When the 2020-21 Utah high school athletic season started, there were plenty of questions surrounding how play would occur amid the pandemic that was still fresh on everyone’s minds.

By the end of the year, though, athletes and coaches throughout the state found ways to keep their seasons going as more than 100 championships were handed out.

Related
Which schools were the top of their class in Utah high school sports this year? These six excelled the most
View Comments

Here’s a look back at how those championships were won:

Class 6A

  • Boys golf: Lone Peak holds off late Davis charge to capture another 6A golf title.
  • Girls tennis: Skyridge dethrones Lone Peak as 6A champ.
  • Cross-country: Lone Peak repeats 6A girls title while Skyridge boys edge out American Fork.
  • Girls soccer: Davis gets redemption against American Fork, claims 6A title on Annie Haycock’s OT goal.
  • Volleyball: Lone Peak back on top of 6A after slipping past gritty Copper Hills in title game.
  • Football: Corner Canyon caps record-breaking 2020 season with 6A state title in dominant win over Lone Peak.
  • Boys swimming: A year full of firsts concludes with American Fork winning its first 6A state title.
  • Girls swimming: Youthful and grateful Lone Peak squad takes home 6A state title.
  • Boys wrestling: Pleasant Grove rolls to another state title, its 10th in past 11 years.
  • Girls wrestling: Westlake caps inaugural year of 6A girls wrestling with state title.
  • Drill team: Bingham repeats as 6A state champs.
  • Girls basketball: Fremont caps off undefeated season with a 6A state championship win.
  • Boys basketball: 6A’s seventh-seeded Darts end Davis’ 19-year title drought.
  • Girls golf: Davis rallies late — as in the last 4 holes — to win the 6A state title.
  • Boys tennis: Why Lone Peak’s sixth straight 6A state tennis title ‘has been a great ride.’
  • Track: Lone Peak girls, Corner Canyon boys capture 6A state championships in repeats.
  • Boys lacrosse: ‘Ferraris’ of Corner Canyon take home Division A championship.
  • Boys soccer: Historic Weber squad caps off undefeated season with dramatic win in 6A championship.
  • Softball: Strong pitching from Kaysen Korth lifts Riverton to 6A title.
  • Baseball: American Fork puts punctuation mark on dominant 2021 season by winning 6A state championship.

Class 5A

  • Boys golf: Skyline, Shelley shatter records as Eagles win another 5A prep golf title.
  • Girls tennis: Timpview dominates to claim third straight 5A state title.
  • Cross-country: Springville overwhelmed the competition in 5A girls competition while Farmington edged on Timpanogos on the boys side.
  • Girls soccer: Emma Neff’s golden goal helps Olympus halt 24-year title drought with OT win over Bonneville.
  • Volleyball: Timpview edges rival Mountain View in five sets in 5A title game thriller.
  • Football: Orem shuts down rival Timpview in 5A championship to clinch a 4-peat.
  • Boys swimming: Olympus flexes muscles in convincing repeat 5A state championship.
  • Girls swimming: Olympus dominates 5A state meet, wins first state title in school history.
  • Drill team: Farmington captures second straight 5A state championship.
  • Boys wrestling: Depth powers Payson to 5A state championship; Box Elder goes 5 for 5 in finals.
  • Girls wrestling: Maple Mountain wins state championship in combined classification tournament.
  • Girls basketball: Springville’s Lauryn Deede puts bow on the COVID-19 season with a buzzer beater to clinch 5A title.
  • Boys basketball: Lehi never stopped believing, capped Quincy Lewis’ first year as head coach with unlikely 5A title.
  • Girls golf: Timpview runs away with repeat 5A title, with Sunbin Seo claiming medalist honors with 4 birdies down the stretch.
  • Boys tennis: Skyline ‘did what we came to do,’ wins 5A state title by holding off region rival Brighton.
  • Track: Orem’s boys dominate to claim 5A title, while Timpanogos girls capture first state title in school history.
  • Girls lacrosse: Park City caps dominant playoff run with Division A championship.
  • Boys soccer: Wasatch Wasps fulfill their fifth grade dream with 5A state title win.
  • Softball: Spanish Fork blasts its way to 5A state championship.
  • Baseball: Spanish Fork captures 5A title in back-and-forth championship series.

Class 4A

  • Boys golf: Crimson Cliffs dominates en route to another 4A title, senior Luke Schone claims medalist honors.
  • Girls tennis: Crimson Cliffs edges region foe Desert Hills to claim 4A state title.
  • Cross-country: Hurricane’s Caila Odekirk and Josh Armstrong sweep 4A titles as Region 9 teams dominate state meet.
  • Girls soccer: Adeline Fiefia’s late winner lifts poised Ridgeline to 4A state championship.
  • Volleyball: Top seed Sky View wins final three games to upend Snow Canyon for 4A championship.
  • Football: Sky View repeats as 4A champion with wild victory over Pine View.
  • Boys swimming: Snow Canyon blows past 4A field to win first state title in school history.
  • Girls swimming: Superior depth elevates Sky View to 4A state championship.
  • Drill team: Dixie crowned 4A state champion.
  • Boys wrestling: Uintah breaks 22-year drought with 4A state championship.
  • Girls wrestling: Mountain Crest delivers dominant performance at girls 4A state tournament.
  • Girls basketball: Balanced Sky View holds off Logan late, captures first 4A title since 2015.
  • Boys basketball: Cedar City ends 25-year state title drought, beats Desert Hills in 4A championship.
  • Girls golf: Dixie’s Annabelle Millard shoots career-low 65 to win 4A medalist, Pine View claims first-ever title.
  • Boys tennis: Crimson Cliffs captures school’s first state championship by holding off Logan for 4A title.
  • Track: Snow Canyon girls win first 4A state title in school history, Desert Hills boys runs title streak to eight straight.
  • Boys soccer: 11th-seeded Ridgeline gets yet another upset to claim the 4A state title.
  • Softball: Bear River defeats Tooele twice Saturday to take 4A state championship.
  • Baseball: Snow Canyon’s bats reheat to defeat Mountain Crest for 4A state title.

Class 3A

  • Boys golf: Morgan three-peats at 3A tournament, Carbon’s Salas claims individual title.
  • Girls tennis: Led by underclassmen, Rowland Hall eases past region foes to claim 3A state championship.
  • Cross-country: Morgan girls win third straight team championship with Emery winning the team boys championship.
  • Girls soccer: Patience pays off as Morgan pulls away from Manti to clinch 3A state title
  • Volleyball: Earning every second, Union takes second consecutive state trophy.
  • Football: Juab edges Morgan in 3A title game for first state title in school history.
  • Boys swimming: Young but dominant, Judge Memorial rolls to 3A state title, its first in 16 years.
  • Girls swimming: Carbon 3-peats as 3A state champs.
  • Drill team: South Sevier captures eighth straight 3A state championship.
  • Boys wrestling: Juab adds another 3A state title to dynasty.
  • Girls basketball: Second-half rally lifts Morgan past Emery for 3A state championship.
  • Boys basketball: Juab boys deliver historic 3A state championship, first title in 61 years.
  • Girls golf: Richfield claims 3rd straight 3A state title, with Piper Harris claiming medalist in sudden-death playoff.
  • Boys tennis: Waterford edges Rowland Hall for 3A state title, its 3rd in 4 years.
  • Track: Delta girls, Morgan boys repeat as 3A champs, with Morgan capturing title in final 4x400 relay.
  • Boys soccer: Judge three-peats as the 3A state champion with narrow win over top-seeded Morgan.
  • Softball: Grantsville takes down ‘Goliath’ to win 4th straight 3A title.
  • Baseball: The second time was the charm for Grantsville as it beat Carbon in Game 2 to clinch 3A championship.

Class 2A

  • Boys golf: Beaver wins its fourth straight 2A title.
  • Cross-country: Millard sweeps boys, girls 2A state titles; Elizabeth Zwahlen, Carson Burian repeat as individual champs.
  • Girls soccer: Rowland Hall captures fourth straight 2A title with flurry of second-half goals.
  • Volleyball: North Summit nabs second 2A state title in 3 years.
  • Football: Beaver crushes Duchesne, repeats as 2A state champs.
  • Drill team: Enterprise captures long-awaited 2A championship.
  • Boys wrestling: Beaver wins first 2A wrestling title in school history.
  • Girls basketball: North Summit dominates, wins first 2A state title since 1986.
  • Boys basketball: Layton Christian coasts to 2A state title in big win over Enterprise.
  • Girls golf: Rowland Hall edges Beaver by 4 strokes to claim 2A state title.
  • Track: Kanab boys halt 38-year title drought, while North Summit girls continue 2A dominance with a 5-peat.
  • Boys soccer: Real Salt Lake Academy rebounds from semifinal scare with a statement win in 2A state championship game.
  • Softball: Enterprise uses a strong second inning to take 2A title.
  • Baseball: Beaver marches through one-loss bracket to 2A championship.

Class 1A

  • Cross-country: Adelaide Englestead’s dramatic finish helps Panguitch girls claim 1A title, boys title goes to Piute.
  • Volleyball: Valley holds off Rich to claim first state title in 35 years.
  • Baseball: Piute wins third straight 1A title.
  • Boys wrestling: Panguitch secures second consecutive 1A state championship.
  • Girls basketball: Piute nips Valley in girls’ 1A championship, 44-40.
  • Boys basketball: Panguitch picks up school’s eighth title in 1A title win over Wendover.
  • Girls golf: Rich holds off Milford, wins 1A state title.
  • Boys golf: Wendover claims first state title — in any sport — since 1996 with 1A golf win.
  • Track: Panguitch boys and girls sweep 1A state titles, including dramatic win for Panguitch in final event.
Join the Conversation
Looking for comments?
Find comments in their new home! Click the buttons at the top or within the article to view them — or use the button below for quick access.