Facebook Twitter

High school cross-country: 4A region recaps, Bear River and Cedar boys, Pine View and Ridgeline girls claim titles

SHARE High school cross-country: 4A region recaps, Bear River and Cedar boys, Pine View and Ridgeline girls claim titles
DSC_0300.JPG

Pine View’s girls cross country team captured the Region 10 title on Tuesday at Bicentennial Park.

Provided by Pine View

Region 10

Cedar’s boys and Pine View’s girls cross-country teams captured Region 10 titles at Bicentennial Park in Cedar City on Tuesday.

Cedar’s boys team had its top five runners finish in the top 11 as it barely edged Deseret Hills by three team points to claim the title. Cedar’s Logan Peel won the Region 10 individual title, finishing 13 seconds ahead Desert Hills’ Carson Wall.

On the girls side, Pine View’s depth paved the way for a narrow region title win over Cedar as it won despite no individual finishing in the top four.

Cedar’s Carissa Hofeling dominated en route to the individual title, winning with a 46-second cushion.

Boys team scores

  1. Cedar City, 36
  2. Desert Hills, 39
  3. Snow Canyon, 71
  4. Crimson Cliffs, 110
  5. Pine View, 131
  6. Hurricane, 162
  7. Dixie, 196

Boys individual results  

  1. Logan Peel, Cedar City, 15:04.50
  2. Carson Wall, Desert Hills, 15:17.70
  3. Spencer Smith, Snow Canyon, 15:27.70
  4. Christopher Boyer, Desert Hills, 15:52.30
  5. Payton Wilkins, Desert Hills, 15:53.10
  6. Caleb Simmerman, Cedar City, 15:54.40
  7. Thomas Wirthlin, Crimson Cliffs, 15:58.80
  8. Justin Dodds, Cedar City, 15:55.30
  9. Trey Despain, Pine View, 15:57.80
  10. Braxten Gifford, Cedar City, 16:05.60
  11. Seth Sonerholm, Cedar City, 16:07.50
  12. Walker Brinkerhoff, Desert Hills, 16:08.10
  13. Spencer Heaton, Cedar CIty, 16:10.70
  14. James Butterfield, Snow Canyon, 16:14.10
  15. Kaleb Graff, Snow Canyon, 16:17.40

Girls team scores

  1. Pine View, 50
  2. Cedar City, 56
  3. Desert Hills, 70
  4. Snow Canyon, 85
  5. Hurricane, 139
  6. Crimson Cliffs, 145
  7. Dixie, 164

Girls individual results  

  1. Carissa Hofeling, Cedar City, 17:22.60
  2. Hailee Phillips, Snow Canyon, 18:08.60
  3. Sarah Ellis, Crimson Cliffs, 18:35.30
  4. Emma Page, Cedar City, 18:38.50
  5. Brooklyn Hill, Pine View, 18:54.60
  6. Adri Baker, Pine VIew, 19:00.80
  7. Anneliese Fuller, Hurricane, 19:08.80
  8. Mayce Dalton, Cedar City, 19:11.90
  9. Kailani Zufelt, Desert Hills, 19:12.60
  10. Addison Pettingill, Desert Hills, 19:14.20
  11. Ruby Ludlow, Dixie, 19:34.90
  12. Katie Finch, Pine View, 19:43.40
  13. Kate Jones, Pine View, 19:44.30
  14. Brinley Peterson, Pine View, 19:45.50
  15. Kenzee Gubler, Deseret Hills, 19:51.90

Region 11

Bear River’s boys and Ridgeline’s girls claimed the Region 11 titles at the Utah State cross-country course on Wednesday.

The boys race was extremely tight, with Bear River narrowly edging Green Canyon by three points to claim the region title. Surprisingly, neither had a top three finish with Sky View’s Isaiah Crookston claiming the first-place finish as he finished 28 seconds ahead of the runner-up finisher from Ridgeline.

For the girls, Ridgeline had a pretty comfortable victory as it finished 15 points ahead of Bear River to win the region title. Mountain Crest’s Abigail Case took home top honors as she edged Green Canyon’s Katie Latvakoski by three seconds in a close finish down the stretch.

Boys team scores

  1. Bear River, 57
  2. Green Canyon, 60
  3. Sky View, 71
  4. Ridgeline, 84
  5. Logan, 97
  6. Mountain Crest, 141

Boys individual results                                                  

  1. Isaiah Crookston, Sky View, 15:59.5
  2. Tate Hickman, Ridgeline, 16:27.4
  3. Jaime Tellez-Quiroz, Sky View, 16:28.5
  4. Ammon Hunter, Bear River, 16:33.6
  5. Jackson Monz, Green Canyon, 16:35.2
  6. Hyrum Staffanson, Mountain Crest, 16:39.1
  7. Dylan Chambers, Green Canyon, 16:49.3
  8. Jacob Anderson, Logan, 16:52.7
  9. Sam Lorimer, Logan, 16:53.0
  10. Clark Campbell, Green Canyon, 16:58.9
  11. Phillip Gallegos, Bear River, 17:05.4
  12. Trey Davidson, Logan, 17:09.8
  13. David Bourgeous, Bear River, 17:09.8
  14. Matthew Spotten, Bear River, 17:10.4
  15. Braxton Craven, Bear River, 17:16.7

Girls team scores

  1. Ridgeline, 36
  2. Bear River, 51
  3. Green Canyon, 69
  4. Mountain Crest, 94
  5. Sky View, 107
  6. Logan, 157

Girls individual results

  1. Abigail Case, Mountain Crest, 18:53.3
  2. Katie Latvakoski, Green Canyon, 18:56.8
  3. Alexis Patrick, Ridgeline, 19:01.9
  4. Sydnee Walton, Ridgeline, 19:11.8
  5. Hadlie Ballard, Green Canyon, 19:36.2
  6. Elizabeth Phillips, Bear River, 19:47.8
  7. Gracie Meeds, Bear River, 19:48.2
  8. Brynlee Brown, Ridgeline, 19:50.0
  9. Bethany Richard, Bear River, 20:02.3
  10. Mackenzie Hansen, Ridgeline, 20:10.2
  11. Madeline Sonntag, Ridgeline, 20:18.4
  12. Kaylee Grigg, Sky View, 20:24.0
  13. Shylee Kofoed, Bear River, 20:27.3
  14. Sarah Olsen, Sky View, 20:27.5
  15. Marissa Hancock, Mountain Crest, 20:36.3