clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Unofficial vote tallies from Utah’s Tuesday elections

The Capitol in Salt Lake City is pictured on Thursday, Feb. 13, 2020.
The Capitol in Salt Lake City is pictured on Thursday, Feb. 13, 2020.
Spenser Heaps, Deseret News

The latest unofficial, incomplete results from Tuesday’s general election in Utah available at press time.

Key to party affiliations: (R) Republican, (D) Democrat, (IA) Independent American Party, (L) Libertarian, (C) Constitution, (G) Green, (UU) United Utah Party and (unaf) unaffiliated.

“Inc” denotes incumbent.

Results listed below do not include ballots postmarked by Monday but that had not been counted at county clerks’ offices by Tuesday, nor do they include provisional ballots. Results are not official until votes are canvassed, up to two weeks after election day.

President, vice president

Donald J. Trump (R-inc)

Michael R. Pence 575,646 58%

Joseph R. Biden (D)

Kamala D. Harris 388,597 39%

Jo Jorgensen (L)

Jeremy Cohen 21,100 2%

Kanye West (unaf)

Michelle Tidball 4,096 0.4%

Don Blankenship (C)

William Mohr 3,391 0.3%

Howie Hawkins (G)

Angela Walker 2,749 0.2%

Brock Pierce (unaf)

Karla Ballard 1,462 0.1%

Joe McHugh (unaf)

Elizabeth Storm 1,261 0.1%

Gloria La Riva (unaf) 643 0.1%

Governor, lt. governor

Spencer J. Cox (R)

Deidre M. Henderson 620,493 64%

Chris Peterson (D)

Karina Brown 305,351 32%

Daniel Rhead Cottam (L)

Barry Evan Short 29,494 3%

Greg Duerden (IA)

Wayne Hill 15,629 2%

Gov. Gary Herbert (R) did not seek reelection; Lt. Gov. Spencer Cox (R) is a candidate for governor

U.S. House District 1

Blake David Moore (R) 165,143 68%

Darren Parry(D) 78,882 32%

Rob Bishop (R-inc) did not seek reelection and was a candidate for lieutenant governor, losing in the primary election

U.S. House District 2

Chris Stewart (R-inc) 160,019 61%

Kael Weston (D) 92,700 35%

J. Robert Latham (L) 10,297 4%

U.S. House District 3

John Curtis (R-inc) 170,184 69%

Devin D. Thorpe (D) 67,271 27%

Daniel Cummings (C) 5,354 2%

Thomas G. McNeill (UU) 4,435 2%

U.S. House District 4

Ben McAdams (D-inc) 108,197 51%

Burgess Owens (R) 97,954 45%

John Molnar (L) 5,863 3%

Jonia M. Broderick (UU) 3,643 2%

State offices

Attorney general

Sean D. Reyes (R-inc) 588,965 60%

Greg Skordas (D) 343,035 35%

Rudy J. Bautista (L) 47,610 5%

State auditor

John Dougall (R-inc) 680,946 75%

Brian L. Fabbi (UU) 115,838 13%

Jeffrey L. Ostler (C) 109,038 12%

State treasurer

David Damschen (R-inc) 677,743 75%

Joseph Speciale (L) 127,420 14%

Richard Proctor (C) 93,800 10%

Utah Constitution

Gender-neutral language

(Amendment A)

Change words that apply to a single gender, such as “men” to “persons”?

For 570,333 59%

Against 402,215 41%

Legislator qualifications

(Amendment B)

Clarify the timing for when requirements apply to be eligible for election or appointment as a state senator or representative

For 761,211 80%

Against 185,028 20%

Slavery, servitude

(Amendment C)

Remove language that allows slavery and involuntary servitude as punishment for a crime?

For 779,165 81%

Against 181,399 19%

Municipal water resources

(Amendment D)

Specify circumstances in which a city may commit its water resources to areas outside its boundaries?

For 565,131 61%

Against 357,756 39%

Right to hunt and fish

(Amendment E)

Create constitutional right to hunt and to fish, establish public hunting and fishing as the preferred way of managing wildlife?

For 713,399 74%

Against 248,500 26%

Legislative session start date

(Amendment F)

Remove the mandated start date for annual legislative session and allow Legislature to choose a date in January?

For 615,142 67%

Against 303,720 33%

Income, property taxes

(Amendment G)

Allow money from state income and intangible property taxes to include supporting children and supporting people with a disability? Current constitution allows such money to be used only for education.

For 515,892 54%

Against 442,990 46%

State senators

DISTRICT 1

Salt Lake County

Luz Escamilla (D-inc) 8,909 65%

Jim Whited (R) 4,809 35%

DISTRICT 6

Salt Lake County

Wayne A. Harper (R-inc) 13,098 53%

Erika Larsen (D) 11,769 47%

DISTRICT 7

Utah County

Mike McKell (R) 27,422 77%

Emily Bergeson (UU) 8,152 23%

Deidre M. Henderson (R-inc) is a candidate for lieutenant governor

DISTRICT 8

Salt Lake County

Kathleen Riebe (D-inc) 18,809 60%

Brian Zehnder (R) 12,872 40%

DISTRICT 10

Salt Lake County

Lincoln Fillmore (R-inc) 23,835 62%

Dan McClellan (D) 14,552 38%

DISTRICT 13

Utah and Salt Lake counties

Jake Anderegg (R-inc) 35,719

Lyndsey Jarman (D) withdrew

DISTRICT 14

Utah County

Dan Hemmert (R-inc) 35,109

unopposed

DISTRICT 16

Utah and Wasatch counties

Curt Bramble (R-inc) 19,634

unopposed

DISTRICT 19

Weber, Summit and Morgan counties

John D. Johnson (R) 16,283 53%

Katy Owens (D) 14,679 47%

Allen M. Christensen (R-inc) did not seek reelection

DISTRICT 20

Weber and Davis counties

Gregg Buxton (R-inc) 27,757

unopposed

DISTRICT 23

Davis and Salt Lake counties

Todd Weiler (R-inc) 32,629

unopposed

DISTRICT 24

Beaver, Garfield, Juab, Kane, Millard, Piute, Sanpete, Sevier, Utah and Wayne counties

Derrin R. Owens (R) 26,983 91%

Warren Rogers (IA) 2,769 9%

Ralph Okerlund (R-inc) did not seek reelection

DISTRICT 25

Cache and Rich counties

Chris H Wilson (R) 25,062 70%

Nancy Huntly (D) 10,554 30%

Lyle W. Hillyard (R-inc) lost in primary election

DISTRICT 27

Utah, Wasatch, Carbon, San Juan, Grand and Emery counties

David P. Hinkins (R-inc) 29,114

unopposed

DISTRICT 29

Washington County

Don L. Ipson (R-inc) 40,912 77%

Chuck Goode (D) 12,414 23%

State representatives

NORTHERN UTAH

DISTRICT 1

Box Elder and Cache counties

Joel Ferry (R-inc) 7,698 78%

Amber Hardy (D) 1,482 15%

Sherry Phipps (C) 639 7%

DISTRICT 3

Cache County

Mike Petersen (R) 11,719 73%

Holly A. Gunther (D) 4,343 27%

Val K. Potter (R-inc) lost in primary election

DISTRICT 4

Cache County

Dan Johnson (R-inc) 5,771 57%

Mary K. DaSilva (D) 4,410 43%

DISTRICT 5

Cache County

Casey Snider (R-inc) 12,200 79%

Lauren Abell (D) 3,289 21%

DISTRICT 7

Weber County

Ryan D. Wilcox (R) 7,222 61%

Grant Protzman (D) 4,685 39%

Kyle R. Andersen (R-inc) did not seek reelection

DISTRICT 8

Weber County

Steve Waldrip (R-inc) 6,022 54%

Oscar Landon Mata (D) 5,219 46%

DISTRICT 9

Weber County

Calvin Musselman (R-inc) 4,841 55%

Steve Olsen (D) 4,032 45%

DISTRICT 10

Weber County

Lawanna Shurtliff (D-inc) 4,919 56%

Travis Campbell (R) 3,925 44%

DISTRICT 29

Box Elder and Weber counties

Matt Gwynn (R) 9,856 76%

Kerry M Wayne (D) 2,752 21%

Tanner Greenhalgh (UU) 367 3%

Lee B. Perry (R-inc) did not seek reelection

DISTRICT 53

Summit, Morgan, Duchesne, Rich and Daggett counties

Kera Birkeland (R-inc) 7,186 56%

Cheryl Butler (D) 5,623 44%

DISTRICT 54

Wasatch and Summit counties

Mike Kohler (R) 12,404 55%

Meaghan Miller (D) 10,173 45%

Tim Quinn (R-inc) did not seek reelection

DISTRICT 55

Uintah and Duchesne counties

Scott H Chew (R-inc) 15,172

unopposed

DAVIS COUNTY

DISTRICT 11

Weber and Davis counties

Kelly B. Miles (R-inc) 7,523 58%

Jason M. Allen (D) 5,462 42%

DISTRICT 12

Weber and Davis counties

Mike Schultz (R-inc) 8,415 75%

Shawn Ferriola (UU) 2,762 25%

DISTRICT 13

Paul Ray (R-inc) 8,544 62%

Tab Lyn Uno (D) 5,295 38%

DISTRICT 14

Karianne Lisonbee (R-inc) 7,982 64%

Olivia Jaramillo (D) 4,478 36%

DISTRICT 15

Brad Wilson (R-inc) 14,588 77%

Ammon Gruwell (UU) 4,374 23%

DISTRICT 16

Steve Handy (R-inc) 8,844 62%

Cheryl Nunn (D) 4,471 31%

Brent Zimmerman (L) 1,005 7%

DISTRICT 17

Stewart E. Barlow (R-inc) 11,245 68%

Eric Last (D) 4,471 27%

Jeannette Proctor (C) 791 5%

DISTRICT 18

Timothy Hawkes (R-inc) 13,957 72%

Katherine Nicholson (D) 5,502 28%

DISTRICT 19

Raymond Ward (R-inc) 13,325 81%

Cameron Dransfield (C) 3,111 19%

DISTRICT 20

Melissa Ballard (R-inc) 11,059 66%

Phil Graves (D) 5,764 34%

SALT LAKE COUNTY

DISTRICT 22

Clare Collard (D) 4,133 55%

Anthony E. Loubet (R) 3,371 45%

Susan Duckworth (D-inc) did not seek reelection

DISTRICT 23

Sandra Hollins (D-inc) 4,110 77%

Bradley A. Borden (R) 1,243 23%

DISTRICT 24

Jen Dailey-Provost (D-inc) 10,603

unopposed

DISTRICT 25

Joel K. Briscoe (D-inc) 9,772 86%

Karel Joy McDonough (R) 1,354 12%

Cabot W. Nelson (UU) 283 2%

DISTRICT 26

Angela Romero (D-inc) 5,221

unopposed

DISTRICT 28

Salt Lake and Summit counties

Brian S. King (D-inc) 11,622 77%

Carol L. Hunter (R) 3,493 23%

DISTRICT 30

Mike Winder (R-inc) 3,945 57%

Robert S. Burch Jr. (D) 2,946 43%

DISTRICT 31

Elizabeth Weight (D-inc) 2,925 58%

Matt MacPherson (R) 2,161 42%

DISTRICT 32

Suzanne Harrison (D-inc) 7,104 60%

Cindie Quintana (R) 4,820 40%

DISTRICT 33

Craig Hall (R-inc) 2,999 51%

Fatima Dirie (D) 2,853 49%

DISTRICT 34

Karen Kwan (D-inc) 5,376 60%

David Young (R) 3,560 40%

DISTRICT 35

Mark Wheatley (D-inc) 5,074 72%

Luke Gustafson (R) 1,713 24%

Adam C. Bean (UU) 270 4%

DISTRICT 36

Doug Owens (D) 10,313 66%

Lisa Bagley (R) 5,281 33%

Nishan Beglarian (C) 161 1%

Patrice Arent (D-inc) did not seek reelection

DISTRICT 37

Carol Spackman Moss(D-inc)

8,519 65%

Maryann Christensen (R) 4,630 35%

DISTRICT 38

Ashlee Matthews (D) 3,346 55%

Eric Hutchings (R-inc) 2,718 45%

DISTRICT 39

Lynette Wendel (D) 4,732 52%

Jim Dunnigan (R-inc) 4,295 48%

DISTRICT 40

Stephanie Pitcher (D-inc) 7,791 74%

Jeremiah K Clark (R) 2,768 26%

DISTRICT 41

Mark A. Strong (R-inc) 8,830 66%

Wendy Garvin (D) 3,807 28%

David M Lundgren (UU) 783 6%

DISTRICT 42

Jordan Teuscher (R) 7,139 55%

Samuel Winkler (D) 5,284 41%

Ryan Boudwin (UU) 572 4%

Kim Coleman (R-inc) was a candidate for Congress and lost in the primary election

DISTRICT 43

Cheryl Acton (R-inc) 4,161 49%

Diane Lewis (D) 3,975 47%

Jefferson Bardin (UU) 382 4%

DISTRICT 44

Andrew Stoddard (D-inc) 6,016 60%

Kyle Bird (R) 3,701 37%

John Jackson (UU) 321 3%

DISTRICT 45

Wendy Davis (D) 6,161 54%

Steve Eliason (R-inc) 5,242 46%

DISTRICT 46

Gay Lynn Bennion (D) 8,499 60%

Jaren L Davis (R) 5,137 36%

Lee Anne Walker (L) 546 4%

Marie Poulson (D-inc) did not seek reelection

DISTRICT 47

Steve Christiansen (R-inc) 4,784 54%

Scott Bell (D) 4,023 46%

DISTRICT 49

Robert Spendlove (R-inc) 7,134 50%

Siamak Khadjenoury (D) 7,032 50%

DISTRICT 50

Susan Pulsipher (R-inc) 10,988 69%

Emily C. Hayes (D) 4,911 31%

DISTRICT 51

Jeff Stenquist (R-inc) 6,748 59%

David Hunt (D) 4,667 41%

DISTRICT 52

Candice Pierucci (R-inc) 10,067 65%

Catherine Voutaz (D) 5,359 35%

TOOELE COUNTY

DISTRICT 21

Douglas Sagers (R-inc) 8,818 63%

Stormy D. Simon (D) 5,258 37%

DISTRICT 68

Beaver, Juab, Millard, Tooele, Utah counties

Merrill Nelson (R-inc) 13,435 74%

Amiee O Finster (D) 3,011 17%

Kirk D Pearson (C) 1,587 9%

UTAH COUNTY

DISTRICT 2

Jefferson R. Moss (R-inc) 14,180

unopposed

DISTRICT 6

Cory Maloy (R-inc) 11,520 79%

Christopher Rawlins (UU) 3,115 21%

DISTRICT 27

Brady Brammer (R-inc) 15,578

unopposed

DISTRICT 48

Keven J. Stratton (R-inc) 9,522 71%

Lucas Ramirez (D) 3,410 26%

Joseph K. Shelton (UU) 464 3%

DISTRICT 56

Kay Christofferson (R-inc) 11,708 81%

Kate Walters (UU) 2,713 19%

DISTRICT 57

Jon Hawkins (R-inc) 12,658

unopposed

DISTRICT 59

Val L. Peterson (R-inc) 10,301 75%

Catherine Eslinger (UU) 3,459 25%

DISTRICT 60

Nelson Abbott (R) 8,217 72%

Christine Heath (UU) 2,545 23%

Tommy Williams (IA) 552 5%

Brad Daw (R-inc) was not nominated at the county Republican convention.

DISTRICT 61

Marsha Judkins (R-inc) 8,731 79%

Nils Bergeson (UU) 2,289 21%

DISTRICT 63

Adam Robertson (R-inc) 3,075 58%

Jenna Rakuita (D) 1,788 34%

Austin Simcox (UU) 412 8%

DISTRICT 64

Norm Thurston (R-inc) 8,116

Kathy Givens (UU) withdrew

DISTRICT 65

Francis D. Gibson (R-inc) 13,657

unopposed

DISTRICT 66

Jefferson S. Burton (R) 12,505

unopposed

Mike McKell (R-inc) is a candidate for state Senate

DISTRICT 67

Doug Welton (R) 12,070

unopposed

Marc Roberts (R-inc) did not seek reelection

DISTRICT 68

Beaver, Juab, Millard, Tooele, Utah counties

Merrill Nelson (R-inc) 13,435 75%

Amiee O Finster (D) 3,011 17%

Kirk D Pearson (C) 1,587 8%

SOUTHERN, CENTRAL UTAH

DISTRICT 58

Sevier and Juab counties

Steven J. Lund (R) 4,484 88%

Russell Garn Hatch (C) 445 9%

J. Homer Morrill (UU) 169 3%

Derrin R. Owens (R-inc) is a candidate for state Senate

DISTRICT 62

Washington County

Travis Seegmiller (R-inc) 19,739

unopposed

DISTRICT 69

Carbon, Grand, Duchesne, Emery counties

Christine F. Watkins (R-inc) 11,120

unopposed

DISTRICT 70

Sevier, Emery, Grand and Sanpete counties

Carl Albrecht (R-inc) 12,335 90%

Jessica O’Leary (D) 1,422 10%

DISTRICT 71

Washington and Iron counties

Brad Last (R-inc) 17,430

unopposed

DISTRICT 72

Iron County

Rex P Shipp (R-inc) 10,697 75%

Lonnie White Jr (D) 2,587 18%

Piper Manesse (UU) 1,070 7%

DISTRICT 73

San Juan, Kane, Garfield, Wayne, Beaver, Piute and Sevier counties

Phil Lyman (R-inc) 9,300

Aaron C. Brewer (D) withdrew

DISTRICT 74

Washington County

Lowry Snow (R-inc) 16,472 73%

Kenzie Carter (D) 6,174 27%

DISTRICT 75

Washington County

Walt Brooks (R-inc) 12,540 76%

Rebecca Sullivan (D) 3,874 24%

State School Board

DISTRICT 3 (2-year term)

Salt Lake, Tooele and Juab counties

Matt Hymas (R) 30,834 62%

Brett Garner (D) 19,054 38%

Inc. Laurieann Thorpe was not nominated at the state Republican convention.

DISTRICT 4

Davis and Weber counties

Brent J. Strate (R) 59,673

unopposed

Inc. Jennifer Graviet did not seek reelection

DISTRICT 7

Salt Lake and Summit counties

Carol Barlow Lear (D-inc) 49,658

unopposed

DISTRICT 8

Salt Lake County

Janet A. Cannon (R-inc) 41,389

Jamilla Alani (D) withdrew

DISTRICT 10

Salt Lake County

Molly L. Hart (R) 48,933

unopposed

Inc. Shawn Newell did not seek reelection

DISTRICT 11

Salt Lake and Utah counties

Natalie J Cline (R) 43,373 67%

Tony Zani (unaf) 20,938 33%

Inc. Mike Haynes was not nominated at the state Republican convention.

DISTRICT 12

Utah, Summit, Wasatch, Duchesne, Uintah and Daggett counties

James Moss Jr. (R) 56,112 77%

Becky Taylor (C) 16,868 23%

Inc. Mark R. Marsh did not seek reelection

DISTRICT 13

Utah County

Randy Boothe (R) 47,352

unopposed

Scott Neilson (R-inc) withdrew his candidacy

DISTRICT 15

Washington and Iron counties

Kristan Norton (R) 82,719

unopposed

Inc. Michelle Boulter did not seek reelection

Judicial retention

Utah Supreme Court

JOHN A. PEARCE

Yes 705,886 82%

No 155,171 18%

Court of Appeals

DAVID N. MORTENSEN

Yes 668,423 78%

No 185,238 22%

DIANA HAGEN

Yes 715,745 84%

No 138,906 16%

GREGORY KEITH ORME

Yes 686,351 81%

No 165,803 19%

JILL M. POHLMAN

Yes 714,169 84%

No 140,113 16%

MICHELE CHRISTIANSEN FORSTER

Yes 706,025 83%

No 145,637 17%

RYAN M. HARRIS

Yes 640,331 75%

No 205,482 25%

1st District Juvenile Court

Cache, Box Elder and Rich counties

KIRK M. MORGAN

Yes 43,773 87%

No 6,537 13%

2nd District Court

Davis, Weber and Morgan counties

ROBERT J. DALE

Yes 149,343 83%

No 31,540 17%

DAVID R. HAMILTON

Yes 149,892 83%

No 31,393 17%

NOEL S. HYDE

Yes 148,991 82%

No 32,346 18%

JENNIFER L. VALENCIA

Yes 147,124 81%

No 34,524 19%

2nd District Juvenile Court

Davis, Weber and Morgan counties

JEFFREY J. NOLAND

Yes 149,324 82%

No 32,142 18%

MICHELLE E. HEWARD

Yes 154,301 85%

No 27,706 15%

ROBERT G. NEILL

Yes 148,773 82%

No 32,346 18%

3rd District Court

Salt Lake, Tooele and Summit counties

MATTHEW D. BATES

Yes 225,632 77%

No 68,091 23%

TODD SHAUGHNESSY

Yes 229,439 79%

No 62,290 21%

ANDREW H. STONE

Yes 226,927 78%

No 64,487 22%

KEITH A. KELLY

Yes 225,706 77%

No 68,299 23%

ELIZABETH A. HRUBY-MILLS

Yes 221,785 76%

No 69,982 24%

KENT R. HOLMBERG

Yes 219,058 78%

No 61,688 22%

3rd District Juvenile Court

Salt Lake, Tooele and Summit counties

SUSAN H. EISENMAN

Yes 226,276 78%

No 64,458 22%

STEVEN K. BECK

Yes 228,834 79%

No 60,768 21%

4th District Court

Utah, Wasatch, Juab and Millard counties

THOMAS LOW

Yes 144,031 77%

No 42,925 23%

MELVIN JAMES BRADY

Yes 152,692 82%

No 33,298 18%

ANTHONY L. HOWELL

Yes 157,545 84%

No 29,451 16%

KRAIG POWELL

Yes 153,359 82%

No 33,118 18%

JARED ELDRIDGE

Yes 136,913 83%

No 29,227 17%

ROBERT C. LUNNEN

Yes 154,498 83%

No 31,290 17%

4th District Juvenile Court

Utah, Wasatch, Juab and Millard counties

DOUGLAS J. NIELSEN

Yes 157,344 84%

No 28,946 16%

5th District Court

Washington, Iron and Beaver counties

JOHN J. WALTON

Yes 70,165 84%

No 12,962 16%

MATTHEW L. BELL

Yes 53,617 85%

No 9,454 15%

6th District Court

Sanpete, Sevier, Piute, Wayne, Garfield and Kane counties

WALLACE A. LEE

Yes 13,842 85%

No 1,128 15%

7th District Juvenile Court

Carbon, Emery, Grand, San Juan counties

CRAIG M. BUNNELL

Yes 10,402 86%

No 1,897 14%

MARY L MANLEY

Yes 10,116 83%

No 2,053 17%

8th District Court

Uintah, Duchesne and Daggett counties

CLARK A. MCCLELLAN

Yes 16,767 58%

No 3,691 42%

Justice court judges

Salt Lake County

Retain Augustus G. Chin, Holladay

Yes 17,138 82%

No 3,752 18%

Retain George Frederick Vo-Duc, Midvale

Yes 17,138 76%

No 3,752 24%

Retain Paul C. Farr, Alta

Yes 194,815 78%

No 57,068 22%

Retain Paul C. Farr, Herriman

Yes 193,328 77%

No 58,249 23%

Retain Michael P. Boehm, S. Jordan

Yes 16,515 82%

No 3,721 18%

Davis County

Retain John Carl Ynchausti, Davis County Justice Court

Yes 97,497 81%

No 22,379 19%

Retain Brian E. Brower, Sunset

Yes 97,797 83%

No 20,654 17%

Utah County

Retain Kelly N Schaeffer-Bullock, Highland

Yes 132,622 85%

No 23,616 15%

Retain Morgan L. Cummings, Lehi

Yes 14,545 84%

No 2,805 16%

Retain Reed S. Parkin, Orem

Yes 19,135 82%

No 4,321 18%

Cache County

Retain Matthew C. Funk,

Providence

Yes 30,296 No 5,452

Carbon County

Retain Jon Carpenter, East Carbon

Yes 442 No 143

Garfield County

Retain Gary Dene Owens

Yes 2,071 No 296

Kane County

Retain Gary L. Johnson

Yes 2,677 No 507

Morgan County

Retain Brian Brower

Yes 0,000 No 0,000

Rich County

Retain Trevor L. Cook

Yes 1,085 No 114

Sanpete County

Retain Jon R. Cox, Sanpete County

Yes 8,641 No 1,815

Retain Mark McIff, Spring City

Yes 8,512 No 1,660

Retain Mark McIff, Ephraim

Yes 8,506 No 1,656

Retain Mark McIff, Fairview

Yes 8,447 No 1,687

Retain Mark McIff, Ftn. Green

Yes 8,399 No 1,693

Retain Mark McIff, Moroni

Yes 8,415 No 1,693

Tooele County

Retain John M. Dow

Yes 16,329 No 7,689

Wasatch County

Retain Randy B. Birch, Heber City

Yes 4,608 No 1,006

Washington County

Retain Thad Don Seegmiller, Washington City

Yes 56,158 No 9,885

Weber County

Retain Bryan Jon Memmott, Plain City

Yes 48,904 81%

No 11,769 19%

Retain Clay W. Stucki, Ogden

Yes 11,631 74%

No 4,128 26%

Retain Michael S. Junk, Ogden

Yes 12,450 79%

No 3,381 21%

Retain Trent Nelson, Roy

Yes 7,182 No 1,767

Latest results for county races, school districts, local propositions

The latest unofficial, incomplete results from Tuesday’s general election in Utah available at press time.

Key to party affiliations: (R) Republican, (D) Democrat, (IA) Independent American Party, (L) Libertarian, (C) Constitution, (G) Green, (UU) United Utah Party and (unaf) unaffiliated.

Local school board elections and some other local races are nonpartisan.

“Inc” denotes incumbent.

Results listed below do not include ballots postmarked by Monday but that had not been counted at county clerks’ offices by Tuesday, nor do they include provisional ballots. Results are not official until votes are canvassed, up to two weeks after election day.

Salt Lake County

County mayor

Jenny Wilson (D-inc) 171,729 56%

Trent Staggs (R) 125,125 41%

Michael W. Cundick (G) 8,260 3%

County Council at-large

Shireen Ghorbani (D-inc) 158,228 53%

Laurie Stringham (R) 137,633 47%

County Council District 2

West Valley City areas west of 4000 West, Magna, South Jordan areas generally west of Bangerter Highway, Riverton area north of 12600 South and west of Bangerter, and most Herriman areas west of 5600 West and north of Butterfield Park

Dave Alvord (R) 23,182 54%

Deborah L. Gatrell (D) 20,148 47%

Michael H. Jensen (R-inc) did not seek reelection

County Council District 4

Salt Lake City areas generally east of 1300 East, Millcreek areas generally east of 700 East, northeast corner of Murray plus Murray areas east of 900 East, Holladay, and Cottonwood Heights areas generally north of Bengal Boulevard and west of about 3000 East

Ann Granato (D-inc) 51,120

unopposed

County Council District 6

Sandy except west of I-15; Draper except west of I-15; Midvale except south of Center Street and west of I-15, Cottonwood Heights areas generally south of Bengal Boulevard or east of 3100 East; White City, Willow Creek, Alta and Brighton

Dea Theodore (R) 29,456 51%

Terri Tapp Hrechkosy (D) 28,205 49%

Max Burdick (R-inc) lost in primary election and filed to run as a write-in candidate

County assessor

Jennifer Fresques (D) 154,394 53%

Chris Stavros (R) 138,533 47%

Kevin Jacobs (R-inc) did not seek reelection

County recorder

Rashelle Hobbs (D-inc) 158,073 54%

Erin Preston (R) 133,057 46%

County surveyor

Reid Demman (R-inc) 220,983

unopposed

County treasurer

Michael McDonald (D) 147,978 51%

Wayne Cushing (R-inc) 144,696 49%

Canyons School Board

PRECINCT 1

Mont L. Millerberg (inc) 6,139

unopposed

PRECINCT 3

Nancy Tingey (inc) 8,944

unopposed

PRECINCT 7

Holly Neibaur 7,030

unopposed

Chad Iverson (inc) withdrew his candidacy

Granite School Board

PRECINCT 1

Julie Jackson 11,884 56%

Max Chang 9,449 44%

Todd E. Zenger (inc) lost in primary election

PRECINCT 2

Clarke B. Nelson 6,383 50%

Starleen Orullian 6,258 50%

Inc. Connie Anderson did not seek reelection

PRECINCT 4

Nicole McDermott (inc) 10,796

unopposed

Jordan School Board

PRECINCT 1

Darrell Robinson (inc) 7,352 61%

Brent Gordon 4,638 39%

PRECINCT 4

Marilyn Richards (inc) 8,698

unopposed

PRECINCT 5

Bryce Dunford (inc) 9,281

unopposed

PRECINCT 6

Niki George 7,374

unopposed

Inc. Janice L. Voorhies did not seek reelection

Murray School Board

PRECINCT 1

Glo Merrill (inc) 1,400

unopposed

PRECINCT 5

Jaren J Cooper (inc) 1,904

unopposed

Salt Lake City School Board

PRECINCT 1

Joel-Lehi Organista 2,205

Joann A. Graves disqualified

Inc. Michelle Tuitupou is an interim appointment after Tiffany Sandberg resigned

PRECINCT 2

Jenny Sika 1,456 66%

Michael Nemelka (inc) 746 34%

PRECINCT 5

Mohamed Baayd 5,033 71%

Dorothy R. Draper 2,077 29%

Inc. Samuel Hanson did not seek reelection

PRECINCT 7

Kristi Swett (inc) 7,082

unopposed

Utah County

Form of government

Change from three-member County Commission to mayor-council form of government, with full-time mayor and five part-time County Council members elected by geographic districts

No 108,429 59%

Yes 75,439 41%

County commissioner

Tom Sakievich (R) 132,823 72%

Jeanne Bowen (D) 51,877 28%

R Nathan Ivie (R-inc) lost in primary election

Other county offices

ASSESSOR

Kris Poulson (R-inc) 163,590

unopposed

RECORDER

Andrea Allen (R) 164,448

unopposed

Jeffery Smith (R-inc) did not seek reelection

SURVEYOR

Anthony Canto (R) 163,589

unopposed

Gary Ratcliffe (R-inc) did not seek reelection

TREASURER

Kim Jackson (R-inc) 163,285

unopposed

Alpine School Board

PRECINCT 4

Mark Clement (inc) 10,096 80%

Robert L. Webster 2,513 20%

PRECINCT 6

Stacy Bateman 9,475 54%

S. Scott Carlson (inc) 8,056 46%

PRECINCT 7

Sara Hacken (inc) 13,280

unopposed

Nebo School Board

PRECINCT 1

Lisa H. Rowley (inc) 5,113

unopposed

PRECINCT 3

Shauna J. Warnick 6,267

Aprel Mendenhall withdrew

Randy Boothe (inc) is a candidate for State School Board

PRECINCT 6

John S. Taylor 5,952

unopposed

Dean Rowley (inc) did not seek reelection

PRECINCT 7

Christine Riley (inc) 4,554

unopposed

Provo School District

BOND FOR HIGH SCHOOL

$80 million to partially rebuild Timpview High School. Net property tax impact: $70 per year on $317,000 residence

For 13,881 52%

Against 12,887 48%

Provo School Board

PRECINCT 5

Teri McCabe 1,998 51%

Julie K. Rash (inc) 1,918 49%

PRECINCT 6

Rebecca Nielsen (inc) 3,240 65%

Justin D. Heideman 1,717 35%

PRECINCT 7

Gina Purcell Hales 1,637 70%

Jim Pettersson (inc) 697 30%

Davis County

County commissioner

Randy B. Elliott (R-inc) 117,577

unopposed

Other county offices

ASSESSOR

Dale Lowell Peterson (R-inc) 116,799

unopposed

RECORDER

Richard T Maughan (R-inc) 117,301

unopposed

SURVEYOR

Max B. Elliott (R-inc) 117,137

unopposed

TREASURER

Mark Altom (R-inc) 117,777

unopposed

Davis School Board

PRECINCT 1

Liz Bertin Mumford (inc) 14,184 79%

Gary Widders 3,817 21%

PRECINCT 2

John L. Robison (inc) 9,944 53%

Amanda L.C. Olson 8,758 47%

PRECINCT 4

Brigit L Gerrard (inc) 16,751

unopposed

Bountiful

PARK AND TRAILS BOND

$8 million to turn Washington Elementary School site into city park and expand Bountiful Trail System. Property tax impact: $33 per year on $371,000 residence

For 12,049 59%

Against 8,220 41%

Kaysville

FIBER NETWORK BOND

$22 million to acquire, construct and operate a municipal fiber network

Against 7,185 51%

For 7014 49%

Syracuse

PARK AND BUILDINGS BOND

$26 million for 50-acre city park and to refinance City Hall, fire station, police station and public works building. Net property tax impact: $53 per year on $347,000 residence

Against 7,497 63%

For 4,396 37%

Mutton Hollow Township

PLANNING COMMISSION

Jerry Hartley (inc) 353

unopposed

Beaver County

County commissioner

Wade Hollingshead (R) 2,623

unopposed

Michael F. Dalton (R-inc) lost in primary election

Box Elder County

County commissioner

Stan Summers (R-inc) 11,994

unopposed

Cache County

County Council

LOGAN DISTRICT 1

Karl B. Ward (R-inc) 2,443 57%

Adam KS Tripp (D) 1,860 43%

LOGAN DISTRICT 2

Barbara Tidwell (R-inc) 3,321 63%

Erica Abbott (D) 1,948 37%

NORTH DISTRICT

David Erickson (R-inc) 5,834 82%

Marilyn Mecham (D) 1,274 18%

SOUTH DISTRICT

Nolan P. Gunnell (R) 5,903

unopposed

Jon White (R-inc) did not seek reelection

Carbon County

County commissioner

Casey Hopes (R-inc) 7,149

Malarie Matsuda (D) withdrew

Other county offices

ASSESSOR

Gillan Bishop (R) 4,672 55%

Julie Medley (D-inc) 3,897 45%

ATTORNEY

Christian Bryner (R-inc) 7,651

unopposed

Daggett County

County Commission

SEAT A (2-year term)

Matt Tippets (R-inc) 489

unopposed

SEAT C (4-year term)

Randall B. Asay (R-inc) 481

unopposed

COUNTY ATTORNEY Niel H. Lund

Yes 416 No 124

Duchesne County

County commissioner

Irene Hansen (R-inc) 7,157

unopposed

Property tax levies

GATEWAY RECREATION AND WELLNESS SPECIAL SERVICE DISTRICT

Against 1,275 75%

For 425 25%

UPPER COMMUNITY RECREATION SPECIAL SERVICE DISTRICT

For 659 55%

Against 541 45%

Emery County

County commissioner

Lynn C. Sitterud (R-inc) 4,141

unopposed

School bond

$75 million for building or imrpoving school facilities. Property tax impact: $130 a year on $120,000 residence.

For 2,523 55%

Against 2,026 45%

Garfield County

County commissioner

Jerry A. Taylor (R-inc) 2,202 82%

Byron W. Ellis (D) 468 18%

Grand County

Races are nonpartisan

Form of government

The Utah Legislature has outlawed Grand County’s current form of government, a seven-member nonpartisan County Council elected by districts. Three proposals are on the ballot:

PROPOSITION 10

Five-member partisan council elected at-large as legislative body and a county manager as the county executive.

For 1,201 26%

Against 3,502 74%

PROPOSITION 16

Reduce current seven-member County Commission to five-member body.

For 1,883 40%

Against 2,868 60%

PROPOSITION 17

Change current County Commission so all members are elected at-large.

For 2,548 46%

Against 2,185 54%

County Commission

AT-LARGE

Kevin Walker 0,000 00%

Stephen J. Stocks 0,000 00%

Curtis Wells (inc) did not seek reelection

DISTRICT 1

Gabriel Woytek (inc) 706

unopposed

DISTRICT 2

Evan Clapper (inc) 509

unopposed

DISTRICT 4

Greg Halliday (inc) 514 43%

Trisha Hedin 693 57%

DISTRICT 5

Jacques Chedega Hadler 489

unopposed

Rory Paxman (inc) was term-limited

Moab

RECREATION AND ARTS TAX

0.1% sales tax to finance cultural, recreation, arts and parks programs

For 1,399 57%

Against 1,066 43%

Iron County

County commissioner

MariLyn Wood (R) 16,097

unopposed

Alma L. Adams (R-inc) did not seek reelection

Juab County

County commissioner

Marvin Kenison (R) 5,347

unopposed

Byron Woodland (R-inc) did not seek reelection

Kane County

County commissioner

Wade Heaton (R) 2,927

unopposed

Lamont Smith (R-inc) did not seek reelection

Kanab

CULTURAL AND RECREATION TAX

0.1% sales tax to finance cultural and recreation facilities and program

For 1,211 54%

Against 1,017 46%

Millard County

County commissioner

Bill Wright (R) 2,938 61%

Edgar L. Phillips (UU) 1,893 39%

N. Wayne Jackson (R-inc) did not seek reelection

Land use

Prohibit large swine operations; change to this would require voter approval

For 2,292 48%

Against 2,522 52%

Morgan County

County commissioners

AT LARGE SEAT A

Matthew Wilson (R) 0,000

unopposed

Roland Haslam (inc) did not seek reelection

AT LARGE SEAT B

M. Blaine Fackrell (R) 0,000

unopposed

Sarah Lynette Swan (R-inc) withdrew her candidacy before the primary

DISTRICT 1

Robert A McConnell (R-inc) 0,000

unopposed

DISTRICT 2

Michael L. Newton (R-inc) 0,000

unopposed

DISTRICT 3

Jared Andersen (R) 0,000

unopposed

Inc. Robert Kilmer did not seek reelection

CHANGE OF GOVERNMENT

The Utah Legislature outlawed what had been Morgan County’s form of government, a seven-member nonpartisan County Council. So the county changed to a five-member partisan County Commission.

Tina Cannon (inc) was a 1st Congressional District candidate and not nominated at the state Republican convention

Randy Averett (inc) did not seek reelection

Piute County

County commissioner

Darin Jerad Bushman (R-inc) 682

unopposed

Rich County

County commissioner

Jonathan Lee (R) 638 55%

Ralph B. Johnson (D) 513 45%

Norman A. Weston (D-inc) did not seek reelection

San Juan County

County commissioner

DISTRICT 1

Bruce Adams (R-inc) 1,415 78%

Monette Tangren Clark (UU) 396 22%

Bluff

DISSOLVE BLUFF SERVICE AREA?

For 112 87%

Against 17 13%

Sanpete County

County commissioner

Reed D. Hatch (R) 8,765 78%

Larry Smith (UU) 2,479 22%

Steven J. Lund (R-inc) is a candidate for state Legislature

Ephraim

0.1% sales tax for recreation, arts, parks

For 000 00%

Against 000 00%

Mt. Pleasant

0.1% sales tax for recreation, arts, parks

For 736 52%

Against 690 48%

Sevier County

County commissioner

Ralph Jenson Brown (R-inc) 8,750

unopposed

County attorney

2-YEAR TERM

Casey Wayne Jewkes (R-inc) 8,968

unopposed

Summit County

Sales tax

0.1% countywide sales tax to fund recreation facilities and botanical and cultural organizations

For 13,660 78%

Against 3,950 22%

County Council

SEAT A

Roger Armstrong (D-inc) 12,868

unopposed

SEAT B

Douglas Clyde (D-inc) 12,728

unopposed

SEAT C

Malena Stevens (D) 12,726

unopposed

Kim A. Carson (D-inc) did not seek reelection

Other county offices

ASSESSOR

Stephanie Larsen (D-inc) 12,766

unopposed

RECORDER

Rhonda Francis (D-inc) 12,982

unopposed

TREASURER

Corrie Forsling (D-inc) 12,864

unopposed

North Summit School Board

PRECINCT 1

Susan F Richins (inc) 327

unopposed

PRECINCT 2

Waylon Bond (inc) 360

unopposed

PRECINCT 3

Clark O. Staley 178 56%

Shane Robertson 142 44%

Heather Staley (inc) did not seek reelection

Park City School Board

PRECINCT 1

Anne Peters (inc) 1,557

unopposed

PRECINCT 2

Andrew Caplan (inc) 1,314

unopposed

PRECINCT 3

Wendy Davis Crossland (inc) 1,727

unopposed

South Summit School Board

PRECINCT 1

Wendy Radke 251 54%

Wade Woolstenhulme 212 46%

Suni Woolstenhulme (inc) did not seek reelection

PRECINCT 2

Dan Eckert (inc) 320 57%

David Darcey 240 43%

PRECINCT 3

Lynda Whitmore 282 65%

Dustin Hatch 152 35%

Jim Snyder (inc) did not seek reelection

Tooele County

School bond

$170 million for new high school in north Tooele, new junior high in Stansbury Park and new elementary school in Grantsville. Net property tax impact: None expected, as older bonds expected to be retired

For 13,842 52%

Against 12,618 48%

Erda incorporation

INCORPORATE AS CITY

For 844 50%

Against 831 50%

FORM OF GOVERNMENT

5-member council 603 38%

5-mmb. council/mayor 513 33%

7-mmb. council/mayor 351 22%

6-member council 108 7%

ELECT COUNCIL MEMBERS BY DISTRICT

For 1,309 83%

Against 259 17%

County Council

DISTRICT 1

Scott Wardle (R) 4,007

unopposed

Shawn Milne (R-inc) lost in primary election

DISTRICT 3

Tye Hoffmann (R) 3,275 66%

Jeff Saunders (D) 1,695 34%

No incumbent, as three-member County Commission transitions to five-member County Council

DISTRICT 4

Jared Hamner (R) 3,571 52%

Brenda Spearman (D) 2,696 39%

Jonathan D. Garrard (C) 566 8%

No incumbent, as three-member County Commission transitions to five-member County Council

Other county offices

ASSESSOR

Jake Parkinson (R) 23,039

unopposed

Wendy J. Shubert (R-inc) did not seek reelection

RECORDER/SURVEYOR

Jerry M. Houghton (R-inc) 23,067

unopposed

TREASURER

Michael J. Jensen (R-inc) 23,228

unopposed

Rezoning

PROPOSITION NO. 1

119 acres south of Erda Way and east of state Route 36 to single-family residential

For 8,551 32%

Against 18,248 68%

PROPOSITION NO. 2

1,444 acres near Stansbury Park and Lake Point to planned community

For 7,975 30%

Against 18,825 70%

Tooele School Board

PRECINCT 1

Robert (Bob) Gowans 1,959 66%

Albert G. Bottema 1,030 34%

Kathy Taylor (inc) did not seek reelection

PRECINCT 2

Julia Holt (inc) 2,815

unopposed

PRECINCT 3

Scott Bryan (inc) 2,369

unopposed

PRECINCT 4

ValaRee (Allen) Shields 1,752 52%

Maresa Manzione (inc) 1,605 48%

Uintah County

County commissioner

Brad Horrocks (R-inc) 11,920

unopposed

Wasatch County

County Council

SEAT B (AT-LARGE)

Steve Farrell (R-inc) 9,608 61%

Aimee Armer (D) 6,088 39%

SEAT D (HEBER SOUTH)

Kendall Crittenden (R-inc) 1,988

unopposed

SEAT E (MIDWAY)

Mark B Nelson (R-inc) 3,244

unopposed

SEAT G (COUNTY SOUTH)

Spencer Jason Park (R-inc) 2,178

unopposed

Other county offices

ASSESSOR

Todd Griffin (R) 12,770

unopposed

Maureen Griffiths (R-inc) did not seek reelection

CLERK/AUDITOR (2-year term)

Joey D Granger (R) 9,855 64%

Jennifer Lee (D) 5,504 36%

Cal Griffiths (R-inc) did not seek reelection

RECORDER

Marcy Murray (R) 12,786

unopposed

Peggy Sulser (R-inc) did not seek reelection

SURVEYOR

James Kaiserman (R-inc) 9,272 61%

Jason G Jenkins (D) 6,018 39%

TREASURER

Diane G Burgener (R) 12,612

unopposed

Karl McDonald (R-inc) did not seek reelection

Wasatch School Board

COUNTY EAST

Kimberly Dickerson 1,975 62%

Kimo Paulsen 1,234 38%

Blaik Baird (inc) did not seek reelection

COUNTY SOUTH

Marianne B Allen 1,241 52%

Mark Davis (inc) 1,167 48%

MIDWAY

Tom Hansen (inc) 1,996 54%

Athina Koumarela 1,726 46%

Washington County

County commissioner

Dean Cox (R-inc) 61,878 84%

Robert V. Love (IA) 11,558 16%

County attorney

(2-year term)

Erik Clarke (R-inc) 66,472

unopposed

Wayne County

County commissioner

Roger Stanley Brian (R-inc) 1,363

unopposed

Weber County

West Weber incorporation

INCORPORATE AS CITY

No 1,009 59%

Yes 696 41%

FORM OF GOVERNMENT

5-mmb. council/mayor 621 38%

5-member council 584 36%

7-mmb. council/mayor 296 18%

6-member council 127 8%

ELECT COUNCIL MEMBERS BY DISTRICT

For 1,475 90%

Against 160 10%

County commissioner

Jim Harvey (R-inc) 41,757 61%

Alex McDonald (D) 26,365 39%

Other county offices

RECORDER/SURVEYOR

Leann Kilts (R-inc) 44,326 66%

Samuel Leake (D) 23,145 34%

TREASURER

John B. Bond (R-inc) 44,249

Joshua Pope (D) withdrew

Ogden School Board

PRECINCT 1

Arlene Anderson 781 51%

Don E. Belnap (inc) 740 49%

PRECINCT 4 (two-year term)

Amber Allred 1,667 71%

Jeremy Shinoda (inc) 673 29%

PRECINCT 5

Nancy Blair (inc) 2,196 52%

Sue Ann K. Burton 2,011 48%