Female 5K results


Women Open

Place, Name (City) — Time

1. Katie Duckworth, (Holladay, UT) — 18:06.68

2. Janel Zick, (West Valley City, UT) — 18:30.74.

Women Masters

Place, Name (City) — Time

1. Caisa Brown, (South Jordan, UT) — 23:35.44

2. Rachel Moody, (Herriman, UT) — 24:16.86

3. Lori Mahoney, (Sylvania, OH) — 26:15.03


Girls Under 12

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (9). Autumn Wardle, (Herriman, UT) — 21:15.68

2. (13). Teagan Harris, (Draper, UT) — 21:47.97

3. (24). Bethany Mittelstaedt, (Herriman, UT) — 25:21.61

4. (26). Natalie Wardle, (Herriman, UT) — 25:56.17

5. (28). Allie Schiebel, (Hickory, NC) — 26:16.46

6. (47). Madison Schiebel, (Hickory, NC) — 28:56.21

7. (50). Laura Spaulding, (Valencia, PA) — 29:15.39

8. (63). Cassandra Brown, (North Salt Lake, UT) — 30:15.46

9. (72). Annika Sperry, (Salt Lake City, UT) — 32:06.27

10. (78). Lily Flitton, (HOLLADAY, UT) — 32:46.53

11. (84). Sadie Bauman, (Salt Lake City, UT) — 32:57.30

12. (90). Mila Munsee, (Kaysville, UT) — 33:22.14

13. (112). Quinn Adkinson, (Saratoga Springs, UT) — 35:20.55

14. (115). Lyla Ash, (Salt Lake City, UT) — 35:39.28

15. (136). Lark Teeples, (Bountiful, UT) — 38:01.24

16. (143). Mariama Sidibe, (Magna, UT) — 38:41.46

17. (160). Havyn Brusik, (Eagle Mtn, UT) — 40:02.91

18. (163). Valeen Hyde, (West Valley City, UT) — 40:28.07

19. (168). Nora Carlsruh, (Flemington, NJ) — 41:04.73

20. (169). Yurie Oka, (Salt Lake City, UT) — 41:38.71

21. (172). Olivia Toomb, (Kaysville, UT) — 42:07.65

22. (174). Charlotte Brown, (Arcugnano, ) — 42:11.83

23. (177). Kierra Bitner, (Draper, UT) — 42:21.40

24. (182). Kolson Bitner, (Draper, UT) — 43:39.76

25. (183). Wynnefrith Aurora Brown, (North Salt Lake, UT) — 43:42.53

26. (201). Caria Hale, (Sandy, UT) — 45:46.05

27. (210). Aisata Sidibe, (Magna, UT) — 47:41.33

28. (216). Melea Waitkevich, (Saratoga Springs, UT) — 48:00.65

29. (218). Nora Day, (Bluffdale, UT) — 49:00.84

30. (220). Brandilyn Waitkevich, (Saratoga Springs, UT) — 49:25.20

31. (223). Heidi Brown, (Salt Lake City, UT) — 50:14.19

32. (230). nora taggart, (Salt Lake City, UT) — 51:03.01

33. (232). Ashley Grow, (LAYTON, UT) — 53:33.06

34. (234). Ellie Grow, (LAYTON, UT) — 53:34.03

35. (242). Hannah Crofts, (Sandy, UT) — 54:12.32

36. (257). Adrie Davis, (Saratoga Springs, UT) — 1:00:08.13

37. (260). Roseana Hafoka, (Salt Lake City, UT) — 1:03:06.37

38. (263). Gabriella Brown, (Salt Lake City, UT) — 1:04:17.78

39. (264). Ellie Taggart, (Salt Lake City, UT) — 1:04:40.74

40. (274). Chloe Brown, (Salt Lake City, UT) — 1:10:31.80

41. (276). Helen Ayres, (Salt Lake City, UT) — 1:13:02.39

42. (279). Aspen Ayres, (Salt Lake City, UT) — 1:13:27.87

43. (281). Gracie Brown, (Salt Lake City, UT) — 1:13:37.64


Related
Patrick Hutton, Ashley Paulson win in wide-open Deseret News Marathon races
Tight finish highlights men’s side of Deseret News Half Marathon, women’s winner sets course record
Former BYU, Utah runners win men’s, women’s titles in Deseret News 10K

Girls Under 12-14

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (1). Savanna Strother, (Los Alamos, NM) — 18:35.91

2. (3). Adria Favero, (Holladay, UT) — 19:30.25

3. (4). Breelyssa Leeper, (South Jordan, UT) — 20:01.36

4. (5). Rosemarie Dangerfield, (Stansbury park, UT) — 20:03.17

5. (6). Brooklyn Tarr, (Herriman, UT) — 20:27.14

6. (8). Olivia Richards, (West Jordan, UT) — 21:01.24

7. (14). Saylor Warner, (South Jordan, UT) — 21:49.77

8. (18). Portia Boggess, (Alpine, UT) — 24:19.71

9. (27). Josephine Coons, (South Jordan, UT) — 26:04.68

10. (37). Gracie Lewis, (Herriman, UT) — 26:52.70

11. (40). Kaylee Bitner, (Draper, UT) — 28:04.68

12. (41). Quinn Venzor, (Salt Lake City, UT) — 28:13.26

13. (42). Belle Tesch, (Draper, UT) — 28:14.47

14. (43). Penelope Brown, (North Salt Lake, UT) — 28:29.29

15. (54). Ellanore McDonald, (West Jordan, UT) — 29:24.51

16. (67). McKayDee Brizuela, (West Jordan, UT) — 31:19.04

17. (94). Jade Sanchez, (North Salt Lake, UT) — 33:26.24

18. (96). Elizabeth Buckway, (Farmington, UT) — 33:34.96

19. (116). Ava Ash, (South Jordan, UT) — 35:41.11

20. (118). McKenzie Hall, (Kaysville, UT) — 36:07.98

21. (120). Grace McDonald, (West Jordan, UT) — 36:16.90

22. (121). Kristina Cloe, (Salt Lake City, UT) — 36:19.24

23. (134). Jasmine Gonzalez, (Salt Lake City, UT) — 37:38.26

24. (153). Millie Sidibe, (Magna, UT) — 39:42.16

25. (154). Makenzy White, (Herriman, UT) — 39:43.96

26. (159). Alex Hoggard, (Murray, UT) — 39:57.79

27. (185). Emory Davis, (Saratoga Springs, UT) — 43:45.81

28. (193). Ashlyn Talley, (Layton, UT) — 44:14.05

29. (198). Yulia Brattos, (Draper, UT) — 45:00.81

30. (222). Allie Brown, (Salt Lake City, UT) — 50:13.38


Girls Under 15-18

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (7). Alayna Wardle, (Herriman, UT) — 20:32.60

2. (11). cambree benson, (Herriman, UT) — 21:32.09

3. (12). Grace Waite, (Riverton, UT) — 21:33.34

4. (15). Zarah Wiet, (Herriman, UT) — 22:50.91

5. (17). Anna Ames, (Sandy, UT) — 23:47.64

6. (22). Meredith Boggess, (Alpine, UT) — 24:32.89

7. (25). Alice Ansderson, (Filer, ID) — 25:22.44

8. (31). Reagan Tesch, (Draper, UT) — 26:32.03

9. (35). Nantenin Sidibe, (Magna, UT) — 26:44.28

10. (38). Rachel Garner, (West Jordan, UT) — 26:57.53

11. (39). Emily Garner, (West Jordan, UT) — 27:56.22

12. (49). Malory Lloyd, (Salt Lake City, UT) — 29:07.52

13. (55). Eliza Parker, (Silver Spring, MD) — 29:29.27

14. (56). Hannah McLaughlin, (Syracuse, UT) — 29:29.38

15. (57). Kate Childs, (SANDY, UT) — 29:44.48

16. (76). Grace Summers, (Logan, UT) — 32:26.79

17. (79). Emma Williams, (Herriman, UT) — 32:47.80

18. (85). Emma Bauman, (Salt Lake City, UT) — 32:58.56

19. (86). Megan Campbell, (North Salt Lake, UT) — 33:00.05

20. (88). Anne Summers, (Logan, UT) — 33:18.28

21. (104). Lydia Ambrose, (Mankato, MN) — 34:44.18

22. (127). Denyse Cloe, (Salt Lake City, UT) — 37:01.86

23. (137). Ellie Childs, (SANDY, UT) — 38:02.81

24. (141). Claire Ames, (Sandy, UT) — 38:36.31

25. (144). Rebecca Bowler, (HIghland, UT) — 38:43.10

26. (221). Kaiya Hood, (Pleasant Grove, UT) — 49:30.28

27. (228). Lindi Brown, (Salt Lake City, UT) — 50:50.46

28. (273). sophie Taggart, (Salt Lake City, UT) — 1:10:30.13


Women 19-24

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (2). Camille Wirthlin, (Mapleton, UT) — 19:04.88

2. (23). Sam Hall, (Price, UT) — 24:46.06

3. (53). Molly Verhaaren, (South Jordan, UT) — 29:18.62

4. (89). Katherine McEntire, (Salt Lake City, UT) — 33:21.54

5. (95). Bailey Tukumoeatu, (Salt Lake City, UT) — 33:29.52

6. (97). Katie Miner, (Salt Lake City, UT) — 33:47.80

7. (102). Elena Brown, (Williamsburg, VA) — 34:20.85

8. (109). Jemina Shepherd, (Salt Lake City, UT) — 35:08.56

9. (122). Aiden Lillie, (Salt Lake City, UT) — 36:26.26

10. (131). Eliza Peters, (Herriman, UT) — 37:35.84

11. (145). Madison Bowler, (HIghland, UT) — 38:44.07

12. (155). Fayth Christensen, (Layton, UT) — 39:45.82

13. (175). Abby Brown, (Salt Lake City, UT) — 42:11.93

14. (207). Milena Barker, (Sugar City, ID) — 46:57.90

15. (215). sarah cahill, (salt lake city, UT) — 47:58.07

16. (238). Brianna Ames, (Sandy, UT) — 53:58.01

17. (251). Taylor Kanegae, (Herriman, UT) — 57:27.13

18. (277). Emily Hilton, (Salt Lake City, UT) — 1:13:02.64

19. (283). Hillary Gentillon, (Salt Lake City, UT) — 1:14:58.31


Women 25-29

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (34). Sarah Paul, (Salt Lake City, UT) — 26:40.28

2. (48). Nea Khong, (South Jordan, UT) — 29:04.09

3. (51). Sydney Walker, (Sandy, UT) — 29:17.79

4. (58). Melanie Weaver, (Alpine, UT) — 29:47.95

5. (61). Sarah Robertson, (Herriman, UT) — 30:07.79

6. (62). Alison Reece, (Salt Lake City, UT) — 30:12.16

7. (65). Vienna Froerer, (Salt Lake City, UT) — 30:41.52

8. (77). Lauren Brown, (Salt Lake City, UT) — 32:44.75

9. (82). Maren Cline, (North Salt Lake, UT) — 32:51.55

10. (106). Ashley Gibson, (Sandy, UT) — 35:01.06

11. (111). Jennifer Johnson, (Bountiful, UT) — 35:19.05

12. (117). Nicole Brimmer, (Salt Lake City, UT) — 35:54.94

13. (119). Ashleigh Albrechtsen, (Salt Lake City, UT) — 36:11.05

14. (123). Whitney Matthews, (Syracuse, UT) — 36:27.48

15. (130). Alexys Mittelstaedt, (RIVERTON, UT) — 37:32.00

16. (132). Kimber Young, (South Salt Lake, UT) — 37:36.44

17. (139). Randa Moustafa, (San Diego, CA) — 38:12.21

18. (149). Mary Grace Heustess, (Salt Lake City, UT) — 39:13.31

19. (150). Molly Ambrose, (Sandy, UT) — 39:19.06

20. (156). Elyse McCammon, (Saratoga Springs, UT) — 39:45.82

21. (158). Kristine Hoggard, (Murray, UT) — 39:57.56

22. (213). Jennifer Rollins, (Orem, UT) — 47:47.53

23. (219). Stephanie Waitkevich, (Salt Lake City, UT) — 49:25.09

24. (245). Sarah Frisone, (Salt Lake City, UT) — 55:05.79

25. (269). Lizzy Ambrose, (Mankato, MN) — 1:07:01.88

26. (270). Hannah Ambrose, (Mankato, MN) — 1:07:03.21

27. (271). Chelsea Jackson, (Sandy, UT) — 1:08:24.88


Women 30-34

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (10). Jessica Tebo, (Denver, CO) — 21:16.50

2. (16). Kate Andelin, (Millcreek, UT) — 23:12.02

3. (21). Michele Guy, (Salt Lake City, UT) — 24:22.27

4. (30). Monica Villa, (Midvale, UT) — 26:24.96

5. (32). Laura Money, (South Jordan, UT) — 26:34.13

6. (44). Erica Colton, (Murray, UT) — 28:29.91

7. (52). April Mao, (Salt Lake City, UT) — 29:18.42

8. (64). Callie Spaulding, (Valencia, PA) — 30:22.18

9. (66). Lindsay Russell, (Salt Lake City, UT) — 31:17.26

10. (73). Kelsie Oliver, (Salt Lake City, UT) — 32:07.69

11. (92). Lundi Munsee, (Kaysville, UT) — 33:22.75

12. (93). Abby Clunas, (Ogden, UT) — 33:22.78

13. (125). Julie Winn, (Taylorsville, UT) — 36:57.03

14. (135). Lindsy May, (Springville, UT) — 37:49.94

15. (148). Kirsten Robbs, (Salt Lake City, UT) — 39:08.27

16. (167). Angie Ruby Carlsruh, (Flemington, NJ) — 41:04.38

17. (179). Nicolle Lambert, (Saratoga springs, UT) — 43:14.57

18. (184). Catherine Summers, (Provo, UT) — 43:45.32

19. (189). Mandi Russell, (Herriman, UT) — 44:06.71

20. (206). Ginny Romney, (Salt Lake City, UT) — 46:35.94

21. (212). Mary Zilch, (Pleasant Grove, UT) — 47:46.89

22. (217). Chelsea Day, (Bluffdale, UT) — 48:59.59

23. (225). Jessy Turner, (Fruit Heights, UT) — 50:17.31

24. (227). Camille Lolofie, (Bountiful, UT) — 50:49.15

25. (229). Camari Liva-Finiasi, (Salt Lake City, UT) — 50:57.09

26. (235). Cassandra Gowen, (Midvale, UT) — 53:35.24

27. (248). Carlene Folau, (Salt Lake City, UT) — 55:40.85

28. (253). Amy Shepherd, (West Jordan, UT) — 59:10.76

29. (265). Elizabeth Terrazas, (Salt Lake City, UT) — 1:05:33.12

30. (268). Lottie Johnson, (Bountiful, UT) — 1:06:23.62

31. (275). Jessica Warner, (Centerville, UT) — 1:11:56.89


Women 35-39

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (19). Karolyn Nelson, (South Jordan, UT) — 24:20.04

2. (20). Lindsay Lewis, (HERRIMAN, UT) — 24:20.71

3. (33). Chelsy Hooper, (Centerville, UT) — 26:36.28

4. (59). Irene Elliott, (Salt Lake City, UT) — 29:47.95

5. (68). Daena Adame, (Salt Lake City, UT) — 31:29.04

6. (69). Hailey Mabey, (Salt Lake City, UT) — 31:29.40

7. (83). Asami Matsukura, (Salt Lake City, UT) — 32:54.28

8. (101). Victoria Lloyd, (Syracuse, UT) — 34:09.41

9. (113). Jaclyn Jeppesen, (Riverton, UT) — 35:30.25

10. (133). Hayley Rasmussen Hoopes, (Sandy, UT) — 37:38.06

11. (138). Abril Burgoyne, (Layton, UT) — 38:10.31

12. (151). Keiko Ishikawa, (Salt Lake City, UT) — 39:20.57

13. (178). Karen Hastings, (South Jordan, UT) — 42:39.72

14. (194). Kristen Tesch, (Pine, CO) — 44:15.06

15. (196). Amy Bonnemort, (South Jordan, UT) — 44:23.16

16. (204). Jessica Cole, (Salt Lake City, UT) — 46:15.33

17. (231). Lizz Ashby, (Salt Lake City, UT) — 52:01.33

18. (236). Tressa Sidibe, (Magna, UT) — 53:44.79

19. (241). Courtney Crofts, (Sandy, UT) — 54:11.94

20. (278). Abi Ayres, (Salt Lake City, UT) — 1:13:07.31

21. (282). Kelli Brown, (Salt Lake City, UT) — 1:13:38.68


Women 40-44

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (46). Jaimee Roark, (Simi Valley, CA) — 28:47.78

2. (60). Tanya Gibson, (Kaysville, UT) — 30:06.96

3. (70). Jen Gapinski, (Layton, UT) — 31:37.50

4. (71). Runner Girl, (South Jordan, UT) — 31:37.99

5. (74). Alisha Sperry, (Salt Lake City, UT) — 32:14.90

6. (75). Nicole Koester, (Phoenix, AZ) — 32:23.05

7. (81). Erica Flitton, (HOLLADAY, UT) — 32:51.06

8. (110). Alicia Kruger, (Taylorsville, UT) — 35:15.53

9. (114). Jill Klemin, (Holladay, UT) — 35:30.35

10. (128). Sommer Young, (West Jordan, UT) — 37:02.44

11. (129). Kristy Leis, (Salt Lake City, UT) — 37:03.45

12. (146). Jennifer Peacock, (West Jordon, UT) — 38:47.29

13. (161). Kellie Madsen, (Salt Lake City, UT) — 40:04.95

14. (173). Mindianne Toomb, (Kaysville, UT) — 42:07.96

15. (176). Linzi Brown, (Arcugnano, ) — 42:12.43

16. (180). Genny Campbell, (North Salt Lake, UT) — 43:22.63

17. (195). Shannon Barker, (Lehi, UT) — 44:15.26

18. (200). MaryJo Webb, (Woods Cross, UT) — 45:28.25

19. (205). Sonja Ames, (Sandy, UT) — 46:16.45

20. (209). Celeste Peterson, (Salt Lake City, UT) — 47:34.65

21. (250). Stephanie Hyler, (Taylorsville, UT) — 56:31.26

22. (261). Ana Hafoka, (Salt Lake City, UT) — 1:03:07.12

23. (272). Starr Wahlen, (Salt Lake City, UT) — 1:09:33.88


Women 45-49

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (29). Marchelle Elmer, (Springville, UT) — 26:23.19

2. (36). Connie Woods, (Salt Lake City, UT) — 26:49.96

3. (98). Michelle Evanson, (Sandy, UT) — 33:57.58

4. (105). Brittany Daw, (Riverton, UT) — 34:48.03

5. (162). Yvette White, (Herriman, UT) — 40:07.29

6. (187). Maria Mercedes Romero, (Salt Lake City, UT) — 43:49.80

7. (188). Stephanie Hurst, (North Salt Lake, UT) — 43:58.32

8. (202). Tomoko Hale, (Sandy, UT) — 45:58.08

9. (203). makiko hirota, (Salt Lake City, UT) — 45:58.33

10. (208). Heidi Barker, (Sugar City, ID) — 46:58.31

11. (226). Rachel Robinson, (Sandy, UT) — 50:25.34

12. (233). Rebekah Grow, (LAYTON, UT) — 53:33.35

13. (246). Sarah Larsen, (Salt Lake City, UT) — 55:40.60

14. (249). Christine Bates, (Brigham City, UT) — 55:41.71

15. (258). Kasey Davis, (Saratoga Springs, UT) — 1:00:08.13

16. (266). Becky Hurst, (West Jordan, UT) — 1:06:21.27


Women 50-54

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (45). Valentina Brown, (Williamsburg, VA) — 28:36.01

2. (103). Alison Garner, (Sugar City, ID) — 34:30.30

3. (126). Tiffany Johnson, (Eagle Mountain, UT) — 37:01.05

4. (147). Suzanne Williams, (Herriman, UT) — 38:47.31

5. (152). Heather Fowler, (Sandy, UT) — 39:41.81

6. (181). Kathy Bitner, (Draper, UT) — 43:39.12

7. (199). Annoni Larson, (Woods Cross, UT) — 45:28.10

8. (214). joyce cahill, (salt lake city, UT) — 47:57.67

9. (224). Juana Luvian, (Salt Lake City, UT) — 50:14.99

10. (239). Marilyn Allred, (Taylorsville, UT) — 53:59.41

11. (259). Betsy Vakapuna, (Magna, UT) — 1:03:01.62


Women 55-59

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (108). Kathleen Schwaner, (Okemos, MI) — 35:06.05

2. (142). Melou Cline, (North Salt Lake, UT) — 38:38.21

3. (164). Connie Harrison, (Salt Lake City, UT) — 40:37.79

4. (165). Roxana Hyde, (West Valley City, UT) — 40:41.56

5. (166). Metta Driscoll, (Salt Lake City, UT) — 40:57.71

6. (170). Robyn Palacios, (Salt Lake City, UT) — 41:49.88

7. (171). Connie Mendez, (Salt Lake City, UT) — 42:02.79

8. (186). Mary Ann Summers, (Logan, UT) — 43:46.00

9. (240). Nancy Alleman, (Salt Lake City, UT) — 54:03.34

10. (247). Alice Folau, (Salt Lake City, UT) — 55:40.60

11. (252). Maria Day, (Herriman, UT) — 57:44.41

12. (255). marie lane, (Salt Lake City, UT) — 59:31.58


Women 60-64

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (87). Frederique olive, (Salt Lake City, UT) — 33:14.41

2. (100). Sharon Simpson, (Murray, UT) — 34:04.22

3. (157). Debra Christensen, (Layton, UT) — 39:46.02

4. (191). Patsy Zamani, (North Salt Lake, UT) — 44:12.83

5. (243). Tonya Worthington, (Salt Lake City, UT) — 54:21.06

6. (244). Nancy Peterson, (Flagstaff, AZ) — 54:25.53

7. (280). Jane Taggart, (Salt Lake City, UT) — 1:13:29.09


Women 65-69

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (80). Mona Davis, (Hurricane, UT) — 32:49.80

2. (91). Wendy Tuckett, (Salt Lake City, UT) — 33:22.16

3. (140). Barbara Hurst, (Sunnyvale, CA) — 38:34.56

4. (190). Jocelyn Elsholz, (Sandy, UT) — 44:06.71

5. (197). Sue Gowen, (Midvale, UT) — 44:55.33

6. (211). Debbie Briggs, (Salt Lake City, UT) — 47:43.58

7. (254). Colleen Shepherd, (Taylorsville, UT) — 59:10.77

8. (267). Pam Peterson, (Provo, UT) — 1:06:22.11


Women 70-79

Place (Overall) Name (City) — Time

1. (99). Wendy Van De Kamp, (Salt Lake City, UT) — 34:04.05

2. (107). Terry Gooch, (Bountiful, UT) — 35:04.05

3. (124). Victoria Pasternak, (Salt Lake City, UT) — 36:52.88

4. (192). Karen Tesch, (Sandy, UT) — 44:13.86

5. (237). Christir Evans, (Sandy, UT) — 53:52.32

6. (262). Sabina Aguirre, (Farmington, UT) — 1:03:08.37

7. (284). Victoria Zollinger, (Magna, UT) — 1:15:16.11

8. (285). Diana Lee Thompson, (Salt Lake City, UT) — 1:24:39.65

9. (256). Denise maxwell, (Salt Lake City, UT) — 59:31.59


Male 5K results


Men Open

Place, Name (City) — Time

1. Camren Todd, (Kaysville, UT) — 14:47.65

2. Sean Mulherin, (Jackson, WY) — 16:23.99

3. Micaela Rivera, (Herriman, UT) — 17:40.71

4. Isaac Wardle, (Herriman, UT) — 17:51.47

Men Masters

Place, Name (City) — Time

1. Blaine Brown, (North Salt Lake, UT) — 19:56.59

2. Brandon Kirby, (Layton, UT) — 19:57.75

3. Gilberto Gonzalez, (Salt Lake City, UT) — 20:11.87


Boys Under 12

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (22). Adam Moody, (Herriman, UT) — 20:09.85

2. (38). Cooper Hurl, (McMinnville, OR) — 22:56.19

3. (44). Dioma Sidibe, (Magna, UT) — 23:18.35

4. (47). Beckley Brown, (South Jordan, UT) — 23:36.02

5. (55). Micah Hooper, (Centerville, UT) — 24:33.50

6. (63). William Durney, (Iowa City, IA) — 26:14.03

7. (66). Jordan Schiebel, (Hickory, NC) — 26:18.50

8. (69). Liam Watson, (Winter Garden, FL) — 26:26.23

9. (70). Joshua Morgan, (Warsaw, IN) — 26:27.43

10. (82). JORDAN THOMPSON, (Salt Lake City, UT) — 29:26.94

11. (84). Valentino Peterson, (Farmington, UT) — 29:28.29

12. (88). Mason Woods, (Salt Lake City, UT) — 30:24.65

13. (89). Miles Spaulding, (Valencia, PA) — 30:25.47

14. (91). Nicolas Koester, (Phoenix, AZ) — 30:40.79

15. (100). Crew Ash, (South Jordan, UT) — 31:44.40

16. (109). Creed Brady, (Sandy, UT) — 32:19.04

17. (120). Yuma Matsukura, (Salt Lake City, UT) — 32:56.05

18. (125). Jude Munsee, (Kaysville, UT) — 33:22.14

19. (126). Seth Hoopes, (Sandy, UT) — 33:35.00

20. (131). Simon Cook, (Sandy, UT) — 33:56.30

21. (132). CAEL THOMPSON, (Salt Lake City, UT) — 34:00.21

22. (137). Kateka Kunda, (Salt Lake City, UT) — 34:24.70

23. (138). Charles Madison, (South Jordan, UT) — 34:30.55

24. (142). Miles Brady, (Sandy, UT) — 34:46.80

25. (143). Benjamin Klemin, (Holladay, UT) — 35:01.53

26. (145). Henry Cook, (Sandy, UT) — 35:17.72

27. (148). Cody Hall, (Kaysville, UT) — 35:45.79

28. (159). Matthew Mittelstaedt, (RIVERTON, UT) — 37:25.56

29. (161). Elias Teeples, (BOUNTIFUL, UT) — 38:01.03

30. (164). Ismael Sidibe, (Magna, UT) — 38:40.04

31. (165). Auty Robbs, (Salt Lake City, UT) — 39:08.28

32. (166). Michael Robbs, (Salt Lake City, UT) — 39:08.37

33. (167). Shoma Ishikawa, (Salt Lake City, UT) — 39:20.80

34. (169). Skyler Tietz, (Sandy, UT) — 39:42.54

35. (173). Micah Tietz, (Sandy, UT) — 39:56.56

36. (179). Viliami Tuikolovatu, (Salt Lake City, UT) — 41:03.30

37. (188). Isaac Ames, (Sandy, UT) — 43:06.24

38. (191). Henry Watson, (Winter Garden, FL) — 43:48.58

39. (196). Ramzi Zollinger, (Magna, UT) — 44:58.79

40. (199). Jacob Beck, (Salt Lake City, UT) — 45:19.48

41. (220). Kassim Sidibe, (Magna, UT) — 53:38.06

42. (229). Owen Tietz, (Sandy, UT) — 59:30.77

43. (233). Noah Lange, (Evanston, WY) — 1:05:09.59

44. (238). Henry Warner, (Centerville, UT) — 1:11:15.72

45. (239). Taggart Ayres, (Salt Lake City, UT) — 1:12:59.82


Boys 12-14

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (8). Hunter Hurl, (McMinnville, OR) — 18:20.74

2. (11). Bryce Arbuckle, (Centerville, UT) — 18:46.76

3. (13). Skyler Nelson, (South Jordan, UT) — 19:00.46

4. (14). Thomas Gudgell, (West Jordan, UT) — 19:07.26

5. (21). William Evershed, (South Jordan, UT) — 19:58.74

6. (25). Elias Wardle, (Herriman, UT) — 20:23.45

7. (26). Thomas Snow, (Farmington, UT) — 20:25.01

8. (27). Francisco Gandarilla, (Roy, UT) — 20:29.13

9. (28). Hayden Arbuckle, (Centerville, UT) — 20:32.39

10. (37). Ricky Sanchez, (North Salt Lake, UT) — 22:54.98

11. (40). Miles Watson, (Winter Garden, FL) — 23:06.44

12. (43). Bryant Anderson, (Filer, ID) — 23:13.77

13. (49). Tanner Morgan, (Warsaw, IN) — 23:54.74

14. (51). Davin Zamani, (North Salt Lake, UT) — 24:09.28

15. (57). Eli Watson, (Winter Garden, FL) — 25:10.78

16. (77). Luke Sperry, (Salt Lake City, UT) — 28:17.94

17. (78). Lucas Payne, (Salt Lake City, UT) — 28:33.37

18. (87). James Bauman, (Salt Lake City, UT) — 29:59.03

19. (90). David Flitton, (Salt Lake City, UT) — 30:25.47

20. (94). Conner Koester, (Phoenix, AZ) — 30:51.79

21. (101). McCoy Ash, (Salt Lake City, UT) — 31:44.71

22. (106). Grant Brady, (Sandy, UT) — 32:14.08

23. (124). Madden Rubsamen, (West Jordan, UT) — 33:17.80

24. (129). Henry Miner, (Salt Lake City, UT) — 33:47.00

25. (144). Oliver Cook, (Sandy, UT) — 35:02.05

26. (149). Ethan Bowler, (HIghland, UT) — 35:56.77

27. (150). Johnny Crofts, (Sandy, UT) — 35:59.75

28. (154). Tyler Hall, (KAYSVILLE, UT) — 36:46.80

29. (206). Micah Lange, (EVANSTON, WY) — 47:22.28

30. (212). Taylor Robinson, (Sandy, UT) — 50:04.87

31. (221). Brooks Carlsruh, (Flemington, NJ) — 54:02.07

32. (222). Eli Carlsruh, (FLEMINGTON, NJ) — 54:02.49

33. (234). Saul Gonzales, (Salt Lake City, UT) — 1:05:32.33

34. (236). Angel Gonzalez, (Salt Lake City, UT) — 1:05:36.37

35. (237). Parker Hurst, (West Jordan, UT) — 1:06:34.98


Boys 15-18

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (12). Caleb Tarr, (Herriman, UT) — 19:00.45

2. (15). Jacob Holiday, (Ten Sleep, WY) — 19:09.74

3. (17). Aidan Daw, (Riverton, UT) — 19:20.50

4. (18). Joseph Ungerman, (Herriman, UT) — 19:20.71

5. (29). isaiah lange, (Evanston, WY) — 20:58.60

6. (34). Adam Parke, (Clinton, UT) — 22:46.85

7. (36). Isaac Cook, (Sandy, UT) — 22:52.22

8. (41). Josue Garcia, (Salt Lake City, UT) — 23:07.20

9. (42). Prosper Gross, (Park City, UT) — 23:13.48

10. (50). Joshua Ashby, (El Paso, TX) — 24:00.78

11. (60). Joshua Peters, (West Jordan, UT) — 25:37.28

12. (68). Oscar Madison, (South Jordan, UT) — 26:25.01

13. (81). Logan Hurst, (West Jordan, UT) — 29:25.29

14. (112). Brewster Madison, (South Jordan, UT) — 32:30.25

15. (115). Daniel Cook, (Sandy, UT) — 32:33.28

16. (119). Isaac Cline, (North Salt Lake, UT) — 32:51.00

17. (121). Matt VanTassel, (Salt Lake City, UT) — 32:57.53

18. (136). Spencer Brown, (Williamsburg, VA) — 34:21.05

19. (171). Dryden Davis, (Saratoga Springs, UT) — 39:45.79

20. (213). Trey Brown, (Salt Lake City, UT) — 50:14.80

21. (231). Sage Wahlen, (Salt Lake City, UT) — 59:53.74


Men 19-24

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (16). Levi Boggess, (Alpine, UT) — 19:17.25

2. (48). Anderson Ramirez, (Salt Lake City, UT) — 23:52.70

3. (58). Noah Alex, (West Jordan, UT) — 25:21.76

4. (92). Colten Anderson, (Sandy, UT) — 30:41.90

5. (95). brandon whipp, (Sandy, UT) — 30:57.97

6. (108). Hannah Alex, (West Jordan, UT) — 32:18.63

7. (111). Sutton Hardy, (Salt Lake City, UT) — 32:29.24

8. (113). Caden Wheeler, (Kaysville, UT) — 32:30.25

9. (182). Caden Peterson, (South Jordan, UT) — 41:11.04

10. (187). Samuel Ames, (Sandy, UT) — 43:05.63

11. (194). Tallis Barker, (Sugar City, ID) — 44:20.79

12. (204). Jeremiah Burklund, (Sugar City, ID) — 46:57.71

13. (205). Zayd Kochaji, (South Jordan, UT) — 46:57.83

14. (235). Fisher Hurst, (West Jordan, UT) — 1:05:35.37

15. (244). Dillan Burnett, (South Jordan, UT) — 2:02:36.69


Men 25-29

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (5). Hayden Bove, (Salt Lake City, UT) — 18:03.64

2. (7). Nick Gochnour, (Salt Lake City, UT) — 18:06.74

3. (9). Gus Gochnour, (Salt Lake City, UT) — 18:27.96

4. (54). Peter Waldo, (SALT LAKE CITY, UT) — 24:33.09

5. (67). Nick Matthews, (Syracuse, UT) — 26:20.52

6. (72). Ian Boggess, (Alpine, UT) — 26:35.72

7. (107). Grayson Cole, (Salt Lake City, UT) — 32:18.53

8. (135). Caden Anderson, (Sandy, UT) — 34:12.26

9. (163). Nick Mena, (Idaho Falls, ID) — 38:21.17

10. (202). Justin Brendel, (Salt Lake City, UT) — 46:41.44

11. (217). Lance Hilton, (Salt Lake City, UT) — 50:49.96

12. (226). Jackson Day, (South Jordan, UT) — 57:38.58

13. (241). Aaron Gentillon, (Salt Lake City, UT) — 1:18:11.71


Men 30-34

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (30). Barton Strawn, (Salt Lake City, UT) — 21:09.96

2. (32). Bryan Winn, (Taylorsville, UT) — 21:52.03

3. (61). William McKenzie, (Salt Lake City, UT) — 25:38.72

4. (73). Ethan Zhou, (Salt Lake City, UT) — 27:11.90

5. (75). Zexi Xin, (Draper, UT) — 27:36.72

6. (80). Dan Spaulding, (Valencia, PA) — 29:15.54

7. (85). Russell Weaver, (Alpine, UT) — 29:48.04

8. (99). Christian Taype, (Sandy, UT) — 31:27.62

9. (114). Alex Gurvich, (Sandy, UT) — 32:32.05

10. (130). Cam Moss, (Salt Lake City, UT) — 33:47.55

11. (133). Nelson Catala, (Provo, UT) — 34:08.05

12. (146). Michael Johnson, (Bountiful, UT) — 35:18.03

13. (172). Aaron McCammon, (Saratoga Springs, UT) — 39:45.80

14. (180). Tyler Lambert, (Saratoga Springs, UT) — 41:05.32

15. (184). Hester Willie, (Bountiful, UT) — 42:16.53

16. (201). Alex Mena, (Sandy, UT) — 46:09.52

17. (214). Dallin Turner, (Fruit Heights, UT) — 50:17.01

18. (225). Travis Kanegae, (Herriman, UT) — 57:27.11


Men 35-39

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (31). Joshua Coffey, (Magna, UT) — 21:18.73

2. (39). Scott Wasilewski, (Salt Lake City, UT) — 22:59.46

3. (86). Christian Ross, (Salt Lake City, UT) — 29:50.54

4. (110). Dan Terpstra, (Salt Lake City, UT) — 32:19.65

5. (147). Curtis Ash, (South Jordan, UT) — 35:45.48

6. (155). Michael Griffin, (Salt Lake City, UT) — 36:47.81

7. (157). Josh Hoggard, (Murray, UT) — 36:57.38

8. (170). Kyle Hastings, (South Jordan, UT) — 39:44.97

9. (176). ERIC MAY, (SPRINGVILLE, UT) — 40:31.78

10. (178). Mark Roberts, (Salt Lake City, UT) — 41:03.07

11. (181). Tyler Lloyd, (Syracuse, UT) — 41:10.26

12. (185). Benjamin Cole, (Salt Lake City, UT) — 42:39.82

13. (186). Zak Day, (Bluffdale, UT) — 42:49.07

14. (195). Dave Bonnemort, (South Jordan, UT) — 44:25.80

15. (197). Kurt Brattos, (Draper, UT) — 45:01.33

16. (198). Evan Hyler, (Taylorsville, UT) — 45:18.07

17. (208). Donny Gasu, (Salt Lake City, UT) — 48:32.13

18. (228). Jacob Cahoon, (Salt Lake City, UT) — 59:08.51


Men 40-44

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (24). Mike Sackley, (Payson, UT) — 20:18.99

2. (59). Joseph Mittelstaedt, (Herriman, UT) — 25:23.45

3. (65). Kevin Morgan, (Warsaw, IN) — 26:17.03

4. (122). Travis Buckway, (Farmington, UT) — 33:04.71

5. (128). Joshua Hoopes, (Sandy, UT) — 33:42.73

6. (140). Billy Hatch, (Taylorsville, UT) — 34:44.01

7. (151). John Crofts, (Sandy, UT) — 36:00.36

8. (153). Jeffrey Tilt, (Sandy, UT) — 36:14.55

9. (158). James Lewis, (West Jordan, UT) — 37:24.81

10. (162). Darin Teeples, (BOUNTIFUL, UT) — 38:01.51

11. (174). Nick Howell, (Salt Lake City, UT) — 40:05.76

12. (183). Masatoshi Oka, (Salt Lake City, UT) — 41:40.94

13. (190). Steven Davis, (Saratoga Springs, UT) — 43:45.60

14. (192). John Watson, (Winter Garden, FL) — 43:52.51


Men 45-49

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (62). Marc Cook, (Sandy, UT) — 25:59.44

2. (83). Coury Lloyd, (Salt Lake City, UT) — 29:27.96

3. (98). Jeffrey Sanchez, (Salt Lake City, UT) — 31:27.01

4. (103). Tim Howe, (Cedar Hills, UT) — 31:56.91

5. (141). Brooks Brady, (Sandy, UT) — 34:46.53

6. (152). Nate Bowler, (Highland, UT) — 36:10.21

7. (160). Mike Hale, (Sandy, UT) — 37:55.31

8. (168). Mark Cooley, (Sandy, UT) — 39:41.93

9. (193). Todd Barker, (Lehi, UT) — 44:16.07

10. (219). Nathan Mecham, (Sandy, UT) — 51:55.84


Men 50-54

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (45). Steven Burian, (Salt Lake City, UT) — 23:27.77

2. (76). Ken Bitner, (Draper, UT) — 28:04.78

3. (79). Howard Brady, (Seattle, WA) — 28:34.18

4. (93). Bart Boggess, (Alpine, UT) — 30:44.54

5. (96). Craig Steel, (North Salt Lake, UT) — 31:09.53

6. (116). David Cook, (Salt Lake City, UT) — 32:34.10


Men 55-59

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (33). Tim Sanchez, (Layton, UT) — 21:52.60

2. (53). Gordon Wright, (Salt Lake City, UT) — 24:27.81

3. (117). Bret Beckstead, (Salt Lake City, UT) — 32:42.29

4. (139). Mike Valles, (Salt Lake City, UT) — 34:38.05

5. (207). Stephen Waitkevich, (Saratoga Springs, UT) — 48:00.83

6. (209). logan Peterson, (Farmington, UT) — 48:58.48

7. (224). Nick Frisone, (Salt Lake City, UT) — 55:06.60

8. (245). Nilson Cabral, (West Valley City, UT) — 4:07:08.08


Men 60-64

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (35). Mike Cahill, (Salt Lake City, UT) — 22:48.69

2. (56). Christopher Kennedy, (Herriman, UT) — 24:51.28

3. (74). Neil Cotter, (Salt Lake City, UT) — 27:27.12

4. (105). david armstrong, (South Jordan, UT) — 31:59.65

5. (134). Ty Kiisel, (Sandy, UT) — 34:10.27

6. (156). Joel Gentillon, (Salt Lake City, UT) — 36:52.49

7. (177). Steven Anderton, (South Jordan, UT) — 40:50.29

8. (211). Bill Reuter, (Tucson, AZ) — 49:45.36


Men 65-69

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (97). Stephen Wight, (Herriman, UT) — 31:12.77

2. (102). john hall, (Bountiful, UT) — 31:54.28

3. (118). Robert Vigil, (Salt Lake City, UT) — 32:45.36

4. (123). Gary Baker, (Lakemoor, IL) — 33:15.28

5. (175). Doug Miner, (Mesa, AZ) — 40:25.57

6. (200). Jon Carlson, (Sandy, UT) — 45:56.52

7. (218). Russ Cline, (North Salt Lake, UT) — 51:46.85

8. (227). Robert Cahoon, (Salt Lake City, UT) — 59:07.33

9. (232). paul taggart, (Salt Lake City, UT) — 1:04:41.12


Men 70-79

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (71). AJ Smith, (Salt Lake City, UT) — 26:32.51

2. (104). Steve Warren, (West Valley City, UT) — 31:59.05

3. (127). Randy Tesch, (Sandy, UT) — 33:35.55

4. (189). Stephen Snow, (Salt Lake City, UT) — 43:08.21

5. (203). Ed Tilt, (Sandy, UT) — 46:42.05

6. (210). Andy Reid, (Denver, CO) — 49:03.31

7. (216). Robert Wood, (Sandy UT, UT) — 50:46.59

8. (223). LORIN PETERSON, (FLAGSTAFF, AZ) — 54:18.02

9. (230). David Mecham, (Sandy, UT) — 59:31.98

10. (240). Mike Zollinger, (Magna, UT) — 1:15:15.91

11. (243). Gerald Gonsalves, (American Fork, UT) — 1:37:45.94


Men 80-84

Place (Overall). Name (City) — Time

1. (215). Philip Sullivan, (Houston, TX) — 50:44.68

2. (242). John Cahill, (Salt Lake City, UT) — 1:24:39.85