

Jake Zamansky, Aspen, Colo.

Stacey Cook, Mammoth Lakes, Calif.

Hailey Duke, Boise, Idaho

Julia Mancuso, Squaw Valley, Calif.

Chelsea Marshall, Pittsfield, Vt.

Megan McJames, Park City, Utah

Alice McKennis, Glenwood Springs, Colo.

Kaylin Richardson, Edina, Minn.

Sarah Schleper, Vail, Colo.

Leanne Smith, Conway, N.H.

Lindsey Vonn, Vail, Colo.

Biathlon

Lowell Bailey, Lake Placid, N.Y.

Tim Burke, Paul Smiths, N.Y.

Jay Hakkinen, Kasilof, Alaska.

Wynn Roberts, Battle Lake, Minn.

Jeremy Teela, Heber City, Utah.

Lanny Barnes, Durango, Colo.

Haley Johnson, Lake Placid, N.Y.

Laura Spector, Lenox, Mass.

Sara Studebaker, Boise, Idaho.

Bobsled

Chuck Berkeley, Pittsfield, Mass.

Nick Cunningham, Monterey, Calif.

Chris Fogt, Alpine, Utah

Steven Holcomb, Park City, Utah

Mike Kohn, Fairfax, Va.

Steve Langton, Melrose, Mass.

Steve Mesler, Buffalo, N.Y.

Jamie Moriarty, Glencoe, Ill.

John Napier, Lake Placid, N.Y.

Justin Olsen, San Antonio

Bill Schuffenhauer, Ogden, Utah

Curt Tomasevicz, Shelby, Neb.

Emily Azevedo, Chico, Calif.

Elana Meyers, Douglasville, Ga.

Erin Pac, Farmington, Conn.

Shauna Rohbock, Orem, Utah

Michelle Rzepka, Novi, Mich.

Bree Schaaf, Bremerton, Wash.

Cross-Country Skiing

Kris Freeman, Andover, N.H.

Simi Hamilton, Aspen, Colo.

Torin Koos, Leavenworth, Wash.

Garrot Kuzzy, Minneapolis

Andy Newell, Shaftsbury, Vt.

James Southam, Anchorage, Alaska

Morgan Arritola, Ketchum, Idaho

Holly Brooks, Anchorage, Alaska

Caitlin Compton, Minneapolis

Kikkan Randall, Anchorage, Alaska

Liz Stephen, East Montpelier, Vt.

Curling

John Benton, St. Michael, Minn.

Jeff Isaacson, Duluth, Minn.

Chris Plys, Duluth, Minn.

John Shuster, Chisholm, Minn.

Jason Smith, Chisholm, Minn.

Nicole Joraanstad, Seattle

Debbie McCormick, Madison, Wis.

Natalie Nicholson, Bemidji, Minn.

Allison Pottinger, Eden Prairie, Minn.

Tracy Sachtjen, Lodi, Wis.

Figure Skating

Jeremy Abbott, Aspen, Colo.

Evan Lysacek, Naperville, Ill.

Johnny Weir, Quarryville, Pa.

Rachael Flatt, Del Mar, Calif.

Mirai Nagasu, Arcadia, Calif.

Tanith Belbin, Kirkland, Quebec, and Benjamin Agosto, Chicago

Meryl Davis, West Bloomfield, Mich., and Charlie White, Ann Arbor, Mich.

Emily Samuelson, Novi, Mich., and Evan Bates, Ann Arbor, Mich.

Caydee Denney, Wesley Chapel, Fla., and Jeremy Barrett, Venice, Fla.

Amanda Evora, Bradenton, Fla., and Mark Ladwig, Parrish, Fla.

Freestyle Skiing

Aerials

Matt DePeters, Buffalo, N.Y.

Dylan Ferguson, Amesbury, Mass.

Jeret Peterson, Boise, Idaho

Ryan St. Onge, Winter Park, Colo. Moguls

Patrick Deneen, Cle Elum, Wash.

Michael Morse, Duxbury, Mass.

Nate Roberts, Park City, Utah

Bryon Wilson, Park City, Utah Ski Cross

Casey Puckett, Aspen, Colo.

Daron Rahlves, Sugar Bowl, Calif.

Aerials

Ashley Caldwell, Hamilton, Va.

Emily Cook, Belmont, Mass.

Jana Lindsey, Black Hawk, S.D.

Lacy Schnoor, Draper, Utah Moguls

Shannon Bahrke, Tahoe City, Calif.

Hannah Kearney, Norwich, Vt.

Heather McPhie, Park City, Utah

Michelle Roark, Denver

Ice Hockey

David Backes, F, St. Louis

Dustin Brown, F, Los Angeles

Ryan Callahan, F, N.Y. Rangers

Chris Drury, F, N.Y. Rangers

Erik Johnson, D, St. Louis

Jack Johnson, D, Los Angeles

Patrick Kane, F, Chicago

Ryan Kesler, F, Vancouver

Phil Kessel, F, Toronto

Mike Komisarek, D, Toronto

Jamie Langenbrunner, F, New Jersey

Ryan Malone, F, Tampa Bay

Paul Martin, D, New Jersey

Ryan Miller, G, Buffalo

Brooks Orpik, D, Pittsburgh

Zach Parise, F, New Jersey

Joe Pavelski, F, San Jose

Jonathan Quick, G, Los Angeles

Brian Rafalski, D, Detroit

Bobby Ryan, F, Anaheim

Paul Stastny, F, Colorado

Ryan Suter, D, Nashville

Tim Thomas, G, Boston

Kacey Bellamy, D, Westfield, Mass.

Caitlin Cahow, D, Branford, Conn.

Lisa Chesson, D, Plainfield, Ill.

Julie Chu, F, Fairfield, Conn.

Natalie Darwitz, F, Eagan, Minn.

Meghan Duggan, F, Danvers, Mass.

Molly Engstrom, D, Siren, Wis.

Hilary Knight, F, Hanover, N.H.

Jocelyne Lamoureux, F, Grand Forks, N.D.

Monique Lamoureux, F, Grand Forks, N.D.

Erika Lawler, F, Fitchburg, Mass.

Gigi Marvin, F, Warroad, Minn.

Brianne McLaughlin, G, Sheffield Village, Ohio

Jenny Potter, F, Edina, Minn.

Angela Ruggiero, D, Simi Valley, Calif.

Molly Schaus, G, Natick, Mass.

Kelli Stack, F, Brooklyn Heights, Ohio

Karen Thatcher, F, Blaine, Wash.

Jessie Vetter, G, Cottage Grove, Wis.

Kerry Weiland, D, Palmer, Alaska

Jinelle Zaugg-Siergiej, F, Eagle River, Wis.

Luge

Tony Benshoof, White Bear Lake, Minn.

Mark Grimmette, Muskegon, Mich.

Dan Joye, Carmel, N.Y.

Brian Martin, Palo Alto, Calif.

Chris Mazdzer, Saranac Lake, N.Y.

Christian Niccum, Woodinville, Wash.

Bengt Walden, Northbridge, Mass.

Julia Clukey, Augusta, Maine

Erin Hamlin, Remsen, N.Y.

Megan Sweeney, Suffield, Conn.

Nordic Combined

Brett Camerota, Park City, Utah

Bill Demong, Vermontville, N.Y.

Taylor Fletcher, Steamboat Springs, Colo.

Todd Lodwick, Steamboat Springs, Colo.

Johnny Spillane, Steamboat Springs, Colo.

Short Track Speeskating

J.R. Celski, Federal Way, Wash.

Simon Cho, Baltimore

Travis Jayner, Midland, Mich.

Jordan Malone, Denton, Texas.

Apolo Anton Ohno, Seattle

Allison Baver, Sinking Spring, Pa.

Kimberly Derrick, Memphis, Tenn.

Alyson Dudek, Hales Corners, Wis.

Lana Gehring, Glenview, Ill.

Katherine Reutter, Champaign, Ill.

Skeleton

Eric Benotas, Avondale, Pa.

John Daly, Smithtown, N.Y.

Zach Lund, Salt Lake City

Noelle Pikus-Pace, Orem, Utah

Katie Uhlaender, Breckenridge, Colo.

Ski Jumping

Nick Alexander, Lebanon, N.H.

Peter Frenette, Saranac Lake, N.Y.

Anders Johnson, Park City, Utah

Snowboarding

Halfpipe

Greg Bretz, Mammoth Lakes, Calif.

Scotty Lago, Seabrook, N.H.

Louie Vito, Sandy, Utah

Shaun White, Carlsbad, Calif. Parallel Giant Slalom-Alpine

Tyler Jewell, Steamboat Springs, Colo.

Chris Klug, Aspen, Colo. Snowboardcross

Nick Baumgartner, Iron River, Mich.

Nate Holland, Squaw Valley, Calif.

Graham Watanabe, Sun Valley, Idaho.

Seth Wescott, Sugarloaf, Maine

Halfpipe

Gretchen Bleiler, Aspen, Colo.

Kelly Clark, Mount Snow, Vt.

Elena Hight, South Lake Tahoe, Calif.

Hannah Teter, Belmont, Vt. Parallel Giant Slalom-Alpine

Michelle Gorgone, Boston Snowboardcross

Callan Chythlook-Sifsof, Girdwood, Alaska

Faye Gulini, Salt Lake City

Lindsey Jacobellis, Stratton Mountain, Vt.

Speedskating

Ryan Bedford, Midland, Mich., 10,000.

Shani Davis, Chicago, 500, 1,000, 1,500, 5,000, 10,000.

Tucker Fredricks, Janesville, Wis., 500.

Brian Hansen, Glenview, Ill., 1,500, Team Pursuit.

Chad Hedrick, Spring, Texas, 1,000, 1,500, 5,000, 10,000, Team Pursuit.

Jonathan Kuck, Champaign, Ill., Team Pursuit.

Trevor Marsicano, Ballston Spa, N.Y., 1,000, 1,500, 5,000, Team Pursuit.

Nick Pearson, Vernon, Wis., 500, 1,000.

Mitch Whitmore, Waukesha, Wis., 500.

Rebekah Bradford, Apple Valley, Minn., 1,000.

Lauren Cholewinski, York, S.C., 500.

Maria Lamb, River Falls, Wis., 5,000.

Elli Ochowicz, Hartland, Wis., 500, 1,000.

Catherine Raney-Norman, Elm Grove, Wis., 3,000, Team Pursuit.

Heather Richardson, High Point, N.C., 500, 1,000, 1,500.

Jen Rodriquez, Miami, 500, 1,000, 1,500, Team Pursuit.

Jilleanne Rookard, Woodhaven, Mich., 1,500, 3,000, 5,000, Team Pursuit.

Nancy Swider-Peltz, Jr., Wheaton, Ill., 3,000, Team Pursuit.