clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school football: 6A/5A/4A/3A/2A/1A state tournament scores and schedules

Orem at Bountiful in 5A quarterfinal football in Bountiful on Friday, Nov. 5, 2021. Orem won 40-33.
Orem at Bountiful in 5A quarterfinal football in Bountiful on Friday, Nov. 5, 2021. Orem won 40-33.
Jeffrey D. Allred, Deseret News

State tournament RPI rankings are based on the UHSS RPI rankings.

The top seeds in each classification are Corner Canyon (6A), Springville (5A), Desert Hills (4A), Juab (3A), San Juan (2A) and Duchesne (1A).


Class 6A Playoffs

Note: Top eight seeds receive first-round bye, No. 1 Corner Canyon, No. 2 Lone Peak, No. 3 Skyridge, No. 4 Weber, No. 5 Mountain Ridge, No. 6 Farmington, No. 7 Bingham, No. 8 American Fork.

First round (Oct. 22)

  • No. 16 Kearns 31, No. 17 Fremont 30
  • No. 9 Riverton 63, No. 24 Cyprus 6
  • No. 13 Layton 24, No. 20 Hunter 10
  • No. 12 Syracuse 33, No. 21 Pleasant Grove 7
  • No. 18 Herriman 35. No. 15 Davis 21
  • No. 10 West Jordan 27, No. 23 Clearfield 0
  • No. 19 Westlake 30, No. 14 Roy 28
  • No. 11 West 35, No. 22 Granger 16

Second round (Oct. 29)

  • No. 1 Corner Canyon 49, No. 16 Kearns 14
  • No. 8 American Fork 20, No. 9 Riverton 13
  • No. 4 Weber 35, No. 13 Layton 21
  • No. 12 Syracuse 35, No. 5 Mountain Ridge 23
  • No. 2 Lone Peak 37, No. 18 Herriman 14
  • No. 7 Bingham 37, No. 10 West Jordan 7
  • No. 3 Skyridge 58, No. 19 Westlake 7
  • No. 6 Farmington 10, No. 11 West 7

Quarterfinals (Nov. 5)

  • No. 1 Corner Canyon 45, No. 8 American Fork 28
  • No. 4 Weber 14, No. 12 Syracuse 7
  • No. 2 Lone Peak 21, No. 7 Bingham 14
  • No. 3 Skyridge 52, No. 6 Farmington 7

Semifinals (Nov. 12)

  • No. 1 Corner Canyon 48, No. 4 Weber 13
  • No. 3 Skyridge vs. No. 2 Lone Peak, 6:30 p.m.

Championship (Nov. 19)

At University of Utah

  • Skyridge/Lone Peak vs. No. 1 Corner Canyon, 2:30 p.m.

Class 5A Playoffs

Note: Top eight seeds receive first-round bye, No. 1 Springville, No. 2 Timpview, No. 3 Stansbury, No. 4 Bountiful, No. 5 Provo, No. 6 Spanish Fork, No. 7 Lehi, No. 8 Timpanogos.

First round (Oct. 22)

  • No. 17 Alta 54, No. 16 Uintah 13
  • No. 24 Box Elder 22, No. 9 Tooele 14
  • No. 20 Park City 27, No. 13 Skyline 10
  • No. 21 Orem 42, No. 12 Brighton 22
  • No. 15 Bonneville 28, No. 18 Northridge 26
  • No. 10 Wasatch 55, No. 23 Maple Mountain 20
  • No. 14 Olympus 49, No. 19 Payson 21
  • No. 22 East 35, No. 11 Cedar Valley 7

Second round (Oct. 29)

  • No. 1 Springville 41, No. 17 Alta 7
  • No. 8 Timpanogos 31, No. 24 Box Elder 29
  • No. 4 Bountiful 38, No. 20 Park City 20
  • No. 21 Orem 28, No. 5 Provo 14
  • No. 2 Timpview 42, No. 15 Bonneville 15
  • No. 7 Lehi 35, No. 10 Wasatch 34 (OT)
  • No. 3 Stansbury 26, No. 14 Olympus 20
  • No. 22 East 38, No. 6 Spanish Fork 20

Quarterfinals (Nov. 5)

  • No. 1 Springville 56, No. 8 Timpanogos 14
  • No. 21 Orem 40, No. 4 Bountiful 33
  • No. 7 Lehi 23, No. 2 Timpview 13
  • No. 3 Stansbury 21, No. 22 East 7

Semifinals (Nov. 11)

  • No. 1 Springville 27, No. 21 Orem 26
  • No. 7 Lehi 28, No. 3 Stansbury 14

Championship (Nov. 19)

At University of Utah

  • No. 7 Lehi vs. No. 1 Springville, 11 a.m.

Class 4A Playoffs

Note: Top three seeds receive first-round bye, No. 1 Desert Hills, No. 2 Ridgeline, No. 3 Green Canyon.

First round (Oct. 22)

  • No. 9 Pine View 31, No. 8 Snow Canyon 22
  • No. 4 Dixie 48, No. 13 Bear River 20
  • No. 5 Sky View 34, No. 12 Hurricane 3
  • No. 7 Logan 46, No. 10 Cedar City 24
  • No. 6 Crimson Cliffs 27, No. 11 Mountain Crest 0

Friday’s quarterfinals (Oct. 29)

  • No. 9 Pine View 37, No. 1 Desert Hills 35
  • No. 4 Dixie 36, No. 5 Sky View 35
  • No. 2 Ridgeline 50, No. 7 Logan 7
  • No. 6 Crimson Cliffs 31, No. 3 Green Canyon 10

Semifinals (Nov. 5)

  • No. 4 Dixie 42, No. 9 Pine View 20
  • No. 2 Ridgeline 49, No. 6 Crimson Cliffs 34

Championships (Nov. 12)

  • No. 2 Ridgeline 45, No. 4 Dixie 20

Class 3A Playoffs

Note: Top four seeds receive first-round bye, No. 1 Juab, No. 2 Juan Diego, No. 3 Grantsville, No. 4 Morgan.

First round (Oct. 22)

  • No. 9 Ogden 34, No. 8 Manti 28
  • No. 5 North Sanpete 37, No. 12 Ben Lomond 6
  • No. 7 Canyon View, 34, No. 10 Richfield 28
  • No. 6 Union 37, No. 11 Carbon 0

Friday’s quarterfinals (Oct. 29)

  • No. 1 Juab 31, No. 9 Ogden 24
  • No. 4 Morgan 56, No. 5 North Sanpete 18
  • No. 2 Juan Diego 34, No. 7 Canyon View 19
  • No. 3 Grantsville 49, No. 6 Union 18

Semifinals (Nov. 6)

  • No. 4 Morgan 54, No. 1 Juab 38
  • No. 3 Grantsville 28, No. 2 Juan Diego 14

Championship (Nov. 13)

At Weber State

  • No. 4 Morgan vs. No. 3 Grantsville, 5 p.m.

Class 2A Playoffs

Note: Top four seeds receive first-round bye, No. 1 San Juan, No. 2 South Summit, No. 3 Beaver, No. 4 Summit Academy.

First round (Oct. 22)

  • No. 8 Millard 40, No. 9 South Sevier 14
  • No. 5 Emery 2, No. 12 Grand 0 | Emery won by forfeit
  • No. 7 Providence Hall 44, No. 10 Judge Memorial 12
  • No. 6 Delta 42, No. 10 American Leadership 10

Friday’s quarterfinals (Oct. 29)

  • No. 1 San Juan 39, No. 8 Millard 7
  • No. 4 Summit Academy 37, No. 5 Emery 14
  • No. 2 South Summit 33, No. 7 Providence Hall 17
  • No. 3 Beaver 28, No. 6 Delta 7

Semifinals (Nov. 6)

  • No. 1 San Juan 60, No. 4 Summit Academy 35
  • No. 3 Beaver 21, No. 2 South Summit 14

Championship (Nov. 13)

At Weber State

  • No. 3 Beaver vs. No. 1 San Juan, 2 p.m.

Class 1A Playoffs

Note: Top five seeds receive first-round bye, No. 1 Duchesne, No. 2 Kanab, No. 3 Enterprise, No. 4 Milford, No. 5 North Sevier

First round (Oct. 22)

  • No. 8 Parowan 35, No. 9 Gunnison Valley 8
  • No. 7 North Summit 27, No. 10 Rich 0
  • No. 6 Layton Christian 84, No. 11 Monticello 0

Friday’s quarterfinals (Oct. 29)

  • No. 1 Duchesne 35, No. 8 Parowan 13
  • No. 4 Milford 35, No. 5 North Sevier 21
  • No. 2 Kanab 23, No. 7 North Summit 6
  • No. 6 Layton Christian 30, No. 3 Enterprise 26

Semifinals (Nov. 5)

  • No. 1 Duchesne 32, No. 4 MIlford 18
  • No. 6 Layton Christian 14, No. 2 Kanab 13

Championship (Nov. 13)

At Weber State

  • No. 6 Layton Christian vs. No. 1 Duchesne, 11 a.m.