Fremont’s Amare Harlan, Lone Peak’s Taylor Rohatinsky and Logan’s Millie Garren stole the show at the BYU Invitational high school track & field meet this weekend in Provo.

All three were double winners in their specialty events, including Harlan setting a new state record in one event.

The slightest of winds denied her a second state record.

Harlan was already tied for the state 100-meter record after running a 11.68 earlier this season, but on Saturday at BYU, the junior lowered it by a whopping .10 as she blazed to a 11.58.

Later in the meet she ran a 23.70 in the 200 meters, which eclipsed the state record of 23.75.

Unfortunately it wasn’t a wind legal team as she ran with a +2.1 tailwind. Had that tailwind measure +2.0 instead, it would’ve been a legal time.

Harlan has two more meets — Region 1 and the state meet — to try to beat it again.

In all, there were 16 new season-best performances turned in by relays and individuals at BYU this weekend.

Rohatinsky, a senior at Lone Peak, accounted for two of those, as she won the 1,600 meters with a time of 4:48.07 and then the 3,200 meters with a time of 10:35.90.

On the field, Garren won the shot put with a season-best mark of 42’03.75, and followed it up with a discus top mark of 137’05.25.

On the boys side, top performances were turned in by Farmington’s Ethan Peterson, who won the 1,600 meters with a time of 4:10.18 on Saturday.

On Friday, Peterson was edged out at the tape by .01 by Lone Peak junior Jaron Hartshorn, who won with a great time of 9:03.05.

Here’s a look at the event winners in the 6A-4A categories and the 3A-1A categories for each event.


Boys individual winners (6A-4A)

100 meters — Snowden Smith, Skyridge, 10.57

200 meters — Cody Hagen, Corner Canyon, 21.72

400 meters — Alejandro Romero, Granger, 48.86

800 meters — Jacob Van Orden, Highland, Idaho, 1:53.76

1,600 meters — Ethan Peterson, Farmington, 4:10.18

3,200 meters — Jaron Hartshorn, Lone Peak, 9:03.05

110 hurdles — Landon Helms, Emmett, Idaho, 13.81

300 hurdles — Landon Helms, Emmett, Idaho, 38.07

4x100 Relay — Corner Cannyon, 41.85

4x200 Relay — Bingham, 1:27.34

4x400 Relay — Lone Peak, 3:21.50

4x800 Relay — Cedar City, 8:01.71

High jump — Elias Gerald, Westlake, 6’08

Long jump — Landon Helms, Emmett, Idaho, 22’06.75

Shot put — Erik Bryant, Orem, 59’01.50

Discus — Tyler Poole, Layton, 171’07.75

Javelin — Bo Hickman, Snow Canyon, 185’07.50

Pole vault — Landon Helms, Emmett, Idaho, 16’04


Boys individual winners (3A-1A)

100 meters — Levi Smith, Manti, 10.86

200 meters — Gabe Hutchinson, Evanston, Wyo., 22.45

400 meters — Rylan Anderson, Snake River, Idaho, 48.86

800 meters — Richard Crane, Richfield, 1:53.60

1,600 meters — Daniel Simmons, Salmon, Idaho, 4:17.89

3,200 meters — Daniel Simmons, Salmon, Idaho, 9:06.15

110 hurdles — Rylan Anderson, Snake River, Idaho, 14.78

300 hurdles — Jacob Eldridge, Juab, 39.25

4x100 Relay — Morgan, 43.56

4x400 Relay — Richfield, 3:25.53

Medley Relay — Teton, Idaho, 3:42.99

High jump — Kai Barker, Evanston, Wyo., 6’02

Long jump — Levi Smith, Manti, 21’09.50

Shot put — Quinn Lindsay, Lovell, Wyo., 59’06.25

Discus — Quinn Lindsay, Lovell, Wyo., 183’03.25

Javelin — Kyler Bennett, Panguitch, 167’02.25

Pole vault — Connor Micheli, Mountain View, Wyo., 14’10


Girls individual winners (6A-4A)

100 meters — Amare Harlan, Fremont, 11.58

200 meters — Amare Harlan, Fremont, 23.70

400 meters — Madi Durrant, Wasatch, 57.06

800 meters — Elyse Jessen, Alta, Jr. 2:12.90

1,600 meters — Taylor Rohatinsky, Lone Peak, 4:48.07

3,200 meters — Taylor Rohatinsky, Lone Peak, 10:35.90

100 hurdles — Payge Walz, Spring Creek, Nev., 14.42

300 hurdles — Eliza Smith, Bingham, 45.22

4x100 Relay — Bingham, 48.39

4x200 Relay — Bingham, 1:42.95

4x400 Relay — Lone Peak, 3:55.38

4x800 Relay — Lone Peak, 9:25.70

High jump — Cami Cvitkovich, Weber, 5’06

Long jump — Kora Cook, Uintah, 17’02

Shot put — Milly Garren, Logan, 42’03.75

Discus — Milly Garren, Logan, 137’05.25

Javelin — Maren McKenna, Green Canyon, 124’09.75

Pole vault — Tatum Richards, Emmett, Idaho, 13’02


Girls individual winners (6A-4A)

100 meters — Aubrey Riser, Union, 12.45

200 meters — Jada Crockett, Rowland Hall, 25.58

400 meters — Grace Gordon, Morgan, 57.51

800 meters — Amee Newmn, Lovell, Wyo., 2:19.75

1,600 meters — Kate Brigham, Jackson Hole, Wyo., 4:53.41

3,200 meters — Kate Heywood, Morgan, 11:17.21

100 hurdles — Brinley Beus, Ogden, 15.21

300 hurdles — Violett Taylor, Rich, 45.95

4x100 Relay — RSL Academy, 50.20

4x400 Relay — Canyon View, 3:57.68

Medley Relay — Sugar-Salem, Idaho, 4:18.35

High jump — Stacia Barker, Evanston, Wyo., 5’04

Long jump — Kinslee Drake, Union, 17’05.75

View Comments

Shot put — Kiya McAffee, Butte County, Idaho, 37’06.50

Discus — Kendyll Dickerson, Lyman, 122’03

Javelin — Mary Degraffenreid, Millard, 136’01.75

Pole vault — Shelyse Ellingford, Evanston, Wyo., 11’02

Join the Conversation
Looking for comments?
Find comments in their new home! Click the buttons at the top or within the article to view them — or use the button below for quick access.